LOOPENDE NIEUWS. f¥öP- HET EERSTE IJS. Een Gevangene ontsnapt. DUITSCHLAND. De Kroonprins van Pruisen, uit Spanje terugkee- rende, zal zich naar Roomen begeven... De groote kwestie is nu, hoe zijn houding zal zijn, tegenover Z. H. den Paus... Koning Humbert, de Piemontees, zal den kroonprins aan de grenzen afhalen... Koning Hum- bertus verstaat zeer wel dat zijn plaats te Roomen niet is,maar hij hangt ran de Revolutie af. FRANKRIJK. De handelwijze van't Gouvernement in Tonkijn is door de Kamers goedgekeurd met 315 stemmen tegen 206. De Fransche Troepen rukken vooruit en zullen weldra voor Sontay en Bac-Ninh staan. EGYPTE. Behalve 50 man is 't Leger der Egyptenaren vernietigd, oP 3 uren afstand van Soeakin. D'opstandelingen beschieten die stad. Achtbare Lieden uit alle steden: Die voor 1884 inschrijft, heeft de Nrs tot Nieuwjaar gratis en voor niet; men moet niets doen dan zijn vraag, naam en woonst op een postkaart zetten, met "t adres van ons Bureel, Werf Aalst, langs do Waterkanten waar het op dees tijden schadelijk wonen is en bedreigelijk. Aan de Werf en Vaart heeft Aalst zijnen oor sprong genomen; daar kwam St Amandus, den Dender afvarende,tot ons lieidensche Voorouders preêken; daar stond d'eerste kerk van Aalst, in oosterschen trant; daar, in die kerk, op een buitengewone Predikatie in de jaren 900. waren 0 Ridders aanwezig die zich bekeerden, naar Keulen bij den Aartsbisschop gingen en terugnamen naar't Vlaanderen-land, om d'Abdij van Afflighem te stichten. Da post! de post! zijn de bedien den misschien ov.erla.st, terwijl de compagnie s'oekketeurs van Piet Van Humbeek daar in een rijkbetaalde droomerij verkeert? Van verscliillige kanten hooren wij dat er Nrs, ja zelfs pakken gazetten éen dag te laat worden besteld. Kiesexaams. T'Emelgem, (West-VI.) een gemeente van 1900 zielen, hebben 30 kandidaten deel genomen aan 't Kies-exaam en 27 hebben hun diploma, bekomen; 27, en a len katholieken, want te Emelghem kent men geen liberalen. Moclite dit van g'heel ons Land ge zegd worden. wij zouden vrij en bi ij en welvarend leven.... Niet met woorden, maar door cijffers is de triomf der katholieken in do kies-ex- aams bewezen. En nogtans durven de liberale gazetten schrijven dat zij gewonnen hebben, dat zij 't verstand en do geleerdheid bezitten. Wat zullen wij zeggen? Voltaire schreef: Liegt! liegt maarstoutelijk en zonder ophouden; er zal toch iets van geloofd worden!... Maar zulke olifanten van leugens durven afgeven, zulke welbekende waarheid bestrijden, dat gaat over zijn hout.... Wij, appelen, zwommen, zei de paardenvijg en ze dreef met oranje-appelen de rivier af. Te Brugge zijn d'hofsteden en lan den der Hospiciën dees jaar 50 0/0 min verpacht als over 9 jaar. Zoo moet de arme en de zieke be hoeftige ook do zotte onkosten der Geuzerij bekoopen 't Roept wraak! 