Hel werk der Vlamingen le Lui». L00PENDE NIEUWS MET SPREUKEN. der Geuzerij; 't was een getrouwd man, zijne vrouw heeft d'ander week een flesch vitriool gekocht en heeft herhaaldelijk gepoogd dit inbijtend vochtte gieten in 't wezen eener jonge dochter. Dan heeft zij de flesch in een keldervenster der Arleveldestraat geworpen, bijzooverre dat er zelfs druppels vitriool op d'hand der vrouw van den huize zijn gevlogen. IJselijke wreede moord te Wulpen. Op een half uurken afstand der stad Veurne, op het grondgebied van Wulpen, staat een hofstedeken, gansch alleen in eene weide; op Zondag 3en dezer, 's namiddags, de man der hofstede Binct Van EJslande en zijne vrouw Rozalie Carpentier, oud 42 jaren, geboren te CortcYr.areq, en hun bijna drijjarig zoontje deden eene wandeling, en bezochten verscheide herbergen. Omtrent den avond heeft de vrouw afscheid van haren man genomen en is met haar kind naar huis gegaan... De man heeft zich naar een ander herberg begeven; omtrent 10 ure 's avonds is hij thuis geko men, waarschijnlijk in twist geraakt, zoo men vermoedt, hij heeft zijn vrouw schrikkelijk mishandeld, gestampt, geslagen en met de stoof-pook verscheide slagen op het hoofd toegebracht, dat de dood er op volgde!... Na de misdaad heeft Vanelslande zichmet zijn kind op den arm te Veurne naar de gendarmerie begeven, aldaar zijn schelmstuk bekend en is in arrest gehouden.... De Justicie is dadelijk ter plaats geweest. Maandag is bet lijk naar 't hospitaal te Veurne gebracht, waar het door de heeren wetsdoetors Barbier en Steylaers is onderzocht geworden. Uit het onder zoek zou gebleken zijn dat de vrouw drij ribben zou gebroken hebben, dat het lichaam talrijke teekens van gewelddadigheden droeg en haar aangezicht gansch verwond, bij middel van een potebezem, dat zij bijna niet meer kennelijk was. Haai* kleeren waren ten deele van het lijf en het haar uit het hoofd gerukt.... Toen de Justicie ter plaats kwam, lag het lijk uitgestrekt op den vloer, tusschen de stoof en het bed. De pook, de potebezem waaraan veel bloed en haar kleefde, het uitgerukt haar en haar zondagkleed dat zij binst den dag had gedragen, zijn door het Ge recht als bewijsstukken aangeslagen. Ziedaar weeral de droeve gevolgen van nachtüitzitterij en van dronkenschap. Schrikkelijke verblindheid. Hoe dat de menschen hun eigen toch kunnen verblinden! te Glons in de provincie Luik leeft op een pachthof zekeren Frans Debrus, met een broe der die simpel is. Frans had nu zin van te trouwen, die simpele broêr was in den weg en wat doet hij? Hij vermoordt hem. Nu, in plaats van op trouwen te mogen denken, zal hij voor zijn leven in 't kot gaan.4 Dienstmeid verongelukt. Te I.uik, Maastrichten-kaai, was zaterdag bezig met de vensters der 2e stagie te kuisshen de dienstmeid Anna Horkenbach, oud 20 jaren. Ze verliest het evenwicht, valt ten gronde en is morsdood. Opsluiting te Charleroi. De Policie heeft er ontdekt, in een kleine, killige, koude kamer, een grijsaard, op 'ne strooizak en slechts met een hemde over zijn uitgemer geld lichaam. Het schijnt dat hij zinneloos was; maar dat is geen rede om 'ne menscl; uit te kerkeren, en de daders liggen onder proces-verbaal. TeGosselies, een vrouw,een moeder van Familie, hoorende dat in't failliet der bank Ghislain, haar 1600 fr. gespaard