Itrugge- Lokeren- Eecloo. Hampen en Ongelukken. ^L, Doksken. Jantje, zijt g'op uwen post? Jantjen. Gelijk ge ziet, konfraterken ij®®, met mijn twee kijkerkes naar Eecloo ge- f» Doksken. Goed! we moeten mannen |S| 9 van ons woord zijn! Elk 't zijn, dan heeft j den duivel niets! Maar apropos, wat is dat M ff daar geweest te Brugge? JW B_ 8 Jantjen. De Processie schoonder als ijf ooit en buitengewoon veel Volk. «sase^g £- Doksken. Maar, dat de Geuzen weêral t stekelverken hebben uitge hangen, dat moeten de menschen toch weten. Daar in de Steenstraat, een lange vlagge die uithing, met allerhande Vrijmetselaarsteekens, en in do Vlamingstraat, onderofflcierkes der jagers te peerd, die al rookende bleven staan als Ons Heer passeerde en twee die zelfs met verachting zich omkeerden! Jantjen. O die domme aardbewoners! wat zijn ze toch om Ons Heer te durven trotseeren! Doksken, daaraan ziet men, ten eersten, de godde loosheid van hedendaags en ten tweeden,onder welke kommande de jon gens in den troep staan... En dat geval te Lokeren? Doksken. Z vijgt er van! wij, Jantjen, die kier van uit de maan veel zien en veel weten. Jantjen. Meer dan iemand! Doksken. Zekerlijk, en tve zullen veel zaken bekend maken; maar die Vo'.ksbeulderij te Lokeren; 'ne man met 10 kinderen! "Jantjen. En't oudste geen 14 jaar! Doksken. Veel ellende en kleine of geene winst; zulke Familiën heb ben recht van geholpen te worden; en wat gebeurt er? wat zegt men? Uw kinders gaan naar de Vrije Scholen! geen hulp! geen onderstand voor u! Jantjen. Indien er geen brave menschen waren, die Familie zou daar liggen te kreveeren... Doksken, kameraad, is 't op zulke wijze dat zij in een vrij Land, hun scholen moeten bevolken t Doksken. 't Is een schoon recommandatie voor hun scholen!.. Nu naar Eecloo! Jantjen. Ja naar die deftige plaats, laat ons eergt en vooral bemer ken dat de menschen hun heeren Gekozenen moeten achten en dankbaar zijn; maar, als er Gekozenen zijn. die van 't speur loopen, die in gewich tige zaken de vijanden en vervolgers van 't katholiek Volk ter zijde staan dan,dan, Doksken. Zeg het maar rechtaf, dan moeten de Kiezers peizen dat zij Rechters zijn en groote plichten te vervullen hebben, zonder eenig opzicht. Anders doen ware een vreemde zonde: niet beletten dat men kan. Na dezen preambul laat ons beginnen, kort en goed; want de menschen hebben niet veel tijd om te lezen. Jantjen. Ik begin: M, Neelemans, wat is er met hem geweest, als hij Kandidaat wierd voor den Provincialen Raad? Doksken. Wat er alsdan geweest is? Hij weigerde een manifest, te teekenen. hem door zijn kolleg as voorgelegdomdat erin stond: Wij tullen de Beelden van Kerk en Godsdienst verdedigen. Jantjen. Dat is erg hoe is hij Burgemeester geworden? \Doksken. Door Bollin benoemd tegen wil en dank en buiten de wete van al de katholieke Gemeenteraadsheeren. Jantjen. Hoe is dat gepleegd, Konfrater? Doksken. Alsvolgt: Aide Gemeenteraadsheeren waren overeenge komen om hun recht te handhaven en te doen benoemen, wien zij zouden stemmen; M. Neelemans was in die vergadering afwezig; hij kreeg ken nis van de besluiten en zweeg; maar niemand twijfelde of hij was t'ak- koord met zijne kollegas; eenige dagen nadien weigerde hij tijdelijke Schepene te worden, zeggende dat hij daarvoor geenen tijd en had;maar de zaak werd in 't geheim