Een zeer fraai boeksken isHet leven en de Marteldood der H. Godelieva van Gliistel, door W. Van de Putte, Priester, gedrukt te Aalst, Lange Zoutstraat N° 10. De prijs is maar 0,30 c. Wat is er ge beurd te Beirvelde, dat de gendarms naar d'offieiéele school zijn ge weest? Wordt de vaagborstel nu ook een sehoolmeubel Dat Piet Van Humbeeck in elk ledig schoollokaal 'ne vaagborstel stelde, hij zou beter koop gediend zijn, als nu met zijn h nderde faktionnairs aan 3 fr. per unr. In Frankrijk maken ze nu kanonballen van 780 kilos gewicht. Menschen van d'omstreken van Den derm onde, opgepast, wij na deren Cecilia, en wilt gij tegen Cecilia niet afgeranseld worden, en op uwen kop krijgen, wacht u van tusschen 2 en 3 ure 's nachts uit d'her- bergen te komen, want er loopt een NACHTSPOOK. ZOTTERNIJEN. Als gepeist, menschen, dat 't Paleis van Pitje Van Humbeeck, 350,000 gekost heeft zonder de meubels en dat de pennelekkers van dit paleis jaarlijks weggaan met 286,200 fr. Veel pennelekkers hebben daar zoo veel te doen, als de meester van St Lievens-Essclie en zooveel ander in hun school. VRIJMETSELARIJ. Als ge peist, menschen, dat een oppermeester van een Middelbare School van Macscyek op een schoolfeest, een redevoering deed over de plichten der jonkheid, dat hij zelfs den naam van God niet vernoemde, maar mannen aanhaalde tot. lof, gelijk graaf de Lummen, in zijnen tijd t Stekelverken genoemd en die de bijzonderste opstoker was der moord op de Martelaars van Gorcum... Moest de Keizer-Pruis dat hooren, hij deed zulken Meester affrontelijk zwijgen, maar 't Ministerie heeft hem 'ne vlasdank gezonden... Wij zitten schoon geleverd RLOEhZUIGERIJ Als ge peist, menschen. dat de Vrijmetselarij haar gereed maakt om een leger van reserve in te richten; 30,000 man meer, en miljoenen met de macht verkwist. De Evangelist Joannes zag in zijn Veropenbaring de Goddeloosheid, onder de gedaante van eenen draak met 7 koppen... De7 koppen zijn tegenwoordig naar België gericht; 't Vrijmetsersschap, dat .s dien draak; en de Liberaalderij is de poort jangs welke de Vrijmetse larij haar meesterschap uitoefent. Sedert de verschijning van ons jongste Nr zijn er wederom vele rampen voorgevallen en talrijke misdaden gepleegd. T Isegem aan de statie, een nicht van denbaas die mei eenpetroilamp naar boven ging; de lamp valt, de petrol is een vuur en 't arm schaap ver brandt van 't hoofd tot de voeten. Ze vreesden voor haar leven; voorzichtig als ge met petrol rondgaat, en dito voorzichtig als gij in Brussel of Gent of Antwerpen op den straat-ijzerenweg zit; or af springen, als hij rijdt, is zeer perijkeleus; de voorzichtigheid wordt ten allen tijde hoog geprezen; want, zegt het boek der wijsheid: Praeterila futurorum speculum; uit 't gene voortijds is geschied, wat zal geschiên, men dikwijls ziet; Ergo, t'Iseghem, een groote ramp door petrol; te Lanaken, in Limburg, zekere Schaffrath, fakteur van den ijzerenweg, op den laatsten trein van Aken sprin gen, mis-terten, valien en dood; hij was nog maar eenige maanden in dienst. Te Brussel, markiezestraat 6, bi; den glasschilder Walravens, de madam die aan tafel een petrollamp doet vallen; de kamer en 't huis die in brand geraken: 8000 fr. schade. Er zijn lampet?, waar't licht uitgaat, als zij vallen; in die lampen is een koperen schofken, als de lamp valt, 't schofken komt plat en 't licht is uit; tusschen Gent en Oudenaarde, te S'yn- gem, is een afgrijselijk schelmstuk gepleegd; tweegroote stukken hout waren dweers over de rails van den ijze renweg gelegd. Gelukkiglijk is die helsche schelmerij ontdekt, voordat 't convoi kwam. En zulke euveldaden zouden ongestraft moeten blijven! Bandiet of bandieten die dat stuk bewerkt hebt, blijft'gij hier ongestraft, de Groote Meester zal u vinden; die aan de Dood kan ont snappen, mag zeggen dat liet Opperste Gerecht hem niet zal 'oor- deelen; te Brussel in den