geld weg was, werd zoo onpasselijk dat ze te bed moest gaan en stierf, twee dagen nadien. De Koninklijke prinses van Saksen is overleden. Zijt arm of zijtrijk, de dood maakt 't al gelijk. Eigen kost is best koop. Eet je thuis een beuling, zegt de Hollander, de hond heelt er 't vel af. Te Curegheh is 't aan de bazen verboden van drank te geven aan de kinderen onder de 16 jaren,die niet verge zeld zijn van hun Ouders; dat is een zeer wijze maatregel: Alles moet op tijd geschieden. T'Aalst werkt de Volksbederverij geweldig; z'hebben ons gezegd dat langs d'Houtmarkt over eenige weken een groot getal Moeders buiten de danskoten stonden te roepen: Waar is de Policie! Ons minderjarige dochters zijn daar binnen! En ze willen er voor ons niet uitkomen! Waaris dePolicie? Geen wreedere pest voor een stad of voor een huishouden, als 't zedebederf; dan mag er geld gewonnen worden, zooveel men wilt: 't Is miserie op tafel, miserie dag en nacht, miserie in lichaam en miserie in ziel.... En wat zegt de Latinist Piincipiis obstat! 't Is als de boomkes jong en klein zijn, dat ze moeten gesnoeid en geleid worden. Te Rillaer, in 't Antwerps, heeft een zevende zoon een groot Nr getrokken, aan de 6 ander broérs was 't zelfde geluk te beurt gevallente Denderleeuw is nog een zeldzamer geval, in 't huishouden van M. Coucke, 11 zoons; van die gezegende Fa milie hebben er al 9 gelot en alle 9 ERUIT. Op veel plaatsen is er met de lotingsdagen wreed gevochten; dat is erg! langs allekan- ten hoort men, bijzonder in de ste den, een afgrijselijk gevloek, en dat toont dat er in ons Bel genland een barbaarsche soort resideert, want ge most halven brigand zijn, om te dur ven die ijsplijke vloekwoorden naar den Hemel werpen... En tegenwoor dig ziet men er in de steden, die stekel verken en prij zijn van in hun kinderjaren... De dageu van Loting en Conseil zijn gevaarlijke dagen; dikwijls laat de jonkheid zich meêslepen; doch er mag niet vergeten worden, dat éen enkele uur van misdadige looperij, dagen, maanden en jaren van spijt en van hertzeer meêbrengt. Te Grihhingen leel'tnogeen mensch, g. bo ren t'ldegem den 18 maart 1784. Te Nieupoort is overleden de Napoleonist Loppens, 94 jaar oud. Antwerpen heeft in de Ka mers gevraagd, dat al d'oflïciers van 't Leger .-ouden moeten vlaamsch kennen. De nieuwe celgevangenis van St Gillis is ge reed, de logistgasten mogen komen... Dat mcu aan de poort m. est staan en een voor een vragen: Vriend, sedert wanneer zijt gij in de misdadigheid gevallen? d'antwoord van allen zou zij::: Sedert dat ik mijn christelijke plichten ben beginnen te verzuimen. Uit St Jans-Gusthuis is vrijdag een zinnelooze ontsnapt; z'hebben er veel spel raeê gehad. D'overste der Gasthuisnonnen van Lessen h eft hei kruis van eerste klas ontvangen; de Zusters vragen dat niet; het kruis van hunnen Roozenkrans, dat dragen zij liefst; d'Overste van Lessen, van een der rijkste familiën uit het arrondissement Lessen, 't is nu al 53 jaar dat zij d'arme zieken dientMoeten wij den Godsdienst niet zegenen, die zulke zelfsopofferingen te wegebrengt? Te ZELE is met groot genoegen vernomen dat de heer Em. Rubbens, student in de Geneeskunde, zijn tw°ede exaam in de Wetenschappen met onderscheiding ko nt af te leggen. Hartelijk Proficiat zij den jeugdigen heer gewenscht. Te