Brief van Macharis. m 1 HgsagB» X, 21 November 1883 Mijn teergeliefde Vrienden, Macharis kan of zal niet mankeeren.roolangals 't Godblieft, U van tijd tot tijd een missiej te zenden over de vooi vallenen gebeur, tenissen van den hedendaagschen han del en wandel der wereld. En zullen ze nu nog zeggen dat er in de Vrije Katholieke Scholen niet geleerd wordt? Wat hebben wij gezien in d'Exaams voor 't Kiesersrecht? De Ministers had- den gepeisd: De katholieken zuilen van dat exaam niet willen hooren. Maar het tegenovergestelde ziende, hebben zij 't Exaam moeielijk gemaakt, z'en hebben geen vraagboekskes willen afzenden; z'hebben overal in de Jurys de meerderheid langs hunnen kant genomen, en desalniette min, de Viktorie is voor de Vlamingen, voor de Katholieken, voor de menschen van den Buiten!... Eere zij u, achtbare Kiezers van bekwaamheid! Willekom in de rangen der Kiezers! Gij zult met wijsheiden kracht-uw kruisken komen zetten boven de namen der Minnaars van Godsdienst, Vrijheid en Vaderland! En degene die nu niet gelukt zijn, de moeielijkste stap is toch gedaan; 't is altijd een eer voor 'ne werkmensch van dat vak te durven aanvangen, en te naaste jaar hop;n wij deze Vrienden insgelijks temogen verwil- lekomen. En hebt ge dat?al g boord, achtbare Lezers, uit Gent, dat Pater Hillegeer naar dé verblijfplaats der Zaligen is geroepen? PATER HILLEGEER! Vanover3o,40 j., hij was de groote Predikant der Vlaanderen! Geen Jubilé of Missie in de steden, te Gent, te St Ni- kclaas, t'Aalst, te Dencitrmonde, Lokeren enz., ot Pater Hillegeer beklom er den predikstoel en wist met zijn machtig woord, d'herten te raken en de zielen te winnen. Mij dunkt, ik zie hem daar nog staan, als 'ne Leeuw om d'ondeugden te bestrijden, maar als een Lam van teederheid, om de zondaars tot hun bekeering te roepen. Menig groot sermoen heeft hij gedaan dat anderhalf uur duurde. En wat zullen wij zeggen van zijn boekwerken? De DEUGD VOOR ALLE STATEN, als dit boek verscheen, welk gerucht beeft het niet gemaaktDit boek zal blijven, als een eeuwig gedenkteeken voor Vlaanderen! De Tong, de Volkstheologie, de Levens der Heiligen, en zoo menig ander boek, dat van hand tot hand is overgegaan, om de Deugd en de ware treffelijkheid te handhaven en te vermeer deren; och Pater Hillegeer, wat zijt gij een vernutte en kloeke arbeider geweest, met woord en pen! En welke eer voor uw Fami lie, voor Beveren, voor 't Land van Waas, voor Vlaanderen en Bel- genland is uw bestaan en uw leven geweest! Nu was Pater Hillegeer in zijnen ouden ziekelijken dag, te Gent aan 't hoofd der Congrega tie van Jonge Dochters, en had ziinen biechtstoel in die kerk... Wij mogen zeggen van den Pater Jesmiet Hillegeer, gelijk ergepreêkt werd bij de begraving van den vermaarden Redemptorist Bernai^. Hafkenscbeid: Machtig was hij in-werk en woord voor God en al het Volk En welke twee schrikkelijke misdaden hebben wij'd'ander week vernomen! Van dien kanonnier te Velsique die, in zijn vadershuis vallende gelijk een plaag op een stuk land, die geld moest hebben om te gaan drinken, en Godweet was er geld in huis! de kanonnier begint daar de prij te spelen, kapot te slaan, bij vcvoordert in mon- sterachtigen drift en wilt zijn vader met een bijl treffen; de vader neemt een geweer, dreigt en schiet; de zoon valt dood! Welke schrikkelijke buisschendingen! Zijn da' de manieren die ze bij den Troep lcerenl Er. hoe moeten d'Ou/ders niet bezorgd zijn, om hun kinderen een goede op -oeding te geven en later te zien waar en met wie zij verkeeren! En dat feit te SintQuintens Lennick! een weduwe oud en kamank die nog wilt hertrouwen, en dat met 'ne man die d-en naam had van dronkaard