ttttümf e®88S®S®S©S®®®SS**S Groote Spr ■$$i§$tlfifit <^<23 >2><£6 -Q <2--to4 De Werkman BUITENGEWOON NUMMER. 12'JAAR. N8 6o3. g Mei 1884. DE WERKMAN verschijnt alle Vrijdagen, en is te koop aan 0.05 c. Abonnementen voor België, op alle tijden des jaars. aan 2,50 voor Holland, Frankrijk, Duitschiand Amerika 4,50 's jaars, franco thuis. P. DAENS-MAYART, Achterstraat,? AALST. Achtbare Lezeressen en Lezers, ge zijl gegroet. Van de gelijken, Werkman, en wat nieuws? De Kiezingen, menschen. De Kiezingen van Juni, nog eenige weekskes en ze zijn daar. Ja, spreek ons over de Kiezingen, Werkman, g'heel ie wereld is ermeê bekommerdGaan wij verlost geraken van dien walgelijken geu- xenzwerm? Van al die slechte wetten en miserabele projekten? Want, is 't geen waar, liooren wij niet dat de liberalen altijd verder en verder gaan, dat xe xelfs d'hand willen leggen op 't H. Bloed te Brugge? Ja, menschen, dut is ongelukkiglijk waar! 't Heiligste dat er in de wereld is, een deel van 't waarachtig Bloed willen zij in Vrij- metselaarshanden stellen. Wee, wee! wee ons. wee ons Vaderland, moeten wij roepen, als zulke zaken komen te gebeuren. Maar, Werkman, x'en xullen toch xoover niet gaan? Wie weet het? De Protestatiën zijn groot, al d'heeren Provi- seurs der kapel te Brugge zullen liever boet en gevang onderstaan; nooit ginger meer Volk te Brugge als met deze dagen, maar de boosheid en d'arglistigheid der Vrijmetselarij is groot. Maar gaan de menschen nu nog hun oogen niet openen? Luistert, Vrienden, er is veel bederf in ons Land; we zien t'Aalst en elders hoe 't zedebederf verspreidt wordt,en 'ten is geen wonder dat in de groote sermoenen d'Ouders zoo dikwijls opge wekt worden om hun plicht te kwijten, en de jonkheden om toch in eer en deugd hun moeielijke jaren door te brengen en later op geen ellendig leven te moeten terugzien! Ja, Werkman, xe trekken met ketens en koorden naar de putten van zedebederf. 't Is maar om u te zeggen, dat een bedorven Volk aan een slechte regeering wordt overgeleverd. Dat is een eerste feit; ten tweeden, er zijn er veel die profiteeren uit de Laudopeterij, en ge lijk ge wcet:'t geld trekt meer dan duizend peerden; het moet ons dus niet verwonderen dat er in steden en dorpen, op banen en we gen, in herbergen en op convois, dat er gevonden worden, die dur ven den lof uitkraaien van '1 slechtste Ministerie dat er misschien in de gansche wereld is. Wel gexegd, Werkman, wel gezegd, wanl 't is de waarheid! Welnu, geliefde menschen, bij die macht van zedebederf en intrest is er een derde, en wel namelijk dat de Kiezingen schrome lijk vervalscht zijn; indien de Belgen vrij en vrank, in gelijkheid en rechtveerdigheid mochten kiezen, 't zou rap opgeschept zijn; maar ongelukkiglijk, de Vrijmetsers en Vrijdenkers gaan oneerlijk te werk, en konden ze morgen aau alle brave menschen hun kies recht afnemen, ze zouden tot overmorgen niet wachten.... Ach, hoe valschelijk hebben ze de vlag van 't Liberalisraus uitgesteken! Liberalismus! Vrijheid! En waren er ooit grooter vijanden van de Vrijheid! Begint het niet te gaan, gelijk onder de Bloedhonden der jaren 93, die ook riepen: Liberté, Egaiité, en 't waren de grootste schobejakken, de stoutste dieven en d'afgrijselijkste tirans; als ze Dekadi vierden, in 't Beggijnhof t'Aalst, elk moest vlaggen, goeste of geen goeete, en de schoolmeesters die niet wilden met hun kin- ders, de Godinne der Rede gaan aanbidden, ze werden afgesteld en mochten zelfs in de partikuliere huizen geen lessen gaan geven, de menschen van dien tijd zijn meest gestorven, maar dat staaat ge boekt, op 't Stadhuis van Aalst, in de schriften en proces-verbalen van dien tijd; en er zijn alsdan verscheide schoolmeesters van hun brood berooid. Zoo ging het, in de jaren 96, en als ge de geschie denis nagaat, ge vindt altijd de slechte partij die met leugens en bedrog omgaat om de menschen te bedriegen.... Doch Iaat ons terugkeeren tot de Kiezingen! naaste jaar, blijven de V rijmetsers aan 't hoofdi Hoe 't zal zijn? nieuwe belastingen, nieuwe geldafpersingen, en nieuwe wetten tegen de Gods dienst En het volgende jaar? AJtijd en tonjours, immer en altoos,nieuwe belastingen en dieper in de Jacobijnerij! Ochlieven Deus, en hoe is 't mogelijk, dat één vrij en weldenkend mensch al die walgelijke losban digheden blijft goedkeuren!.. En is er geen hoop van beternis met d'aanslaande kiezing? Achtbare Vrienden, wie zegt dat er geen hoop is? Hoe dik wijls zien wij niet onverwachts een oorlog losbersten, maar ook on verwachts de Volksverdrukkers vallen! En wat Juni aanstaande be treft, Ja, gelief ons juiste inlichtingen te geven? Juiste inlichtingen? gelief te vragen, wij zullen antwoorden. Hoeveel moeten er gestemd worden? 