't Flan der Kiesbatailje van 10 Juni. IP® f 4 Partikulier Overzicht. KATHOLIEKEN. LIBERALEN. Provincie Antwerpen. Arrondissement Antwerpen. COREMANS, Advekaat. DE WAEL,burgemeester yan DE LAET, Nijveraar. Antwerpen. DE DECKER, Koopman. GUYOT, Eigenaar. JACOBS, Advokaat. MEEÜS, Nijveraar. OSY, Eigenaar. M. De Wael wilde in 't begin niet meer aanveerden, doch heeft eindelijk toegegeven; na den schitterenden uitslag van zondag is er geen twijfel of hij zal vervangen worden door een katholiek en Meetingist; de Meeting heeft uitgeroepen dat zij allen gedwongen Soldatendienst bevecht, en nooit is 't gebeurd dat de Meeting haar woord opat. Er zal dus een groote gunstige verandering komen. Het heeft aan de Geuzen veel kwaad gedaan, de Volksbeulderij,door hen ingericht en volgehouden. Een katholiek Ministerie zou zulke afschuwelijkheid wegvagen. Arrondissement Mechelen. NOTELTEIRS, Notaris. DE KERCKHOVE, Eigenaar. LEFEBVRE Eigenaar. De Geuzen hebben geene kans; zelfs voor den Gemeenteraad zul len ze te Mechelen in October vliegen. En die met gezond oordeel redeneert, hoe kan hij toch voor een Bestuur van krot en geldver- kwisterij zijn! Arrondissement Turnhout. COOMANS, advokaat. NOTHOMB. Advokaat. DE ZEREZO de TEJADA,Eigenaar. G^en strijd; d'Hoofdstad der Kempen is meer dan ooit Vader- landsch en Katholiek. Provincie Brabant. Arrondissement Brussel. Guillery, advokaat. Vaahumbeeck, advokaat. Couvreur, letterkundige. Janson, advekaat. Bergé, professor. Dansaert, eigenaar. Demeur, advokaat. Jottrand, advokaat. Goblet d'Alviella, advokaat. Washer, nijveraar. Scailquin, advokaat. Féron, advokaat. Vanderkinderen, professor. Robert, advokaat. Buis, burgemeester van Brussel. Arneuld, advokaat. Daar zal 't stuiven; de radikalen en de liberalen hebbenelkander verweten van lap en van leer, en hierin hebben ze de waarheid ge zegd: Wat zijt gij, vroeg Janson? geldzielen, woordbrekers en an ders nietUw belastingen van 1883 waren hatelijk en meest tegen 't Volk gericht. En gij, radikalen, riepen Washer en Jottrand, gij radikalen, ge zijt woelgeesten, ge zijt halve Franschmans ge droomt van hier een slechte Republiek in te richten. Er is met u geen huis te houden... Treffelijke Brusselaars, Minnaars van Vrede en Welvaart, ge zult u den 10 Juni toonen. Arrondissement Leuven. Beeckman, aannemer. Delcour, oud-minister. Smolders, advokaat. De Becker, advokaat. Halflants, eigenaar. De Kiezing van Zondag toont dat de Vrijmetsers geen hoop kun nen hebben. Arrondissement Nyvel. Le Hardy de Beaulieu. Devrints de Truenfeld. Mascart, doktor. Olin, advokaat. Hevige strijd; we zijn daar nog gewonnen geweest. Provincie West-Vlaanderen. Arrondissement Brugge. Visart, burgem. van Brugge. Peesteen, eigenaar Van Outrive d'Ydewalle, eigenaar. M. Peesteen ziet er van af, de Geuzen hebben reeds ondereen gevochten; te Brugge winnen wij zeker en vast een man aan. Arrondissement Kortrylc. De Haerne, kanoniek. Tack, advokaat. Reynaert- advokaat. Vandenpeerebewn, advokaat. Daar gaat het gelijk in 't arrondissement Aalst, waarde katho- lieke Meerderheid gedurig sterker wordt. Arrondissement Oostende. Janssens, burgem. van Oostende. 't Eu zou ons niet moeten verwonderen dat Ostende een |katho- lieken Kandidaat naar de Kamers zond. Arrondissement Roussélare. Baron de Mentblane. eigenaar. Burggraaf de Jenghe d'Ardoye, eigenaar. Komen de liberalen op, ze zullen weten voor wat prijs. Arrondissement Thielt. Mulle de Terschueren, eigenaar. Beernaart, oud-minister. Katholiek en wordt kaiholieker, namate de Vrijmetsers |hun slechte perten spelen. Arrondissement Yperen. Struye, eigenaar. Colaert, advokaat. Berten, notaris. Geen hoop voor de liberalen. Arrondissement Birmude. De Lantsheere, oud-minister. Dat ze maar opkomen! Men zal hun zeggen hoe laat het is. Arondissemeni Veurne. Leo Visart de Bocarmé, eigenaar. Vast Katholiek. Provincie Luxemburg. Arrondissement Arlon. Tesch, eigenaar. Arrondissement Bastogne. Van Hoorde, eigenaar. Arrondissement Marehe. Pety de Thozée, eigenaar. Arrondissement Neufchdteau. Bergh, notaris. Arondissement Virion. Bouvier, eigenaar. Op die 5 ploatskes zal de strijd hevig zijn; laat ons bemerken dat Luxemburg een officiéele Provincie is; geen Nijverheid, maar bijna geen Familie of z'heeft Staatsbedienden, waaronder