Kerkdijk fïinitus, Duitschland begint men ook. de wekelijksche prée 's vrijdags te betalen, en te Brussel vragen de postbedienden een betamelijke zondagrust. Te Brussel wordt een plaats van i5oo fr., door 160 schrijverkes gevraagd, 'ne Stiel, een ambacht, dat isgetvonnen! TAalst, in de kiezers-leerschool der liberalen vroegen ze: Wie geeft de wetten in ons Land? En er was 'ne vent die antwoordde: Julius Cesar!En een tweede zegde: Pieter De Conincklll Een allerschoonste boes voor de winteravonden en een leer zaam boek,dat zijn de Reizen naarden NOORDPOOL van Kanunnik Martens, gedrukt te St Nikolaas. Men volgt er stap voor stap, de moedige Reizigers die tot deze jongste dagen, met groot levensge vaar, den weg in de Noordpool hebben gezocht, gedurig vervoor" derende en eindelijk dezen weg vindende. Wal is er geklapt en geschreven over den Gentschen beenhouwer Stepmanlhij was weg, langs Somergem! hij was verdronken! in 't water geworpen! zijn lijk was gevonden! en eindelijk is hij teMcuIestede gezien, teSchel- lebelle en eindelij* levendig en gezond thuis gekomen, na door zijnen wandel-der-JóÜen een allergrootste onrust verwekt te hebben. Alzco uitblijven, 't is pront! Is 'i een deugd van 't gevonden goed terug te geven? Neen, dat is plicht; die anders handelt, is dief en wordt zelfs door La Burgerlijke Wet gestraft,pari-gelijk met de die ven. LLERHEILIGEN,met al zijnen luister enzijne zielsverheffing, als aller oogen naar omhoog, naar de zegepralende Kerk staren ALLER- ZIELEN, het droef klokgebrom, de Plechtige Lijkdienst voor alle Afgestorvenen, de herin neringen in elke Familie,aan de Afgestorvene Vrienden, die alsdan op een bijzondere wijze herdacht worden. Laat ons d'Overledene zielkos niet vergeten; van ons alleen kunnen zij geholpen worden. De Waarheid van 't Va gevuur is klaarblijkend bewezen, naardien niéts dat besmet is, in 3e zegepralende Kerk kan komen en dat wij eilaas, zoo krank en ellendig zijn. T'Aalst is eiken eersten Maan dag der Maand in de Kapel der Arme Klaren, ten 6 ure Mis voor de Zielkes, en Sermoen. St Huibrecht, St Hubert, de Patroon der Jagers, maar ook der ongelukkigen die door razende die ren zijn gebeten. Geen vrecselijker plaag dan die razernij! De genees middelen werken zoo zeldzaam om een gebetene te redden Doch er is een onfeilbare redmiddel en die bestaat in zijn toevlucht te nemen totden H. Hubertus en zich naar de Plaats te begeven waar zijn lijk berust, in d'Ardennen; men stapt af te Poix, een eenzaam statieken; men gaat tus- schen bosschen en bergen, door een onbewoonde streek, vijf kwartiers lang; men ziet eindelijk in de verte, de twee torens eener groote kerk; 't is St Hubert, die plaats van algemeenen toevluchtWelke groote prachtige kerkMaar 't is een Kathedraal! 't is 'ne perel der gothieke bouwkundeZe mag met de grootste kerken van ons Land kampen Daar, onder die kerk berust het lichaam van den grooten Heiligendaar is zijn mirakuleuze stool, zijn jachthoorndaar gebeurt dit gedurig -wonderNooit is 't gehoord dat iemand tot Sint Hubert is gekomen en ongeholpen is weggegaan. De getuigenissen hiervan zijn ontelbaar in 1812 werden in Bar-le-Duc 33 personen gebeten door 'ne jazenden wolf. Zekere Victor Raulx ging met 2 andere naar St Hubert en vol brachten de boet; Itaulx en zijn twee gezellen genazen en al d'andere, de dertig, van den eersten tot den laatsten, bezweken aan de gevolgen der razernij. Het lichaam van St Hubert ligt in de kerk begraven, maar de juiste plaats kent, men niet en vermits die kerk staats-monument is, mag er geen opdelving gebeuren. - M. de Pastoor van Iddergem, die overjaar Jubilé vierde van 50 jaren 'Pastoor,die weerdige Man komt ge roepen te worden tot d'eeuwige Jubelfeest. In Zwitserland is een Katholiek Seminarie geopend. Kardinaal Manning van Engeland, is op reis naar Roomen, alwaar ook moet aangekomen zijn de Bisschop- Missionnaris uit Amerika, Mgr Seghers, een kind van Vlaanderen. 