Entrepot is de bediende Vau den Balke onder 'ne wagon gevallen en zijn ribbe was gebreken. Nu worden de lijken gevonden der 22 slachtoffers in de mijn van SclaigueaHXDit treurig werk wordt 's nachts verricht, om detooneelen van publieke wanhoop te vermijden. In het afge- brandde dorp Battincourt worden de giften gedaan in de Parochie kerk; elk heeft zijn edelmoedigheid getoond om dit Woiendorp te helpen, maar aan '1 hoofd der weldoeners komt M. den Pastoor.... Nooit is 't gebeurd, in openbare rampen, of de Geestelijken ston den met raad en daad hun Volk bij; in de jaren 90, als de kerken gesloteu waren en dat de gendarms dag en nacht op zoek waren achter Prieslers, dan verklaarde denE. H.Van Kéerberghe, Pastor- Deken van Aalst, geenen voet uit de siad te zullen ruimen; ik wil, zegde hij, ik wil mijne parochianen niet verlaten! BRAND! BRAND! Dat schrikkelijk geroep weerklonk zaterdag avond rond half tien, in de straten en pleinen van Aalst; brand! brand! en de noodklok klepte uit al de torens. Inderdaad er was brand, in de kuip der stad,en wel namelijk op 't einde der Nieuw- straat, bij M. Leclerc, Kornel der Garde civik. 'ne Vrc-ese'ijken brand; reeds stond g'heel het dak in brand en de vlammen sloegen bedreigend over en rond d'liooge zijgevels. Onmiddelijk zijn de pompiers aan 't blusschen gevallen, en wel met zulke orde, zulke kracht en behendigheid, dat zij na éen uur het vreeselijk element overwonnen hadden. De vuurreus wierp, in zijn grollend spijt, een mistige damp in d'uoogte, doch verslagen lag hij, bevrijd was het aanpalende, zelfs d onderste stagiën van het huis-Leclerc zijn ge red. Hoe is 't vuur daarin gekomen? Men weet het niet! 's Ander daags moest het grooten diner zijn in dat huis, voor d'officieren der Burgerwacht, en zulke zaken brengen een huis in grooten oploop en wanorde. De schade zal zeergroot zijn, vermits verscheide pla fonds ingestort zijn en bijna allen bedorven; om den brand te blusschen, hee t men een schrikkelijke hoeveelheid water moeten spuiten. Gelukkiglijk, er was iïi de nabijheid een groote water brandput, of hoe z mden wij dat zeggen: 'ne put geschoten en vol water gedaan voor 't geval van brand. De burgers der aanpalende huizen hebben veel schrik afgezien, en niet zonder rede! Rond 11 ure waren zij gerustgesteld. De Vrijwillige Pompiers zijn tot's morgends ter plaats gebleven. Men ziet wat er kan verricht worden door Vrijheid en goed Orde. Indien men het wilde verstaan, van een Leger van Vrijwilligers te vormen, er zou aan den Troep meer orde, min dwang, meer tucht en voldoening zijn. En dat zal er op den duur toch komen, zulk leger; want g'heel de wereld vraagt het en van jaar tot jaar wordt de Bloedwet meer vervloekt. Ge zoudt zeggen, 't zijn dagen dat de galgetien op elke Markt slaat! Och, mochten wij van deze barbaarsche plaag verlost worden en onze redding vinden in hst Niemand gedwongen Soldaat. Te Proven in West-Vlaanderen is er ook brand geweest, eenige nachten voor Allerheiligen; een hof afgebrand; doch daar was 't erger; 't vuur is er ingestekeu; en niets was verzekerd! Afbranden en niet verzekerd zijn, is een kleine, zeer kleine vergelijking van sterven zonder ver zekerd te wezen doorzijn H. Rechten. Verdwijning: Is 't een zaak gelijk de Peltzers, die (gezegd enlre 2 crochets (1) zeer gezond zijn in hun gevang te Leuven); maar te Coullet bij Charle-oi issedert 3 weken verdwenen M.A.Deschamps Alsdan was hij door een brief van handelszaken naar Brussel ge roepen. Hij is nog niet terug. Te Gent is een kind van 6 weken te vinden gelegd, zaturdag avond ten 9 ure in de St Annastraat; een dienstmeid vond het en verwittigde de Policie; tot.aidertijd is 't kind bij een werkvrouw geplaatst; te Brussel is zaturdag avond rond 8 ure, in zijn bu reel doodgevonden M. C.... boekhouder in de statie van den Allée Verte; hij had zich doodgeschoten; de boeken in regel;M. C... had een