idilpiijzen m iff dood, als een andere persoon, op sterven liggende, bekende de diefte gepleegd te hebben voor welke Carlo 13. was veroordeeld geweest. Te Meiel (Limburg) is een verkenssluchter ongelukkig aan zijn dood geraakt: bij het uitoefenen van zijn ambt had hij zich aan zijn hand gekwetst; korts daarna ving hij een rat in een val, en haar doodende, geraakte er wat bloed in zijne wonde. Zijn arm zwol op, hij moest afgezet v,'orden en de verkensslachter is onder d'handen der doctenrs gebleven. T'Epe is een persoon doodge schoten die tabak uit Holland smokkelde. Te Pommeren, (Prui sen) als de school uit was gingen IS kinderen op 't ijs; 't ijs brak en van de IS konden er maar 2 gered werden. Te Pesth, in Oostrmijk, zijn S personen gedood en 4 bijna versmacht, door gaz-buizen die in den kelder opengemaakt waren. In den Haag van Holland is de boekhouder ecner Firma aangehouden, onder verdenking van 18000 gulden ontvreemd te hebben. Te Schie dam is afgebrand de dubbele branderij der in lailliet verklaarde firma Van Celder Boer en Cie, juist was het gebouw geveild en moest gaan toegewezen worden. KERKELIJK NIEUWS. Zaturdag 9 februari Feestdag van de H. APOLLONIA, als Patro- nersse tegen de Tandpijn de wereld door vermaard en aanroepen; en niet zonder rede, achtbare lieden, want die vrome Christene Dochter, leverde te Alexandriëan de jaren 200, werd aangeklaagd als Christene, ze beleed kloekmoedig haar Geloof voor de Rechtbanken en werd naar de plaats van pijniging gebracht. Dit geschiedde in 't opeubaar van de menigte; d'heidenen kwamen er meeBt naartoe om zïchinde folteringen en het lijden der Christenen te verheugen, doch meermaals gebeurde het, dat zij getroffen werden door den heldenmoed, dat 't Bloed der Martelaars ter eere Christi gestort, Genade en Bermhcrtigheid ver wierf en dat er heidenen waren die uitriepen:Leve 't Chrietene Geloof, wij ook zijn Christenen! Apollonia was dus in de plaats van tortuur, hare kuaksbéenen werden verbrijzeld en éen voor éen trokken de beu len al haar tanden uit; in deze schrikkelijke pijnen aanriep Apollonia de naam des Heeren en riep uit dat zij Christene was en Christene wilde blijven. Dan werd zij bn den Rechter gevoerd, die "baar vroeg of zij nog die dwaze leering niet wilde verzakenHa, sprak Apolonia, ge noemt het een dwaze leering, de zaligste Leering der Wereld, door don Zoon Gods op de wereld gebracht! Go zoudt beter doen u te bekee- ren, om aan de eeuwige straffen der hel te ontsnappen. O Heere Jesus Christus, als uw ootmoedige dienares wil ik leven en sterven. Dan werd Apolonia over een vuur gehangen, alwaar zij haren gesst gaf Is deze Maagd niet weordig van op d'Outaren verheven te worden? En zoo zijn al de Heiligverklaarde, menschen geweest van heldhaftige deugd en van buitengewone zelfsopoffering. Het lezen der levens van Heiligen heeft reeds meer dan een bekeering te wege gebracht, en dit is een geraadzame en heilzame lezing voor de Familiën; door zulke lezing wordt het hert in de deugd versterkt en jong enoud put er ziels kracht in, om te leven op d'onberispelijkste wijze en tot stichtingen welzijn van den evenmensch. In Duitachland, te Munster is met groote vreugd do blijde tijding ontvangen dat de Bisschop dier plaats sedert vele jaren verbannen, in zijn Bisdom mag terugkeeren: Bij het hooron dezer tijding waren bijna al d'huizen der stad, zelfs die van vele protestanten en Joden, met