Kerkelijk Nieuwe. Het werk der Vlamingen te Luik, Mr ivf van JfJacharis. Onschuldig verklaard. ANTWERPEN. De liberale studentj>s zullen lang onthouden, hoe ze daar getrakteerd zijn.LEUVEN, 't Gaat daar groote Ju belfeest worden,men bereidt o.a. tegen 13 Mei een groot Vlaamsch muzikaal Feest. BRUGGE. Ze werken er geweldig om een zee- liave te krijgen. de Paus bevolen heeft na elke gelezene Mis, eenige bijzondere gebeden te lezen. De Paus van Roomen wekt de Christenen tct een vromen le venswandel, dat ze tot eer van d'H. Kerk zauden verstrekken, en hij dringt herhaaldelijk aan, om te bidden. De Pater Redemptorist Bernard, als hij een Missie gaf, deed bijzonderlijk de kinderen bidden voor de bekeering der zondaars; Pater Bernard schreef ook Eiken Pa- schen, schreef hij, is een Missieeiken Paschen, degenen die voortijds achtergebleven zijn, die meteen bcroeste consciencie liggen, die zonder schrik of angst op de Dood niet kunnen peizen, die als ze 's nachts wak ker liggen, d'onrust van hun gemoed voelen werken, eiken Paschen, ze worden tot de Genade geroepen, om terug te keeren en de zoetheden eener bekcering te smaken. Over 24 jaren, 'ne schipper hier t'Aalst lig gende cp 'ne Paschen, sedert 20 jaren hij was niet te biechte geweestde Genade klopt aan zijn hert, 't Kwaad trok van zijnen kant met een uiter ste geweld en bracht allerhande redens voor den dag om uit te stellen, maar de Schipper ging te biechte. ging te Communis en wat verklaarde dien schippelr Dat ze, zegde hij, dat ze mijn schip vol gouden kroonen laadden en mij zegden: Gemoogt ermeê naar huis varen, 't is het uwe, maar ge moet uw biecht kwijt zijn, 'k zou antwoorden: Neen! neen! want de vreugd die ik smaak, is onbeschrijfelijk! Ik ben verkwikt, ver- frischt en verjongd!... Dat iedereen, maar bijzonderlijk de kinderen dus bidden, omdat er met Paschen aanstaande veel verloren schapen mogen terugkeeren. Verwijtingen, berispingen hebben ze niet te verwachten, maar een moederlijke teederheid, en groote rust en vrede. Bedrag der vorige lijsten 786,72 Uit Selzaete 1.00 Voor eene goede Eerste Communie Uit Temscfae, onbekend, hopende Borstbeek 1,00 datde Heer ens zal zegenen, in Iedereen kan een centiem per lag geestelijk en tijdelijk welzijn 1,50 bijbrengen, Amicus Geers, Gee- Naamloes, Eecloo 1,00 raardsbergen 3,65 Om door devoorspraak van den H. Een Mijlbekenaar o,ÜO Josefdebokeeringvaneenenzon- Berlare, eene zieke vrouw, om te daar te bekomen tot Hamme 3,09 genezen 0,50 D. R- T. Puurs 2,90 Omdat de Werkmans-I.ezers van Een onderp. van 't Oudenaardsche 5/8 Knesselare zouden volgen 1,00 Uit Antwerpen, een Lezer van De 2 Lezers, id. gestort bij den Mede- Werkman die de merkweerdiga werker voor 't schoon katholiek aanspraak van den heer Kanun- werk van Luik 0,50 nik Rutter heeft aanhoord 1,60 Ook 2 Congregamsten uit Eentveld, voor de lezers biddende 0,50 19 Meert 1884. Achtbare Lezers, 19 Meert, Feestdag van onzen roemweerdi- gen St Josef, Beschermer en Vriend der Cbristene Huisgezinnen en Patroon van ons Vaderland. Sint Josef, die,gelijk wij, met zor gen en werken zijn brood moest winnen, Hij ontvangc heden bijzonderlijk onzen eerbied en onze devotie; Hij beware en bescherme alle Christene Familiën en kome ons geliefde Vaderland ter hulp. Verder zal nu d'Octaaf van zijnen Feestdag gevierd worden, om na den Vasten met meerder luister de bescherming van Sint Josef te vieren;'k heb over eenige dagen eens met die dagen t'Aalst in de nieuwe kerk geweest,maar 'k mag zeggen dat het daar 'ne sanctuarium was,van vereering en van devotie. En gelijk UEd. ziet en bemerkt, Maqharis is op reis geweest Och God, wat schoon weêr! welke frische, heldere, verkwikkende en verheugende lucht! Hoe aaugenaam op den buiten! Ons hert is verjongd, als wij met deze dagen de zuivere buitenlucht inademen, 't ls als 'ne wasem van leven en van kracht die uit de firmamenten daalt en 'tmenschdom verkwikt! Of die goede dagen zullen