Parlement. py?mm- TRIEN. Wat nieuws, Nelle, wat nieuws NELLE. Och, Trien, ik peis daar, gelijk g'heel de st»4 van Aalst peist, op dat droef malheur aan het Verbrand Hof 1 TRIEN.Ja, dat is wreed, alzoo een blommc van een jonkheidi Wat is een malheur toch rap gekomen 1 Nelle. En wat is 'ne mensch hier toch op de wereld wie mag er boffen op ziin krachten, op zijn goede ren en op zijn kapaciteiten? Trien, de Werkman zegt het zoowel aan ieder een braaf en deftig leven, en Ons Hec: wel bidden en zich altijd gereed houden, want ge ziet de gevallen Trien. Ja, 'ne mensch, 'ne mensch, alltt, dat pakt mijn hert en g'hebi ook gezien dat die dochter van Hekelgem nog altijd ge vangen zit Nelle. Ja, welke smert en welke schande! daar opgesloten zitten, ver van uw huis en ver van uw land,den vrijen dag niet mo gen zien. achter traliën zitten... Brrr... TriEN. Dat komt van malconduit en dat is een les voor zoo veel dochters die dwaselijk loopen! Nelle. Wel gezegd en wel gemerriteerd; allen komen in het gevang r.iet, maar, Trien, dat ons oogen los door de muren konden dringen, we zouden een lamentatie en een hertverscheuring zien van de dochters en jongmans die in de danszalen frekanteeren, die ansengeplamaasterd worden en in een miserie zonder solaas ver zinken. 'iRiEN. Och Nelle, hooren we dat gedurig niet, dat er van die koppelkes van nachtplezier trouwen en na eenige maanden jcheiden, om eik langs zijnen kant'ne weg van schande en smert te bewandelen? Want in Aalst is het iets met die dansorgelsDat alle Ouders toch streng zijn en oppassen, want er zullen later veel on gelukkige menschen zijn. Nelle. Maar, Trien, is dat waar! is"de Paus uit Roomen gejaagd TRIEN. De Paus van Roomen weggejaagd! Heerehemelsche vader, alle goet christene zielen toch daar heb ik nog niets van g'feoord lDatze den Man Gods geweldig achtervolgen, dat lezen wij dikwijls in DE Wekman, maar dat hij uit Rome zou gejaagd zijn! NELLE. Alla, dat is mij toch gezegd 1 TRIEN Voor mijn paart, Nelle, 'tis 't eerste dat ik er van hoor 'k B?n krieus om vrijdag onze Werkman te zien. Al dat wij weten, is dat er slechte tijden^zijn. Geen land der wereld of 't is in tribuiatie. NELLE. Maar wat willen ze van de menschen Trien. -- Och, wat willen ze? 't Menschdom g'heel en gansch bederven, dat willen die vuil bliksems van die geuzen Nelle. En dat ze nog HUN geld daartoe gebruikten, maar 't is met ons geld dat ze dat doen Trien. De sattersche deugenietenl Hoe kunnen de Belgen dat blijven verdragen! Nelle, er is mij verassureerd, dat ge zoudt krijschen zonder, ophouden, indien men sekuurde sommen wist die in ons Katholiek Land uitgegeven worden, vanjöas geld, om de mensch' n van hun geloof te doen afvallen* NELLE. En wat zou 't dan zijn Trien. Nelle, hoe leven de kadéën die noch'naar kerk noch naar kluis omzien? Is hun zielement geen smerige riool! En dat elk alzoo moest leven, NELLE. Ai. zwijgt, Trien, 't zou een voorgeboefte vand'Helle zijn. TRIEN. Nelle, 'ne mensch zou daar liever van zwijgen, maar tegenwoordig er moet ge sproken worden; wij zijn alle twee vatf goei sen timenten Nelle. God zij gelofd Ij TriEN. Maar ge vindt erj nog, die ver blind zijn, en nogtans als ge stukken van getui genis hebt gelijk er dikwijls in De Werkman staar.per exempel, "S/neem een vooijbeeld: dat te Brussel de libe ral t-n tot zelfs d'Eerste Communie aan de kinderen willen afnemen. Nelle. En van die officiéele Meesters die publiek op Go ien Vrijdag gingen vlecscb eten in een staminé, alwaar de baz me eieren verrefuseerd had. Trien. En is 'r niet gebleken, dat d officiéele Meesters uit- gelol worden, om bij de. Framassonnerie te gaan? NELLE - Alla, de zaken sijn te kleer, en hooren wij niet dat zij ai - Nonnekesscliolen