L00PENDE NIEUWS. ielende: Wees Gegroez, Maria! Het was Rosa Bilhesse ven Leuze, die S je ontsteking van het hersenvlies in haar tweede levens,iaarstom en doof arden was. Op eens had het gelukkige kir.d spraak en gehoor terug beko- .1: de bedevaarders, men kan het denken, zijn in verrukking. Men Knielt Jer, men bidt, men zingt het Magnificat; Rosa Bilhesse wordt omhoog gehe ven en een machtige kreet: Leve 0. L. Vr. van Lotirde-! getuigt dat de be devaarders ecne nieuwe weldaad in het dagboek der liefde hadden aanget.-e- kend. De statieoverste en zijne bedienden konden hunne tranen niet bedwin gen bij het aanschouwen van dit overheerlijk schouwspel, weerdig van de beste der Moeders. Het nieuws dezer wonderbare genezing werd aanstonds door den bestuurder van den trein aan dien van den tweede overgeseind, doe.i 't was eerst in eene verdere statie, waar beide treinen samen kwamen dat de bedevaarders het vernamen. Men oordeele over den geestdrift en de aandoe ning die het onder lien deed ontstaan; wij stonden naast bij toen Mgr van den Branden het kind deed spreken en hoorden het heel klaar: heb dank Maria, omdat Gij mij genezen hebt! herhalen. (Getrokken uit het merkweerdig boekje Jubeljaar van O. L.\r. van Lourdes, te koop aan 60 c wij spreken er d. n. w. verder over.) OVERZICHT. FRANKRIJK. Ze werpen daar ook de miljoenen bui ten en ze willen eenige duizende frankskens sparen op de traktementen van 't Geestelijk, die ze moeten betalen, volgens 't konkordaat tusschen Napoleon I en den Paus Pius. Aan de dochters die hun diploma wil len als officiéele Onderwijzeres,worden vragen gesteld, die een galeiboef zouden doen rood worden! Wat zijn ze van zin met de wereld! —China is op zijnen Kivi; het zendt troepen naar Tonkijn, maar de oorlog tusschen Frankrijk en China is nog niet, verklaard. D'anarchisten zitten gereed cm op te springen als een tonneken poer. BELGIE. De Ministers willen hier ook de jaarwedden der Risschop- pen verminderen en ze gaan de Kerkmeesters,die deftige Bestuurders,nog meer plagen, hopende ze zullen weggaan en we zullen Vrijdenkers en Geuzen als Kerkmeesters aanstellen. Een tweede projekt, der Minis ters, is van 't Verplichtend Onderwijs uit te roepen. Daarbij,ze maken nieuwen konkledefous voor de kiezingen... De Liberaalderij is Afbeul- derij en Dwingelandij geworden. IERLAND. Zware troebels in dat land, en groot.e volksvergaderin gen die naar den Burgeroorlog rieken; Engeland wil de stemming uit breiden, doch voor Engeland en Schotland alleen, hetgene d'Ierlanders nog meèr zou misnoegen. SPANJE. De reis van den Duitschen Kroonprins! V^el eer is hem aangedaan; doch 't Publiek wil van geen verbond met Duitschland hoo- ren. Spanje houdt aan zijn onzijdigheid. Geen bijzonder nieuws uit Italië; koning Humbert en zijn Gouver nement moeten worstelen tegen d'oproermakers die het koningrijk van Italië gevormd hebben, 't Is den arend die een kool vuur naar zijnen nest bracht. Bis, nog eens gezeid: De Geschiedenis van Zele is te koop bij P. Gossey, wijk Eist, Zele, en die hem 1,65 in postmandaat of postzegels opzendt, zal 's anderdaags het boek franke thuis ontvangen. Ei'dabi! wéér een nieuw Tooneelstukje van Sylvester; Eerlijk duurt het langst, in 2 bedrijven. Prijs 0,50 c... Wij hebben het nog gezegd. Die kluchtige en null ige stukjes wil, Sylvester, Sylvester! Destukjes van Sylvester moet hij vragen; en ze zijn tegenwoordig te koop bij alle Boekhandelaars. Ér is te Loi don 'ne Mylord gestorven die 500 mil joen fr. rijk was. En alles, tot den laatsten eens heelt hij moeten hier laten! Geenen eens kon hij meêdragen! De