vlaggen versierd en aanstonds werden er vergaderingen gehouden,om den kerkvoogd in te halen. Een katholiek van Munstcrwildoop zijn kosten een groote Zegeboog doen oprechten. Zondag 10 februari, B. Scholastica, zuster van den H. Benedictus, abt. Maandag tl, H. Cassianns, schoolmeester en martelaar in Afri ka. Dijnsdag 12, H. Eulalia, martelares onder Keizer Diocletianns; ze leed de tortuur van t rad, van de gloeiende ijzers en werd eindelijk aan een kruis gebonden om aldaar van honger en uitputtingie sterven. Ocb. wat is er toch geleden uit liefde voor de naam Christi! 't Is gelijk de Navolging Christi schrijft: De weg des Heeren is de weg des lijdons en des kruizes. Donderdag 14 februari, H.Valentius, Priester, werd onder Keizer Claudinus aangehouden, omdat hij de gevangene Christe nen ging troosten en helpen. Alles werd hem beloofd als hij 't Geloof wilde verzaken, maar Valentius bleef standvastig en werd onthoofd, den 14 februari van 't jaar 270. Aanslag bij een Wisselaar. Eenedepeche uit Muncnen, dato 5 dezer, meldt, dat kwaaddoe ners gepoogd hebben de weerden te rooven, die achter de vitrien van den wisselaar Wilhelm Brand aldaar, ten toon lagen. Twee ge weerschoten werden gelost op een der bedienden van bet huis. De plichiige is aangehouden. Storm in den Elzas. Den 2 dezer maand, zoo schiijft men uit Mirecourt, heeit er over Elzas Lotharingen een geweldige siorm gewoed. Op de baan van Entzheim werd een overgroot gebouw door het orkaan omgewor pen. Te Wasselen werden 17 waggons voortgedreven tot aan Mar- lenheim. Te Trois-Epis voerde de draaiwind alles mee wat bij op zij en weg ontmoette. De kerkvan Ensisheim is zwaar beschadigd. Te Metz woedde de storm geweldig en ging gepaard met hagel, Sneeuw, donder en bliksem. De bliksem is in eene woning te Richl geslagen. Een man werd te Neugartheim door den wind in de Saar geslingerd. Zijn lijk is slechts 's anderdagsopgevischt. Te Wolmun ster werd het bovenste gedeelte van den toren op een kilometer alstand der kerk teruggevonden. Voerman gevallen. Zaterdag nacht kwam er een verhuiswagen van Antwerpen naar Brus sel. Tegen Mechelen, waar de steenweg zeer afdaalt, wilt de voerman de wielen spannenmaar hij valt en blijft in bezwijming liggen. Maar de peerden rijden voort en komen zondag morgend te Brussel toe. De mees ter van den verhuiswagen verkeerde iu de grootste onrust over zijnen voerman en ging hem aanstonds opzoeken. Tegen Vilvorde zag hij hem al hinkepinkende afkomen; de brave man was zeer ongerust en vernam met vreugd dat peerden en wagen wel 'thuis gekomen waren. piefte te Brussel. Maandag nacht is er ingebroken te Brussel, Blaesstraat, bij den been houwer Van Eyser en gestolen een som van 195 fr. juweelen en 11 aktiën. jjet een scheer hebben ze de kassen opengebroken. Die dankbaarheid draagt, Eene nieuwe weldaad vraagt. [Cicero.] Hij is sterk die zijne driften kan overwinnen. Ledigheid is des duivels oorkussen, PRIJSKAMP UIT ROUSSELARE UITSLAG Oplossingen: i«M»rk, Asia. Riem, kamp. 2» Zeep Ebro, Erve, Poel. ofwel Zeep, Ebre, Erve, Poel. 3° Amster dam begint met A. Eindigt begint met E, 4n goede oplos singen. Bij loting zijn de prijzen gevallen. le aan M' Louis De Kr ster St-Catharina-Lombeek. 2° aan 51' Ivo Claeys Beernem (Bloemendaal. 