8 ure, naar Mijibeek, naar 't Verbrand Hof reed om spoeling, met de karre daartoe in gebruik; bijna aan 't Hof zijnde, de steunstok der karre viel, 't peerd aan zijn been gekitteld, stormt, de jongen valt of hij springt van zijn karre om 't peerd vast tegrijpen en aldus de malheuren te vermijden, 't peerd werpt hem om, 't peerd trap pelt zijn kaaksbeen in stukken en 't wiel rijdt over zijn lijf, dat er verscheide ribben gebroken waren en waarschijnlijk de borst ge- pletterd. Aanstonds reed de voituur van d'heeren Van Assche, om Geneesheer c-n Geestelijken,die spoedig ter plaats waren en denlijder alle mogelijke zorgen en vertroostingen toedienden. Maandag en dijnsdag is er bijna van anders nietsgesproken danvan deze wreede ramp; het was gansch onmogelijk den gekwetsten naar huis te brengen of te voeren; hij is verzorgd geweest in een geburige her berg. VERVOLG DER RAMPEN. Dijnsdag ten 2 ure, na een lang sraertelijk lijden, is M. Josef Quintyn overleden en 's avonds werd zijn lijk door de stad gedragen naar 't ouderlijk huis. Een droef geval en dat een algemeen mede lijden verwekt! IJselijke brandramp te Beerst, vrijdag nacht van d'ander week, in een tweewoonst en 't ergste van al, 't wreedste van al, de twee kinderen der echtgenoten Senave die levend ver brand zijn; vader en moeder hebben ook brandwonden bekomen; de moeder is moeten berecht worden, en de vader had een zijner kinderen op den arm en ging het redden, als hij in bezwijming viel; hem vond men, hem trok men uit de vlammen, maar 't kinde ken was niet te zien. Te Gent in den Dierentuin, maandag een der wandelaars, den bruinen ruigen beer daar zoo gerust ziende, stak zijn hand door de tralie, de beer sprong toe, de heer trok zijn hand weg, doch hij was twee toppen zijner vingers kwijt. In 't vleeschhuis is zondag ten halfelf,een rail gevallen met al 'Uvleesch dat eraan hing, 300 kilos; niemand gekwetst, maar een beenhou- weres Madam Van Loo was zoo g'altreerd, dat ze met een rijtuig naar huis moest gevoerd worden. Door een razende hond achtervolgd. D'ander week een advokaat van Antwerpen M. Calster, in vakantie te Beverloo, reed uit te peerd met 'ne kapit in van 't Leger. Als ze nu in 't flakke veld waren, buiten alle huizen, er koffit een razende hond die met alle geweld den advokaat achtervolgt, bast, omhoog vliegt en peerd en man wilt bijten, 't Peerd steigert op, de advokaat valt, hij pleit tegen de dood, hij gaat verliezen, als de kapitein zijnen sabel trekt en de ra zende hond kapt, dat hij grondelings dood valt....'t Is maar om te zeg gen, aan welke gevallen iemand kan komen. MISDADEN, Luiheid, dronkenschap, slechte gezelschappen, geuzerij en vrij denkerij, dat zijn de vijf groote wegen naar demisdaden en schelm stukken. Niet langer als d'ander week, te Brussel, Liedekerkestraat de schoenmaker Priest die op zijn vrijdenkers huishield, met een dochter van 28 jaar, heeft dat schepsel doodgeschoten en dan zijn eigen 'ne kogel in 't lijf gejaagd. Als de Policie kwam, lag er een lijk en'ne racnsch, badende in zijn bloed. Schandaal, scheuring van familiën en onkost voor den lande. Zonde en misdaad zijn zus ter en broer, en dre niet bidt en niet christelijk leeft, kan zijn slechte driften niet temmen. Wat schreef Veuillot in zijnen tijd, hij die de wereld zoo wel kende, nog lang onder de Geuzen ver keerd hebbende? Als ik mijn geweten onderzoek, schreef hij, ja, ik ben miserabel, maar als ik mijn leven, mijn gedachten, mijne woorden en werden leg nevens de gedachten, woorden en werken der Geuzen en Liberpenseurs, dan mag en moet ik God bedanken! Te Leuven zijn bij eenen bakker, op zijn aanklacht, 20 zak ken bloem aangeslagen; 't parket heeft onderzoek gedaan in een maalderij te Leuven en bij 'ne molenaar der Provincie, dat is bui ten de stad. Zondag morgend te Brussel, in d'Alexiaanstraat werd g'heel de gebuurte in roer en in rep gesteld door twee gebroe ders V. die ten 5 ure thuis komende, ten 5 ure 'smorgends, schoon manieren! en ze maakten zulk helsch lawijt dat hun schoonbroeder Vincent opstond en vroeg of ze niet een beetje stiller konden zijo» daarop hebben ze den schoonbroeder geslagen en gekwetst aan zijn hoofd, dusdaniglijk dat zijn vrouwde venster opentrok en