|€onterlB tn Jcestelijkljeïicn. Zondag 17 Februari. Maandag ebruari. Zondag 24 en Maandag 25 Fel^ruariT^ RampenMisdaden en Ongelukken. BUITENGEWOON NUMMER. i2eJAAR. N° 591. i5 Februari 1884. DE WERKMAN verschijnt alle Vrijdagen, en is te koop aan li» o,05 c. Abonnementen voor België, op alle tijden des jaars, aan 2,50voor Holland, Frankrijk, Duitschland, Amerika 4,50 's jaars, franco thuis. P. DA NS-MAYART, Achterstraat, AALST. Veel kleintjes maken een groot; veel geringe sommekes maken een merkelijk totaal; 't is daarom dat ons door d'Eerw. Bestuurders van 't Vlaamsch Werk te Luik, gevraagd is van een Inschrijving te willen openen, hetgene wij met volle betrouwen gedaan hebben, in acht nemende d'edelmoedigbeid der Vlaamscbe Katholieken, de groot" verdiensten van dit werk en ons verwantschap ermee, ver mits het grootste getal der 3o,ooo Vlamingen van Luik WERKENDE MENSCHEN zijn. De uitslag beantwoordt aan onze verwachting, langs alle kanten zijn er Personen die zich de zaak ter herte trek ken- de tijd vliegt, het geld rolt, morgen kan de dood ons misschien van'alles berooven; laat ons dus, volgens staat en vermogen, de eoedc werken behulpzaam zijn. Men schrijft ons uit Beveren-waas, dat onze geachte Medehelper aldaar een inschrijving heeft gedaan en reeds meer dan 100 fr. ontvangen, welke som de naaste week zal fieureeren. Ondertusschen roepen wij d'aandacht op t grootste werk van onzen tijd,op de KATHOLIEKE SCHOLEN en op de Con certs die langs verschillige kanten gegeven worden tot onderhoud derzelveLaat ons kaarten nemen, geachte menseden, en laat ons die Feesten door ons tegenwoordigheid vereeren. Er zijn twee SOORTEN VAN SCHOLEN in ons Land: de Scholen die onder het oppergebied liggen der Vrijmetselarij, en de Katholieke Scholen, ingericht volgens d'oude treffelijke overleveringen, oprecht gods dienstige en christeliike,onder het toezicht der Geestelijke Overheid, In i852 waren er liberale heetekoppen die voorstelden van de scholen aan het föezicht der Geestelijkheid te ontrukken, en dan vond men kopstukken der liberalen, gelijk bcvaux en Rogier die uitriepen- Nooit of nooit! de lucht der school moet christelijk zijn De Geestelijkheid moet als gezag in de school kunnen gaan!... De heetekoppen zwegen, ze werkten in stilte voort, in 1879 kwam hun wet van ongeluk voor de pinne, d'oude liberalen protesteerden, maar de Logie sprak: 't Moet zijn en de mannen van 't gedacht der Delvaux en Rogier werden meêgesleept... Wat schrijven de liberale gazetten van Brussel, waar sedert 10 jaren de Stadsscholen civiel zijn geworden? Ons Volk, schrijven zij, onze kinderen en jonkheden,'t zijn oprechte wildemans! z'hebben woorden in hun nen mond, die een bejaard mensch zouden doen blozen 1... Wat hooren wij van veel kanten: Dat er een vroegtijdige goddeloosheid of onverschilligheid te bespeuren is onder de kinderen der officiéele scholen! Dat ze de Berechtingen achterna roepen, de Priesters en Religieusen beleedigen, vloeken tusschen vel en vlcesch en slechten klap in den mond hebben!... En kan het andersWat is er, dat ons den wil en de macht geeft van de slechte driften te beteugelen? 