3° aan M« Petrus Van derheiden (Erwetegem. Raadselvrienden gegroet en tot later. Emiel Veys. PRIJSKAMP UIT AALST SCHAARBEEK. I. Negen letters moeten er zijn Mijn eerste vijf heeft iedereen aan 't lijf; Mijn laatste vier vindt men op niet een dorp, En mijn geheel vindt men niet in onze stad. II. Die mij kan zeggen wat er staat In het midden van Parijs, lot meè naar prijs. De eerste prijsde Belgische illustratie. De tweede prijs Jan Clerker of de Laatste Binders van Vlaanderen. Voor den eersten oplosserDe Wolfjager. De oplossingen binst de 10 dagen aan Frans Van Vaerênberg, Aalst, Kerrebroek GEWICHTIGE RAAD voor den LANDBOUWER. ?-e vian Planlen der patatters gaat aankomen; indien de landbouwer wil al de vruchten bekomen die hij mag verhopen, moet hij het volgende opletten: i° dat hij van nu af zijne plant-patatten uit den kelder of den kink neme en op een drooge plaats legt; 2° dat hij oplette van de koppen van zijne grootste patatten alleen te planten, want een groote patat heeft veel kiemkracht, is gezond, heelt groote oogen, dusvolgens, zal groote en dikke scheuten en pijlen voortbrengen-, eenieder weet dat groote pijlen groote patatten geven; 't is een middel om de op brengst zijner patatten een derde te vermeerderen, en ook van nooit verloopene soort te krijgen, want de verloopene patatten komen voort van verloonen plantsei, en een kleme patat is dikwijls eene verloopene en eene verwil derde; 3° plant de patatten diep in den grond, op de aarde en uwe meststoffen in de ronde vap den potat; 4° plant de patatten nog al dicht bij elkander'in de linie, maar maakt de leenen ver van elkander, om ze later wel te kunnen aankuilen, hetgeen allernoodzakelijkst is, want nooit zult gij schoone en veel patatten vinden aan eenen struik die met wel aangekuild is geweest. (Medegedeeld.) LATER NIEUWS, Laat ons God bedanken! Er worden in ons Bel genland vele goede werken gedaan, de Volkeren hebben bun verknochtheid'getoond aan Goden Vaderland, en uit Brussel komt een tijding toe, die alle goedgezinde Belgen zal verheugen. Een groote Vergadering heettmaandagte Brussel plaats gehad en de grond is er gelegd voor eenen Vader- landschen Bond, om de Vrijheden van i83o te herstellen en tot den gewenschtenVrede terug te keeren. Van alle kanten zenden de Vaderlands minnende Belgen hun handteeken van aankleving en medewerking. Geachte Lezers, laat ons bidden voor den goeden uitslag dezer groote zaak, want de rustige toekomst van ons geliefde Vaderland hangt ervan af. Zondag 10 Februari ten 5 ure tc DENDERMONDE ter Feestzaal van 't Stad huis, Groot Avondfeest voor den Katholieken Schoolpenning, door den Burgerkring van Ant werpen; het avondfeest zal eindigen voor het ver trek der .laatste treinen; het Programma belooft een eigenaardig en buitengewoon Feest. De mannekes uit de; maan hebben g'hoord en gezien wat er in 't Geuzertkomiteit te Burst is verhaspeld en wat de nieuwe rijke boer en den ijsbeer van Erpe-Meire er hebben uitgerecht. Tot later. Te Adinkerke (Panne) is door het jongste onweer een zeeschip gestrand, hetwelk geladen was met hout. Te Brussel is overleden de citoyen Buy- ger. T'Oudenaarde is er op de Loting schrik kelijk gevochten. Dat zijn de tusschengevallen van die vreeselijke Pest der Bloedwet, van die helsche plaag welke de Vrijmetsers en Geuzen gedurig willen verzwaren. Dat de jonkheid, die moet loten toch oplette, en de slechte gezelschappen vluchte; want 't zijn gevaarlijke dagen die dikwijls steerten hebben, welke men beweent en beklaagt. Het lijk der kleine Maria De Lange van Gent is