blijven duren, daar peist Macharis niet op, hij geniet de schoonheden die Ons Heer geeft en hij peist: Als 't hier zoo verrukkelijk schoon is, in een plaats var, ballingschap, wat zal 't zijn in 't Paradijs der Be looning!... O almacht van onzen Heer en Schepper! wij loven en wij danken U! In verschillige streken ben ik geweest om de kalanten te b zoe ken en de kennissen te spreken. Elk spreekt van 't goed weêr, naar elb klaagt van 't slecht bestuur waaronder wij leveu.De Belgen zijn vlijtig en werkzaam, maar ze worden afgeknaagd en uitgemergeld door de Vrijmetselarij: Macharis, vroeg men mij op veel plaatsen, zullen wij dees jaar verlost zijn? Is er hoop in de kiezing vau Juni? Zullen wij?... Och, God geve 't! God geve 't! Dat wij dien geluk kigen moment beleefden, ge zoudt een vreugd en een blijdschap zien! Er zou geweend worden van zalige aandoening! Mijn gedacht is, dat Belgenland te veel zelfsopoffering heeft getoond, om ien prooi geworpen te worden aan de Vrijmetselarij! Mijn gedach: is dat België een Katholiek land zal blijven; maar of de dagen van beproeving en van zuivering ten einde zijn, daarover durf ik geen advies geven. De zaken staan goed; de liberale Ministers hebben zich in haat en verachting gebracht door hun afpersingen en ongerechtig heden; men ziet dat elk jaar van hun bestuur een jaar is vau zwaar dere belasting. Geen ander uitkomst met die Liberaalderij: Beta len, elk jaar meer betalen en overweldigd worden van 't slecht volk! De schelmstukken, dieften, moorden, eerloosheden die ver meerderen en een jonkheid die opkomt om de straf en de schande hunner Ouders en de plaag wan hun Vaderland te worden. Kom, ik zal u een geval verhalen, waarvan ik ooggetuige ben geweest, de weck gepasseerd, cp 't Convoi; uw dienaar was te Gent geweest, in 't oude Gent, waar ze tegenwoordig veel spreken van 'ne kapitein die in een groot speelhuis verkeerde en er schrikkelijk veel geld heeft gewonnen, van Gent ging ik dieper 't Land in, en zat op't Convoi, het uitzicht van den aardbol bewonderende en peizende op onze Vlaamsche Broeders van Luik, Rijssel en Parijs en op onzen teêrgeliefden Werkman,welken ik in 't kortzal bezoe ken. Al de banken waren volzet; d'een klapten, d'ander peisden of rekenden in hun hoofd of zuilden; niet ver van ons zat een heer, die in de zeventig moest zijn, rechtover twee jonkheden, die er studenten uitzage::. Eensklaps, elk zwijgt: er wordt tusschen die studenten en den bejaardenheer over de zaken van 't Land gespro ken; de grijsaard bewijst dat de liberale regee. ing noodlottig is voor de Vrijheden en de Belangen van elk. De studenten ripos teeren; de bejaarde heer weêrlegt al hunne redenstriomfantelijk; hij toont datde Schoolwet een rampzalige akt is geweest, dat er in een vri; Land, een Vrij Onderwijs moet zijn, dat men een Volk niet mag dwingen in zake van onderwijs, da! al die schreeuwende on kosten geen rede van bestaan hebbenDe twee studenten staan bot; ze zijn verpletterd door de gezonde rede;-én wat gebeurt er? Ze beginnen alle twee den Ouderling te verwijten op een onge hoorde wijze; dat hij 'ne kalotin is, 'ne stommerik, 'ne man zonder verstand, en verder en verder gaande, mengelen zij in hun uitval len, de leelijkste vloeken en de vuilste zinspelingen.... De Grijs aard zweeg, dan heb ik nij gerecht en ik heb gezegd tot die twee chenapans: Hoort eens! ge gaat daar zwijgen, of in d'eerste statie, we zullen u doen verbalbeeren! Met uw onbeschofte manieren! ')ien heer heeft u met rede geantwoord en ge durft hem overvloe- ken en bedreigen! Wij trekkén ons de zaak aan en al de menschen die hier zitten!... Zoo sprak ik, ik had mijn volk al herkend, en bijna al de medereizigers verklaarden dat de twee studenten onge lijk hadden en dat ze zich wel konden wachten van nog in hun walgelijke handelwijze voort te gaan. Dan trokken de twee liberale studenten een slechte gazet uit hunnen zak, met valsch nieuws en smerige feuilletons, ze