't Geloof in God, de godsdienstige gevoelens, de Christelijkheid... Bijgevolg zouden de civiele scholen ons in eenen allerellendigsten toestand brengen; bijgevolg zijn de katholieke scholen er zoo noo- dig als 't brood om te leven. Wat zal er gebeuren? schreef de Kardinaal Dechamps, in 1879. wat zal er gebeuren, o Vrijmetselaars, als uw anti-grondwettige en anti-sociale wet doorgaat? Op de plaatsen waar machtige Familien zijn zullen zij alleen, christelijke scholen stichten; elders, waar de Familien welhebbend zijn, zullen zij zich vereenigen tot hetzelfde einde, en op ander plaatsen, waar de rijkdom ontbreekt, zal de Ka tholieke Schoolpenning zijne macht toonen. En dat zien wij overal gebeuren; de katholieke Scholen zim in den hoogsten bloei; Ons Heer beschermt de katholieke Scholen en al degene die er aan meehelpen; Ons Heer zal ons Vaderland be- vrijden en zegenen, omdewille van al wat er gedaan wordt voor 't Vrij Katholiek Onderwijs; ten einde het H. Bloed Christi voor ons Vaderland niet zou vruchteloos worden.... Ziet eens welkeD iever er is voor de Concerts Waren er ooit zulke schoone verma kelijke Feesten! Welk vernuftig middel om onderstand voor de Vrije Scholen! Voor 2 fr. voor 1 tr., voor o,5o c. eenige vermake lijke uren overbrengen, in een gezelschap van vrienden, en aldus meewerken tot den bloei.van 't Vrij Katholiek Onderwijs. Van alb kanten waar ons een Programma gezonden wordt,zullen wij met genoegen en kosteloos, de Feesten aankondigen; 't is het gene nu gaat plaats grijpen. Concert te LEEBEEE, ten 4 ure, men speelt er o. a, 't stuit der Twee Vaders en 't Spookt er. Te QEEMBEBGEN, bij Dendermonde, koors, romancen, muziek or d'Earmonie en Advokatenrekeningen en Belofte maakt schuld 'tgelijks ten 4 ure, en 'i anderdaags 18, nog eens 't zelfde Concert. Zelfde Zondag 17 Februari te TFA.1SJ1 UNSTER,in de groote'zaal der Congregatiedoor heeren van Si Nikolaas Merkwcerdige Zang en Muziekstukken, Be Leeuwenvlag; België als voorheen! stukken voor viool-, Bé SCHOOLZIEKTE; na den hoogmoed komt de val. Toover- geziclit en kluchtige vertooningen. Ten 4 ure namid aq. Dat de Per sonen van 't omliggende deze gelegenheid niet verzuimen. Zelfde zondag 17 en maandag 18, te MEENEN in 't lokaal Ben Vlaamsehen Leeuw, ten 6 ure; een groot nieuw Drama: Een lage Ziel; Pieter Livinus Slimbroek, enzoöroorts. C"'"H Zelfde zondag ten 4 ure te WACIITEBEKE, Langelcde; Muziek feest en "Voordracht door een weisprekenden Heer,gebortig van Lokeren, intree gratis... Zoo wordt de wenscli van den V'aderlandsclien Bond van Brussel in 't werk gesteld. T'AALST op de zaal der Karma, 'i, Groot Avondfeest door de Catharinisten, ten 6 ure; twee stukken door d'Harmoniede vermaarde Alleenspraak van Jan Breydel; het groot Drama Gerardus de Zwarte en tot slot de vermaarde MEKANIEKE VERTOONINGEN, dit r\y op de Vlaamsche Kermis zooveel bijval hadden. s/yB zs Ten half vier. Groot Concert t' AP PELS: Een Martelaar van Recht en Vaderland lief de in 5 bedrijven en 5 tafereelen. Zang en Muziek,en voor slot een groote Tragedie van Holtentotten op reis naar d'Expositie van Antwerpen in 1885; zotternij met gebaren en spel. En laat ons nu toch HAMME niet vergeten; aldaar wordt op 17 Fe bruari uitgevoerd door den kring SI Jan-Baptista, het groot nieuw Drama: Welb en Wiebeling, in 3 bedrijven. De vertooning zal geëindigd zijn voor 't vertrek der laatste treins. Vrijdag van d'ander week is te Berlare afgebrand een der schoonste Hofsteden van de Prochie, 't hof der weezen Verdonck; schuur en stallen zijn de prooi der vlammen geworden, en er zijn in gebleven twee groote viervoetige Vrijdenkers, een koei en 'ne mutten. Volgens de gewoonte op den Buiten was men in 't Hof zeer vroeg te been, rond 5 ure, bevond men dat er een achterpoortje