te zijn! Zelfs,zoo schrijven ze, zou zij dien vent, tegen 't gedacht van haren bejaarden zoon, aan hun tafel uitgenoodigd hebben. Dat is zekerlijk verkeerd, maar een kind mag nooit aan den eerbied jegens zijn Ouders te kort blijven of de straf volgt, dikwijls onmiddehjk! En ziethier de strafte Lennick: De zoon is in gramschap; in plaats van zich te bedaren, van door e-en kort gebed d'overwinning over zijn driften te vragen, van naar goeden raad uit te zien, van te denken: Na lijden komt verblijden; hij maakt zijn eigen op, hij is waarschijnlijk gaan drinken en hij vermoordt zijn oude moeder! Welke ellende en druk voor die Familie! Welke knaging voor den rampzaligen! Zijn moeder dood, door hem ver smoord! hij in 't gevang, en zelfs wordt er verzekerd dat hij tot een zelfsmoord heelt willen overgaan! Ach, welke afgrijselijke voorval len, die een gansche Familie zouden doen in 't graf kruipen!.... En 'k verneme iets dat ons toont welke sfechte tijden wij beleven en door wiede slechte gazetten bestuurd worden. Eerst heb ik de vrijheid een snuifken te nemen en de doos aan alle geachte Le zers te presenteeren, ten einde ons zinnen te scherpen.... Wij zeggen dus in de Walen: Er is daar een slang en een scbandevel, bela den met 3 kindermoorden, een mensch dat va» niemand geloqfd wordt, en ver oordeeld is tot io jaar gevang; eerst beschuldigde zij 'ne werkmensch, doch valt confuus als er moeten bewijzen komen; dan, na waarschijnlijk 'ne Vrijmetser gesproken te hebben, dan begint zij eensklaps een Geestelijk man, een eerbied- weerdige Pastoor te beklappen. Geeft zij redens, bewijzen? neen, geen enkele? Wordt die Geestelijke vervolgd? Neen, de Justicie zou de stof niet vinden voor een Procesverbaal; er is niets, niets dan de beschuldiging van die schanddochter! en wat gebeurt er? Verscheide liberale gazetten deelen meê, van 't naaldeken tot 't draaiken, alles wat die rampzalige dochter uit haren duim gezogen of van 'ne Vrij metser gehoord heeft!... Menschen, is dat niet laf, niet sataniek? Zouden d'Afrik.inen zich voor zulke eerloosheden niet omkeeren? Ach wat zijn de liberale gazeeten gevaarlijk en boosaardig! En dat ze nog altijd lezers en ondersteuners vinden, is een zwarte plék op onsen tijd.... Vrienden, Landgenoten, de schelmerij is groot en stoutmoedig in ons Land, laat ons oplettend zijn en waakzaam; 'k was onlangs op 'ne zondag in een stad van Vlaanderen, en ik woonde er d'Hoogmis bij; en wat zag ik daar? Een officiéele Mid delbare School; en d'officiéele Meesters, die daar stokkestijl bleven en geen enkele maal hun kruisteeken maakten of blijk van eerbied gaven! En er z.iin er die daaraan hun kinderen toevertrouwen, wat zullen wij zeggen? Ze loopen hun straf te gemoed en zullen hun verblindheid en wrekgierigbeia bitter beklagen. Waarmede ik blijf en als dusdanig teeken met de pen en met het hert, Uw Vriend en dienaar, MACHARIS. Langs de Walen, veel kerkdiefstallen; ge moet toch lap en lafaard zijn om d'hand te durven leggen op Kerkelijke giften en goederen. De eerste benijder van kerkgoed is Cain geweest: Abel deed met goed hert zijn jonste aan den Heer; Cain wai er boos om en sloeg zijn broeder dood. Maar Cain had geen uur rust meer, en tot he den toe is zijn naam en gedachtenis in vermaledijding. De dieften vermenigvuldigen benevens alle andere schelmstukken; de vrëeze der gendarms kan de menschen in de tucht niet houden. Ze zullen het niet doen; maar indien de Rechters aan de dieven, bran ders en moorders vroegen: Sedert wanneer zijt gij voor goed be ginnen slecht te worden? ze zouden moeten zeggen: Sedert dat ik niet meer gebeden heb, de Mia-verlaten, de Biecht verzuimd, ge leefd als 'ne Geus. 