KNESSELARE is onlangs met veel plechtigheid gevierd de Prijsdeeling der Katho lieke Jongensschool. Zangen muziek, aanspraak van den Eerweer den Herder der Parochie, en uitreiking aan de 262 lee. lingen, van ten minste voor 8oo fr. gemaakte kleeren en 5o tarwe brooden; alles vrijelijk geschonken en niet afgeperst aen Staats- en Gemeentekas. Groote vreugd in de Parochie! Eendracht voor 't algemeen welzijn! Vrijheid en blijheid! Laat de Geuzen maar schoeffelen en opsloeb- beren, eerlijk duurt langst en leve't Vrij Katholiek Onderwijs! Langs de POLDERS hoort men tegenwoordig veel zeggen en her halen: Dat doen wij niet! dat zullen wij niet doen! non jamais,., jamais,... mais... Waar hebben die woorden hunnen oorsprong? Men weet het juist niet te zeggen, maar het volgencjg wordt door den kreupelen bode rondgebriefd: In een Parochie der Waalsche Polders was het Missie en 's avonds werd er een allerschoonste sermoen gepreekt over de doodzonde. De Eerw. Predi kant trachtte zijne aanhoorders een treffend gedacht in te boezemen van dis misdaad. Van den eenen kant stelde hij God, Oorsprong van alles, die een ge bod geeft aan de menschen die zijn dienaren zijn, die zonder hem geen oogen- blik zouden leven; de wil van God is klaar en duidelijk in de 10 geboden en in de gehoorzaamheid aan de H. Kerk. De Paus, de Bisschoppen, de Priesters heeft God verkozen voor te leeren wat er te doen staat om zalig te worden. Noch Keizers, noch Koningen, noch Goevernementen, noch eenige wereldsche macht hebben het recht van daar tusschen te komen. En wat antwoordt de zondaar?—Neen, zegt de vijind van den Godsdienst, ik zal mij niet onder werpen aan uwe Kerk, ik zal zelfs sarnenspannen met hare vijanden, om da zielen van haar af te trekken. En ziet, terwijl de Predikant aldus sprak in dat Missie-Sermoen, er is een stem die uitroept: Dat doen wii niet! dat zullen wij nooit doen! non, jamais!... En, zegt de kreupele bode, die de zaakzeer goed weet, de houding van den stoorder was eer die van eenen duivel dan van eenen mensch. zoodat eenieder dacht: Hij is of hij wordt zot!... Dooh, ware het zoo niet, wij moeten toch zeggen, dat God dat heeft toegelaten om den man ta doen kennen gelijk hij is, om alle maskers af te rukken, om nog eens te meer de waarheid te bevestigen van een spreekwoord dat zegt: Die zich in gram- schap wil ontschuhligen, toont dat hijis. En inderdaad, zoo was later de taal der menigte, der getuigen, en,alzoo wordt hij van allen veroordeeld; allen spreken het hem tot schande, tot zelfs zijne laatste vrienden of hertlap pen. Waar hij zich vertoont, wordt hij met den vinger aangewezen. Van eenie- gelijk is hij verlaten, uit vreeze van het spreekwoord: Met wien men verkeert," wordt men geëerd. Dit alle Sociëteiten is hij verbannen.... Ziedaar dan, acht bare Lezers, de eer en voor wie?.. Een man is er op ieder Gemeente, in elks Parochie, een man die moet tot voorbeeld dienen der kinderen, een vriend v»n Bouvier, een troetelkind van Vrijmetser Piet uit Brussel, een tegenpastoor en n de Polders noemt men hem: Nardus ZondferJIaardus. BUITENLANDS. Groote overstroomingen in 't Westen van Ame rika: Te Louisville hebben 500 menschen hun huizen moeten verlaten; te Whelling staan 500 huizen onder water; te Pittsburg zijn 10,000 men schen zonder dak. Te Parijs