afgeklonken en zijn benoeming van Burge meester kwam eikendeen verbazen. Jantjen. Wat gebeurde er verder? Doksken.De liberalen wierden dan nog meer zijne vrienden en be- groelteden hem als bunnen redder en helper; hij aanveerdde de liberale Inhulding; en bij liberalen omzendbrief vernamen de katholieken dat Bur gemeester Neelemans ging ingehaald worden; dat de katholieken ook mochten meedoen, achter den stoet volgen, 's avonds een keersken ont steken en bovendien braaf zijn. Eenige katholieken waren goed genoeg om mee te doen, maar velen vonden dat het hunne weerdigheid kwetste van is een liberale feest zulk eene vernederende rol te spelen. Jantjen. Hoe is 't Burgemeesterschap Neelemans geweest? ~Doksken. We gaan de menschen laten oordeelen: al de schandige Afpersingen nopens de scholen werden door hem aanveerd, onder het dwaas voorwendsel van slechter te vermijdenalsof het onze eer en belang en ons recht niet was van ons tot het uiterste te verzetteh, om te toonen dat al die geldverkwistingen tegen den dank van 'tVolk zijnen metd'cer- Ste gelegenheid weg moeten, de liberalen waren de ingevers van Burge meester Neelemans, zijne liefgekozenen, zijne gewone gezellen en bijna ül toat zij vroegen, werd door hem voorgestaan, verdedigd en gestemd, M, Neelemans stemde voor de meiskens-avondscholen,en andere liberale uitvindingen om de dochters te liberaliseeren en te ontzedigen. Jantjen. Waarheid! waarheid! Goede Ouders laten hun docL' ers 's avonds niet uitgaan; d'avondschool is een occasie en d'occasie maakt den dief. En moet 't Publiek niet weten, Konfrater, wat er gebeurd is met d'avondlessen om liberale kiezers van bekwaamheid te vormen? Doksken. Zekerlijk, want het is in dees geval een sterk bewijs dat M. Neelemans een oogsken heeft op de vijanden van Godsdienst en Vrij heid: De Katholieken hadden een oproep gedaan en meer dan 200 jouk- heden kwamen toegesneld om de lessen te volgen in de katholieke school. Korts daarna openden de liberale Meesters ook die lessen voor de liberale jongens. Ongelukkiglijk voor hen, ha lden zij de toelating van 't Gemeen tebestuur niet gevraagd over 't gebruik der stadsschool; de Gemeenteraad wilde 't gebruik der stadslokalen ontnemen, maar alsdan is de officiéele Hoofdonderwijzer komen verklaren dat hij de toelating had van d n Burgemeester; meer nog, zegt de Hoofdonderwijzer: De Burgemeester heeft ons gepraamd, voor dat wij het vroegen, om die lessen te beginnen, aangezien de katholieken reeds in gang waren. Jantjen. 'ne Man door de katholieken gekozen, die de tegenstre vers gaat helpen, hoe is 't mogelijk Doksken. 't Is nogtans gelijk ik u zeg M. Neelemans loochendej maar hij durfde den Hoofdonderwijzer niet laten roepen. Jantjen. Hoe handelt meester Neelemans jegens de veroordeelde dagscholen DokskenDie scholen is hij genegen; hij maakt deel van den be stuurraad des ijzerenwegs Brugge-Eecloo-Gent, en aldaar laat men de bedienden in de meening verkeeren dat zij gedwongen zijn van hia kinde ren naar d'offlciéele scholen te zenden; en werden deze werklieden geruft gesteld? NeenEn wie deffendeert er alzoo dien ongeluksvogel? Jantjen.