Rampen, Misdaden en (Pngelukken. VERPLETTERD. Kerkelijk Nieuws. DE RAMP OP DE PALEIZE PLAATS TE BRUSSEL. a»—<s»- Dat is iets schrikkelijk en ijselijk geweest; ooggetuigen verklaren nooit iets dergelijks gezien te hebben; ge weet als de Koning van Holland zijn int: ede deed te Brussel, in groote gala en verg -zeld van onze Koninklijke Familie; g'heel de Paleizen-Plaats van Brussel stond vol Volk, en ziet, daar komt eensklaps met volle vlucht en in holle vaart al- gereden de voituur van den Gouverneur Heyvaert, een der koetsiers was er afgevallen, de andere was radeloos en de Gouverneur zat om de dood te sterven in zijn open rijtuig; onder d'oogen der beide Koningen zijn de peerden in 't midden van 't volk gestermd, hebben veel schrik en angst verspreid en elf personen lagen zwaar gekwetst, onder de wielen en de peerden. Ziehier denamen der gekwetste: M. Crabray van Brussel, trij tuig was over hem gereden; Casimierken Rogge, een kind van 5 jaar uit de St Annastraat; inwendige kwetsuren, dikwijls d'ergste van al; M- March van Kesselloo, gewend; Mejuffer Eglen, uit de Dublinstraat Brus sel, den voet gebroken; juffer Peeters, zelfde straat-, inwendige kwetsuren; M. W. Hoeckx, Bergensclien steenweg, Brussel, haar been gebroken; juffer Maria Donithy, uit de Rogierstraat, door een peerd ojp haar hert gestampt en klaagt van inwendige pijn; juffer Marie De Cock, Gebouw- burgstraat; Maria De Nil, Rivierstraat; Mathilde Colaert, Madantt Fraa- ciscaVan Iseghem hoogstraat 116, allen min of meer gekwetst....En wie er verder dood verschrikt naar huis is geslepen of gedragen, dat zu Jen •vij nooit weten; misschien liggen er al op 't kerkhof. Deze wreede ramp heeft op de Feesten een droeve tint geworpen. Valsche munters te Brussel. In een herberg van den Ninofschen steenweg zijn 2 jonkheden aange houden die valsch geld uitgaven; in hun huis heeft men gereedschap tot valsch-munterij gevonden. Valsche munters te Moeskroen. Vijf zijn er daar geknapt die valsche stukken van 5 fr. uitgaven; met Leopold II en 'tjaar 1873; 't schenen werklieden uit Roubaix te zijn. Te Tourcoing hadden ze dergelijke stukken in omloop gebracht. Tot heden zijn ze niet aangehouden. Huiskrakeel T'Antwerpen. Een barbier op d'oude Beurs, die maandag achternoen thuis kwam, in geweldigen staat van dronkenschap. Zijn vrouw was bèzig met hun huis te witten, de dronkaard begon te twisten, greep de kalkpot en bedreigde zijn vronw, de vrouw vluchtte de straat op; de zatlap liep erachter, wierp den kalkpot naar zijn weierhelft, doch raakte haar niet, raaar verschelde voorbijgangers, die procos-verhaal hebben doen apmaken. JONGELING VERDRONKEN. Nauwelijks zijn de warme dagen daar en reeds hebben wij een slacht offer van 't zwemmen, zekeren Karei Vandermeynsbrugge, eud 18 jaren en wonende bij zijn ouders, Steenweg van Vorst 237 te St Gillis, en verdronken ia de Oharleroische Taart. Voorzichtig toch, die baden gaat nemen: Nooit na het eten, nooit in d'heete zonnestralen, aan veel perso nen doen de baden kwaad, men moet altijd de zedigheid eerbiedigen. In de steden zijn er veel kinderen, die bedorven geraken op de kaats- pleinen en aan de zwemplaatsen. Ouders, past op, want de slechte ge woonten komen rap en een slechte gewoonte is als een vouw in een pa- pier. Kind bijna verdronken t Aalst. Zondag rond 4 ure, aan de Zeebergbrug ging een kind van 10 jaar, genaamd Strickx, verdrinken, zonder Petrns De Koninck, oud 16 jaar, die in 't water sprong en 't kind van de dood redde. Petrollamp omgevallen, te Geni steenweg van Swynaarde, in d'herberg van vrouw De Weert had er zondag avond een batailje plaats; een petrollamp valt achter den toog, op brandbare stof, er is vuur, en de vechters moesten aan t blus- schen, of ze wierden levendig verbrand. Een ijselijk ongeluk te Quaregnon, aan den oever der rivier: Vier ionge werkmeisjes die hielpen aan de lading van een schip; ze waren juist onder een koolwagen, met mekaniek opgehaald; de koorde breekt en de wagen stort neer: een der werksters dood op den slag; een an dere, haar been gepletterd en twee lichtelijk gekwetst. Treinwachter gevallen. Zondagavond, teTamines, de treinwachter Van der Spiegel, van Gent staat op 