PYFJWPT™" ST »IKOU*S. - OVERLIJDEN VflW Hl. SEWftTEUR JENSSENS-SMITS. RampenMisdaden en Ongelukken Tonia. Juist gelijk ge zegt: alla,'t en wilt nie! gepeisd zijn! En kan er iemand onverschillig blijven? Al dekinders in hun scholen en al de joükheden in hun kaserns'ne Mensch moet er diep ingaan en hij mag bijna niet, want 't doet reéel hertpijn Wat zullen wij nog hooren en zien Wat hijzonder nieuws in de wereld? 't Schijnt dat men in Engeland op 't speur geraakt van de dijnamieters. 't Slecht volk heeft tegenwoordig schrikkelijke, alles verdelgende wapens, en in plaats van 't slecht volk te verbeteren, men vermeerdert en verzwaart hun gelederen. In China, ze weten nog niet wel of het de partij van den Oorlog of de partij van den Vrede i -, die er bovengeraakt; maar de Vrede heeft toch meest kansen. En Engeland is nog niet ten einde met zijn Veemarkten in 't diepste van Egypte; volgens eenige koeriers zou de sterkte Karthoum, door opstandelingen ingenomen zijn... Vrede maken is voordeelig en de moeielijkheden tusschen Oostenrijk en Hongarlë over de moeielijkheden zijn vereffend. In Guatemala is er zondag 11. naar den President ge schoten, en in't Noorden van Frankrijk gaan de werkstakingen voort; misschien zijn er redens, wij zullen zoo aanstonds 't werkvolk niet ver- oordeelen; maar 't is spijtig dat de Communarderij da ir weeral tusschen kcmt en dat er op sommige plaatsen geroepen wordt: Geen God en geen Meesiers! Er moeten Meesters zijn, er moeten rijke menschen zijn, men- sclien met groot kapitaM om de Nijverheid te kunnen doen vooruitgaan, om d'.oi' een krisis niet te vallen, doch er moeten meesters zijn met op rechte menschelijke en christelijke gevoelens die hun werkvolk eerbiedi gen en deszelfs welvaart behertigen. t Is maar dat die werkstakingen in Frankrijk al zoo lang duren, en luiaardij is de bron van alle ondeug den; nooit zal het vergeten worden, hoe in Belgenland de Luiaardij wordt betaald en aangemoedigd. Te Roomen is de toestand zeer gespannen: in weêrwil van al wat de Paus met recht en rede zegt en schrijft, de goederen der Voortplanting gaan verkocht worden en op Staatsrent ge plaatst. De keizers en koningen laten dat revolutionnair gebroedsel voortdoen, enkel uit Amerika is er van wegens de President een sterk pleidooi gekomen tegen de inpalming; die zwijgt als hij moet spreken, krenkt zijn weerdigheid en zijn gezag. Ze melden dat Rusland 15 miljoen pond sterling gaat leenen om ijzeren wegen te leggen dn 't belooft zich tegenwoordig van zijn Nihilisten. Als 't vuur maar onder de assche niet smeult, om met meer kracht ende geweld uit te breken, want de Anarchisten, Socialisten, Nihilisten en Dynamitisten van Europa hebben uitgeroepen dat zij een Revolutie bereiden, gelijk er nog nooit eene is geweest,en d'ander week over hoorden wij nog dat er onder de Russische officiers veel Nihilisten zijn... Als de portier de dieven binnenlaat, dan is de veiligheid des huizes verre gezet. W'en hebben nog niet gedaan met dat Rusland, en het ergste van al, dat die russiscbe koeriers, door te veel snaps te drinken en te beven,dat hun letters zulke kromme sprongen maken als de liberale Ministers van Belgenland. LOOPENDE NIEUWS. Er is d'ander week in Luxemburg veel sneeuw gevallen. Men is hel hier gewaar geworden aan de zure en