s GROOTfPARLEMENT. Rampen, Misdaden en Ongelukken' SabiNA. Dag Clara en Sara, en wat nieuws? SARA. Wel, Sabina, ge zijt toch niet slom en doof! SabiNA. God zij gelofd neen, Sara. Clara. Maar, Sa- bina, gc moet toch 't nieuws van den dag we ten! Sara. Hoort, als wi) een tong hebben om te spreken, dan ishel wel op dees momenten! CLARA Ge weet toch wel, Sabina, wat er uitgekomen is van die Inkwisiteurs! SARA. Ja, van die apostels der Geuzenwet, die de Priesters en de braafste Borgers voor hun Vierschaar deden verschijnen, om rekening te geven, wat ze gedaan hebben voorde Vrije Scholen! SABINA. Ja zekerlijk weet ik dat en w'tnbben de Werkmans van dien tijd in ons kaskcn bewaard, hoe dat het t'Aalst gegaan is, en te Lokeren en te Waarschoot en t'Herzele en... Sara. En op veel ander plaatsen, Sabina; en dat degeen die daar de Judassen ve'toond hebben, dat ze maar in hun hert gaan en misericorde roepen; want hun handelwijze waste wreed! Clara. Jamaar, vriendinnen, we vergeten de kweste van den dag! Sara. En z'en mag niet vergeten worden! Dat moet geweten zijn van groot en klein en van buitengeleerd en overgeleverd aan al de generatiën die nog den eerdbol zullen bewonen. Hoe da^die vertoekte Geuzen.... Clara. Sabina, ge moet weten, 't is uitgekomen dat die In- kwisitie gekost heeft 750,000 fr. Sabina. --W'hebben dat ook gelezen, Clara, maar wij konden dat zuiver nist g-ilooven! SARA. 't Is gelijk Clara u daar zegt! SABINA. Maar de Vrijmassons zullen toch die Inkwisitie be talen; ze was eksclutief in hun voordeelf SARA. De Vrijmetsers dat betalen! ge zijt er vet mee, Sabina; ja, aar. 't mansvolk genever geven omdat ze zouden vloeken en tieren en de ruiten van de kloosters en kerken uitsmijten gelijk in de jaren 57, maar die Viijmetsers van hun geld geven! Dan zal er zwarten sneeuw uit de locht vallen. SABiNA. Maar ze zullen die vette rekening, die 750,000 fr. toch niet betalen! Dat is veel te veel! Dat het 5o,ooo fr, ware, ze zouden er r.og moeten op afdingen! SARA, Niet betalen, Sabina; o gi simpeloos schepsel! dat is al betaald! als er Geuzen en Vrijmetsers aandekas zitten, zijt zeker dat zemet de vette brokken weggaan! j£CLARA. Ja, goei ma ten, dat is al betaald; de Geuzen zijn er meê op hun lappen. Sara, En niet alleen de geuzenratten, die a bas la Calotte roepen voor 't geld, maar, Sabina, ik ga u iets anders zeggen, en als ik een woord lieg, dan zal Clara mij intromperen. Er zijn rijke Vrijmetsers, - Clara Die met koets en peerd rijden! Sara. En die uit diè Inkwisitie i5.coofr. getrok ken hebben,Sabina, i5,ooo Franken! Clara. Zonder hun reis en mondkosten, en z'hebben diners doen ge reed maken, gelijk ten tijde van den Duk de Derri! Sara, EN ALLES OP DE KOSTEN VAN 'T LAND!!! Sabina. Wel, heilige Dorothea toch! Maar gaan ze Belger.land in conditie van plondering leggen? En is t wonder dat er alle jaren te kort is, dat er leeningen en nieuwe belastingen moeten ko nen? Clara en Sara, hoort! Sara. Wat is er van uw bescheid? Sabina. We zitten afgrijselijk geleverd! Clara. Dat rnoet elk bekennen! Sabina. Als dat voortgaat, den Hongersnood van de jaren 40 zal nog terugkomen. Die Geuzen zijn de renewatie van ons Land! En 'k en weet niet, waarom dat 't Katholiek Vrouwvolk van Brus sel de Koniuginnc niet aanspreekt. Clara. Och, 't mensch kan er al weinig aan doe-i! Sabina. - Ze moet toch iets