63 miljoen fr. hebben de katholieken reeds bijeengebracht voor de kerk van 't H. Hert, te Montmartre, Parijs. - in Afrika is als slachtoffer- zijner zelfsopoffering gestorven de moedige vlaming De Vylder, die als Zouaaf den Paus had gediend en thans Broeder was der Afrikaansche Missie. Te Houttave, West-Vlaanderen, is een pijlraperken van 11 jaar gedood door 't vallen van eenen pijl op zijn hoofd. T'Antwerpen is nu 'ne kerel gaan stelen in den stoomboot Pennlard, een gouden horlogie met ketiug en kleergoed. Maar de stuurmansvrouw was er rap achter en de dief werd gesnapt, als hij zijn gestolen goed door een vrouwmensch in een pandhuis deed verpassen. Men zegt dat d'ellende in de stad Londen onbeschrijfelijk is. •Van overouds is't geweten dat er in Engeland maar twee soorten van menscheu zijn: schatrijke en doodarme. In Londen gebeurt het niet zelden, dat 2 huisgezinnen op éen kamerken wonen.'t Is oprecht miserabel. Een schrikkelijk geval is d'ander week gebeurd te Jemelle, op de linie van Luxemburg; de piocheur Pol Gathy ging laugs d'ijzerenbaan naar huis, als zija voet tusschen een der speuren en 'ne ste.en vastgehecht bleef; en de trein naderde! Wij moeten niet schrijven dat de ongelukkige alle pogingen der wereld geb uikte om los te geraken; doch onmogelijk! welke schrikkelijke toestand! de dood zien aankomen! de trein uit Ai'lon passeerde en Gathy was vermorzeld en dood! Langs Montjgny, in de Walen, wordt veel gestolen door een dievenbende, de Zwarte Bende genoemd, omdat het gezicht der roovers zwartgemaakt wordt; om niet gehoord te worden, hebben zij een soort vau zokken. De menschen gaan er een Burgerlijke Wacht inrichten. Te Rattendael, op 't kasteel van graaf de Villers, is een jonge loodgieter van het dak gevallen en zou dood geweest zijn, maar gelukkig kon hij zich aan de takken van eenen boom vasf" houden en aldus werd de slag verzacht. Nogtans, hij was zoo droef gesteld dat de Graaf aanstonds een Priester en twee Docteurs deed komen. De jonge loodgieter werkte sedert lang op 't kasteel en was er zeer geerne gezien. Zaturdag avond is er een gaz-ontploffing geweest te Brussel Zuiderstraat in den Gouden Hazewind; ze werkten aan de gazbuizen en de haas kwam met een licht; gelukkig zijn daar geen malheuren geweest; maar de plafond was opengescheurd; en een dame die op de bovenkamer woont, op 't gerucht der ontploffing, ze loopt naar de venster, haar kind op den arm; zij verschiet, 't kind valt door d'opening op den vloer der herberg; 't is erg gekwetst aan zijn hoofdeken. Een Bende van 7 gastjes, 11 h 15 jaar oud, pratikeert in de magazijnen van Luik; reeds zijn groote diefstallen gepleegd, waar van grooie menschen verschieten; 't kopstuk der Bende is maar 14 jaar en heeft reeds een veroordeeling op zijnen kap. Een Engelsche Zeekapitein is zondag nacht t'Antwerpen in de Cassiersstraat aangerand door twee soldaten der linie, die hem zijn zilveren chronometer met gouden ketingafnamen. De kapitein ach tervolgde de dieven, en met behulp van agenten, kon hij tot hunne aanhouding overgaan. T'Antwerpen is zondag nacht ingebroken langs den waaier, bij den pasteibakker Locus, Meirbrug, 3 en 5. Z'hebben uit de tooglade't koperen geld genomen, doch het geld- koffer konden zij niet openbreken. 's Nachts te vorenwas er in gebroken bij de weduwe Braeckmans, statiestraat 11de dieven waren er ook langs den waaier ingekomen en hebben gestolen: stukken goed, halsdoeken, slaaplijven, zakdoeken, rokken, enzoo- voorts... 