fortuintje van 50,000 fr. Welke schrikkelijke tijding voorde Famfiie! Zalurdag isTAntwkrpen in de St Jobstraat een daad gepleegd, die in 't g'heel niet verduldig was; een jongeling heeft een vrouw van den keldertrap gestooten; 't mensch was erg ge kwetst en lag 's anderdaags dood. De jongen zit vast. DIEFTEN. - Te Someugem zijn d'ander week gestolen 59 konij nen. T'Antwerpen, een residentiestad der dieven, is zaturdag nacht gestolen in de Beeldekensstraat, bij M. Ely; 270 fr. hebben de roovers daar meegenomen, alsook een gouden horlogie en 'ne paltö-dame; in den nacht van zaturdag tot zondag is er inge broken bij M. Li evens,» Carnotstraat 104/2; wederom langs den waaier zijn de schelmen daar in huis geraakt; veel geld hebben ze daar niet gevonden, maar verscheide stukken goed meêgepakt; Zondag morgend zijn van een kraam op d'oudevaartplaats gestolen: 2 pakken sjerpen, een partij witte zakdoeken, zijden en katoenen foulards, koussen, rokken, halsbanden, dameskragen en linten!.. Hoe wordt men schelm«n dief? Met leêg te loopen, met de slecht huizen te frekariteereu, met te loopen als geus en stekelverken zonder naar kerk of kluis om te zien; al die leeg loopen en slech- 'tigheden opzoeken, zouden moeten onder surveillance slaan. Te Gent, ia d'omstreken der statie is aangehouden,, zekeren J. B. Cu- vèlier, jong van jaren, maar 18 jaar, doch slim van streken, want hij gal' zich uit als baron van Oostakker en heeft onder dit mom bakkes, aftmiggelarijem gepleegd te Dinant, in Frankrijk ea in Dnitschland: sedert 2 jaar was bij van huis, kende zijn vlaamsch en zijn fransch, den ortograf en de geographie, 't metriek stelsel en de civiele zedeleer en dat alles heeft hem geholpen om vernuft te zijn in de schurkerijen. Geleerdheid zonder braafheid is ver keerdheid, en men heeft'in d'exaams gezien hoe póverkes de Staat is met Zijn civiele zedeleer; 't is een huis op 't zand gebouwd, zon der grondsteun, bij den eersten wind 't valt in, de driften kómen en de civiele zedeleer lijdt schipbreuk; ten anderen, de mensch is een redelijk schepsel en wilt met rede geleerd zijp, begeerende te weten, waarop de zedeleer gesteund is. Te Parijs kunnen de dieverijen niet opgevolgd worden; er zijn daar verscheide duizende cheriapans, die 's morgens uitgaan en met stelen aan deii kost geraken; sommigen zijn gekleed als vuil smousen, anderen pratikeeren op zijn Peltzers in zwarte frak; er zijn mansmenschen onder, vrouwmenschen, jonkheden en kinderen. De Policie van Parijs is een leger,én nogtans met honderdedieftens worden niet gestraft, 't Schijnt dut er afschuwelijk volk in Parijs komt, 't zelfste dat de Geazerij in Brussel begint aan te kweeken; sommige volksfeesten zijn te Parijs een helle van walgelijkheid; 't en zijn geen menschen, geen heidenen, maar oprechte verkens; en Brussel aapt dat na, ongelukkiglijk.... Te Parijs dus, onlangs er komt een dame uit de kerk en wilt een aalmoes geven aan 'nen bedelaar; de gewaande bedelaar geeft de dame 'ue slag in haar we zen, neemt den geldbeugel en is ermeê weg. In de rue Meuilmon- tant had't zelfde geval plaats. De dieven pratikeeren gedurig op een verschillige manier. - Zaturdag noen is te Leuven in de maalderij Janssens een deel van 't machien gesprongen; juist was daar een kind, fllarieker! Har- malsteen, io jaar oud, en dat eten bracht voor zijn vader; die men schen wonen te Wilsele; dit dochterken werd door den 'damp ge raakt, omgeworpen en is gewond van het hoofd tot de vosten. vader vloog zijn kind ter hulp en hij ook werd gewond aan zijn twee handen. Vader en dochter liggen in 't hospitaal, In de Statie Gent-Antwerpen is dijnsdag nacht 'ne wagou vol katoen afgebrand; te Lions herbeginnen d'ontploffingen met den dienamiet; op 't Convoi, tusschen Bergen en Charleroi is gesto len, ten nadeele van den officieelen meester van Morlanwez, de som 12 h 17 000 fr.

De Werkman | 1883 | | pagina 2