'ne Geuzenwereld is 'ne wereld vol criemen en schelmstukken,en onder zedelijk opzicht, een konijoenkot; daarmeê zijn ze geprezen; zoo is 't vroeger geweest en zoo zal 'I altijd wezen; maar ze zijn eerst en vooral te beklagen, die de livrée der Geuzerij dragen,en weet bet wel, als hun huis later wordt een hel,dan moe ten ze zeggen met spijt, 'k ben rust en welvaart kwijt, doch meü culpti maximum, ik was verblind ende dom. Nu de tijdingen zult ge vragen, en wegaan dadelijk beginnen: jTe Somergem is woensdag van dander week vrouw Vindevogel, een mensch van bloeiende gezondheid, doodgevallen; Tegen Huy is een dieven bende aangehouden; de gendarmerie zat er achter en bemerkt hebbende dat zekere Herman Nellis een groot pak in een schuur neérlegde, men ging zien eir't was al gestolen goed,hemdens, neus doeken, 100 ellen lijnwaad eiizoovoorts; te Brussel gebeuren nu veel dieften in d'huïzen waar veel kame s verhuurd worden; er zijn heeren en damen die als franke stui vers 't huis instuiven, naar boven trekken, daar visiet doen in de kamers, welke zij open 'vinden, hunnen buit inpalmen en weêrkeeren met den poindonneur van 'ne kapitalist.T'Aalst iser sedert zondag noen; veel gesproken over M. Backaert, van den Molen- driesch, die zaturdag avond langs de Pontstraatpoort was gaan kleérgoed naar huis dragen en Sedert niet J meer gezien is. De geruchten liepen zondag dat zijn hoed en stok op.den Tragel gevonden waren. En/ nog niets ten blakke gekomen over den koopman uit Couijjet in de Walen, die sedert verscheide weken is verdwenen; te Brussel heeft men hem de laatste maal gezien, den 16 October. Is hij vermoord? Is hij verongelukt? Is hij in 't geheim naar een vreemd Land getrokken? Niemand weet het. T'Apjtwerpen, in d'eerste wijk, is sedert 16 november verdwenen een vrouw van 60 jaar, lijdende aan ijlhoof digheid. In Henegauw heeft de Policie van een dorp .aangehou den een gevaarlijke bandiet, met 20 diefstallen en brandstichtingen op zijnen debiet en die sedert lang werd opgezocht door de par ketten van Charleroi, Bergen en Namen. ANTWERPEN. In de Schippersstraat houdt zekere Van Houtte, 'ne St Niklaazenaar, herberg in de Neue Wintergarten, en is sedert 2 jaar van zijn vrouw gescheiden. D'ander week deed hij aan zijn vrouw vragen van hem te komen spreken.De vrouw zegde: Dat het zijnen keer was van bij haar te komen. Sedertdien heeft men van Van Houtte niets meer gehoprd; zijn herberg bleef geslo ten; als zij door de policie geopend werd, kwam de hond toege- sprongenjop den toog lagen 4 zilveren horlogiën en kleergoed; op een tafel, geld, een bergbriefken en hun trouwboeksken; maar Van Houtte is niet te vinden. Hij was 42 jaar. Op vrijdag had er binnen de gemeente van Moerbeke-Koe- waclit een erg ongeval plaats; de knecht van de weezen flopmans, Bloemisten te Stekene, bezig zijnde met bloem af te dragen van zijnen wagen, werden opeens de paarden schichtig door hethoo ren spelen van een muziekinstrument, en hetwelk voor gevolg had, dat zij eenige glazen in het huis van den heer Herreweyers ver brijzelden; men siddert bij de gedachten van zoo in het midden des dorps en waar altijd zooveel kinderen spelen, er zulke groote ongelukken zouden kunnen zijn. De Diligencik van Hoogstraeten is maandag morgend op de Turnhoutsche baan omver gevallen door 't breken der as. De koet sier is gekwetst, maar jjae 8 reizigers zijn er ongehinderd van afge komen. De Diligencie is naar den sis. Te Bergen, 2 soldaten der Chasseurs die vast zaten en voor den krijgsraad gingen versehijnen, hebben 't vuur aan strooizakken gesteken; gelukkiglijk dat g'heel 't Prison niet afgebrand is.

De Werkman | 1883 | | pagina 2