openstond en korts nadien was alles in vlam en vuur. Eenige uren te voren waren er t'Erembodegem dieven gebroken in de kapel van O. L. V. ter Muren en in verscheide huizen der gemeente. In den nacht van znturdag tot zondag is de kerk van St Catharina-Lombeek bestolen; de bandieten waren langs een venster in gekomen, met een ladder. Zondag hadden soldaten van het 14® linie rusie gekregen in een danszaal van Bercliem en maandag zijn 30 soldaten die danszaal gaan kapot slaan. Dienstmeid onvri.willig gedood. Te Brussel in de rijke rue Royale heeft 'ne proprietaris zijn dienstmeid gedood, met haar te willen 'ne revolver toonen. 't Parket is ter plaats geweest en onderzoekt de zaak. De moord van Menlebeek. Die schrikkelijke zaak! De genaamde Xavier zit nog altijd vermoede lijk gevangen en lange debatten worden gehouden, om te weten of hij voor d'Assisen zal verschijnen en wanneer. Die wereldlijke Ju3ticie, hoe gemakkelijk kan ze misleid en bedrogen worden! Niet zonder rede hebben de menschen van Meulebeek op 't graf van Marioken Walschaert met groote letters doen zetten: Aan de Goddelijke Justicie zal de boos wicht niet ontsnappen! Aanrandingen te Brussel. Zondag nacht is in de gebuurte van 't Justiciepaleis een g'employeerde aangerand, door twee kerels, die hem afgenomen hebben zijn horlogie, regenscherm en hoed; zelfde nacht is op den hoek der Chartreusen en St Christoffelstraat aangepakt, en van zijn horlogie en geld beroofd, zeke ren Jef Dierickx; de aanranders waren huns gevijven, 3 vrouwen en twee manskerels. Bakkerij afgebrand. Te Brussel, Antwerpschen steenweg, de bakkerij van M. De Smedt; alles vernield en de schade zeer aanzienlijk. Schrikkelijk gevecht in een kaberdoes der Donkensteeg te Gent, vrijdag ten 5 ure 's namid dags; een der Gentsche stadswachters hoort er lawijt; hij trekt er naar toe en nauwelijks is hij binnen, als de baas en vijf zijner kalanten hem vastgrijpen en de deur in 't slot doen. Grauw en blauw werd de champet ter daar geslagen. Op 't gerucht der mishandeling zijn 4 mannen van de Policie in de kaberdoes gekomen, en dan werd er gevochten gelijk in een hanen keef; een der stadswachten had 't kopstuk van de vuil bende vast en slingerde hem meê, maar de geburen hielpen 't slecht geboefte en verlostten den gevangene. De vijf stadswachters zijn allen gekwetst, maar de eerste is op twee plaatsen gebroken. De plegers van die bar- baarsche feiten zijn allen oud-kostkoopers van den Staat... Er is een streng proces-verhaal opgesteld. Jonge Dieven. D'ander week stonden te Gent 25 jongens voor de Rechtbank, beschul digd van dieftens aan de Dokken; en de Oppermeester der Universiteit van Brussel heeft in de Kamers wederom gezegd dat alles beter zal gaan, als de menschen geletterd zijn. O gi dwaashoofd, als wij dat alzoo moe ten zeggen, weet gij nu nog niet dat de geleerdheid een mes is dat langs twee kanten snijdt? Waren de Peltzers geen geleerde gasten? Zegt uw gezond verstand u niet, dat een dief des te gevaarlijker wordt, namate hij in de geleerdheid gevorderd is?... En om dat met uw eigen oogen te zien, oppermeester, ge moet uw botten niet aantrekken of geenen eens aan 't convoi uitgeven. Ziet naar de schoon sujekten die uw Universiteit oplevert, en op welke wijze zij het geld hunner Ouders en hun geleerdheid gebmken.Pg-sjé'j - {>...-■> t,-™ apreaa Den Vitriool. Een diamantslijper-van Antwerpen schikte zijn.gedragnaarjie leering

De Werkman | 1884 | | pagina 1