uit de Schelde gehaald, aan .den Grooten Huidevettershoek. Demoeder weende enjelijk en wilde 't lijkje op haar armen naar huis dragen. Dijnsdag noen is 't Antwerpen een stapel graan zakken omgevallen drij werklieden lagen er onder en zijn zwaar gekwetst. Te Boom is de bar- reelwachler Jan Talboom doodgereden. Maan dag is te Herstal afgebrand de fabriek van M' Noirfalize. De Vrijmetsers zijn ernietin gelukt de jaarwedden der Belgische Bisschoppen dees jaar te verminderen. Een fabriekwerker van Gent, die woensdag moest loten met name De Weert is maandag nacht aan de Vogelzangkaai in 't water gesukkeld en verdronken. - Te St Amands is aangehouden als landlooper en geld afzetter, zekere Jan D'Hondt. Te Gentbrugge op een dansfeest, is ten nadeele van den baas 3oo fr. gestolen, D'IIop gaat van 12o tot 13o el Poperinghe stad 14o fr. Men verzekert dat het Avondfeest te Dendermonde een buitengewonemerkweerdigheidzalzijn, ietsganscb nieuw in dit soort van Feesten. Tot Hamme wordt op Zondag 17 Februari uitgevoerd door de Maatschao ij St Jan Bap tist het Groot Drama Welb en Wiebelim 5 hedrijven. Daar ook zal men metde laatste treins,:,ri nen„-rtrekken. Aalst, Tarwe Rogge Masteluin Haver Gerst Hop 1883 Aardappels Boter 3 k. Eieren 25 Vlas 3 kilo 's zaturdaas. •22 oO F24 50 16 oO a 17 00 21 Oo A 22 50 17 25 At9 00 f0 00 a 00 oO 115 a 118 00 5 50 a 06 oO 6 75 a C8 72 2 2 a 2 47 0 0C a 4 25 Viggens kop.40 00 a 55 00 GEERAALIif BERGEN. Tarwe ICC k.24 00 A 00 oO Masteluin 21 a 06 Rogge 17 a 00 Boonen 20 A 00 Aardappels 06 00 a 00 Boter 3 kilo 3 CO 0 00 Eieren 25 2 25 a 0 Vlas perkilo 1 15 a 0 DO Ninove, 's dijnsdags. Tarwe 100 k.23 00 a 24 oC Rogge 15 5;> a 16 80 Aardappel 6 0D A 7 oO Boter 1/2 k. 1 4o a 1 45 Lokeren, woensdag. Tarwe 105 1.18 Co a 20 50 Rogge 11 Co a 12 ïO garst 13 t o a 14 50 haver 12 25 A 14 Oo Zelb, dijnsdag. Tarwe 1061. 20 0e A 21 oO haver 150 1.12 Co a 12 50 boter p. k. 2 36 a 2 54 kemp Uk.a Dendermonde, maandag. Witte tarwe 23 oO a 00 Oo rogge 15 75 a 16 CO boekweit 00 a vlas per kilo 0 A kemp 0 Oo A 0 85 boter p.kilo 2 60 A 2 95 eieren 25 2 10 a 2 60 aardappels 06 00' A 07 Kortruk, maandag, aardapp. gele 04 00 A05 50 roode of 5o a 07 00 boter per 1/2 k. 1 46a 1 59 koolzaadol. 103k78A 00 lijnol. 100 k. 44 a 00 AudenAARDE. Witte tarwe p. hekt, roode dito masteluin rogge haver aardappelen p. boter per k. eieren per 23 erwten vlas per kilo 19,75 19.25 14.50 13,35 17,75 00 k. C6 O0 2,63 2,35 0,00 9.00 Eecloo, donderdag. Witte tarwe. S3.o0 rogge 17,5o haver 18,00 gerst 19,00 a 20,00 boter 2,fo A 0,o0 eieren 2,lo A 0,00 St Niïolaas. Tarwe per 1061. 19 35 poldertarwe 18.50 rogge 13.00 boekweit 16,00 haver 13,o0 duivenboonen 19,50 erwten 17 56 vlas 4,00 aardappelen o6,50 boter 2,27 eieren per 26 2.86 Zottegem. Roode tarwe 24 OO 4 24 50 masteluin 15,00 A I6.0O rogge 17,00 a 18 00 haver 16,oO a 17,00 -Roeselakrk, dijnsdag. Witte tarwe p. füü k. 24,75 roode dito 22.50 rogge 17,50 haven 18,25 paardeboonen 2o,0o aardappelen p. 100 k. o5'25 boter per kilo 3 3o eieren per 26 2.40 Antwerpen. Aliddelprijzen p. 100 kilogr. Tarwe hl. inl. 1 kwal. 32,75 2 31,oo rogge bi. inl. 36,00 fransche duitsche maandag werden ter veo- markt verkocht per kilogr, op voet, •lis; ie-, ll9ossen, tb'ikoeien, oi9 kalveren. Hasselt. Tarwe per 100 Rogge Haver B G«never ,85 00 o,95 A l,o5 0.80 a 0,90 1,n9 A 1 So 23 50 18 00 16 30 19 oO 11® -

De Werkman | 1884 | | pagina 4