Overzicht. Rampen, Misdaden en Ongelukken Terwijl de Volkeren zongen en sprongen in onbeschrijfelijken geest drift, de Geuzen en Vrijmetsers schaverdijn den met lange gezichten al lanterfantende naar huis,d.wees tegen hemel en aarde, maar 's avonds en 's nachts van 10 Juni en volgende dagen is hun slechtste gespuis opgekomen, om laff; schandaalderijen uit te rechten. Aan 't hoofd van dat gespuis zag men in vele groote steden, stu- denten der civiele hoogere scholen, en men zegt dat die gasten, die op ons kosten leeren, moeten les krijgen in 't vloeken, want ze daarin verder gevorderd zijn,dan iemandkan denken of beschrijven. Ouders, Ouders, die uw kinders naar civiele Scholen zendt, schudt en beeft I Alles werd door de Geuzen verwenscht en vervloekt, en dan zijn zij op straat gekomen met benden van iooo en meer mannen en hebben veel huisschenderijen uitgerecht. T'ANT WERPEN hebben ze bij de bijzonderste katholieken en in kloosters, bijna al de ruiten uitgesmeten. Er is daar een koffy- huis naar 't engclsch model van 't Kristalen Paleis, en dat huis is bijna gansch vermorzeld, zoodat de schade in Antwerpen tot ver schelde bonderde Suizende franken zal beloopen. De Pokcie was daar, de marchessés ook, de gardecivik eveneens, doch in plaats van daar stil te staan, waarom die benden niet doen opvolgen door een brigade eendarms en als de bende d'huizen be stormt, waarom de Wet niet doen uitvoeren Te BRUSSEL was er renfort gekomen van studenten uit Gent en Bergen, en daar hebben ze in de Parochiaanstraat den boekwin kel Albanel geplunterd en 't Pauzelijk Wapen dat voor de poort hangt, afgerukt en weggeworpen. Ze zijn gaan .huilen en lawijten voor bureelen van katholieke gazetten; z'hebben de rust gestoord rond 't Gesticht Lodewijk aan den Botanieken Hof, een vrijColle- gie dat te Brussel zooveel menschen laat leven; z'hebben aan Sint Gudula in 't magazijn van Beelden en Religieuse Voorwerpen, groote schade aangericht en men zegt dat zij daar in de vitriens met revolvers geschoten hebben. Te GENT hebben de geuzenstudenten, geholpen met ander laf gebroed, z'hebben in 't Bisdom al de ruiten uitgesmeten, om den ouden ziekeiijken Bisschop de dood aan te doen; men zegt dat zij 't H. Graf hebben geschonden, en voor den Kring op den Poel,zijn ze gaan een helsch lawijt maken, ja wilden daar indringen, doch twee geuzenstudenten zijn van een kwade merkt teruggekomen,den eenen is zijn oog kwijt en den anderen, zijn wezen geschonden. Ze moeten 't maar op hun eigen baldadigheid steken; want overal zeggen de menschen, dat die nachtschenderijen moeten ophouden; is de Policic der groote steden slecht gecommandeerd.de menschen zullen zich wapenen en op de bende schieten of er kalk en ander voorwerpen op werpen. Want die gezenbenden zijn oprechte moordenaars ten eersten, ze waren voorzien van vuurwapens, en ten tweeden, in den nacht de nacht de ruiten uitsmijten, dat is moordenaarswerk. De kassei- steenen kunnen menschen kwetsen en dooden; en hoeveel zijn er niet reeds van schriu gestorven! T'Antwerpen ligt er een jufvrouw ziek; en te Brussel zegt men dat een kind der mishandelde huizen overleden is. Die laffe Geuzenwerken, 't is de Logie die haar volk opstookt, om te doen peizen dat er zal Revolutie komen, door een Ministerie van Eendracht en van Rechtveerdigheid; maar ze krijgen meer en meer alle weldenkende menschen tegen. Op veel ander plaatsen zijn er ook Geuzenwerken geweest: tot Aalst, o. a. als donderdag de tweede Triomfstoet rondging, feest vierende zonder iemand te stooren, er jcijn laffe krawatten geweest, die uit den donkeren steenen wierpen in den stoet, later in den nacht is de drapeau van 't St Martens-Gescicht afgerukt, en rond 2 ure is een bende Geuzen den gevel van ons bureel met dikke stee nen komen oversmijten; twee dobbele ruiten waren op de slaapka mer door gesmeten, met zulk geweld dat de stukken glas ro{ het uiteinde der plaats lagen en een halve boomsche steen, nevens de wieg onzer kinderen... Men liep