te zeggen hebben in haar huishou den; mij dunkt dat ik te Brussel woonde en als de Koninginnc uit rijdt, 'k zou mij coor 't Volk schieten cn 'k zou roepen dat elk het hoort: Verlost ons toch van die Geuzen en Vrijmetsers!.... Want elk ziet nu toch dat alles slechtigheid is en geldvcrkwisterij! Sara. Elk zou dat moeten zien! Clara. Maar wil ik u iets zeggen voor 't finaal van ons rede: elk reu 't moeten zien, zeker, Sara, maar er zijn er zooveel die mogen meésloebberen, die 4, 5 a 6 duizend lr. trekken E_Sara. En nog meer! Clara. En die geldopsirijkerï gebruiken bun vers and en hun nen tijd om de Vrijmetsers en hunne werken te verscboonen. - Sara. Dat ze naar den sis loopen en liever de sterren uit 't fir mament gaan plukken; want die tegenwoordig mei lol van die Geuzerij durft spreken, verdient uit 't Gezelschap der redelijke schepselen verbannen te worden.... En daarmee heb ik weeral d'eer u te salueeren. Dag Clara en Sabina. Dezelfste. Dag, Sara, tot wedcromziens. Clara tot SABINA. En wat zal 't mansvolk daarvan zeggen? 'T MANSVOLK. Wat wij daarvan zeggen? Dat het een krimineele schande is! Wat Weihoe! Ze belasten ons arm druppelken, ons arm pijpken toebak; er is schuld en te kort, en die liberale Wetgevers vullen hun zakken van dit Schoolenkwest! De vrije Belgen zetten zij op de pijnbank, en zij slokken 't goud in, dat bet langs hunnen neus en ooren uit komt... Hoort, we zullen nog ander kameraden meêbrengen en ons plechtig advies een volgende maal geven. Van de Vondel uit Brussel, die in zijn zatte razernij, den President zijner kegelsocieteit vermoord heeft, was aan den drank verslaafd.... Dochters, neemt toch geenen dronkaard voor man; en jonkheden die be gint te drinken, als ge voorbij een hospitaal of een prison gaat, peist em denkt: Daar zal ik komen. Vrijdag nacht is er'ne kogel geschoten te Morlanwelz in den trein van Bergen, die 't kwaartje van den elven te Charleroi komt. De kogel vloog dweers door eenrijtuig van lBklas, waar niemand zat dan een advokaat van Charleroi, In de kerk van Akker- gem, te Gent, is gestolen een Beeld yan O. b: Vr. der Zeven Weeën. Moordpoging te St Hubert. Ja, in de bossclien van St Hubert, den 31 der Nieuwjaarsmaand: Een dochter van 2* jaren is in 't midden van den dag aangerand door 'ne ke rel, die uit de bosscheu sprong, 't meisken vastgreep hij de keel en haren portemonnaie stool. De schurk is ontdekt en aangehouden; hij had 'ne revolver op zich en een provisie kogels. TeSt Hubert aangebracht zijnde, werd hij er door 't Volk uitgeschuifeld en de menigte wilde hem zelfs ten lijve. Groote Brand ie Harelbeke. In Oost-Vlaanderen zijn ze niet' gekend, maar in West-Vhianderen hebben de water- en stoommolens der Bloempelderij van Harelbeke een groote vermaardheid. Welnu, zaturdag avond ten half "acht, zijn die groote gehouwen afgebrand; eene as aan 't gloeien geraakt zijnde, had de ramp veroorzaakt. Een oogenblik later sloegen de vlammen door d« vensters en vele werklieden waren in gevaar van levend verbrand te worden. Een der meestergasten sprong, uit een venster der 3® stagie en werd erg gekwetst. De Pompiers van fcortrijk zijn ter hulp geroepen, maar konden enkel het aanpalende redden. Men berekent de schade op 950,0 0 fr. Feest van liberale studenten. Pronte gasten worden het: Zaturdag waren.er een groot getal van Brussel, Gent en Luik naar