^Herwegingen van Marcus. Wat valt er ons te doen P?Wat er ons te doen valt? Gelijk Paus Leo schrijft, ten eersten BIDDEN, die wel bidt, leeft wel,en 't gebed is almachtig; ten twee den, werken voor ons katholiek Geloof; er zullen in dezen tijd groote schatten van verdiensten vergaderd worden; ten derden, ons neerstiglijk wachten van al wat aan 't Liberalismns raakt, want 't is door het Liberalismns,dat de toestand van den Paus zoo droef en zoo akelig is geworden. Werkman, is er ander bijzonder nieuws in Europa Veel niet, maar naar ons nederig oordeel, is 't bijzonderste feit de werkstaking in't noorden van Frankrijk, aangestookt door groote kopstukken en 't en zou ons niet moeten verwonderen als daar groote nesten uit voortspruiten, niet alleen voor Frankrijk maar ook voor andere landen;want Europa wordtzieker en zieker.. Nu, als't God blieft, tot de naaste week wij zullen alsdan de Le gende beginnen van 't H. Kruis, een bijzonder treffende lezing, nu met de Vastentijd, met Passie-Zondag, met Palme-Zondag en de Goede Week die naderen, en waarop al die nog iels of wat Chris ten is, toch zijn eerbiedige aandacht vestigt. En we spraken daar van Libcralismus; welnu, onder de bescherming van 't Liberalis mns worden in vele groote steden van Europa, op Goeden Vrijdag Publieke Eetmalen van vleeseh ingericht Is dat niet grouwelijk? En als ge die feiten niet kunt loochenen, en ge zijt liberaal en ge blijft liberaal, moet ge niet zeggen: Ik ben bij de bende die riep tegen Ons Heer als hij door Pilatus vertoond wierd: Kruisigt Hem, maar geef ons Barnabas, den moordenaar! Maar Hij, Christus, is onschuldig, hij doet u alle goed; bij leert uw kinderen braaf en eerlijk opgroeien; hij is 't Lam Gods dat de misdaden verdrijft En de bende, de joodsche bende in den tijd, de liberale beade nu, roept ende huilt Christus gekruisigd! Barnabas in eere en Vrij heid Teérgeliefde Lezers, is 't zoo niet Ja, 't is zoo, wél gezegd, en we zullen dezen Werkman laten voort- lezen. DE WERKMAN, ons gazetteken, heeft de zaken van die groote smeerderi) nog te genadie afgegeven. Noteeren wij wel 't en is niet 3oo,ooo fr. dat de liberale Drukkerijen genoten hebben, 't is 367.55o franken dat ze mochten ver- deelen. Drij honderd zeven en zestig duizend, vijfhonderd en vijftig franken Dat is nog 't oprapen weerd... 't Geld doet geweld. De wagen dient gesmeerd, eer dat hij loopt en keert, de stoutste wezels zuipen d'eieren uit.... Toemaar, liberale drukkerijen, geeft katoen, zet u aan uw pepiters om aan de menschen wi)s te maken dat ze gelukkig en wel varend leven onder een Geuzenbestuur; weerdt u, door leugens en valsche be loften, om uw luilekkerland te doen duren.... Want, Vriendekes, noteert wel dat er voor 1884 weêral 90,000 fr. uilgesteke.i is naai dit Schoolenkwest... 90,000 fr. Een schoon koeksken, niet te vergelijken aan de 750,000 franken; maar 't is een jaar van kiezing en als de vos eenige dagen in zijn malper- tuis gezeten heeft, dan smaken de kiekskes hem te beter... Marcus, wat zullen wij zeggen? Molensteenen kunnen niet vliegen, er zijn veel ezels die geen zakken dragen, maar nu gaat het toch over zijn hout... Hebben wij niet gelezen da"'t Geuzenhuishouden twintig miljoen meer kost dan 't Katholiek Bestuur? En waarom dient al dat geld? Om Geuzen te laten smeeren en op hun lappen gaan, en om de grofste verderfelijkheid in 't Land te brengen... Kom, we moeten daarvoor geen folianten open slaan, Vrienden, Marcus noo. digt u uit, tot een korte overweging: Ze werken om ons Land god deloos te maken, dat is kleer zei de beer en hij blies de lapp uit, maar ik laat ze nog eenige momentjes branden; hoeveel van de libe ralen in de Kamer zouden nog hunnen Paschen houden? Misschien geen drijl wel perbliksem, gaat naar Brussel en ze zullen u daar zeggen,dat al wie zich als liberale Kandidaat