zouden willen sluiten, Trien, 'k heb '.an de M .orsdscbe baan 'ne groote geus aan de Nonnekes-school zien belli Wat affairens had hij daar? TriEN. Ja, Nelle, de zaken gaan ver; en als de Volkeren i iet begir.ncr te spieken en lawiit te maken, die Geuzerij zal hier et t ae'isie ;o weeg brengen van in de jaren go, maar 'k moei gaan... Dag, Nelle. Nelle. Dag Trien, 'k wensch het u. In EGYPTE heerscht moedeloosheid en wanorde. De stad Berber kan 't tiet meer houden tegen de rebellen,en het ordewoord is: loopenl Alle betrekking met Kartoum wordt onmogelijk, en de toestand van Gordon wordt hachelijk. Daarbij weet hetengelsch goevernement geen besluit te nemen het erklaart dat een krijgstocht onmogelijk is vóór vier maanden. De engelsche gazetten spelen op en roepen dat de 'josloi- telooshi-id van Gladstone de schuld is vau al de rampen. Men gaat en Congres van Europa bijeenzamelen om die nestelachtige zaak te berid deren. In SPANJE algemeene kiszingen gew est voor de Cortés of landka- xner. Schitter nde zegepraal voor t katholiek ministerie300 op 400 gekozenen! Maar men moet er bijvoegen dat de republikeinen op zeer vele plaatsen niet gekozen hebben: dat gaat al zap an Spanje snder alle goevernementen. De kopstukken der verschillige partijen zijn allen herkozen. Prins Rodolf met z ne echtgenote Stephanie keert terug van zijn reisje in 'tOosten. Overal met veel beleefdheid en plechtigheid ontvan gen; overal in Turki Bulgarië, Roumanië en Servië luisterrijke feesten ter zijner eer. Sommigen beweren dat dio reiseen politiek doelwit heeft, maar dat schijnt een uitvindsel der engelsche gazetten. PRUISEN. - De wet tegen de Socialisten zal moeielijk door den Reichstag hernieuwd worden, en daarom zal Bismarck hem waarschijn lijk ontbinden. Een wet gaat gestemd worden over het gebruik en den handel der ontplofbare stoffen. Het nationaal denkstuk de Germania heeft zelfs geriskeerd in de lucht te springen, men heeft in den arend eene dynamietmijn ontdekt. RAMPES EU ONGELUKKEN. In de steenbakkerijen van Boom en omliggende dorpen zijn millioenen steenen en pannen vervrozen. Gestolen en gerestitutionneerd. Een maand geleden, uit een reiskoffer van Brugge naar Boitsfort ge zonden, waren versoheide kostelijke juweelen gestolen. Alle opzoeking •was vruchteloos. Maar, ongetwijfeld door de vrucht van den Paschen, een dezer dagen ontving de eigenaar langs onbekende wijze een doosje waarin zijne kostelijke juweelen zich bevonden... 'ne Mensch kan valsch zijn, maar de meeste dieven en onrechtveerdigaards. gingen ze te biech ten, ze zouden hun gestolen of onreebtveerdig goed terug geven. Nog op 't convoi gestolen. D'ander week, tusschen de malpost van Alveringhem naar Yeurne, en tussehen 9 en 11 ure, moet er gestolen zijn de Correspondentie waarin een weerde was 1200 fr. Er wareiwnaar twee reizigers. Een der reizi gers en de condukteur van den mall'post zijn op presomptie aangehouden. Een Burgemeester aangehouden. Rond Hoei spreekt men veel van eenen Burgemeester, die failliet ge maakt lieeft, beschuldigd wordt van vele vervalschingen en onder arrest is gesteld. Zijn madam zou insgelijks verdacht zijn. Botsing van Stoombooten. Maandag morgend ten 5 ure is de stoomboot Glenmore, van Amster dam naar Antwerpen komende, in aanraking geweest mét den overzet boot Pi'incesse Charlotte; de schade is zeer klein. Zelfsraoord van 'ne kaporaal. In de Falconkasern tot Antwerpen, de kaporaal der"wacht was zon dag bedronken; de adjudant doet hem vervangenpkorts daarna komt de kaporaal terug om zijnen dienst te doen; de adjudant zendt hem weêr dan gaat de prij van kaporaal naar zijn kamer, begeeft zich van daar op de binnenplaats en schiet zich dood. Aanranding te Brussel. In de