Antwerpen komen verbroederen. Omtrent middernacht waren zc nog ineen danszaal aan de statie en. hielden er zulk helscli leven dat de Policie moesï komen. De Studenten uit de slechte Cellcgiën wilden niet wijken en er volgde een gevecht. Men zegt dat een der agenten door een dolkmes gesteken is. Den anarchist Cyvoct. Men zal zich nog herinneren de twee kerels die te Ganshoren worden bevonden met dynamiet; een dezer, met name Cyvoct, is in Frankrijk ter dood veroordeeld. De moeder van Cyvoct leeft nog; 't is een deftig mensch; zij had aan haren zoon een "Christelijke opvoeding gegeven, maar door de slechte lezingen en de slechte sociëteiten is hij geus en vrijdenker ge worden en zaljiu zijn leven op 't schavot eindigen. Zonder werk en van honger bezweken. T'Antwerpen op de Groote Markt, is d'ander week vrijdag 'ne mensch bezweken van moeite en honger, 't Is 'no werkman van Atrecht (Fran krijk) te Charleroi wonende en hij was naar Antwerpen komen werk zoeken. Sedert verscheide dag. n had de dompelaar niets geëeten. Than* wordt hij verzorgd in 't Gasthuis. Verdwijningen. Tot nu toe weet men niet over de kleine Maria De Lange, van Gent en t'Antwerpen is Hendrik Eggennans, oud 16 jaren, sedert ecnige weken verdwenen.... Twee Familiën die inde diepste onrust verblijven. Voorzichtig op 't Convoi. Die op 't Convoi zit, dat hij toch voorzichtig zij en zijn handen aan de deurkes niet houde; op korten tijd zijn verscheide personen verongelukt door het-toeslaan der deurkes. Convoi-Rampen. Yan de ramp te Ledeberg weten ze van 5 a 6 personen die gekwetst zijn- maai' in elke ramp zijn er reizende persbnen die ziek en zuchtig naar huis' loopen en dikwijls voor hunnen tijd in 'tgraf kruipen. Den lcn dezer maand is er nogmaais een zware Convoirarap geweest te 's Gravenbra- kel: Twee trein* van koopwaren opeen geloopen, in 't midden van den ond'eraardschen gang. De machinist Ede en de stoker Gaspard van den eenen trein zagen 't gevaar, kropen op de kolen en worden niet getrof fen- maar de machinist van den anderen trein bleef op zijn lokomotief en weï'd letterlijk in twee gesneden. Zijn stoker Boer had hem verwittigd; maar hij gaf er geen aandacht op. De stoker heeft zijn leven' gered, met zich vast te klampen aan de kap der lokomotief. EEN KIND DCODGEBETEN. Over 7 weken kwam in d'herberg van M, Verstappen te Berchem, bij Antwerpen, een peisoon met 2 honden; de kleine Verstappen, een manneken van 9 jaar, nam de kleinste hond op den schoot; de groolere hond schoot toe en beet het kind in de wang. De onbeduidende wonde was na eenige dagen genezen; maar zie nu d'ander weck begon het kind te klagen van pijn in de wang,van pijn in zijn lichaam, en H arm jongsken is eindelijk bezweken; dat hondeken moest razend geweest zijn; zijn meester heeft het sedert dien dag niet meer gezien. Een aardig geval te Leuven. In 't celgevang dier stad bemerkte de dienstoverste zondag 11. dat een der wachters er niet zeer koirekt uitzag. Hij wachtte hem af en plaatste hem de pistool op de borst. Toen zag de overste dat de cipier niemand was dan zekere Van Leeuw, ec-u allergevaarlijkste kerel die lOjaai straf uitdoet. Wat was er gebeurd? De cipier, vermoeid zijndet was gaan slapen en had zijn dienst la:en verrichten door Van Leeuw. Dc nalatige cipier zit nii.cckir een geruniTOteord celleken.

De Werkman | 1884 | | pagina 2