w m Eerste Binders Tan iaaederen^ Urief van Jan Hecht uit. Sviki mi of de VERHALEN UIT DE VOORGAANDE EEUW. Haar 'i uitgebreid werk van S. Van der GucJd, Kunstschilder fAalst, 48e Vervolg. XXXVIIII. STRAF EN WRAAKNEMING. Laurent Peers en Steven Vinck zaten in een uitholling van den Moelenberg verborgen en zagen ven daar vier Binders, bezig met hunnen buit ie deelen;de vijlde rooverwas als schildwacht geplaatst voor 't geval, dat er onraad zou wezen. Het geld was in viif deelen/burger Tram ging waarschijnlijk den schildwacht roepen om ook zijn deel te komen halen: Makker, zegde Peers, al die daar zitten, zijn verstokte deugemeten en oude moordenaars; schooner gelegenheid zullen wij nooit hebben. Stevenl Meester, zs i de bosch wachter. Wij hebben.elk twee pistolen; laat ons tusschen het struikge was kruipen tot op een tiental schreden van dit gespuis, wij kiezen eik twee mannen! Ja, elk twee mannen! Dan blijft er nog een over, welken wij gevangen nemen en aan 't Gerecht overleveren. Opgepast, de schild wacht gaat terugkomen! Zij spanden den haan hunner pistolen en gingen den schuilhoek verlaten, als Peers zijn makker tegenhield: Stil, de schildwacht komt geloopen, er is ni .uws! Laat ons goed luisteren wat hij segtl Zij hoorden den schildwacht betoedaaam tot de Bende zeggen: Daar komen twee gevaarlijke kerels voorbij den Moelenberg! Kent gij ze?' vroeg Tram. Ja, t is Flo:us Blankaert, de Commissaris der Centrale De putatie en den deurwaarder Vei pennen. Van uit hunnen schuilhoek hoorden deboschwachters een gegrol als van een uitgehongerde tieger dit: een vette prooi ziet aankomen: Florus Blankaert 1 gromde Karei Klinke. Wat kwam de rampzaligaard daar doen?.Ziende dat zijn njlr ging eindigen en altijd geiddorstig, terwijl 't geld in zijn handen smolt, kwam Florus Blankaert van Erembodegem, beladen met een grou- welijk schelmstuk: Een rijke Burger uit Aalst, zijn eenige zoon was in de loting gevallen en moest soldaat worden; er was geen vrijkoo- pen aaa; de jongen moest naar de kasern; sedert eenige weken zat hij verstoken, doch nu had men zijn schuilplaats ontdekt en door gendarms ging hij gehaald worden cn het wreed lot der relraktairs stond hem te wachten. Radeloos van angst ging de bedrukte vader eindelijk raad vragen bij den deurwaarder Verpennen, een goede kennis van der. Commissaris der Centrale Deputatie; mits belofte van een goede somme gclds kreeg hij de medehulp van Verpennen; Florus Blankaert werd gesproken; voor 5ooo fr. beloofde tlij den zoon vrij te krijgen; op Erembodegem woonde een weduwenaar met een eenige zoon, die een goed Nr had getrokken; de papieren van den zoon werden vervalscbt; en den nacht zelve dat de Binders ii de Pontstraat inbraken, was Florus Blankaert met de gewapende macht naar Erembodegem getrokken en had den zoon des wedu we- naars van zijn bed gehaald. De arme jongen lag geleverd, soldaat worden was zijn lot, en de t wee schelmen keerden welgemoed langs den Moelenberg naar huis. Wie hebt gij daar genoemd? vroeg Karei Klinke. Florus Blankaert. herhaalde de schildwacht. Florus Blankaert, klap.e de baas tusschen zijn tanden; de schelm die mijn ingedolven schat geroofd heeft! Dorus, wat zegt gij? Klinke, de duivel levert hem in ons handen! Sterven zal hij. sprak Klinke, sterven door mijn hanien! Dit zeggende, sprong hij recht. Klinke, zegde burger Tram, hem vasthoudende, geen beestig heid! Wat! ge zult! Geen beestigheid,zeg ik u; eerst ons geld in veiligheid bren gen; daarbij, een gevecht op den aardeweg kan gevaarlijk worden! Bij alle helsche duivelsl riep Klinke, ge saudt mij beletten wraak te nemen! Dat zullen wij eens zien!... Dorus! Ik volg u, Klinke. Als ge toch wilt, zei Tr?m, gaat, maar weest voorzichtig; de kerel is altijd gewapend! Zijt gerust; wij brengen hem hier en ge zult zien hoe