luidkeels begon te roepen: Moordenaars in huis! ^ssassins! Help, menschen, au secours les voisins! in 't fransch en in 't vlaamsch. Aanstonds was er hulp van Policie en Burgerij; en de twee zatte prijen zijn naar 't Bureel gebracht, en ze zullen er niet weinig legenvliegen en met affronten als nachtzitlers en vechters in de gazetten figureer en. Te Elanger, in Henegauw, op de linie van Dour naarQuievrain, is vermoord gevonden vrouw Cliquet, oud 40 jaar en moeder van 6 kinderen. GOEDE VRIJDAG. EERSTE COMMUNIE, f Op Goeden Vrijdag kwamen in een herberg te Baarle-Uertog drij offi- ciéele Meesters en vroegen eieren; de bazin wilde geen eieren te et ai geven. Geeft ons d in vleesch! Dat nog veel minder, menheerkos! Wat, vleesch op Goeden Vrijdag! Dan trokken zij een y dozijn brooikes met hesp uit den zak en begonnen te smul- u-Aj^x ten als echte zwijnen, die niet weten we'ken dag of datum het is. Te Bruss-1,-een kopstuk der liberalen laat zijn kind zijn Eerste Communie doen, hij geeft dien dag een >j^yy feestmaal aan Familie en Vrienden en daarom wordt hij in liberale gazetten als 'ne slechte liberaal uitgeroepen... Zoo staan de boeken, den dag van vandaag! Ach, in welken zwerm van el lenden en misdaden en zedebederverij willen zij ons schoon Belgenland dompelen! De drie Keizers zouden geerne eens bijeenkomen in dees jaar; maar uit vree3 van Nihilisten en ander gespuis moet de dag en de plaats hun ner bijeenkomst met het diepste geheim worden omhuld. Aide duitsehe gazetten, die van Bismark ook, zeggen met veel rede tergelegenhetd van Paschen dat zonder de herstelling van 't Christene Geloof en de gehoor zaamheid aan de tien geboden Gods, de Revolutie en de wanorde gansch Europa zullen overrompelen, Er is nog altijd spraak van het vertrek van den Paus uit Rome, en de Germania'kondigt nu aan dat Z. H. van zin is naar Frankrijk te gaan waar men hem de herbergzaamheid beeft aangeboden. Moeieüjk om aan te nemen; nogtans, zeker is't dat de rechtschcnnis in Italië dagelijks aangroeit, en dat de rooverij der Propagandas goederen uen toestand van den Paus in een droef licht heeft gesteld. Te Parijs, 3 anarchisten geklampt die verdacht zijn voor de laatste moordaanslagen van Weenen. Ze moes en denzellden avond in eon groot internationaal meeting het woord voeren. In den Soudan wordt Gordon meer en meer in 't nauw gezet, cn daarbij verlaten van den Engelschman. Het garnizoen van Shsndy, 300 man, heeft gepoogd weg te vluchten, maar ze zijn door de rebellen ingehaald en vermoord. BUITENLANDS. Te Florencië, 'ne Vader en 'ne zoon hebben zoo schrikkelijk gevochten dat de vader dood is en de zoon zondag op sterven lag. Te Wageningen, in Holland is een groote bran 1 geweest: een boerderij, 5 woningen en hooibergen. Te Londen is de weef van den Oostenrijkschen generaal von Körber uiteen venster gesprongen van armoede.... Kon ze niet wekken? Een werk zaam leven is een gerust en een gelukkig leven. Ze bouwen te Parijs in de rue Vannes, een groot vrij katholiek gasthuis; d'arme zieken zouden liever op straat sterven, dan in de civiele gasthuizen te liggen. De veepest is te StPetersburg. Te Safrilla, Spanje, op een kiezing, is de gemeente-sekretaris vermoord. De Konin- ginne van Engeland, op reis naar Duitschland, is te Darmstadt moeten blijven, ziek zijnde. De werkstakingen in 'f Noorden van Frankrijk zijn aog niet geëindigd. Te Hondschote (Frankrijk) is nabij de Belgische grens 'd'ander week afgebrand d'hofsteê van Dys Verhulst: Sjonge koeibeesten, te weten 3 schotters en 2 jaar ling-kalvers zijn in de vlammen omgekomen; den schaper afwezig zijnde, zoo heeft men groote moeite gehad om de schapen te red den. Die brand is aan kwaadwilligheid toegeschreven; men zegt dat de vermoedelijke dader zondag aangehouden is en zijn schuld bekend heeft. KERKELIJK NIEUWS. Be Paters Redemptoristen gaan in Aalst komen preêken, en wel namelijk in St Josefskerk, alwaar ingericht wordt het Broederschap van O. L. Vr. van Gedurigen Bijstand Die naar Brussel in de kerk der Redemptoristen gaat, 't zij Madeleine steenweg of in 't hoog der stad, hij zal daar zien een 0. L. Vr. Beeld, gedurig met licht vereerd en met ontelbare ex-voto's begiftigd. Dat is tot herkentenis van de gunsten