goederen der wereld zijn ons maar geleend. Arme rijke menschen, die geen goede werken doen in hun or"zijn er imllër f!uniprocessors die zich niet genoeg Vrijdenker toonen; ze zouden zeker de lessen moeten beginnen met 'ne vloek en gedurig af geven op Kerk en Geestelijk. We zijn daar eens geweest, in die Univer siteit, en we zagen daar de vuilste en lafste redens, op de banken gesne den, met groote letters. Te Otterndorf is 'ne paling gevangen van 8 voet lang en hij woog 45 pond. Wij lazen onlangs in een liberale gazet: Als die zaken van hel en hemel waar ziin, dan is God een monster van wreedheid! Ouders, en ge zoudt uw kinders aan zulkegoddelooze partij overleveren! Waarom mort men braaf en' deugdzaam zijn, als er noch hel noch hemel bestaat!... Geen wonder dat de Geuzenw. reld krioelt van walgelijkheid, totdusverre dat, als over 2 jaar te Brussel een deel der schandaalderij uitkwam, dat g'heel de deftige wereld riep: 't Is grouwe- lijk! 't is ongehoord!.... Een groote liberale gazet, de Independence heeft geschreven: Alle wapens zijn goed.wanneer een vijand dien men haat, moet neêrgeveld worden! En deze vijand is Roomen;... en de Flandre Li bérale voegt erbij: Wij allen, liberalen, komen overeen in éene zaak. te weten: Den oorlog aan den invloed der Kerk. Te ZELE, is zïiturdag begraven M. Ed. Holwinckel, een der dappere jonkheden die als Zouaaf de Kerk en den Paus hebben gediend. Een lange en pijnlijke ziekte had hij met groote kalmte doorstaan. De Zouaven, uitgenoodigd door den ondervoorzitter des kantons Zele en Lokeren, M. Aug. Devare/, waren door zekere omstandigheden maar weinig in getal, doch hunnen Stand aard aan 't hoofd,hebben zij d'overblijfsels van hunnen wapenbroeder ten grave gevolgd en een innig gebed voor zijn zielerust. gestort. Alle mede broeders van Pius'Genootschap zullen den overleden verdediger der Pauzelijke Rechten niet vergeten. Uit GREMBERGEN, 4 dec.,wordt ons geschreven: Genekte Werkman, Zondag is alhier de Katholieke Schoolpenning gesticht, voor doel hebbende door alle wettige middelen met kracht en macht het katholiek Onderwijs te ondersteunen. Ofschoon nog niet ruchtbaar, telde men reeds een vijftigtal leden en alles laat ver- hppen dat al wie het doel dezer maatschappij verstaat, zich weldra zal laten inschrijven, om alzoo te same.i het goddeloos onderwijs te bevech ten, dat bij ons slechts uit eenige gedwongene schepselkes en eenen ver keerde bestaat. De leden maken zich bereid om dezen winter een schoon Concert, ten voordeele der school te geven. Hopende u later het pro gramma te kunnen mededeelen, blijf ik, Uw dankbare Vriend, X... STEENDORP, groot Concert voor de Katholieke Scholen, door de Ver- eenigde Vrienden, op Zondag 16 December. Men zal er een groot drama opvoeren uit den tijd van het Fransch Schrikbewind, benevens een puik blijspel, romancen, kluchtliederen, enz. Prijzen der plaatsen: 2,00 fr. 1,00 0,50 en 0,35. De geheimzinnigheid van Gent. Wat gebeurt er tocli te Gent! over eenige weken was't de dame van den Rektor der Universiteit, die juist als er feest was ïn haar huis, schie lijk van tafel verdween en wier lijk 's nachts in den vijver werd gevon den; en nu is er dander week maandag nacht Iets voorgevallen, waarop de gazetlezers zich stom en doof dubben. Aan de Recolettenlei, juist als 't half twaalf gewekkerd was, een nachtwaker hoort uit 't water roepen: Help! help! ik verdrink Hij loopt er lieén en ziet een zwarte scha- duwe op 't water: Kunt gij niet zwemmen? vraagt hij.Ja, maar z'bebben mijn beenen vastgebondenWie heeft dat gedaanwie zijt gij I Geen antwoord! Er komt ander