65; 56 katholieken en 29 liberalen. Hoe groot is de meerderheid der liberalen? 20 stemmen, dus 10 in de keering. En waar hebben wij kans van te winnenl Tot Antwerpen 1 man, te Brugge 1, te Philipville 1, te Lu xemburg 2 en te Namen 2. Dan blijlt er nog over Nyvel en»... en Brussel dat een donkere kelder is. —Zoodat het moeielijk zal zijn 't Ministerie weg te krijgen? iYloeielijk, zegge, gelief wel te verstaan, 't volgende: 't Libe raal Ministerie loopt op glazen beenen; zelfs rast zijn 20 sl. meer derheid,in 1883, 't lag bijna in de berrebietjes; als de Katholieken nu eenige stemmen aanwinnen, dan geraakt "t Ministerie meer ea meer aan de sukkelbaan en 't is gebeld voor de kaartjes; met d'eer- ste moeielijkhrid, 't is de deur uit. met klank! Zoodat Juni ons niet kan verlossen? Dat zegg n wij niet; want nooit was er een Ministerie dat veracht en verfoeid werd gelijk het tegenwoordige. Zoolang dat Ministerie leeft, men mag roepen: Brand! brand! Belgen'and brandt af en verliest van zijn eer en vau zija zelfstandigheid! Daarom, wie weet wat er kan gebeuren! wie weet ol de publieke verontweerdi- ging niet zal schielijk losbersten tegen de verdrukkers van ons ge liefde Vaderland. Achtbare Lezeressen en Lezers, tot de naaste week want de koeriers staan dik opeen, met hun tijdingen.... - Ja, Werkman,wat hoort ge? wat zeggen ze? is er hoop van dat on gelukkig Ministerie kwijt te geraken om wederom een betjen eendracht te hebben? want van jaar tot jaar gaat het slechter, en hoe zal 'i zijn te LOOPENDE NIEUWS. LEUVEN! LEUVEN! De groote Va- I derlandsche en Katholieke Jubelfeesten der Universiteit Ze wor- j den geopend zondag 11 Mei, door een plechtige zitting van St Vin- centius en een overvloedige brooduitdeeling... Sint Vincentius! Hoeveel miljoenen en miljurds ziju er reeds in zijnen naam niet uitgedeeld! En die heilige Priester leerde niet alleen van te geven, maar van den Armen te eerbiedigen en te beminnen, omdat hij lijdt en aldus voor de samenleving uitboet.Het lijdende menschdom verdient een bijzondere eerbied, en het is een zeer verdienstrijk werk van de lijdenden te troosten, de zieken bij te staan, geduldig en minzaam te zijn jegens Ouderlingen en jegens zieke menschen. Laat ons nu naar Leuven terugkeeren. Een Prachtige Historische Stoet zal rondgaan maandag 12, dijnsdag 13 en zondag 18 Mei. Bijna nooit zal er in ons Land zulke plechtige stoet zijn te zien geweest. Al de Belgische Bisschoppen gaan naar Leuven, om de Jubileerende Universiteit geluk te wenschen. De feesten van Maastricht zijn van 12 tot 20 Mei. Maastricht bestaat van de jaren 400, en is gelegen aan d<u linker oever van de Maas. Een sterke stad; dikwijls belegerd, ingenomen en afgebrand geweest; in 1793 door de Franschen gebombardeerd; tot in 1814 aan Frankrijk ge bleven, dan aan de Nederlanden en na 1830 aan Holland afgestaan. Een katholieke schoone stad, die rijke kerken heeft en kostbare reliquiën. Zaturdag is de eerste steen gelegd voor de Wereld- Tentoonstelling van Antwerpen. Graaf de Preston uitLimburg, die in September 83 zijn honderdjarig Jubelfeest vierde, die Man, alom geacht doorzijn minzame, godvruchtige en liefdadige levens wijze, die eerbiedweerdige Ouderling is zachtjes gestorven zonder ziekte of pijn, en zonder doodstrijd. Graaf de Preston was de af stammeling van een doorluchtig lerlundsch Huis, dat met eere wordt vermeld in de Geschiedenis. Kortrijk heeft zijnen Burge meester verloren, al. NOLF, die aan zijn Stadsgenoten een voor beeld van christelijkheid was, en daarom meer dan iemand gepre zen wordt. Die zich vernederd, wordt verheven. De Minister heeft in t Senaat moeten bekennen dat er in de statiën slechte boe ken te koop liggen. Z. M. de Koning van ilotlond zal den 20 Mei te Brussel aankomen; de bijzonderste feest zal een betooging op de Groote Markt zijn. In Meulebeek hebben 1197 inwoners waaronder 1000 kiezers, z hebben zich per schrift verzet tegen de verdrijving der Gasthuisnonnen. Maar de Godsdiensthaat maakt

De Werkman | 1884 | | pagina 1