—Wel, de liberalen,de gazetten van Gent en ander schijnheili ge papieren, dus de liberalen en een paar verdwaalde hoogmoedigaards. Doksken. Ja, 't is waar-, Jantje, we zouden veel meer moeten zeg gen, maar we mogen geen verdriet doen aan onschuldigen. D'hand op 't hertSpreken wij uit haat of nijd Jantjen. Neen, maar uit plicht. Doksken. Al wat wij over M. Neelemans gezegd hebben, is de zui vere waarheid. M. Neelemans zou de Katholieken aan den vijand over leveren. Jantje. En zulke man zou nog durven hopen van éen katholieks stem te verwerven! Konfrater, de Belgen zeggen: Een man, een woord'! beter een vijand dan een bedekte vriend, die de katholieke macht mis bruikt; konfrater, laat ons besluiten: Elk op zijn beurt een spreuk Doksken. Ten eersten, M. Neelemans is geen katholiek, tenzij in zijn woorden; in zijn werken is hij liberaal. Jantje Ten tweeden, de liberalen zijn zijne ingevers; M Borré en Compagnie zijn Burgemeester van Eecloo. Doksken. Ten derden, ware hij geen liberaal, de liberalen zouden hem zoo driftig niet aanvaarden voor hunnen man; zij zouden zoo eenpa rig voor hem niet stemmen; en hij zelf zou zoo gretig, de hulp der libera len niet aan veerden. Jantje. Ten vierden, die zich aldus verheft, zal en moet vernederd worden; als M. Neelemans een katholiek hair op zijn hoofd heeft, dan zal hij den wil der katholieke Bevolking eerbiedigen en niet trachten door verkeerde uitleggingen, de Partij te verdeelen. Doksken. Ten vijfden, God is rechtvaardig; met de liberalen mee doen, is erg en wreed, maar willen door katholieken gekozen zijn, en den vijand helpen, de groote katholieke Belangen tegenwerken, dat is zich plichtig maken voor zijn Geweten en voor'tVolk, dat is een schrikke lijke verantwoordelijkheid op zijn hoofd laden. Jantjen, wij hebben hier rechtuit gesproken, of beter wij hebben de Waarheid laten spreken, zon der eenigen persoonlijken haat of voorliefde; moge dit voorbeeld tot les dienen, v®or degenen die langs geheime en ongeoorloofde wegen tot een sdhijnbare politieke grootheid willen klimmen. Dixit, 'tis gezegd. ZELE.-BERLAERE. Camershoek.-Schuitje. Maatschappij van ZangDe Eendracht. j AARLIJKSCHE pFFERANDE ter eere van O. L. Vr. ter Donckkapel, te Berlaere, op ZONDAG 18 MEI 1884, namiddag. Voorzichtig aan water- en beirputten. Te Carnieres in de Walen, zeke ren Blanket 74 jaar en zijn gebuur Bressy, legden den eersten steen in 'ne put van 9 a 10 meters diepte; de grond brak toe en ze zaten levendig begraven. Aanstonds veel Volk; na 6 urén gewerkt te hébben'; men ziet iets, men roept, ze'leven nog alle bei, z'hadden-zich met een deftig voor uitzicht, in de wieg van den put verborgen en waren aldus eenigzins be veiligd. Maar tot Mechelen zijn de zaken slechter vergaan, bij bakker Jef Andries, O. L. Vr. straat, werd de beerput geruimd door de broeders van den bakker Jan en Guillielmus, de gast van Guillielmus, oud 17 jaar, daalde in den put en men werd hem niet meer gewaar; Gulielmus wilde zijn gast redden en werd ook verstikt, en Jef liet er ook bijna zijn leven. Putten die lang gesloten" zijn geweest, hebben een lucht, zoo sterk, dat zij aanstonds den adem afsnijdt. Voorzichtig toch, eerst een licht laten neêr- zakken en gaat 't licht uit, niemand over den put, niemand in den put. In 't geval, gelijk te Mechelen, als de bakker Josef Andries te midder nacht half dood uit den beirput werd gehaald, welke zijn de redmiddelen! Hoort, in korte woorden: den patient aanstonds in versche lucht bren gen, hem met water besprenkelen, de