veel meesters, die natuurlijk voor 't liberaal Ministerie zijn. Nogtans werkende Katholieken er met veel iever. Provincie Namen. Arrondissement Dinant. De Liedekerke, eigenaar. Thibaut, advokaat. Arrondissement Namen. Ridder de Moreau, eigen. Cuvelier, burg. van Namen. de Montpellier, eigenaar. Tournai, eigenaar. Dinant zal ons niet verlaten en te Namen wordt er gewerkt om de 2 Ministeriéelen weg te krijgen. Te naaste week bijzondere bemerkingen over de kie zing van 10 juni; 't is daarom dat wij ons nieuw ver haal over de Laatste dagen van Alexander III maar na de Kiezing zullen beginnen. De Werkman zal met Gods bijstand, voor nuttige en treffende verhalen blijven zorgen. Van M. Van der Gucht is een nieuw werk in druk, HET KASTEEL DER VERDOE MENIS, hetwelk vrijelijk benevens den vermaarden Jan Clercker zal mogen gesteld worden. Van de boeken Jan Clercker of de laat ste Binders zijn er nog altijd te koop aan 2,25 en om franco thuis te krijgen 2,50. uc m iuiuisieri Bism arch(tot een schildwacht aan 'tkasteel te Ber lijn.) Is Sein Majosteit de Kaizer in haüs? Schildwacht. Jawoll, Excellonze!... Bismarck (binnenstappende). Guten dag, Euer Kaiser- liche Hochheit! Wilhem. Dag Kanselier, zet u neèr, we zijn allebei t'oud om nog complimenten te maken.... De gezondheid is goed? Bismarck. Volgens staat, Sire, oud en versleten! Wilhem Laat mij spreken, Kanselier, ik die schier 20 jaar ouder en.... En waf nieuws uit Spanje? Hoe is 't met Koning Ali'ons Bismarck. Genezen, Sire! Maar hier en daar rebel lion in zijn land! Wilhem. Dat i3't spaansch kokende bioed! En wat zeggen z'in Engeland? Bismarck. Victoria gaat haren 65en ven aardag vie ren. Wilhem. Zendt ze mijn complimenten.... En zou ze nu willen maatregels nemen tegen de Socialisten Bis marck? Zij heeft dat ras nu ook op haai- vellen Bismarck. Of ze, Sire! 't is al van dynamiet dat wij hooren! 'k verwacht eens, dat den helft van Londen in de lucht gespron gen is! Wilhr.m. Ge moet toch bekennen, Bismarck dat die Ierianders slecht behandeld zijn geweest, en was 't geen Katholiscb "Folk, ons nicht Victoria ging niet, vrij over straat... En wat is er in Frankrijk, Kanselier? Bismarck. In Frankrijk, ire, er is vrede gemaakt met China en ze gaan x Senaat bijeenroepen om de Grondwet te veranderen! Wilhem. Altijd veranderingen en zelden verbeteringen! Dat Fran krijk houdt het nog al lang uit. 'k meinde dat het er al zou op geweest zijn! Bismarck. Ze zeggen, Sire, dat er zooveel armoe komt! Wilhem. In zulk rijk Laud! en ze beloofden gouden bergen en zil veren kasteden als de Kloosters weg waren; en weet ge wat er nu is? Veel armoede en grove imoraliteit.... Rusland, Bismark, is 't waar zijn er onder d'offlciers veel Nihilisten? Bismarck. Ongelukkiglijk ja! men houdt, er alle weken aan! Wilhem. Terteufei.' terteufel! Bismarck, 'k beklaag mijnen kozijn en wij zelf zijn van die piaag niet verlost; als ge peist: op dit grosartig feistder Germ an ia, aan den Rliyn, ze wilden ons in de lucht doen sprin gen; alles was gereed, 't vochtig weêr alleen reeft bet doen mislukken! Zijt dan Kaizer en Koning. Bismarck. - Ze zullen gestraft w orden, Sire! Wilhem. Och Bismarck, wat helpt dat! Man, ik voorzie schrikke lijke. dagen, en svat is de schuld? D'irreligiosigkeid! Niet meer gelooven in God of in een ander leven! Dat is 'tfernijn, Bismarck,en d'oorzaak vaa al 't kwaad! Past er toch op, Kanselier, dat er niemand in mijn Paleis in dienst komt, die als Vrijdenker te boek staat, niemand noch knecht noch meid, noch kok, noch portier, noch zelfs als schildwacht... Bismarck. Zijt gerust, Sire! Wilhem. En wat nieuws in Belgenland! De Koning van Holland is daar zoowel ontvangen! Bismarck. Uitermate, Sire, al d'Uovelingen blonken als hespen van glorie en van vreugd. Wilhem. Och, Bismarck, d'boofdsteden vieren geerne feest en de Volkeren zijn wispelturig; heb ik niet gelezen dat er een ongeval is tre- weesl? Bisuarck. Ja, Sire, de voituur van gouverneur Heyvaert! Wilhem. -— Heyvaert! Is 't onder zijn bestuur niet, dat de boeren t'Heule doodgeschoten werden? Bismarck. Mij dunkt ja, Sire, nu is zijn voituur in 't Volk geloop°n op de Plaats der Paleizen! Wilhem. Brrr, in 't folk geloopen Bismarek. In der menigte... Ze spreken van elf gekwetsten en van

De Werkman | 1884 | | pagina 3