zwegen om beterswii, en aan d'eerste statie, ze stapten af, binnenmonds' vloekende. Wat slecht volk, zegde 'ne mensch neven?mij. Ziet ze daar gaan! En als ge peist dat wij de slechte opvoeding van dat ras moeten betalen! En we spraken van den droeven tijd, van hetgeen er te Luik door de studenten is gepleegd, dat ze gelijk 'ne pijl uit den boog, naar de gemeinste kaveeten liepen, en er zat een vrouw op uit Ant werpen die ons vertelde, dat er daar zondag oók een vereeniging is geweest van de liberale studenten; die als stekelverkes rondlie pen, schreeuwende: Weg de Vlamingen! weg de Katholieken! wij zullen doen gelijk te Luik! Vloeken'tegen de sterren op'! 't stekel- verken en den vuilen dromadaris spzlen! Ach, d'Ouders die libe raal zijn en hun kinders naar liberale scholen zenden, z'ea kunnen hun eigen niet wreeder straffen!.... Menschen, menschen, bemint toch uw geluk en uwen intrest; vermijdt en vlucht al dat Liberaal-' derij en Geuzerij is; die olie uitmeet, wordt er vet van; die.op den molen gaat. en kan niet missen van wit te worden; er is maar een greintje saffraan vandoen om een heelen hutsepot geel te maken; de slechte gezelschappen bederven de goede zeden en nooit was er slechter gezelschap„dan de sektie die zich Liberalismus en Ma<jon- nisinusTteemt, waarmede ik alle Lezers en Lezeressen van de Werk man alle geluk wenschende, met genegenheid blijf Uw toegenegene Vriend en dienaar, MACHARIS. P. S. 'k Verneme dat er te Gent een groote Volksvergadering is geweest, als een verklaring der Katholieke gevoelens en van hetgene er kost wat kost moet gedaan worden, als de Katholieken aan 't hoofd komen. Komen ons man nen aan 't Bestuur en zijn ze niet krachtig, 't is gedaan voor altijd. Uit Antwer- pen hoor ik, dat de slechte studenten er een helsch lawijt. hebben gehouden; 't werkende kon het niet meer verdragen;op verschelde plaatsen is men hand- femeen geweest; en de Policie heeft ten 1 ure al d'herbergen doen sluiten; ten ure was er nogtans veel gerueht. Wat helsche jonge deugenieten dat er toch zijn, en bedorven tot in 't merg der beenderen! De scholen! de scholen! de scholen! de sleehte scholen zijn de pest van ons Land!... D'Helle houdt aanzijn scholen; men zal listen gebruiken, men zal dwingen en tieren om die slechte scholen te blijven behouden, maar men roept ten allen kant, die slechte scho len uit ons Land!.... Dito MACHARIS. Broeder Engelbertue Terhaack van Mechelen, reeds meer dan een jaar beticht en onder proces-verbaal, van rechtbank tot rechtbank verzonden, achf dagen in 't gevang gehouden, in al de liberale gazetten der wereld aangerand en als plichtig aan den schandpaal genageld, die Broeder van O. L. Vr. van Bermhertigheid is eindelijk door 't hof van Beroep plech- tiglijk ONSCHULDIG VERKLAARD. Niemand twijfelde aan d'onschuld van den braven man; doch er is te Mechelen een groote vreugd geweest, omdat d'inzichten der goddeloozen hier nogmaals verijdeld zijn geworden. De Logie scheurt open van nijd en arragie, als zij den bloei der katholieke scholen ziet; de Logie dat is d'Hel, die liegt en bedriegt, die valschelijk beticht en valschelijk zweert, die al wat treffelijk is, ten gronde zou brengen, indien er geen almacht ware die zegt: Tot daar en niet verder! Ge moogt mijn dienaars louteren en beproeven! Maar ik ben met mijne Kerk en hare Dienaren, tot het einde der eeuwen. ESKLANDER TE GENT. Partikulier onder 't groot volk spreken ze veel van een speelhuis op de Kouter en in dat speelhuis zou een officier bedrog gepleegd hebben, bijzooverre dal zijn winst op eenige dagen tot 80,000 fr. beloopt.... Te Brussel zijn er een menigte speelhuizen; de weelde is moeielijk om dra gen; z'hebben geld in overvloed; ze gebruiken het tot verderf van ziel en lichaam; ze vallen in rampzalige gewoonten; ze gaan in speelhuizen, som tijds op éenen nacht 20,000Jfr. verliezen; en dan volgen er zelfsmoorden en'jtweegevechten.

De Werkman | 1884 | | pagina 2