zien, er kwam Volk van Geburen en Policie,doch 't moordenaarsras was verdwenen, langs de statie, onderwege bij brave winkeliers nog eenige steenen in de ruiten smijtend; ze moesten vluchten,^want ^een lanteerneman was in de nabijheid. Te Brussel zijn de Burgers handgemeenjfgeweest met de Geuzen studenten, want niemand kan dat volksken nog verdragen, en men zegt overal dat dit officieel Onderwijs de schande en de dood van ons Geliefde Vaderland zou worden... jEn voor die lekkere gastjes heeft 't Geuzen-Ministerie Paleizen doen bouwen varthonderde hui zende franken III Schrikkelijk nienws uit Egypte. Terwijl de Staatsmannen van Engeland lanterfanten,woelt da omwenteling in't landder Pharaos.De stad Berber is dooi'de muiters ingenomen, en gansch het garnizoen, 1500 mannen die hun laatste kardoes hadden verschotsn, zijnwreedelijk vermoord. De gansch? mannelijke bevolking ook, 2000, heeft hetzelfde lot ondergaan; de vrouwen en kinderen zijn gespaard. Het leger der rebellen,45duizend man sterken, is opgetrokkennaar de stad Dongola', en wordt deze ingenomen, dau is de toestand van Egypte slechter dan men het ooit had gevreesd. In HONGARIE,kiezingen voor de Kamer. Op 243 gekende uitslagen zijn er 336 gunstige voor 't goevernement. In ENGELAND eischende vrouwen ook het stemrecht. De Lagerka- mer doetzezwijgen met 271 stemmen tegen lib.Gladstone en Northcote Bijn er niet tegen. Bümtirk heeft zich gram gemaakt in 't Parlement, omdat men hem geeno subsidiën wil geven voor zijne stoombooten die naar China, J 1- ponië en Australië varen. Hij viel uit tegen de schoone praters, maar een redenaar heeft hem toch ook zijnen boterham gesmeerd en gezeid dat de 5 milliards van Frankrijk sedert lang door zijn opslokkende soldaterij verzwolgen waren, en dat de finantiën van 't Keizerrijk in soberen toestand verkeeren. BUITENLANDSCHE RAMPEN. Een hulponderwijzer te Delft heeft bekend opzettelijk zijn huis in brand gesteken te hebben. Te Bauvin tegen Rijssel, is een schuit in brand ge raakt en de schipper is erin verstikt. Te Vlissingen ziin afge brand de gebouwen der koninklijke Maafschappij De Schelde. Ze spreken van een groote waterhoos te Djoulfa (in Rusland): een rivier overstroomd, 40 personen verdronken en 70 huizen vernield. Te Chili een trein ontspoord, 3 reizigers dood op den slag en 36 gevaarlijk gekwetst. In de smelteiij Cannel, te Penistan, is de ketel gesprongen, op 't oogenblik dat hij 8000 kilo gesmolten me taal bevatte. 6 arbeiders gewond, waarvan 3 doodelijk. Te Lancashire, Engeland, de groote spinnerij van Coldon Cotton af gebrand; 20,000 pond sterling schade. In Spanje, te Xeres, zijn 7 Leden der Zwarte Hand gewurgd. In Frankrijk, langs Valen- cië, is een schrikkelijk onweer geweest: in 4 kantons is de oogst gansch vernield; de wijngaarden en de tarwe zijn neergehakt en duiaende vogels gedood. Een laag hagelsteenen van 25 centimeters bedekte den grond. Te Beegden, in Holland, langs de kanten der hoofdstad, is weer een ongeluk geweest door het dreigen met vuurwapens Een jongeling van 16 jaar nam een geweer dat hij ongeladen dacht, mikte er mee op 3 meisjes,'t schot ging al en twee werden erg gekwetst, zelfs verkeert er eene in levensgevaar. Fransche dief te Brussel opgezocht. Een jong fransch Geusken. Adolf Macaire, oud 21 jaar, heeft te Parijs in 't huis waar hij schreef, 45,000 fr. gestolen; de Policie zoekt hem en peist dat hij te Brussel rodeert, natuurlijk in de slechte kaberdoezen; hij is klein van leest, bruin van vel en zeer wel gekleed. GETAMPT. T'Elsone is een lijk góperoerd; de man was gestorven van een ge vecht, in 't welk hij 'ne stamp op den buik had gekregen en nu wilt de JuBticie weten wat daarvan is. Doodgevallen t'Esscliene, Brabant. Bij M. Vliebergh, den sekretaris, is zaturdag van 'thuis gevallen de schrijnwerker Van Mulders. 