volk bij. men werpt koorden en haken; zelfs aan een brug steekt men een ladder uit, maar 't was een snelle tij en de ongelukkige drijft al kermende voort, drijft, totdat hij zinkt, weèr boven komt en eindelijk voor goed in de diepte roltWis was die man? wie heeft liem in 't water geworpen? Tot maandag avond niemand wist het, en zijn lijk was nog niet teruggevonden. De Moord van Lolreren. Wegens de moord op Rosalia Van Hol e.hobbert en tobbert de Justieie; ze vindt geen klare bewijzen tegen den Tuker zal de vent losgelaten worden of voor d'Assisen gebracht Dusdanig was de vraag, als er een bijzondere getuige is opgetreden, die veel schijnt te weten. ..D'ongestrafte misdaad is een aanmoediging voor de boosheid; maar de Justieie is traag en voorzichtig, omdat zij geen onschuldigen zou veroordeelen. Kind alleen gelaten, verbrand. Te Bergen, Mons, d'hoofdstad van Henegauwen is dat gepleegdEen vrouw liad haar huis moeten verlaten, om eenig gerief te halen; ze komt weêr en vindt op don grond liggen, haar kind, schrikkelijk verbrand. Arme moeder "t kind is eenige uren nadien overleden. Werklieden Verongelukt. De mijner Cujas, werkende 380 meters diep in den grond, te Farcienne bij Gosselies, is gedood door 't vallen van 'ne steen; maar 29 jaar oud. in den fleur van zijn leven Te Brussel, Meulebeek, Pierstraat, den metser Van den Eenen, een jonkheid van 19 jaar, werkende aan een nieuw huis, doet vrijdag zijnen kiel aan, om naar huis te gaan er stort 'ne muur om; de metser is dood op den slag. Ontploffing van Grauwwpur. Weeral die droeve zaak! 't Grauwvuur ontplo'ft in den put Duchère, van de koolmijnen te Montigny-sur-Sambre, Trieus-Kaisin; d'ontplofflng had plaats in een diepte van 360 meters, zaterdag 1 December;30 mijners waren aanwezig, doch allen zijn gevlucht en gered behalve 3, die waar schijnlijk op den slag gedood zijn. Zijn gekwetst;Emiel M irquet, Herman Dec 'cq en Julius Devaux. Waren zondag nog niet gevonden; Jan Vanden- tekom en twee andere, 't Grauwvuur is gaz die uit de kolen komt, al» die gaz niet weg kan trekken on te veel samendringt, en als er eenig licht verschijnt, dan moet er noodzakelijk een ontploffing volgen. Levendig Begraven. Te Wautier-Braine, in de Provificie Brabant, is er zaturdag 1 dezer, iets wonderlijks voorgevallen. Petrus Jacqmin, metser, bezig zijnde met eenen pompput te graven, toen hij op eenige meters diepte was, sloeg d# put op eens toe en de ongelukkige zat levendig begraven; eenige Walen begonnen op den put te graven om het lijk, zoo men dacht, boven te ha len; maar daar zij boven op den put stonden te werken, zakte deze* langsom meer in, toen er eenige Vlamingen het gedacht opgevat hadden de ontgraving schuins te beginnen; intusschentijd waren er met honder den aanscbouwers toegesneld waaronder de Eerw. heer Pastoor t«e* zij op eenige meters diepte van den bodem des puts genaderd waren.riep M. den Pastoor in den kuil: Petrus, beveel uwe ziel aad God, ik ga u de generale Absolutie geven! Men hoorde een doffe zucht, de aanwezigen knielden allen neder; de woorden der Absolutie werden uitgesproken terwijl men niets hoorde als gesnik en geween; toch de moedige redders werkten voort en na gegraven te hebben van 9 uren voormiddag tot 4 uren 's avonds, haaide men den metser ongehinderd uit zijn graf, zijne eerste woorden warenLeve <Je Vlamingen de bijzonderste redders waren Th. De Waele, Ben. Van der Heyden van Zele, Ch. Van Deynz# van Maldegem en Bapt. Develé van De Worp en nog 4 onbekende man nen, en werden juichend door de aanwezigen opgeheven. Laffe Aanranding. Een dienstmeid kwam te CharleroMen.6 ure 's morgendis uit de kapel -aci jesuiuiuji ais zij van achter vastgegrepen woru, uoor een plodde va* 'ne geus die waarschijnlijk zijnen nacht in de kroegen had doorgebracht. Hij wilde 't mensch op den gremd werpen, doch hierin niet gelukkende, stak hij zijn hand in haren zak, meinende geld te vinden,doch vond niets dan haren kerkboek en nam hem meê... 