killige windvlagen. Bij M. Beyaert-Slorie, Biugge, is verschenen het officieel vraagboek voor d'Examen van bekwaam heid, (boekdeel in groot-kwarto, 156 bl. prijs i,5o). De Socia listen gaan ie Brussel opkomen. De Liberaald-erij zal met dat volk sken nog af te rekenen hebben. De Vrijmetsers roepen: Geen God 1 aan ons de kerk- en kloostergoederen Maar de Socialisten en Anarchisten voegen erbij: Geen Meester! aan ons dc goederen der rijke menschen! Te Brussel, rue d'Argent, is een speelhuis ont dekt en geprocesverbaliseerd. De katholieke gazetten die den oproep voor den Landdag te Keulen afgekondigd hebben, zijn in beslag genomen, krachtens bevelen uit Berlijn. Te Brussel en te Roomen zijn valscne bankbriefkes uitgegeven van 5o fr Men handelt voorzichtig met aan te teekenen van wie men bankbriefkes ontvangt. Zekeren P. Blaret, Franschman van geboorte, maar thans stoker te St Ghenesius-Rhode,is tot een boet van 134,871 fr. veroordeeld, wegens fradeeringen die in Juni 1883 ontdekt werden. En zeer waarschijnlijk is hij daarbij nog tot de kosien verwezen. Te Barcelona, in Spanje, is een Genootschap expresseltjk gericht om in de werkbuizen en d'herbergen het vloeken ie beletten. Het boekje der Godslastering te Mechelen uitgegeven en in ons Bureel te koop aan 10 c., die dat boeksken gelezen heeft, zal een oprecht gedacht hebben der boosheid en onbeschoftheid van 't vloeken. DIPLOMA van slimmigheid aan dent Princi paal der Universiteit van Brussel, die in de 1 Kamer heeft durven zeggen.dat de katholieken 'tegen de Wetenschap zijn 1 't Is daarmeê dat d'Universiteit van Brussel verre UOAOq Leuven is! Principaal, principaal; eigenlof stinkt,man. G'beel de wereld lacht met de 25 Inkwisiteurs die in de Kamer voor hun eigen een «artikel van lof hebben ge stemd, en ge zoudt gij veel beter doen, van liever op uw jonkheid te waken, want d'exempels die ze tegenwoordig geven, mo. en welkom zijn bij de vrije Ouders, gelijk zand in de soep. Te LettëRHAUTEM gebeuren vieze dingen; daags na d'Eerste Com munie hebben eenige Geuzen, uit onzijdige christelijkheid, de rui ten der Pastorij uitgesmeten en ze spreken van een geuzenbol dat op den dag van 't Concert een drankhuis zal worden. Die leett en niet blind of doof wordt, zal hooren en zien; maar nooit is iemand wel gevaren met geuzen werken te verrichten. De goddelooze menschen zijn ten allen tijde wreedaardige menschen geweest. In onzen tijd zien wij de Volksbeulen aanbehoeftige Ouders een dood kistje weigeren voor een kinderlijkje, een fleschke medecijn voor een zieke en stervende, en wat lezen wij in dhistorie Nero, die groote machtige Volksbeul, wat heeft hij gedaan Wat hij gedaan eefi? zijn moeder Agrippina doen vermoorden, alsmede zijn eerste vrouw Octavia en «jn tweede vrouw Poppeo, welke hij dood schopte. Herodes de Groote, ook een Kerkvervolger, welke waren zijn heldenstukken? Zijn vrouw Marianna vermoorden,zijn broeder en drij van zijn kindeien; en als Herodes op zijn sterfbed lag, dan gebood hij van de bijzonderste des rijksin denCirk te vergaderen en te doen ombrengen: ik wil, zegde hij, dat er na mijne dood tranen gestort worden... Dat heelt die gloeiende prij uitgerecht. Een bende Italjaners, 20 in getal, vergezeld van beeren,heeft 't Noorden van West-Vlaanderen doorkruist, om naar Holland