De Hlisdaden en Schelmstukken De Rampen en Ongelukken ^»eke* Uit ae n. len dat ze moeten dankbaar zijn, voor de bijzondere tusschenkomst van den Grooten Meester in de kiezing van 10 Juni. Vergeten wij de kiezing van 8 Juli niet; g'heel 't'Senaat moet herstemd worden God geve dat onze zegepraal nog grooter weze, tot Vrede,Geluk en Welvaart van tgeliefde Vaderland. Want geen vrede of welvaart kan er zijn in een Land, waar de Godsdienst door de Regeering wordt vervolgd. Zelfs de Protestanten van Holland en Pruisen zeggen, dat de Vrijdenkerij en Geuzerij een pest en een plaag is. En al wat de gevallen Ministers gedaan hebben, was er werking om de Vrijdenkerij aan te moedigen. Heden, Vrijdag, feestdag der Verheffing en der vervoering van den H. Livinus, Bisschop Martelaar en Apostel van Vlaanderen. Sin te Livinus! welke manhaftige held, be gaafd met een groot verstand, zelfs was hij dichter en men heeft nog stuk ken van hem, waarin hij zegt: O Volk van Vlaanderen, ik kom uit Ierland h de goede tijding verkondigen, u Christus den Verlosser leeren kennen, en gij haat. en gij vervolgt mij en ge wilt mij ter dood brengen. Ik breng u den vrede en gij vervolgt mij.... Maar God is en blijft mijn eenige hoop.» De Missionnaris kende 't gevaar en nogtan3 hij ging voort 't geloof te prediken ia de gewesten tusschen de Schelde en de Maas. Vervolgd door de Geuzen van dien tijd, ontving hij te Houthem eene schuilplaats in 't huis van een brave vrouw, Kraphailde genaamd,en ging van daar uit,om de Volkeren te bekeeren. Zekeren dag had bijeen verschijning van Ons Heer die hem toesprak: Verheug u, Livinus, en wees manhaftig; vandaag zal ik u in mijn rijk ontvangen en ge zult er eeuwig gelukkig verblijven Livinus vergaderde zijn discipelen, zegende ze, nam zijn afscheid al weenende, en ging naar Essche, alwaar hij door de kerkver- volgers werd gemarteliseerd. Hij was in Vlaanderland gekomen in 't jaar 651; zijn lijk werd naderhand te Houthem begraven en verheerlijkt door menigvuldige mirakelen; aan den toeloop rond zijn graf is het te danken dat St Lievens Houthem die wereldberoemde Jaarmarkt heeft... O groote Heilige Livinus, bewaar en versterk het Volk dezer streken in zijn Katho liek Geloot. Essche, de plaats uwer marteldood heeft u in dezen tijd won derbaar verheerlijkt, met de school der Vrijmetsers zoo doods te laten als een graf. ÏONDAG, FEESTDAG DER H. APOSTELEN PETRUS EN PAULUS, twea mannen, zoo groot door hunnen heldenmoed en hunne deugd. Van arme visscher werd PETRUS tot Apostel en tot Paus verkoren, en 't was hij die welhaast te Roomen zijnen zetel vestigde en van daar Missionnarissen zond naar 't Westen en 't Noorden van Europa. PAULUS, de geleerde Stedeling, die ongelukkiglijk de Kerk hielp vervolgen, maar op den weg van Damascus door de Genade wierd geraakt en aanstonds den wille des Heeren volgde, Paulus werd een der keiommen van d'H- Kerk en hielp niet weinig om bij alle standen der Bevolking het Christendom te vesiigen. Veel had hij te lijden, en werd eindelijk te Roomen het hoofd afgesiag n, terwijl men den Apostel Petrus kruisigde. Petrus de eerste Paus, op wien al die heilige en roemrijke Mannen zijn opgevolgd; Paus isgrieksch en beteekent Vader, Grootvader. Ter eere van Sin'e Pieler is te Roomen een kerk gebouwd, die be roemd is als de schoonste en grootste van Europa. D'opvolging der Pauzen is alsieen keten, die zonder afbreking, de Kerk brengt tot aan haren Goddelijken Stichter. De maand Juli, welke wij gaan intreden, is toegewijd aan d'Heilige Pauzen. RECHTBANKEN.