't machien, slibberhuit en zijn voet wordt verpletterd; ten 7'ure 's avonds is men in 't hospitaal van Charleroi tot d afzetting overgegaan. Van der Spiegel is 'ne vader van 6 kindoren. Brandrampen. Bij de menigvuldige schrikkelijke brandrampen, waarvan wij melding hebben gemaakt, moeten wij voegen een groote brand, d'ander week, ten 4 ure 's morgends te Somergem, bij de kinderen De Cuyper; %1 de gebou wen vernield en 13 koppen vee omgekomen. Mensch overreden. Te Gent d'ander week op de Vrijdagmarkt, een ouderling van Destel- bergon die een mande asperges voerde, is den voet verpletterd onder een zwaren wagen. Kind verdronken t Ath. D'ander week een dochterken v.*n 2 jaar en half, Odile Souchez, valt op den koer in een kuip, waar slechts 10 centimeters water in stond en 't arm schaapken verdrinkt, bijna op 'ne pink tijd. Brand in een koolmijn. Te Porto-Bello, in Schotland; 14 man waren in de mijn, 7 zijn ontsnapt d'ander dood) Storm in Algier». jSTe Tlemcen, een schrikkelijke storm, twee geslagen uren; regenen wind, die de streomen deed zwellen on uit hu» oevers loopen; me i ken op de straten der stad varen, versclïeide huizen ingestort en twee vrouws personen dood. Gendarm bedreigd. Te St Denis, Parijs, stend een gendarm opde kaai, juist toen de trein uit Chantilly voorbijreed, en wat gebeurt erf' er vliegt ne kogel ui a trein en gelukkig dat de gendarm niet doou was. Dieften rond Parijs. Op de kermis te St Cloud zijn niet min dan 30 beurzesnijders aange houden. Schipbreuk der Syria. '0 Slachtoffers. In de stille zee is vergaan het Engelsch schip Syria, dat vaarde van Calcutta naar Suva. Het vaartuig had 453 koelies aan boord, waarvan er 70 verdronken zijn. Overstroomingen in Spanje. In den omtrek van Valencie, door een hevige storm; veel schade aan den oogst en langs Murcia zijn 20 personen verdwenen; dehe.ft oer stad Murcia staat onder water; rond Valencia zijn duizende olijf boomen ont worteld. In de Rapenstraat te Gent, in 't huis van een statiebediende was de vrouw maandag avond tusschen 40 en 11 ure gaan praten, haar kind van 16 maand alleen 't huis latende; 't kind -s opgestaan is van de trappen gevallen en erggekwetst tot groot hertzeer der moeder. De Sinxendagen. Bedevaart naar Lede. Sinte Cornelius. INXEN, de greote Feestdag, alswanneer d'A- postelen hun leven van Predikatie begonnen en dat de eerste Paus zijn eerste Sermoen uitsprak te Jerusalem in d'opene lucht en3ooomenschen bekeerde, die allen gedoopt wierden en d'eersto Christenen uitmaakten... Groot was de verba zing binnen Jerusaleml Men stond sprakeloos voor de buitengewone kracht dier nederige vis* schers; men wist niet dat het H. Bloed Christi zijn genade van bekeering begon, 's Anderdaags preekte Petrus wederom en 2000 man riepenuit: Wij willen Christenen worden! De Gekruiste is waarlijk God!.. En wat gebeurde er verder! D'Aposte len wierden vastgegrepen en voor de Rechters gebracht: Wat! ge komt hier die vreemde Leering preêken! 't Is de Leering van den Zoon Gods! Wij kennen ze niet! Als ge wilt, ge zult ze kennen en aldus den waren God dienen, in de Religie door Hem verkondigd. Hoort, wij verbieden u van nog te preêken! En weet wel dat wij de macht en de wet zijn! Rechters, God is ons aller Meester! 't is beter Hem te gehoorzamen dan de mensdien, in zaken die met elkaar tegenstrijdig zijn... En d'Apostelen gingen weêr aan 't preêken,'met verdubbelden iever. Ze wierden gevangen vreeselijk met roeden overgeesseld, hun lichaam leed, maar hun ziel stroomde over van vreugd, weldra viel Stefanus,de eerste Mar telaar, maar d'Apostels gingen voort met preêken, de bekeerde menschen spraken oak van de zalige Leering en 't was zoo onmoge lijk aan de vijandelijke macht, van 't Christene Geloof tegen te houden, als van de stralen der zon terug naar het Oosten te verdrij ven... Sinxen! Sinxen! merkweerdige Hoogdag! weldra was Jerusa lem bezaaid met Christenen, d'Apostelen stelden'hetSymbolum des Geloofs op en gingen heên, in alle richtingender wereld; Petrus leefde nog en reeds waren er van zijn discipels te Keulen en te Maastricht, terwijl ervan den anderen kant, in Noord en Zuid, werd gepreekt en bekeerd. De Eerste Paus doorliep