Karei Klinke wraak neemt!... ze zijn daar! Dit gezegd hebbende en schuimbekkende van woede, sprong hij uit zijnen schuilhoek, den dolk in de vuist, voor de voeten der na derende beambte! Dorus volgde hem. De aangerandde verschoten geweldig; deurwaarder Verpennen nam bescheidelijk de vlucht, Fionas trok zijn pistool legde op Karei aan, gaf vuur, maar raakte hem niet. Toen sprong Karei Klinke op zijrie prooi, snakte den Commissaris op den grond en vatte hem bij de keel; Dorus stak een prop in zijnen mond; bond hem aan handen en voeten, dat hij zich niet meer kon bewegen; toen namen zij hem op en brachten hem tusschen de heesters en struikgewas bij hunne makkers. Geen enkele kreet had de akelige nachtstilte gestoord. Hier is hij, zegde Klinke, den gebonden man als een zwijn op den grond werpende. Meester Tram, ge Eerst ons geld gedeeld en dan zullen wij zien hoe gij met uwen vent gaat afrekenen. Terwijl de vijf Binders hun deel van den diefstal in een beurs staken, vroeg Steven aan Peers; Wat staat er ons te doen? zouden wij Klinke met Florus laten geworden? -Wel, waaromniet, laat de tiegers malkan! :r verscheuren; dat gaat ons venterdekke niet aan. Gelijk ge wilt; echter is Florus den eigen broeder van Graaf Gaston, onzen meester. Zijnen onwaarden broeder, ja! zie, ik zou liever sterven als hem te misdoen, maar beletten dat dit monster door andere wordt gestralt, dat doe ik niet I De geldverdeeling was nu gedaan. Karei Klinke en Dorus naderden tot Fiorus Blankaert: Nu onze beurt, sprak Klinke, de Commissaris in zijn aangezicht spuwende, indien gij ooit een gebed hebt geleerd, zeg het op, want gij gaat sterven! Florus had zijnen vijand herkcnd;geen genade kon hij verhopen, dat wist hij, daarom bij antweordae niet, maur liet een bittere zucht. Maakt er kort spel mee, gebood burger Tram.jaagt den kerel 'ne kogel door 't hoofd of hangt hem op aan een der boomen daar! Als 't u blieft, meester, antwoordde Klinke, deze persoon is 't poer niet weerd, om doodgeschoten te worden en de straf van ophanging is te gemein voor een Commissaris der Centrale Depu tatie. Wat wilt gij er dan mee doen? Och, er zijn immers nog veel ander straffen die niets kosten en vrij vermakelijker zijn. Die aardige toeren wilt zien, heeft ons maar te volgen. Dorus, helpt mij dit stekelverken op den Moeien berg dragen; 't spel gaat er aanvang nemen. Wij volgen u, zegde Tram. Klirke nam Florus Blankaert bij het hoofd, Dorus greep zijn beenen vast, en met deze vracht klommen zij den berg op tot dicht aan den Mculen; dander Binders volgden. De rampzalige werd daarop den grond geworpen en Karei naderde den molen, trok aan de kling der deur: Goed zoo, zegde hij, ik dacht dat wij hier mots ten inbreken, maar men sluit hier zelfs bij nachts de deur niet; waarschijnlijk is er weinig te stelen. 't Zal den muldersgast zijn, zegde Stienus Vyzers, den mul- dersgast zal 't zijn die de deur open gelaten heeft; de kerel is hier schiers alleen meester; hij drinkt sterk en is van duizenden, wcêr op zijn lappen! Och, wis zou er hier gaan stelen, sprak burger Tram; op dezen molen wordt niets gemalen dan schors voor de Leertou wers. Nu gaat bij voor iets anders dienen, riep baas Klinke; let op, makkers! Dorus, gij die va;: alles verstand hebt, spant eens de zeil- kleercn open, ik zal voor de rest zorgen. Op vijf minuten stond de Molen veerdig; Een der zeilen raakte bijna den grond; Karei Klinke maakte de koorden los die de voeten van Florus prangden. Kom hier, beste vriend, zegde hij al spottende, hem oprech- tende en met de linkerhand zijnen arm nemende, terwijl hij met de rechte, als een vaardige dief, zijn geld en gouden horlogis binnen- palmde; Kom hier, zegde bij, wij zullen u een toeiken leeren, daar gij in d'hel zult weten van te spreken. De ongelukkige stond daar, meer dood