Geen valscbe getuigenis geven. De heiceging der Katholieke Volkeren (EEN WAARACHTIGE GESCHIEDENIS.) 16 XV. NA LIJDEN KOMT VERBLIJDEN. 't Pachthof vaR Jen Schepene De Schepene is gered, wij wetea het, wij rijn op den Tribunaal geweest; wij hebben den braven man van ontroering zien ineen zakken; wij hebben Nard, den slechten zoon, den wildvang en leu genaar, in schande zien vallen; aan een strenge veroordeeling kan nij niet ontsnappen en reeds is zijn voorloopige aanhouding bevo len... Maar, zouden ze dat reeds weten op de Parochie! Zou die achtbare Moeder, zouden hare brave kinderen reeds gerust gesteld #ijn? zouden zij zonder herteklopping hun huis, hun pachthof kunnen aanschouwen 12 ure; ti)d van eten; de Pachtersse heeft eten bereid, doch nie mand, niemand die eer kon doen aan de tafeld'ontroering is te geweldig, de geesten zijn te hevig gespannen... Men gaat zwijgend over en weêrjen in de diepte des herten wordt menig gebed gestort. Wel is waar, de oude Pas'oor heeft allen gerust gesteld; door een wonderbare schikking, jis er een krachtig bewijs aangetroffen, het jongste dochterken van de kapel terugkeerende, vindt aan de puin- hoopen der Steenen Hoeve een half verbrand papierken dat pa pierken, zij brengt het mee, 't ligt op den grond; hoe komt het, dat men het nog niet buitengeveegd heeft of in het haardvuur gewor- penf Dat nietig klein papierken, eerst gered uit den brand, dan door den wind gedreven juist ter plaatse waar een kind het moest vinden, dan naar huis gebracht en juist onder d'oogen ko mende, om tot redding te dienen. Datpapierken.de oude hofboer had het op zijn laatste dagen geschreven en in zijnen lessenaar gelegd Na het overlijden, Nard had het gevonden, en met gratn- ichap terug gesmeten. Waarom had hij dit papierken niet vernie tigd? Niets eenvoudiger! Noch haan noch hen zou er over gekraaid hebben, 't Is waar, mcnschen, maar God is almachtig en sijn in zichten zijn ondoorgrondbaar. Eén ure, nog niemand te zien Zou die getuigenis krachtig genoeg geweest zijn? was zijt niet te laat gekomen Half twee, twee ureDaar, daar komt de zoon te peerd afgere den; hii rijdt den hof op, springt af, komt binnen, wilt spreken, hij kan niet, hij breekt los in tranen en valt aan den hals zijner moeder: Frans Frans wat if er Moeder 1 Moeder Spreek I zeg toch een woord Moeder, gered I God zij geloofd 1 Alles hersteld 1 Alles hersteld I!! Ja, Vader komt en zal u alles vertellen Alles hersteld! roept de moeder; o Oase LieveVrouw, gij zijt het die ons redt! Kinderen, kinderenr toe, allen op ons knien, om eerst en vooral Haar die ons gered heeft, de Moeder Gods te be danken Na lijden komt verblijden; de zoetheid van de rust smaakt hij al leen die vermoeid is geweest; men moet angst en hertkloppiag af gezien hebben, om te weten hoe zoet het is, als de steen van het hert rolt en als men kan zeggen: Ik mag gerust zijn Alles is her steld Ten 3 ure kwam de Schepene thuis! Welke vreugd! welke zalige gewaarwordingen! Na zich wat uitgerust te hebben, ging hij den ouden Pastoor bedanken.Overal zag hij op't dorp lachende wezens; men kwam aan 't hofgat staan, om hem proficiat te wenschea g'heel de Parochie nam deel in zijnen zegepraal. De Pastoor had reeds den uitslag vernomen, doch het speet hem dat het briefken niet bijtijds was gekomen, om den vulschen eed van Nard te be letten. Wat gebeurde er verder Moeten wij het zeggen Men beleefde op 't pachthof van den Schepene een gelukzalige dag. De Vrienden en Kennissen kwamen hunne gelukwenschingen aanbieden. Men achtte den Schepene des te meer, dat hij zooveel had geleden. En hetgene de brave vrouw bijzonderlijk verheugde, was dat zij de dagen van tegenspoed kloekmoedig en zonder morren had door staan. Kinderen,sprak zij met diepe aandoening; God zij gedankt, we zijn verlost; maar laat ons altijd zeggen: De wille des Heeren geschiede! Die op God betrouwd, zijn geluk is honderdvoud! Korte dagen, nadien werden de plakschriften algetrokken. Geen deurweerders! geen contrainten of garnissairs