te trekken. Ze waren 7.00 roofachtig dal er op verscbcide plaatsen gevochten is. Eindelijk zijn de gendarms gekomen, en bebben de lat.dloopers tot de orde gebracht. Wij hebben de ziekte van dien achtbaren Heer gemeld en nu moeten wij zijn afsterven aankondigen. De faam zijner christelijke en burgerlijke deugden is gansch België door verspreid, doch toen wij aan verschelde Personen die met 't Land van Waas bijzonderlijk bekend zijn, toen wij vroegen: Is die Heer dan inderdaad lofweerdig? Verdient hij een gansch bijzondere melding in De Werkman? Dan was de diepgemeinde antwoord: Ja, zekerlijk, ja! och dat was'ne man, christelijk, milddadig, volksge zind, geleerd!... Kostelijk is zijn leven geweest voor God en voor de menschen! zijn vurige godsdienstige gevoelens stak hij achter stoel noch bank; zijn invloed en zijn macht gebruikte hij voor 't openbaar welzijn, voor de bevordering der algemeene belangen; de Goede Werken onder steunde hij edelmoediglijk en eene rijke kroon van verdiensten heeft hij met den hedendaagschen schoolstrijd ingeoogst!.... Gelukkig die met zulke papieren kan naar d'Eeuwigheid trekken... Groot zijn, rijk zijn, schitteren, plezieren hebben, dat zijn zeepblazen, er blijft dikwijls niets over dan een hittere nasmaak en 'ne walg van alles. Maar God dienen en Hem verheerlijken, werken voor de vrijheid en de uitbreiding der Chris- tene Kerk, zijn geld en zijnen iever geven voor de zaken, om welke de Gekruiste God zijn bloed en zijn leven heeft gegeven.:; den evenmensch stichten en he'pen; de noodlijdende bijstaan.dat zijn zaken die ons op den levensweg als engelen van troost volgen,die ons stervensuur verzachten en ons een genadig oordeel verwerven. De schoolstrijd onzer dagen zal aan velen een groote schat van verdiensten verschaffen... Men schrijft dat dë achtbare overledene van St Nikolaas, alhoewel maar 52 jaren, al hoewel veel die hem duurbaar waren, moetende verlaten, dat hij zonder schrik of schroom, met kalmte en gelatendheid, met vaste hoop en zali gen troost de pijnlijke stervensuren heeft doorstaan.... Zijn naam schit tert met reinen glans in de geschiedenis van 't Belgische Vaderland en zelfs zijn Gedachtenis zal een gedurige stichting en opwekking ten goede wezen. Zijn plechtige Begrafenis heeft plaats gehad donderdag 17 april ten 10 ure; de Uitvaart zal geschieden, maandag 28 april ten 9 ure in de primaire Kerk van St Nikolaas, en een tweede Dienst zal plaats hebben te Temsche dijnsdag 29 april, ten half tien. Rareteit in 't Kaartspel. Te Selzaete, aan den travers in d'herberg van Domien Titeux, (en te naaste week zullen wij 't verhaal meêdeelen van een treffelijken baas uit Russisch Polen) maar te Selzaete, ze waren aan 't kaartenHenri Tack deelt, maakt Pijkens troef, en heeft 'ne Vierden van troef haas, en een Derden van klaveren 9;PetrusDyselynck heefteen Achtienden van herten haas; August Turkêlboom heeft 'ne Vierden van klaverên heer en de bazinne heeft 'ne Zestienden van koeken heer 1 Moerbeke-Koewacht, Verleden week is men eindelijk begonnen met het indijken van den alkng- gewachten polder,te Philippine,zoo wijd vermaard doorzijne lekkere mossels, en waaraan dat nu zoo bloeiend plaatsken grootelijks zijn bestaan te danken heeft, en dat er nu niet mede zal verminderen, doordien dat er nu wederom een drie honderd hectaren goed ia-ad van de woeste zee wordt afgenomen, zonder dat den mosselhandel daar iets door benadeeligd wordt, maar hetwelk men toch te danken heeft aan Burgemeester en Gemeentebestuur, anders ware Philippine gansch van het water afgescheiden en nu blijft het er nog altijd met eenen kant instroomen, zoodat de schepen er met hoog water in het midden van het dorp komen. BUITENLANDS. 