't En mag niet meer verdragen worden! Te Mechelen en Brussel is vrijdag doorgetrokken oen bende Italjaners, wel 100 man sterk, Land verhuizers diu naar Amerika trekken. Armer Volk is er nooit gezien; uitgemergeld en zwart van ellende, op hunnen rug g'heel hunnen batta- klan dragende, matrassén, kleêren, pottekarrie, enzoovoorts. En wat gaan ze toch in Amerika uitrechten? In d'Elzensti aat te Mechelen is de keelziekte, bijzonderlijk onder de kin- derkes; verscheide scholen zijn gesloten; er zijn reeds sterfgevallen; wat gedaan tegen de keelpijn? Vlierenthé op water gekookt, de keel en de voeten wel warm houden, oppassen voor de trokken en als deze eerste remediën niet helpen, den Chirurgyn vragen. Al 't Volk kan nu zijn vrienden en zijn vijanden kennen... Wie ver zwaart gedurig de Bloedwet? De liberalen! Wie heeft de maandelijksche schadevergoeding ingericht? De katholie- ken!... Wie heeft het lot der kleine bedienden verbeterd? $JJ De Katholieken!.... Wie verspilt en verkwist de penningen N der openbare kas en wie wilt er eenige centiemkes sparen op de kleine staatsbedienden? De liberalen.... Wat, is ier te Mechelen ge pleegd, in 't Arsenaal? Sedert lang was er opslag beloofd; en als d'ander week de werklieden om hun geld kwamen en informeerden naar den opslag, dan werd hun met strabantlieid geantwoord't En kan niê zijn! Er is geen geld in de kas! Doch geld en opslag en gedurig opslag is er vpor d'offlciéele Meesters die daar zitten met eenige leerlingskes in een verlatene en verworpen school Meester Piet Van Humbeek spreekt 7 van al zijn knechten op 'ne vasten trok te zetten, dat noch Provincialen Raad, noch Burgemeester, noch Schepenen, noch Gemeenteraad er Iets aan te zeggen heeft. Betalen! betalen!! leggen en altijd meer en meer leggen, zoolang de Libe- raaldej'ij regeert, dat zijn de casussen en de gevallen! Wat is er toch slecht volk in dat Brussel! Terwijl 't Paleis der Natie donderdag brandde, stonden er gan- sche benden in 't park te spotten en zelfs toe te juichen. Zoover ging de boosheid, dat men een koorde spande, om degeen die naar den brand liepen,te doen vallen. Ge zult nog wreede toeren zien, met dat volksken. Ze moesten geuzen hebben en geuzinnen! er moesten civiele scholen zijn! de jonkheid moest slechte gazetten lezen en naar vuile kotjes van thea- terkes en cafés chantants gaan! en er komt nu een rasken op, walgelijk onder alle opzichtenDe mensch zonder Geloof, zakt beneden de rede- looze dieren; en zeg niet dat de geleerdheid lien zal civiliseeren. Ja, slim en vernuft maken gelijk de Peltzers en ander vuile bliksems, die gekleed gaan naar de laatste sneê, matir modder en slijk in hun hert dragen. Wij vernemen uit St NI KOL AAS dat maandag, in de Jongelings- Congregatie eene hartelijke feest is gevierd: het vijf-en-twintigjarig Ju belfeest van onzen vriend Eduard Loir, als Koster der Congregatie, 's Avonds was het soupé; er werd wel geëten, net gezongen en veel ple zier gemaakt. Tot aandenken der feest schonk men den Koster ubilaris zijn allerschoonst portret. Wie den jongeling kent, zal zeggen: 't Is wel verdiend. En indien hier op aarde,iever en deugdzoo hartelijk en schoon beloond worden, wat zal het in den Hemel niet zijn! Lang leve de Koster- Jubilaris! In het dorp van Oost-Vlaanderen, waar het eerste deel niet in is en het 2de deel verheven, en waar veel brave menschen leven, daar is gevierd de gulden Jubelfeest van M. J. De Vos, oud-veldwachter, Napo- leonist en den hoogen ouderdom bereikt hebbende van 98 jaren. In een rijtuig werden de Jubileerende Echtgenoten naar de kerk gevoerd, maar als de Plechtige Mis van dankzegging geëindigd was, dan stond het rij tuig wederom aan de kerkdeur, maar de Jubilaris zegde al lachende dat hij op zijn voetjes naar huis wilde gaan en dat dééd hij ook, met een blijde kortegie van kinders, kindskinderen en Vrienden. De Jubilaris heeft een Dochter die als Religieuse den Heer en haren Evennaaste op een bijzon dere wijze dient. jpafSsJv" RECHTBANKEN. 