't Gaat er, tegenwoordig! T'AALST, aan de Pontstraatpoort, is maandag morgend in de Ieêmen doodgevonden, 'ne man van Hamrne, zeeldraaier van stiel, die hier sedert verscheide jaren werkt en woont. Hij was zon dag nacht zeer laat in d'herbergen gezien. ALLERHANDE NIEUWS. De prulderij van den Franschea theater kost te Gent aan de Stadskas 94,000 fr. Zondag nacht is te Vlamertuglie in West-Vlaanderen ingebroken bij Soetaert en al de beste k'eêren van den weikman Louf zijn gestolen. Z'hebben het op 'ne manskerel die daar d'hop heeft helpen plakken. De Cza;- van Rusland wordt wederom geplaagd doorzijn Nihilisten. Zaturdag is te Wetteren brand geweest in de Zandstraat bij M. Maes, bandelaar in tabak en sigaren. Te Brussel is vrijdag den heemer van 'ne loodgieter gevallen op den kop van een diender, die erg gekwetst is. Op d'hoogstraat bij den horlogiemaker Muller is zaturdag een kasken met juweelen gestolen. BUITENLANDSGH. Kapitein Drevar wildeineen bootje de zee van Frankrijk naar Engeland overvaren, en Zou verdronken zijn zonder d'hulp van een duitsche schip; hij ko.i nog met moeite de reddingsboeien die hem toegeworpen worden, vastgrijpen. Te Strasburg zijn vermoord den discipel van eenen apotheker, en 'ne schildwacht, 't arm faktionnairken lag nevens zijn huizeken, den schedel verbrijzeld. Een pruisische matroos is te Stidia, 'nahjj Al giers aangekomen, te weten, in de zee, alwaar hij 36 uren had ge zwommen. Zijn schip, uit Alexandria naar Gibraltar overvarende, wasop een rots geloopen en gezonken.— 't Is inderdaad waar, dat in Rusland Nihilisterij werd gekweekt in eer, Pensionnaat van dochters door da Keizerin onderhouden. Rond Parijs langs de kantei^van Neuilly. doen ze nu klopjachten achter dieven, gelijk langs Astene, achter d'hazen en de wildekonijnen.. Dan eersten keer "waren er 70 agenten en gendarms te been, maar de dieven hadden van sactekwante geroken en zaten in hun kasematten. In Ame rika is afgebrand de stad Porte-Antonio; ze sciiattea do verliezen op meer dan een miilioen dollars; In Griekenland heeft het geregend op een ongehoorde wijze; bijzooverre dat huizen ingestort zijn en menschen verdronken; op een uur is er 89 millimeters water geval len. Te Helmond, in Holland, isde jonge dochter Antje Bruinaerts op een wreedaardige wijze vermoord; de vermoedelijke dader iseen jongeling van 21 jaar, pas met verlof uit den dienst teruggekeerd; ze verkeerden sedert lacg te samen en nu was er twist ontstaan; de Justicie van Roermond onderzoekt deze zaken. In 't civeil onder wijs van Frankrijk zien wij i' veel slechtigheid; 2' veel voordeelen aan al wat Vrijdenkerij is. DENDERLEEUW. Vrijdag laatst, om 8 ure 's morgencis is er een brand uitgeborsten op de wijk Leeuwbrug. Eene tweewoonst on schvur met eene groote hoeveelheid oogst vernield. Zaterdag nacht om 11 ure, wierd er alarm geklept: Brand in de Botermelkstraat. Twee stokoude menschen, man en vrouw, wierden door het vuur buitenga- sleept. Alles, huisraad en oogst is er in gsbleven. IDDERGEM bj. Denderleeuw. - Zater.iag had da begraving plaats van den beminden Pastor De Lepeleer, sedert 35 jaar aldaar. Dit jaar in de maand Juni had hij zijnen Jubilè gevierd van 5J jaren Priester schap. Zijn opvolger is de E. II. Potjau, oad'erpastor van Melsele Waas). De iuhuldiging. die belooft schitterend te zijn, zal plaats hebban zondag ea acht dagen. HAMME. - Koben heeft zijn exiam afgelegd, met de grootste distinctie. Dat is zonder twijfel; Koben is capabel, en serieus dat hij bezig was 1... Hij keek wel eens op, maar 't was zelden, en schreef ge lijk 'ueu boomsaijder... Copiearea dat zou hij niet willen daan oak was't oamogelijk;'t kliekoken, of het nu den Juryteveei bstroüwde, wie zal 't zeggen, hadab surveillant aangesteld, 't Aabtenaarken van den geuzenboek, en 't ventjaa heeft oagskes gelijk eea watersnep. Ze zeggen, dat zij den numero van dunuo plaats uit den hoed van Koben moesten trekken, 'i was wal 'nen hoogen, maar tooh ie 't niet zeker dat 't Koben de zijnen was, miar dat oinneast 't exaam Koben zonder hoed op zat, dat is zeker! Wat er nu van zij, dat zullen we Koben en de mulder 'aten scheeën. UITVOER van VEE: De presidenten van Trier en Aken hebben hunne besluiten ingetrokken, waarbij de invoer van rundvee uit Luxemburg afkomstig, verboden werd.

De Werkman | 1883 | | pagina 2