meer! vrijheid en blijheid! Nard werd tot 5 jaren gevang veroordeeld. Toen hij zijn straf had uitgedaan, zwierde hij nog eenigen tijd als een ellendeling,alle goed gevoel was in hem uitgedoofd; werken wilde hij niet; zijn laatste eens verteerde hij; hij wierd de schrik van 't omliggende en zekeren morgend, in het bosch niet ver van deSieenen Hoeve.de veldwach ter ziet iets hangen, hij nadert, 't is een lijk, reeds half zwart, 't is 't lijk van den rampzaligen Nard! Welk leven! welke dood! Eenige dagen nadien ging de-jöngste zoon van den Schepene naar 't Seminarie, Laat ons dees verhaal eindigen met eenige bemerkingen: Nard, 't rijkste kind der Parochie, een ellendeling geworden, door een slechte opvoeding; Nard, een valschaard en schurk, bij 't leger der Geuzen en Vrijdenkers. De Familie van den Schepene beproefd, maar gelukkig; een braaf kind uit dat treffelijk huis, dat den Geestelijken Staat verkiest. EINDE. Kerkdieven te Waarloos, den nacht van 1 Mei, in 't kapelleken van 't Jagerspad. De schurken hebben de ruiten verbrijzeld, met eenen hamer den offerblok verbrijzeld en al 't offergeld geroofd.... Ze moeten daar op.iouden te Brus sel, van den kerke!ijken eigendom te kleineeren, of de dieven zullen boven ons hoofden groeien. Dieften t'Antwerpen. Tusschen 30 April en 2 Mei zijn op de Kunstlei, diamanten gestolen; op 2 Mei tusschen half twee on half vier 's aamiddags, is er gestolen bij Fr. Lensmans, Landb. te St Antonius, onder Brecht, gestolen 14 fr. en voor 300 fr. zilverwerk. Zondag nacht zijn er dieven verjaagd in n° 84 der Wetstraat; maandag morgend zijn 3 dieven aangehouden.... Waar wor den al die dieftens beraamd? Waar wordt 't geld verteerd? In de slechte koten en kaberdoezen; die wilt schelm en dief en lap worden en achter de traliën geraken en aldaar bewaakt gelijk dieren in een menagerie, hij moet maar in die gemeine huizen zijnen intrek nemen. Schrikkelijk Drama. Vrijdag achternoen zijn twee personen man en vrouw, in 't bosch van Arpe gegaan, tusschen Nyvel en Arquennes en een dubbele zelfsmoord willende plegen, hebben zij er op malkaar geschoten, 's Anderdaags ten 5 ure, vonden d'houthakkers een man en vrouw liggen, badende in hun bloed; de wonde der vrouw is erg; de man zal genezen. En wie zijn die gasten? de echtgenoten Larcin van La Louvière. BUITENLANDS. Ten nadeele van Mevrouw Thevenin van Parijs, zijn 50,000 fr. gestolen. In Amerika te New-Jersey zijn groote bosch- branden geweest; in de koolmijnen van Pensylvanië is ook vuur ont staan. In Havana is een magazijn ontploft, een poermagazijn van 1 miljoen kardoezen, 200,000 kilo poeder en 1 ton dynamiet. 19 soldaten zijn erin gebleven. De stoomboot Florida, vanNew-Yorknaar Engeland varende, is op zee vergaan; doch men denkt dat de 120 passagiers gered zijn. Te Auroux, in Frankrijk, is 'ne man overleden, die 108 jaar oud was. Er zijn te Londen bazars afgebrand tot do weerde van 12 miljoen fr.; 22 spuiten werkten; een pompier is gevallen en heeft zijnen arm ge broken. 't waren uitgestrekte magazijnen van lijnwaad en van spiegels. KERKELIJK NIEUWS. Mrden Onderpastor De Turck van Aalst moet tegenwooedig in Jerusa lem zijn. Jerusalem is gebouwd op verscheide bergen en bestond reeds als stad, ten tijde dat d'Israëlieten naar 't beloofde land trokken. David maakte van Jerusalem zijn hoofdstad. Salomon bouwde er zijnen prachti- gen tempel. Ten tijde der groote gobeurtenissen had Jerusalem 120,000 zielen; nu zijn er nog 26,000. Weinig handel en nijverheid, maar vele oudheden, onder godsdienstig opzicht d'heiligste plaats der wereld en verscheide schoone kerken. Uit België zijn twee karavanen naar Lourdes vertrokken; d'eerste, 530 man sterk, waste Lourdes den2® Mei; God zij gedankt, schrijft ons een Pelgrim, we zijn aangekomen na vele vermoeienissen; de devotie die hier heerscht, is onbeschrijfelijk; men spreekt van verscheide echte wonderbare genezingen; do fondamenten der nieuwe kerk zijn gelegd; er werken ten minste 50 steenkappers aan; het heeft hier al een maand