keel kittelen, hem lauw water in geven, opdat hij zou braken, hem den damp van zoutzuur laten inademen maar eerst en vooral zorgen dat zijn kleeren niet spannen. Vooraleer in een gevaarlijke gemakput of riool te gaan, om menschen te redden, men kan hem zuiveren met erin te werpen, een mengeling van kalkchloruur en azijn, mengeling die men onmiddelijk voor 't gebruik moet maken. Dieven in 't Postkarreken Vrijdag nacht op Stiiivenberg t'Antwerpen zag de treinwachter 3 kerels met groote zakken geladen; hij liep, ze lieten de zakken vallen en ijlden weg. Die gakken waren uit 't Postkarreken gestolen en hielden in, de korrespondentie: brieven en gazetten. Matroos doodgevonden. T'Antwerpen, zaturdag nacht tegen de Bataviastraat, op een hoop ijzer, vond men vermoord liggen, de borst doorsteken, de matroos Carl Johansen oud 27 jaar, van Colmar, Zweden. Grondinzakking te Antwerpen. Zaterdag is de Napoleonskaai aan de Noordzijde der Groote oude Dok, op een lengte van 50 meters ingezakt, 't water was 1 m. 50 afgelaten voor de baggerswerken; eensklaps hoort men een hevig gekraak; de werklieden op de kaai vluchten weg, de kaaimuur spleet op twee plaat sen vaneen en zakte twee voet voorover en een voet in, twee meters grond verdween in de diepte benevens 3meirpalen, en een hangaar helde over naar den waterkant. Moord te Antwerpen. Zaturdag ochtend is t'Antwerpen op de kaai 't lijk gevonden van den Noorweegschen matroos Johansen; aanstonds werden een groot getal leegloopers aangehouden; dus, die leeg loopt, valt aanstonds onder ver moeding van schelmstukkerlj. De leegloopers konden allen bewijzen dat zij de moordenaars niet waren,.maar een der passanten wist te zeggen dat hij ten 1 ure 's nachts op de plaats der moord had zien vechten een der vechters was. gevallen en de andere gevlucht naar een Rhynschip. Men onderzocht en vond dat er ten half drij een rhijnschip vertrok ken was naar Duisburg.Een policieagent trok naar Hansweert en kwam daar toe ten 11 ure 's nachts; met behulp van den Burgemeester deden zij onderzoek op 't Rhijnschip en ontdekten dat zekere Wilhem Smit, jongman, oud 22 jaar, van Usbar, (Duitscbland) dat bij tegen den Noord weger Johansen gevochten had en hem den doodelijken steek toegebracht. Smit zit nu gevankelijk te Middelburg, in afwachting dat hij naar Ant werpen worde gebracht. Brand te Heldergem. Zaturdag avond ten 9 ure, d'hofsteê-Am. Daeseleire; de menschen heb ben moeten hemel en aarde bew.egen of nog twee hofsteden waren er ook aan. Heldergem heeft geen spuiten, maar er was veel volk en goede kommande; en veel volks maken licht werk; g'heel d'hofsteê lag ineen, als 'ne molhoop; eenige meubels zijn gered; 't was verzekerd. Sublete dood te Brussel, met zonderlinge omstandigheden; zondag morgend ten half negen, de schrijnwerker Snoek brengt in een steeg der Violettestraat een doodkis teken voor een kind, het buis binnenstappende, hij valt en is DOOD In hutten of in paleizen, oud of jong, we zijn altijd gebu"en van de dood we worden door de dood verrast gelijk de schil 3 wacht door den vijand. Kamp in een Drukkerij te Brussel bij M. Bruylandt-Christophe, Blaes-straet; vrijdag der v. w. een druk- kersgast wilt 'ne riem op 't wiel leggen, zijn arm wordt gevat en van zijn lichaam gedraaid. Hij ligt in St Jans-Hospiiaal.

De Werkman | 1884 | | pagina 2