Crespelstraat te Elsenë-is .vrijdag avond ten 9 nre, een domestiek aangepakt door twee chenapans van 16 a 18 jaar. Z'hebben hem afgeno men: zijn portemonnaie, 30 fr. inhoudende, 1 bankbriefken van 20 fr. en 't ander in zilveren ge'.d. Een politieagent is achter de jonge schurken geloopcn, doch kon ze niet vinden, maar de portemonnaie hebben ze laten vallen; 't zilveren geld was er uit, maar 't bankbriefken hadden zij in. hun haastigheid niet gezien. Diefte te Michelbeke. Tusschen vrijdag en zaturdag nacht zijn bij den wagenmaker Richard Bourdhin, geiten konijnen gestolen. BOTSINGEN. Maandag avond te Gent, brabantdijkstraat, is een bakkerskarreken geloopen tegen een vigilant, en zoo hevig dat het peerd der vigilant dood bleef'op den slag en dat de koetsier van zijn gerij rollende, erg gekwetst wierd. Te Brussel maandag avond. 7 ure, 't peerd van den Burggraaf B., in een gerij gespannen, is aan den Louisadreef op hol geraakt, en heeft.'ne langen end ver, wild en woest geloopen, den koetsier doende ten gronde rellen, en 't rijtuig het onderste boven smijtende. De koetsier ligt erg gewond in Sint Pieters Hospitaal. Brand! brand! Verledene week is een begin van brand uitgeborsten te Isenberghe bii den Landsman Van Damme,< maar op het geroepbrand! brand! di /ont stond op het hof, wierd het in tijds gebluscht. Maar 'nendag of twee later brandde het wederom, in den koeistal; een bundel strooi die recht gezet was voor een koeibcest, stond in brand; de bundel werd, al brandende buiten geworpen... De landsman he ft de hand gelegd op een zijner knech ten die niet eens heeft willen Uusschen en gevraagd waar zijn solferdoos was, waarmee hij gewoon -was zijn pijp t'ontsteken om te smooren; hij heeft dezelve woeten t onen, hij had ze weggeworpen langs een geve]... Hij heeft zijn schuld bekend en is aangehouden. In den nacht van -22 dezer was er brand te Staveie; de hofsteê van Recour stond in vuur en vlam; dien brand was zoo hevig dat men hem drij uren ver kon zien Schuur en stallingen zijn vernield; het huis is alleen overgebleven, 3 koei- beesten zijn in de vlammen omgekomen. Dynamiet. 't Was onverwust dat de twee meïiischen in Delfthaven dynaruiet-kar- doezen in hun bezit hadden; ze meinden dat het verfstof was Maar in Engeland en Ierland gaan de zaken wreed; we verschoonen de wraakne- mers niet, maar wij zeggen en vragen: Waarom dat Volk sedert lang niet menschelijk behandeld? In Hurana, op Haïti, hebben de troepen schrikkelijke moordtooneelen gepleegd: d'inboorlingen aan t oornen ge bonden en doorschoten, van de voeten te beginneij, op zulke wijze dat de patiënten een zeer trage dood stierven... De Koningin van Engeland ligt te Darmstadt, met een sture wacht rond haar Paleis... Herhalen wij hier de woorden van Paus Leo, onlangs geschreven: Watgebaui t er? Van den eenen kant, overheden die het waar gedacht der overheid vergetende tot dwingelandij overgaan, en van den anderen kant, Volkeren die opstaan en tot de slechtste middelen hunnen toevlucht nemen- De zaken zijn in Ierland dusdanig gesteld, door dé schuld der vroegere Engelsche Re geeringen, dat Brit en Ier hond en kat zijn. Juist bij tijds. Te Parijs 'ne klerk stapte d'ander week in een rijtuig om zijn bruid te gaan halen voor zijn huwelijk; als hij halliijfin zijn rijtuig was, de Pidicie verscheen, trok hem bij de stalen pennen van ziben pettenleei', hij moest meê naar 't Bureel en daar werd hem uitgelegd dat hij op zijnen debiet had 15 maand gevang en 10 jaar dwangarbeid. .brand te Londen. Een groote en ijselijke brand; de Whitely Universele Bazar, een der hoogste huizen van de stad, hetwelk verzekerd was voor 250,000 p, st. rat afgebrand en veel peer, 1 en ingebleven!

De Werkman | 1884 | | pagina 2