Palestienen, ging naar Syrië, bleef eenigen tijd te Antiochië en kwam naar Roo- men om met zijn bloed de Waarheid des Geloofs te bevestigen. TWEEDE SINXEN'DAG Groote Bedevaart naar Lede, onder 't Voorzitterschap van Z H. Mgr DeBattice, die er op het kerkplein zal prediken. Alle Bedevaarten zijn lofweerdig, dagelijks bekomen de Bedevaarten wonderen van genezingen en bekeeringen; maar d'aigemeene Bedevaarten, de Geestelijkheid aan 't hoofd, verdienen eene bijzondere aanuac Kerk en Staat lijden; 't is waar: 't leven is 'ne strijd; zoolang de wereld staat, zal er éen Partij van 't Goed en een Pat ,ii van 'tKwaad zijn, doch wij moeten 't kwaad uitboeten en af bidden, dat in ons Land bestaat. Ongetwijfeld zal de oproep vvan Zijn Hoogweerdigheïd door een ontzachlijke menigte beant woord woïden. Men zal ten hall drij van aan de kerk le Lede, den omgang beginnen. Van Bedevaarten sprekende, de Xaverianen van Aalst, naar Lede gaande, hebben laten hooren een Roozenkrans met zang: 't is te zeggen dat de eerste Wees-Gegroet van elk tientje gezongen wordt, hetgene eeniegelijk zeer wel aausiond Op 2<k Skixendag heeft men nog de Begankenis tot SINT CORNELIUS de Bisschop-Martelaar; sterven voo: Geloof! als de Kerk vervolgers zeggen: Ge moe. uw Geloei af sweeren, of anders de beul staai daar, bij zal u ioiteren en pijnigen en eindelijk doen sterven! Welke schrikkelijke oogenblikkfen voormenschen.die alle pijn ontvluchten, die schrikken voor de dood! Nogtans, Sint Cornelius gelijk zoovele anderen, bleef standvastig, gepijnigd door vuur en door staal, hij loofde God en hij stierf vrijelijk en met lielde voor 'v Christene Ge loof. Daarom is zijne macht nu zoo groot in den Hemel, daarom is er een Huisgezin met kinderen, dat Sint Cornelius niet vereert en op hem geen volie betrouwen heeft.De Protestanten verwerpen d'Heiligen, doch als zij aan hunnen Koning of aan de Ministers iets le verzoeken hebben, ze zoeken toch Voorsprekers, die hunne vraag tot den Koning of tot de Ministers geleiden. En in 't Hemelsch Hof zouden er geen Voorsprekers zijn!.. De Protestanten vereeren de Beelden hunnerOuders en Voorouders,»n wij zou-ien de Beelden onzer Broeders <n Zusters in Christus niet vereeren!.. Bedevaarten. Verleden jaar meldden wij den buitengewonen bijval van den jaarhjkschen bedeweg op 0. L. Heer Hemelvaart naar de kapel vanLourdes totMICHELBEKE. 't Was dit jaar nog veel erger, 't aantal bedevaarders nog merkelijk grooter zijnde. Maar 't is tot EENAMË dat er zondag volk was. Elf parochiën met hun Genootschap van Franciscus Xaverius! Een leger van XaverianonAl wie de kerk van Eename kent die weet hoeveel honderdem-en honderden menschen er in kunnen. Welnu, men had niet eeuen stoel in de kerk gelatenniet een persoon wie de Franciscus medalio pp de borst niet droeg, mocht de kerk bin nentreden; al die Xaverianen stonden tegen een geperst in die ruime kerken nog was zij ie klein om de menigte te bevatten, 't ls :aar om te zeggen wat sc rik van mansvolk daar was Wij denken dat al die elf Genootschappen in gansche voltalligheid geweest zijn. MiCHELBEKE was de kleinste der aanwe zige parochiën en zij waren daar met 83 felle mannen, meestal jonkheden, en weêrom onderscheidden dezen daar zich door hunne schoonc gezangen. Ook had Pater VAN MÜLLE.U, die groote volkspredikant en algemeene Ov .-rste der Xaverianen, in't begin zijner aanspraak een woordeken van loten uank voor die echte Xaverianen van MICHELBEKE die hij ontmoet op alle plechtigheden, waar h t er op aan komt, 't Geloof te belijden of eene Xaverianenldest op te luisteren. Zoo kwamen zij zondag tot EENAME op den afstand van3 utvn d'eer- sle toe, 0:11 aldaar de plechtige iuhulding van en prachiigen Standaard van Xaverius bij le wonen. Welke èen kostelijke schoonc Standaard! Geen wonder dat Pater VAN MULLE il de zoo edelmoedige Heer MAURICE VERSTRAKTE be dankte in naam des Pastors en der Xaverianen voor zulk een prachtig en rijk geschenk aan hun Genootschap gedaan.Gelukkige zielen zijn het die hun geld en goed niet opeenstapelen voor den tijd, maar er gebruik van maken om wer ken daar te stellen vaar z'hunnen kroos zullen van trekken in de eeuwigheid.

De Werkman | 1884 | | pagina 2