't Uittrekken van vogelen. Meermaals een gevaarlijk werk, gelijk het weeral gebleken is op St Amandsberg. Zekere Poiydor De Meyer, 10 jaar, oudste zoon eëner weduwe met 6 kindereu, wist'ne vogel wonen in eenjrornis en klefferde Hen muur op. langs d'uï'tkomende steenen. Alles ging wel tot aan de 2C stagie, maar als hij de kornis wilde vastgrijpen, zijn voet slibbert uit rn hij vult bots op den grond. De onvoorzichtige kon morsdood zijn; luj leefde nog, armen noch beeneu waren gebroken, niets uit de not, maar inwendige pynen aan de zij en in 't hoofd, die dikwijls op 't aller ergste uitkomen. Geuzenstudenten. Van alle kanten schrijft men dat dë studenten uit de slechte Collegiën de meesters worden in 't vloeken.... Hoort nu wat erwederom t'Antwerpen gebeurd is, donderdag van d. w. Een oude Priester, moeielijk op den gang, passeerde voorbij den Athéné, juist als de school ait was. En wat hoort hij? gehuil, gefluit, geschuifel, allerhande vuile redens, ja 't ging zoover dat de Ouderling in een huis moest vluchten om niet mishandeld te worden. t Ongeluk aan eenen beirput. Er is t'Antwerpen wederom 'ne mensch verongelukt, aan eenen beir put; de metser Jan Peeters, die in de Rozenstraat een beirput moest verhjeeden, hij plaats er een ladder in, en nauwelijks stond hij er op, als de verstikkende uitwasemingen hem pakten en deden achterover vallen. Een meisken van 15 jaar ging hare moeder halen, die vrouw liep op straat om hulpj doch't was te laat; men vond een lijk.... Algemeenen regel; voorzichtig, uiterst voorzichtig aan beirputten, al zijn ze nog niet lang gesloten geweest; piet ingaan, eersteen keersken laten zakken enden put eenjge uren laten openstaan, -want de malheuren slapen niet. Gevecht op een stoomboot. T'Antwerpen, zondag achternoen op den engelschen stoomboot Frog- more, kregen e«n matroos en de kok rusie. De kok heeft een lepel met kokende soep in 't wezen van dpn matroos gegoten. Voorzichtig, achter de wagens Zaturdag t'Antwerpen, op Marktgravenlei, 't manneken Frans Fal- laerts, wonende in de Brederodestraat, kroop van achter op 'ne wagen der artillerie, reed eenige oogenblikken meê, viel er af en werd door d'achterste wielen doodgereden. Ma#t gevallen, in 't volk. Te Bergen werd de ijjfcmis van d'ander week gevoeliglijk gestoord. Op Grand Quievroy, is%en mast gebroken op 1 m. 20, juist als een jon geling op het toppunt was en is onder 't publiek gevallen. Drij jonge meisjes waren erg gekwetst: Cecile Masson, aan haai- hoofd; Fslicité Durieux, haar bil gebroken en Jeanne Mattheus, met kwetsuren aan "t hoofd. De jongeling is nan den cirkel blijven hangen, hetgene de val verminderde. Doch nadien is hij gaan klagen van inwendige pjjn en heeft zich gelegd. Kamp op de wapenoefening. Te Bergen waren de chasseurs zondag (I) bezig met exerceeren; door een verkeerde beweging ging 't geweer van een soldaat af, en zekere M. Sury wierd erg gekwetst aan zijn arm, Kampen in de Koolmijnen. D'ander week, in dekoolput Grand-Bordia, Pier-Jef Foubert, oud 28 jaar is gedood door 't vallen van een steen; hij laat een weef en 2 kinder- kes; dit gebeurde den woensdag, daags nadien te Fleau, put 21, is de ge naamde Pieter Brohez doodgepletterd door een koelwagen welken neêr- gelaten vrerd; en zelfde dag, zelfde mijnFlenu, put 16, de jongeling Victor Freneau is door een wagen meêgesleept en erg gekwetst. Statie-chef aangehouden. De chef van Middelbourg, beschuldigd va'n bedriegerij door valsche geschriften, is te Terneuzen aangehouden. Te Gent is de kapitein der Infanterie, Jonkblad, van zijn peerd gevallenen den schouder verstuikt. Te Meetkerke, in West-VI is d'hofsteê afgebrand van de weduwe Van der Beke: 1 peerd, 3 koeien 2 kalvers, 2 zwijns en veel boerlialam zijn erin gebleven. Te Tongeren is de wilddief D oud 50 jaren, doodgeschoten.Te Kruibeke heeft een jonge Geus, maar 20 jaren en reeds verscheide keeren kotzitter dat monster heeft vermoord op een voetwegske 1 de dienstmeid Philo'mena De Staelens, die van Antwerpen naar huis kwam. Zij had 13 fr. en voor die som is de dochter vermoonH De verstokte moordenaar is van 't volk bijna in stukken getrokken.

De Werkman | 1884 | | pagina 2