presenteert, moet kun- nen verzekeren dat hij leeft gelijk'ne solidair! Gaat sapperpitjes, naar Gent en ze zullen u getuigen dat er op korten tijd 1 Barge- meester en 3 Schepenen als Vrijdenker fijn gestorven. Ergo, t is pertinent dat ze willen de menschen van hun Geloof doen atv, den. En wat zijn de gevolgen? Gelijk di pijn op den slag, zoo volgt er op, een g-oote vermeerdering van misdaden, 'ne Geuzen- wereld is onmogelijk; er zouden zooveel gendarms moeten zijn als inwoner;:, en Ts p wie zou de gendarms mogen betrouv en 'ne Geuzenwereld, dwang, lafhertig" eid, een vuile stinkende riool!... Kom, twee woorden en Marcus heelt gedaan; Ik ben een jonkheid; mijn driften (rekken mij naar 't kwaad, naar de slechtigheid, naar 't stelen, naar zaken die d huishoudens en delevens in stukken krijgen. Ik ben een Christelijke jonkheid, ik ga alle maanden of alle hoogdagen te biechten, ik zal zeg gen: Neen, er is 'ne God die mij hoort en ziet! ik moet te biechten gaan, en geen ^vergiffenis zonder belijdenis, zonder eer- 5 lijke restitutie! Neen, ik moet en zal eer lijk blijven... Integendeel, ik ben Geus en Vrijdenker, ik zeg: 't En.zal niet uitkomen! niemand siet mij!en ga toch, zelis op Paschen niet te biechten! dood, al dcod! wat sal ik doen! Ik zal stelen, ik zal schenden, ik zal mijn driften voldoen ,,4 fiytimm, I i 1 en de prij en 't stekelverh.cn spelen.... Dat is nu een overweging op zijn Marcus, en wie heefr cr daar iets op te zeggen? en gelijk Mees ter Tonen zegde: Geen parabel zonder zedeles, geen koei zonder kop! Wat gaan wii besluiten? Besluiten! Ten eersten, dat de Geu- zerij onvermijdelijk de misdaden moet doen vermeerderen; ten tweeden, dat al degeen, imports,wie, 't zij Potentaten, 't zij advo- katen, 't zii diplomaten, 't zij magistraten, 't zij aristokraten of de mokraten, die de Geuzerij hekpen, dat zij medeplichtig zijn aan al d'onkosten en de schandalen door de misdaden aan de Samenleving veroorzaakt... En daarmee eindigt Marcus zijn overweging. LOOPENDE NIEUWS. Ei' zijn dees jaar 3 kiezingen en 4 eklipsen. Op korten tijd zijn er te Zele 4 subiete doodeu ge weest en e Brussel op den steenweg van Etterbeek is d'ander week doodgevallen een steenkapper die naar den winkel om zijn gereed schap ging. Wij zijn hier geen oogenblik zeker en men peist er zoo weinig op! De glashandel van Charleroi slabakt geweldig door de groote concurrentie en de lafherpgheid der liberale Ministers die milüoenen aan slechtigheid en verderfelijkheid verkwisten en geen geld hebben voor de Nationale welvaart. Bravo, Vlamingen die in de Provincie Luik uw brood verdient; ze schrijven ons uit Jemeppe dat aldaar een Vlaamsche vrouw gestorven is, lid der H. Familie en dat de menschen 2 dagen achtereen in groot getal, naar 't sterfhuis zijn gegaan om met de Familie den fto azen krans te bid den. Dat is een oude Vlaamsche gewoonte, vol troost en broeder lijkheid. Ten allen tijde en overal vindt men personen die zich oefenen in 't voorlezen der gebeden en aldus een verdienstrijk werk op zich nemen. T'IIei.dergem is de gehorte van een zevende zoon, feestelijk door g'heel de Parochie gevierd. Te Mechelen is er groote Feest geweest voor^den broeder Engelbertus die bijna een jaar onder een wreede beschuldiging heeft gelegen en eindelijk gansch onschuldig is verklaard. De liberale gazetten die den braven Man gedurig door 't modder sleepten, nu zwijgen ze.... en zien uit naar een ander slachtoffer!... Wee die in de liberale gazetten voed sel voor zijnen geest gaat zoeken; 't zijn leugens en vergiftigheden welke hij inzwelgt. Veel werklieden van 't Arsenaal te Mechelen zijn bitter en amper tegen '1 Ministerie. En kan 't anders, mijn goede Vrienden? als ge ziet hoe dal de Luiaardij vet- gemest, wordt en de deftige dienst op een stoksken gediend. Kan er 'ne mensch zeggen dat de baanwachters te veel geld