't Wordt hoogen tijd dat er Streng gehandeld wordt tegen de brigands, waarvan de groote steden krioelen... Maar wat zullen wij zeggen? Als de zak vol is, bindtmen hem toe, en laat de civiele scholen eens hun contingent geleverd hebben! De sneeuw zal zwart uit de lucht vallen, als de liberale scholen brave jonkheden zuilenleveren De Verdwijningen. Nog niets over den koopman Descamps uit de Walen; wie weet of hfj ook inT water niet ligt! Maandag ging 't gerucht, dat 't lijk van M. Backaert opgevisckt was te Hofstade. Bij Huy is sedert zaturdag verdwenen zekere Isidor Thys, oud 34 jaren, hij was langs de rivier ge gaan met een mande; zijn muts en de mande zijn op het water gevonden. Thys was weduwenaar met 6 kinderen, d'arme weeskes.die de ouderlijke teedere zorg zullen ontbeeren. Degene die vroeg wees zijn, beseffen het beste 't geluk der kinderen in bun Ouderlijk huis Men kan- het niet genoeg herhalen- Gelukkig zijn de kinderen die Vader en Moeder eereii en bijstaan! Slecht zullen ze varen, hier en hiernamaals, die hun Ouders verdriet aandoen, die het huishouden schenden met zich als kostkoopers te gedragen. Dat is diefte, oprechte diefte, en zwarte ondankbaarheid. D# Geschiedenis bewaart met lof en eer, de namen van degenen die in de kinderliefde uitmuntten, en niets is hatelijker en verfoeielijker als een kind dat zijn Ouders miskent of dat beschaamd is over zijn Ouders. Er is veel gebrek en kremp, meermaals door de schuld van ondankbare zoons en dochters. Diefs'allen t'A'ntwerpen. 't Is ongehoord gelijk er in Antwerpen gestolen wordt; d'ander week waren er donderdag nacht ingebroken in d Albert-Grisnrtstraat, bij bak ker Struyck, langs den waaier, en in de Breydelstraat bij M. Peborgh, langs 't keldergat. Zeer veel is daar geroofd Den nacht daaropvolgend# was 't om doen te Borgerhout; in d'herberg den Rolwagen bij de Wc Papon hebben de dieven de kelderval opengebroken, zijn in d'herberg geraakt, hebben een der petrollampen ontstoken en zijn .met liun inkwi- sitie begonnen. Veel geld vonden zij niet; in die herberg is een maat schappij van spaarders op Aktiën,zaturdag avond moest er gedeeld wor den dat wisten de dieven en daarop waren zij afgekomen maar d# weerden lagen boven in een kas, en daar durfden de dieven het niet wa gen. Zelfde nacht is er ingebroken bij den ontvanger Milisstraat N° 20 zij poogden in 't bureel te dringen, doch vruchteloos ten anderen veel geld was er niet, want d'Ontvangers moeten gedurig naar Brussel op zenden voor de schromelijke kosten van dit officiéél onderwijs. In de Ontvangenj hebben de dieven laten liggen een dolk en een zakdoek. De menschen gaan op hun kosten een nachtwacht inrichten. Van 50 maar 24 terug. Maandag wasergrooten schrik te Blankenberglie; van 50 visschers- sloepen, vrijdag in zee gegaan, waren er maandag morgend maar 24 te rugLaat ons hopen dat er beter tijding zal komen. o 3 Rampen op Zee. 2 Zaturdag ten 4 ure, Hendrik Deboutte en Karei Leenaerts en Karei Rubbens, visscliers te Aduinkerke, (West VI.) trokken met een sloep in zee; ze zijn door een onweer overvallen, de sloep is omgeslagen en allen zijn verdronken. Leenaerts laat achter een weduwe met 4 en Rubbens een weduwe met 2 kinderen. j

De Werkman | 1883 | | pagina 2