'Er wordt nog altijd veel ge sproken en geschreven over die wreede ramp te Halifax; men was bijna in Amerika de kapitein 'neemt 't een Jicht voor 't ander; men botst tegen een klip-; 't schfp verzinkt; 121 slachtoffers; doch men moet er bijzeg gen, dat het storm was en mistig. Te Darmstadt, in Duitsch- land, js er ook een Familie vergiftigd door 't eten van dollen ker vel. Wij hebben het tegenvergift in ons vorig Nr gegeven, en nie mand mag spreken van kwakzalverij, want ons remediën vinden wij ia boeken van Professors der Genees- en Heelkunde, en in een solvabele ondervinding. Te Parijs is weêr een kashouder ver dwenen met 30,000 fr. Onafhankelijke zedeleerMannen die roe pen: Dood al dood! Aan de Justicie ontsnapt, aan alles ontsnapt! Maar 't zal hun anders wijs gemaakt worden. Van al die de dood oppakt, heeft zij er nog geen eenen verloren. Te Douai is ge- halsrecht de vadermoorder Masquelin; hij was bezig met kaarten als de tijding hem aangebracht werd; gij kunt denken 'welke ver andering in zijn gemoed! Na 't bezoek van den aalmoesenier be kwam hij en heeft zijn laatste uren moedig doorgebracht. Naar 't schavot geleid wordende: Moeder, zuchtte hij, en ik nog zoo jong! Er was 'ne schrik van een volk,maar verschelde personen zijn in onmacht gevallen. Een wreed geval te Napplseen soldaat was bedronken, kreeg twist met zijn gezellen en schoot vijf zijner makkers dood. Een zesde werd gekwetst en 2 anderen die uit de venster sprongen, zijn erg gewond. - I -M»!.!.. inn I mm mi) 111.II» f T'Antwerpen, statie Stuivenberg, is zondag avond een bediende der maneuvers on 'er 't wiel geraakt; zijn rechtervoet was verpletterd; d'af- zetting zal noodig zijn; Op Kipdorp Is een persoon die in de Preèker- straat woont, onder den tram geraakt en werd met gebroken ruggegraat opgenomen. Zondag op de linie van Oostende naar Brussel, tusschen Bloemendaal en Aaltre, is een persoon door den exprestrein 104 doodge reden en de trein schokte zoo hevig dat er bijna een cntriggeling volgde. Te Brussel zondag 2 ongelukken doo" den Tram; ten half zes, 's na middags aan den hoek dei' Brabantstraat een kind van 6 jaar doodgereden en ten 8 ure 's avonds in de Vooruitgangstraat, 'ne mensch die er wilde afspringen, zijnen voet ontwricht. Diefte bij beenhouwer De Cock, Schaarbeek Brussel, Vooruitgangstraat n° 313, maandag ten half twee van den achternoen, terwijl de beenhouwer in de kelderkeuken dineerde, zijn er dieven in huis gekomen en hebben uit den lessenaar een somme van 1000.fr. gestolen! Aanhoudingen te Brussel. Er komt iets bijeen in den Brussel! Te Parijs was op 8 april een diefte geweest van 30,000 fr.; de Fransche Policie had de Belgische verwittigd en op 't einde van d'ander week zijn twee menheeren te Brussel aange houden, twee oud-veroordeelden; een dor twee ging inden Berg van Berm hartigheid iets verpanden.

De Werkman | 1884 | | pagina 2