is nog altijd groote moeielijkheid- met de voddenrapers, die een machtig korps uitmaken'; Te Clos-Marquet, in Frankrijk, 4 werklieden gingen in de mijn dalen; de ophaalbak kan telde eu alle vier vonden hun dood in den afgrond. Bedrag der vorige lijsten 440,96 Een Zeelsche Xaveria-.n Een Juffer beggijntje van Aalst H. en M. te Leuven Twee kinderen van Maria Aalst M* W" Sterck Onbekend Dendermonde 1,'*0 2 dienstmeiden te Axel 1,00 1/0 1,C0 2,00 1,00 0,50 0,50 0,50 1,00 L. Lapauw, tapper bij de Xaveriariên telseghem 1.00 en L. Delcour uitverkooper van 46 werkmansgazetten ter week ook 1,00 en beide tot intentie voor den goeden uitslag der drij aanstaande kiezingen. Een inwoner van Wetteren Eede 6,00 Onbekend 2,ÖP Onbekend 1,00 Een Huisgezin van Meirelbeke 0,25 Om den Heer te bedanken en voor eene bijzondere intentie 2,00 S. Vermeulen-Annecourt teGavere omdat wij broeders zijn2,50 Opbrengst van een kaartspel te Ga vere Schaerbeek 3,70 Marie Van Pienterghem te Gavere 0,50 Martha 'Tweede verzending uit Meirelke: Isidor Van Assche Meirelbeke 0,5o Twèe compagnons 0,50 Eene Moeder v. d. Kukelhoek id. i ,oo Onbekend i oo Kinders Trapoen i'oo Theophil De Brnyne o,5o Marie De Bruyne o,5o Voor de bekeering van eenen zon daar o,6o Omdat het voor een goed werk is i,oo 0,2 Voor iemand 'die 'ne zoon bij den troep heeft;opdat hij zou mogen goed' blijven o,50 KERKELIJK NIEUWS. Z. H. de Paus komt veel verdriet te onderstaan, ten eersten door 't af sterven van een zijner teêrgeliefde Vrienden, Zijn Eminentie de Kardinaal Bilio, een zeer gelee'de en heilige kloosterling, van geringe afkomst sterven moet elkDe tweede pijnlijkere smart van Z. H. de Paus is dat 't Piëmonteesch Gouvernement nu de meesterschap wil hebben van de goe deren der Voortplanting van 't Geloof, dien kostbaren eigendom der Ohris- tene Wereld. Laat ons den H. Vader in onze gebeden indachtig wezen De Belgische Missionnarissen zijn naar China vertrokken. Een voor spoedige reis moge God aan die heldhaftige Landgenoten verleenon. T'Hofsiade, als de eer weerde Parochiaan DeBoeck in de kerk zijn afscheid nam, er was bijna geen ziel of ze stortte tranen, van innige aandoening. En er zijn liberale gazetten dio schrijven dat de Missionnarissen naar de vreemde Landen trekken uit baatzucht! O die afgrijselijke leugenaars! En zou het ons moeten verwonderen, dat er een zware vermaledijding viel op de Christene menschen,die zulke gazetten in hun huis nemen en al dus al dien laster tegen Kerk en Geestelijk aanmoedigen? De Werkman zal na korien tijd, rechtstreeks nieuws uitChina ontvangen. Te Bern, Zwitserland is bekeerd de Dominé Baron Meyer en zijne echtgenote. Woensdag is de Bisschop van Munster teruggekeerd in zijne stad; al den tijd van zijn ballingschap heeft hij overgebracht te Houthem in Holland onder den naam van Berger, in 't huis van wijlendenotarisSchoenmakers. Zondag 17, H. Donatus, en H. Cnnstaneia; Maandag H. Simeon, Dijnsdag H. Susanna, Donderdag H. Eleonora en Vrijdag St Petrus Stoel, te Roomen, op een steenrots gebouwd en tegen welke de Machten der Hel niets vermogen; niets! Napoleon den Eersten riep te St-Helena uitwat was ik dwaas van den Paus aan te randenSedert dien tijd is alles mij mislukt,jen nu ben ik tot een ellendig ballingschap vervallen!

De Werkman | 1884 | | pagina 2