6 jonge manskerels staan in Antwerpen voor d'Assisen, beschuldigd van 20 patente diefstallen in voorname huizen waar zij langs de kelderopeningen indrongen, en met hefboomen de kassen en zelfs de kofferforts openbraken. Op verscheide maanden had den zij gestolen in geld en aktiën alleen, voor de som van 25,141 franken. De kapitein dier bende is Gaspard Joseph Dirks, 24 jaar, schil der en gebortig van Antwerpen. 1 i - r ii ~ir»1"~ KERKELIJK NIEUWS. Aalst wordt gevierd de Plechtige Octaaf der Onbevlekte Ontvangenis; eiken morgend na d'eerste Mis Sermoen;ten 5 ure onder 't Lof, Fransch Sermoen en 's avonds ten 8 ure, Groote Predikatie door den E. H. COLLIN. Zondag de Plechtige Sluiting, door Algemeene Communie. Lof van eerste klas en Groot Sermoen. In Frankrijk wordt er geschikt een Bedevaart van Boetv eerdigheid naar Roomen en naar 't H. Land; men zal vertrekken den 22 april en terugkeeren den 10 of 11 juni. Verdere inlich- "V tingen ten bureele der Inschrijving, rue Frangois I, N° 8, te Parijs. 't Is de vermaarde Predikant Hater Bohnen, die te Gent den overleden Pater Hillegeer opvolgt als Directeur der Congregatie van de Jonge Dochters.... In d'eerste Vergadering heeft Pater Bohnen voor gelezen het Testament van den vermaarden Predikant en Schrijver aan zijn welbeminde Congreganisten. Keizer Karei had zulkdanigen eer bied voor zijnen Biechtvader, dat hij, na dezes overlijden, nooit voorbij zijn graf ging, zonder hetzelve eerbiediglijk te groeten. De naaste week, den 19, 21 en 22 de Quatertemperdagen en woensdag 19, de Gul den Misse of Bereiding tot KERSTMIS. De Bisschoppen van Amerika zijn in Roomen vergaderd geweest voor de Kerkelijke zaken in de Nieuwe Wereld. -7 Van .St Martens-Lierde schrijven ze, dat het daar zondag Gedurige Aanbidding was en dat er veel volk t'Onzen Heere is geweest. De Christelijkheid is de bloem en't geluk van 't leven, en verschaft oprechten troost in den bittersten tegenspoed. Het waar geluk bestaat in den vrede des herten;en legt al de schatten van Europa te saam; de vrede des herten kunt ge daarmee niet koopen. Het vriezemanneken zal te M. L. goed gedaan hebben,in dezen zin, dat de menschen met meer gemak naar de kerk konden gaan. Te Michei.beke is er op 8 Decem ber een luisterrijke Prijsdeeling geweest voorde Zondagscholen. Rond de 300 prijzen meest kleedingstukken; veel vreugd onder de kinderen en voornamentlijk veel troost en blijdschap bij de noodlijdende, alwaar een stuk warm kleedsel in dees saisoen zoowel te pas komt.Die geld en goed heeft, dat hij toch zijn milddadigheid toone aan de Goede Werken en aan den Armen; dat hij niet uitstelle; morgen is het misschien te laat! de Dood kan komen en dan, al waart gij zoo rijk ais den Milord van En geland die 500 miljoenen had, ge wordt eensklaps zoo arm als 'ne Sybe- riaan D'eerste pellekens ijs hebben bijna een slachtoffer te Zele; op de wallen genaamd de 3 putten, alwaar eenige kinderen reeds het ijs van éenen nacht durfden betreden. Droef zijn de gevolgen geweest, want zekere Robrecht, 13 jaar oud, zonk ten gronde en 't heeft de grootste moeite gekost om hem uit *t water te krijgen. Zijn toestand was zoo zorgwekkend dat hij's avonds van zijn H. Rechten moest bediend wor den... Wat gebeurt er toch onvoorzichtigheid men zegt 't En za'l geen Itwaad kunnen! 