dan levendig; hij scheen reeds te raden wat men met hem ging doen en had ds kracht niet meer om te gaan. Ha, sprak Klinke, gij wilt niet meer marcheren! ook goed!... Stien Vyrers! als echten Binder, ge moet toch uw touwtje in den zak hebben; geel hel eens. ('t Vervolgt.) Geachte Werkman, A propos, men spreekt niet meer van het alom- vermaard schoolenkwest; zien die lieeren eindelijk dat het toch maar dom en belachelijk was? nogtans de Geuzemeesters hadden ergrooten moed ep, en men zou gezeid hebben dat die lieeren van het school-en- kwest het heel serieus op hadden; zij kwajnen af,met groot gezag, volle macht en veel papieren, en gen darmen daarbij. Zij kwamen onderzoeken, zegden zij, wie tegen de vrijheid van het onderwijs werkte, zoowel voor de liberale scholen als voor dekatholieke, zij gaven zich uit voor zeer onpartijdig, (wel te ver staan op het papier). Maar iedereen heel't dan kun nen hooren en zien dat het op den toren der katholieken alleen luidde; de Geuzemeesters speelden daar de eerste viool; of zij hun beste deden om hunnen pastoor en onderpastoor en katholieken burgemeester over de hekel te halen! Maar toch, al hun la wijt kwam op niet uit, het was een geblaas in een strooien hoed; met al hun geraas, zij vinden niets ten laste van de katholieken, preuve daarvan, niet eenen is gestraft en niet een kind heeft de katholieke school moeten verlaten; alles bleef gelijk het was en kwaad dat de geuzemeesters waren, omdat het enkwest hen niet ver ging; en toch, de geuzen schreeuwen en roepen, dat de Katholieken geen kinders hebben dangedwongene en dat zij, de liberalen, niemand dwingen, maar iedereen gerust en vrij laten. O die brave liberalenzij dwingen niemandSpreekt eens aan alle bedienden en aan de ijzeren weg-mannen, barreelwachters, enz. Dat die onpartijdige heeren van het schoolenkwest eens wederom kwamen naar Aalst, gelijk zij beloofd hebben, maar zij durven niet meer, ik zou mij aangeven en hun eens eene wraakroepende historie vertellen, clie waar is en honderde personen zullen het getuigen; ik laat hier volgen, hoe de liberalen de menschen dwingen en vervolgen: Een werkman eener Gemeente bij Aalst, werkte sedert 25 jaren in de statie van Aalst; hij was daar 20 minuten van zijn huis, kon alle dagen naar huis gaan bij zijn vrouw en kinders, hetgeen een groot geluk is voor eenen werkman; er was op zijn gedrag en work niets af te keuren, zelfs zijn meester bekent dat het eene van de beste was; maar die man zendt zijne kinders naar de katholieke school, omdat hij over zijne kinders meester is, en ziet, daarom en daarom alleen is hij verzet van Aalst naai de statie van Gent; en ziet nu de wraakroepende gevolgen van deze ver plaatsing: de man is van zijn vrouw en kinders verwijderd, is nu 5 uren vau huis, moet te Gent vernachten, betaalt 0 franken in de maand voor zijn logist, is 72 fr. in het jaar; wilt hij eens naar huis komen, hij moet zijn convoi betalen, 1,65 fr. om enweêr; onderstel dat hij twee maal in de maand naar huis komt, om verschoon van hemd en kleeron, dat is niet te dikwijls, dat komt op 49,60 fr. in het jaar, en 72 is 121,60 fr. in 't jaar, verlies voor eenen werkman met zes kinders en eene oude moeder van 78 jaren en krankzinnig. Dagelijks moet men hem zijn eten zenden naar Gent met den convoiIk vraag nu, geachte Lezers van De Werkman, wat zegt gij daarvan? is dit niet wraakroepend, zoo een brave werkman vervolgen en hem zoo een groot verlies te doen ondergaan? En dat het yoor de school is, is geen twijfel, want over eenige dagen ontving zijne vrouw die barbaarsche complimenten: Indien gij uwe kinders naar de liberale school niet zendt, zal uwen man nog verder gèsteken worden!... Beulen zijn het! En zeggen dat men geuzcn,vindt, die.daarjiun vermaak Sa Sn y 'Fk-'i i

De Werkman | 1883 | | pagina 3