en weldaden, ver zoeningen, genezingen, óekeeringen,door de iMoedersGods verleend als men Haar aanriep onder den titel van O. L. Vr. van Gedurigen Bijstand.... Dit Broederschap wordt in St Josefskerk ingericht, door een drijdaagsche Oafenjng; woensdag 30 april ten 8 ure 's a- vonds, opening en groot sermoen; Donderdag 1 Mei en volgende dagen ten 5 ure d'Eerste Mis en Sermoen, ten 8 ure So'emnele Mis en Sermoen én ten 8 ure 's avonds plechtig Lof en Sermoer.. Zon dag 4 Mei, Feestdag der Bescherming van den H. Josef, Gedurige Aanbidding en plechtige Octaaf. De sermoenen zul gepredikt worden door d'Eerweerde Paters Redempto- risten GALLIS en VAN HOEIMISSEN. Pater Bernard Hafkenscheid was een groote ieveraar der Godsvrucht tot O. L. Vr. van Gedurigen Bijstand; en ziehier wat wij lezen in De Heerlijkhe den van O. L. Vr. van Gedurigen Bijstand, gedrukt te Antwerpen bij M. Van Os-De Wolf: Te C... eene kleine stad van België, woonde een rijk man, die getrouwden vader van familie was; hij gaf zich over aan alle buitensporigheden. Om vrijer den teugel te kunnen vieren, en aan de vermaningen zijner familie een einde te stellen, nam hij op zekeren dag het besluit over zee te steken, en scheepte zich in naar Amerika. Spoedig had hij daar alles verkwist, en zag zich gedwon gen terug te keeren naar Europa. In zijne geboortestad, die eenige jaren vroe ger getuige geweest was zijner schandige verkwistingen, was hij nu genood zaakt de openbare liefdadigheid in teroenen. en op eenen zolderte gaan wonen. Eindelijk, in 1879 overkwam hem eene laatste beproeving, de ziekte waarvan hij zou sterven. Van iedereen gevlucht, en opeen handvol strooi ellendig uit gestrekt, moest hij wel besluiten, hij, vrijdenker, hij, die eeuwigen haat ge zworen had tegen de kloosters, zich naar een hospitaal te la en overbrengen, dat door zusters van Liefde bediend werd. Dit was zijn geluk. Doch zijne bekeering viel moeiélijk, en langen tijd dacht men zulks onmogelijk. Versmoord in ontucht en ongeloof, zag hij weken en weken, hoe men hem ten teederste verzorgde, en niet een enkel gevoel van dankbaarheid welde in zijn hart op, voor dén godsdienst die zulke edelmoe digheid ingeeft. Al de priesters die hem poogden tot inkeer te brengen en met God te verzoenen, kregen voor antwoord: «lk wil sterven! zooals ik geleefheb: ik heb als vrijdenker geleefd, als vrijdenker wil ik sterven!» Zijn zoon, die hem op verre na niet geleek; eene nicht, die hij uiterst liefhad, verscheidene vreemde priesters, welke ontboden waren, om hem den troost van den Gods dienst aan te bieden; niemand vermocht iets. Ondertusschen verergerde de ziekte, zoodat er geen tijd te verliezen viel, en de Zusters in vreeselijken angst waren Nu liet de Moeder van Gedungen-Bijstand, om hunne godsvrucht jegens haar te beloonen, eenen genadigen oogslag vullen op hem, die er zoo onwaardig van was- Op eens, als door ingeving des hemels, zegde de overste van liet hospi- j taal:Hij heeft den mond niet willen openen om een Wees gegroet te bidden, ter eer van Onze Lieve Vrouw van Gedurigen-Bijstand; welnu! haar prentjes j zelf zal hij innemen!» En dadelijk maakt zij, met fijne miniatuurprentjes van het mirakeleus Beeld, eenige pilletjes. De zieke nam ze, zonder te weten wat het was; en kort daarop, hij, die sedert i langen tijd geen oogenblik rust meer genoten had, uit oorzmk zijner hevige i smarten, hij viel in een diepen en zaehten slaap. Bij zijn deze ontwaken riep Ihij uit: Wat zijn deze pillen wondergoed! Wat hebben zij mij verzachting toe gebracht! en hij vroeg er meer. De zuster die hem verzorgde, waagde het, hem voor te stellen om met haar Onze Lieve Vrouw van Gedurigen-Bijstand te bidden; en tegen alle verwachting, hij stemde toe. Die eerste overwinning beurde den moed op der zusters: Hij heeft gebeden, zegden zij, het is genoeg: Onze Lieve Vrouw zal ook di maal toonen, dat men haar niei vruchteloos aan roept. Een paar dagen liepen voorbij en de kwaal nairt gedurig toe. Op zekeren morgen wordt de zieke wakker, roept de zuster, en verzoekt haar zijnen zoon spoedig te doen komen. Deze wachtniet lang Mijn kind, zegt hij, ga mij aanstonds eenen priester halen, ik wil biechten. Hij sprak

De Werkman | 1884 | | pagina 2