't ijs zal sterk genoeg zijn! 't en kan geen kwaad dat ik slechte schriften in 'huis neem;dat ik mijn kinders op slechte scholen doe 't en zal geen kwaad kunnen!., en d'ondervinding komt het g'heel anders bewijzen D'occasie maakt den dief en die 't gevaar bemint, vergaat er in. Verdwijningen. Hen dochter van Boëndael, oud 18 jaar en van goed gedrag, die naar Brussel geroepen was om als dienstmeid te wonen in een huis, nabij de St Gudulakerk, z'is daar geweest, z'heeft akkoord gemaakt, is vertrok ken'om haar koffer t'halen en sedert niet meer gezien. Het lijk van Hector Becasse, een der verdwenenen van 't Walenland, is uit de Sam- ber gehaald.— Na 3 dagen is de dochter voornoemd thuis gekomen. Diefte op een Schip. In de Charleroisclie Vaart, grondgebied Meulebeelc. is d'ander week gestolen op een schip, terwijl de schipper aanboord was kleederén en een somme geld van 400 fr zijn er geroofd. Dieften in Antwerpen. Een algemeene schrik begint te heerschen; langs d'Ossenmarkt durven de menschen niet meer opendoen, van 's avonds ten 6 ure; wat gaat dat worden in den Winter? En waar is d'Universiteit waar die dieven ge leerd en opgeleid worden?In de slechte koten. Die als schelm en dief wilt in 't gevang komen en daar opgesloten zitten gelijk de wilde dieren in een menagerie, hij moet maar de slechtigheid van 't zedebederf ach terna loopen. Eiken keer dat er een groote misdaad gebeurt, 't eerst» waar de Policie gaat zoeken, is naar de geheime en publieke koten. T'Antwerpen zat de pruisische dief Schultz gevangen in 't Paleis va» Justicie,maar is uitgebroken en had reeds verscheide diefstallen bedre ven t'Hoboken en omliggende, als de brigadier der veldwachters van Boom hem gevangen heeft genomen. Hij was zonder 'ne eens geld,maar met een scheer en een ijzeren staaf. - Verongelukt. Maandag achternoen ten 3 ure, is de voerman Gommarus Geuens, oud 19 jaar, wonende te Borgerhout, in de Rolwagenstraat t'Antwerpen,van zijnen wagen gevallen en doodgereden. Zelfde dag rond 4 ure, is het meisje Lucia Leysterberg, 5 jaar oud, wonende in de Violetstraat, in d« Van Bloerstraat is dat kind doodgereden. Met PetroolOpgelet! Het kan niet genoeg herhaald worden... Wat is er weeral gebeurd, t'Antwerpen, in de Bataviastraat. 21 Een dienstmeid, Maria Dierickx, oud 20 jaren, ligt in 't Gasthuis, ten gevolge van wonden, bekomen door 't ontploffen eener petrollamp. De moord van Bassevelde in 1877. In 1877, den 15 November, vond men te Bassevelde in zijn huis opge hangen den vlasbewerker Jacobus Buyck; de koffers waren opengebro ken, en men twijfelde niet of er was daar een moord gebeurd. Nu komt de gendarmerie van Tourcoing in het gehucht du Pont aan te houden, zekeren Karei Philips en zijn vrouw, die er beide onder 'ne valsche naam leefden, nadat de man 18 maand kot had uitgedaan, voor een diefte te Eekloo'-Busch. Men zegt dat^zij hans aangehouden zijn voor de moord te Bassevelde.

De Werkman | 1883 | | pagina 2