bijna altijd geregend; en d'hooge bergen zijn meer dan ooit met sneeuw bedekt; nogtans is 't gras in de weiden een maand vooruit tegen bij ons, de wijnbergen hebben veel geleden en de maïs is tot heden niet kunnen geplant worden. Maandag is uit Antwerpen een Vlaamsche Karavaan van 400 man naar Lourdes vertrokken, sa een plechtige Mis in O. L. Vrouw-kerk. Een gazet van Roomen beschrijft hoe Z. H. de Paus zijne dagen overbrengt: Welk werkzaam, matig en heilig leven! Van 5 ure 's morgends op, de Mis, de Meditatie, een korte wandeling; van 9 tot 1 ure, bezig met de belangen der Kerk; ten 1 ure een korte maaltijd, dan, een uurke rust, en van 3 ot7 ure wederom aan 't werk; elke dag houdt de Paus zich een uur en half bezig met de gazet ten der Christene Wereld, waardoor hij de katholieke beweging en be proeving volgt in alle gewesten. Zonder eerbied en ontroering kan men dit dagelijkscbe leven van dezen Ouderling niet lezen. Zij zullen hem niet temmen, de fiere Vlaamsche Leeuw; zij zullen haar niet hebben, de schoone ziel van 't kind; de Vlaming blijft wat hij altijd geweest is: Christen, Vrij en Vlaamsch!... Welke krachtige beweging onder de Christene Volkeren! Terwijl de Vrijmetselarij alles in't werk legt om de Volkeren goddeloos en zedeloos te maken, terwijl in ons Va derland, die christen en katholiek blijft, voor den Staat geon kind van den huize meer is, wat zien wij? Er ontstaat overal een weérgalooze Volksbeweging! Welken toeloop naar die katholieke Concerts! Welke gedurige Volksstemming en goedkeuring! welke ver.maledijding en ver werping dor officiéele Scholen!... Te Gent zijn de Missiën met merkweer- dige en groote bekeeringen gezegend: menschen die van 10, van 15, van 20, 35 jaar de biecht verzuimd hadden, zijn bun zwaar pak komen afleg gen en mochten verkwikt en ontlast naar huis keeren. Men zegt dat er geen grooter vreugd is, als 'ne zondaar die tot den goeden Herder terug keert, dat Ons- Heer voor die sukkelaars een bijzondere zoetigheid heeft weggelegd, dat Hij die doolaards aan zijn herte drukt. Ach, menschen, laat ons werken en bidden voor de bekeering der Zondaars!... T'Aalst is er zondag een Kiezers-vergadering geweest! Welken toeloop! De Katho lieken schenen uit den grond te komen! De menschen durven zichtoonen, de menschen komen op, in alle gelegenheden, om Godsdienst en Viijheid te redden! Ja de Katholieke Gekozenen mogen stout vooruit gaan! Achter hun is eeu ontzachlijk leger van manhaftige borsten, van grijsaards, van mannen, van jongelingen, die Katholiek Vrij en Vlaamsch willen blijven! Gelukkige beweging! Ge zult het zien: Pius IX zegde dikwijls: Belgenland! Belgenland! erg bevochten door de Vrijmetselarij, venijnig en arglistig bevochten; maar veel christelijk, edelmoedig Volk, veelmanbaftig werk volk! Belgenland kan beproefd worden over zijn standvastigheid in 't Ge loof, maar Belgenland zal eindelijk toch goed varen!... Te WACHTEBEKE is zondag 11 Mei, ten 3 ure, in de katholieke school een groote Vergade ring van Kiezers; al de Kiezers en bijzonderlijk de Kiezers van bekwaam heid worden verzocht aanwezig te zijn. Te Wachtebeke dus zondag II Mei ten 3 ure. En terwijl wij van Katholieke Volksbeweging spreken, mogen wij niet vergeten de Kerkelijke Plechtigheden in Aalst: de Gulden Jubelfeest der Congregatie van Damen en Jufvrouwen, een inrichting die hulp en steun geeft aan verscheide voortreffelijke en bloeienJe Volks wer ken; om dien Jubilé te sluiten, is er een overvloedige brooduitdeeling ge daan; dan hebben wij de Plechtigheden in St Joscfskerk gehad; dien schromelijken toeloop! die krachtige sermoenen der Paters V n Hoei- missen en Gallis. Verscheide sermoenen duurden een uur en geen oogen- blik te lang, voor niemand! Men spreekt ervan, langs alle kanten, met de grootste bewondering. In de kapel van 't Collegie zijn er vier der beste predikanten die malkaar op den preekstsel zullen opvolgen; deze week was 't Pater Grenler, eon Antwerpenaar, die indruk en beweging

De Werkman | 1884 | | pagina 3