wonnen? En nu willen ze gediend zijn voor 20 a 40 eens daags! Ge moogt de geschiedenis nazien tot Julius Cesar toe, nooit zult gij een slechter Bestuur vin den als hedendaags. Ja, ja, de Ministers mogen preutelen en zuur en bot zien zooveel als zij willen, al stuurden zij al hun commis- saires, gendarms, cipiers, mandaryns, schoolkijkersen inkwisiteurs af, nog zou 't Volk zeggen: Slecht bestuur! rewien en ondergang van 't Land! De vermaarde commediantster Sara Bernhardt heeft te Parijs op de planken eelt bloedspuwing gekregen. In Mexiko gaat er nu een standbeeld opgerecht worden voor Keizer Maximiliaan zaliger, aldaar zoo wreedelijk aan zijn dood gekomen. Misschien is er in al de werelddeelen geen mensch dat meer geleden heeft als zijn weduwe prinses Charlotte. Daar in een vreemd land zittlu, haren man die doodgeschoten wordt en zij die nergens troost of solaas vindt. Ook is hare rede onder al die schokken be zweken. Voltaire de krawat schreef boeken over de civiele menschlievendheid en terzelvertijde dreef hij handel in sloven. T'Antwerpen bij. M. Wittemacs, is er groote Feest geweest voor een zijner-werklieden Stephanus Vennix, die 50 jaar op dit werkhuis is, alwaar hij thans de plaats van meestergast bekleedt. 104 Jaren oud. "Te Marchiennes, in de Walen is overleden Anna Chabotier, geboren den 21 December 1780 en bijgevolg 104 jaren oud. Haar echtgenoot was 97 jaren ge worden; een harer zusters is overjaar gestorven en had ook 104 jaren bereikt. Dat oud christelijk meèken klapte nog geerneover den Besloten tijd, als wan neer de Pastoor harer Parochie twee jaren lang in den kelder van. haar ouders huis was verborgen. Sedert 12 jaren was zij blind, doch bleef vrolijk en tevre den. Een wondere zaak,dat de meeste blinde menschen zoo kalm zijn en zulke ongestoorde rust genieten. EGYPTE. Osman kampeert op 2 mijlen afstand Cl Ailbllt. van Xamanich, heeft nog 2 duizend soldaten en veel moed. Do profoet Mahdi heeft voorzeid dat hij twee nederlagen zou ondergaan, maar dan eene schitterende zegepraal behalen en al de vij anden van Allah verdelgen. Hethoofd van Osman is door de Engelschen op prijs gezet, maar daarmee verkeert generaal Gordon in groot gevaar te Khartoum. De engelsche ministers weten niet goed wat zij willen; er is oneenigheid in 't kabinet, en minister Derby verklaart dat ze beter zouden gedaan hebben van in Egypte den voet niet te zetten, maar dat zij nu niet kunnen terugkaeren dan na de orde op vasten voet gevestigd te hebben. In verscheidene kiezingen worden de kandidaten van 't ministerie geklopt. TONKYN. De Franschen hebben de citadel Thaï-Nhguyen ingeno men, de Sinezen geklopt, veel mond- en krijgsvoorraad gevonden, daarbij 40 bronzen kanons. Neertuimeling van Ministers in Noorwegen waar ze daarenboven tot boeten veroordeeld worden om slecht bestuur, in Italië waar men niet weet van wat hout pijlen maken. De geuzenministers van België zijn schaamte vrij, anders gaven zo sedert lang hun ontslag. Met bezems zal men ze moeten wegvagen. ROME. De Propaganda geeft 'nen brief uit van den Paus, waarin Z. Heiligheid verklaart dat, ingevolgede inpalming harer eigendommen door het goevernement van Italië, bsstuurzetels worden gesticht in den vreemde, om giften te ontvangen, te weten teWeenen, Parijs, Lissabon den Haag, Mechelen, Konstantinopelen, enz. M<*n spreekt wederom van het vertrek van Z. H. de Paus uit Rome. PRUISEN. Bismarck's wet tegen de Socialisten is, op vraag vau den katholieken Windthorst, verzonden naar eene commissie. Wij die on der een zwaar juk zwichten, zeide de groote redenaar, wij smeden niet geerne boeien voor anderen! ENGELAND. In de Koninklijke commissie, ingericht tot verbetering der werkmaushuizen, komt de naam van Kardinaal Manning op den -eedeu rang, onmiddellijk achter den ^Kroonprins van Wallis."

De Werkman | 1884 | | pagina 2