— Zekere Cuvelier was t'Oudenaarde tot 3 maand gevang veroordeeld, om zijn peerd deerlijk mishandeld te hebben; hij had eerst een der pooten afgeslagen en wilde dan nog, met geweld van zweep slagen, het arm dier doen voorttrekken. Cuvelier, met zijn vonnis niet te vrede, ging in beroep en te Gent heeft hij nog een maand meer gehad, plus de kosten van't geding. Zoo willen wij. het hebben. Niemand mishandeld,noch mensch noch dier t Ze zijn t'Ant- werpen bezig geweest met de bende van Jef, waarvan er reeds verscheide kollegas tot 6 maand gevang zijn verwezen. Voor d'Assisen van Limburg is tot '20 jaar gevang veroordeeld, de genaamls Bessemans, van Herck-de-Stad, die zekeren Van d«r Smissen in een bosch afwachtte en doodeüjk wondde. De gazette van Huy, tot 200 fr. veroordeeld o n den Pastoor van Filée gelasterd tejhebben, is in beroep gegaan en beeft daar 600 fr. gekregen. Die wreede moord te Kruibeke! den luien vaddigeu bliksem die voor 15 fr.een dienstmeid vermoordt! Hoe kan de drifttoch iemand zoo zeer verblinden! En weten dat het toch moet uitkomen! Maar de drift verblindt en de slechte gewoonten trekken. Nauwelijks had dat jong monster te Kruibeke zijn misdaadbedreven, eenige uren nadien, hij lag zijnen roes uit te slapen, men klopt hem wakker en hij ziet de.... Gendarms aan zijn bed.... Nu ligt hij geboeid en ge ketend,en voor zijn levenlang zal 't prison zijn woning zijn. En zelfs de prisons dezer wereld, z'hebben iets schrikkelijks in; Daar vast zitten, winter eu zomer, zondag en werkenden dag, nooit inde vrije lucht, nooit bij zijn Familie, nooit ia die liefelijke velden, geker kerd zijn als een wild gedierte.... O jonkheden, zwicht u toch van de slechte gewoonten en van d'ondeugd! Wacht u van den eersten stap; zijt braaf en eerlijk, treffelijk en werkzaam, enge moogt u vrij en vrank overal vertoonen. Te Charleroi is een bediende van den Ontvanger der Domei nen gevlucht en laat een tekort in zijn kas van 30,000 fr. Een ge trouwd man, met 5 kinderen. Eerlijk duurt langst en oneerlijkheid brengt altijd in smart en schande.... 't Is 'ne zekere Wuyts; men heeft hem te Maubeuge aangehouden eu naar 't gevang van Avesues gebracht, van waar hij aan de Belgische Justieie zal overgeleverd worden. T'Antwerpen is vastgezet 'ne jongeling die zijn vader had mis handeld en zelfs geslagen, bijzooverre dat de man in 't gasthuis ligt. Te Luik heeft een g"minkte zatlap tot twee keers ter reke, ge schoten naar den direkteur van een koolmijn.... Ze zullen hem nu achter de grendels schieten. Te Brugge is aangehouden zekeren Leon F... een fransche rat, die na te Parijs lang den escrok gespeeld te hebben, hier iet fransche complimenten op alle manieren, den bedrieger uithing. Ach, die droeve dronkenschap en dat nachtzitten!... Te Thourout, zondag avond twist geweest tusschen Ch. De Cock en Aug. Van Massenhove. Eensklaps trekt Van Massenhove zijn mes en steekt De Gock in de keel;deze valt neêr.om niet raeer op te staan. De Cock was van zeer goed gedrag en de eenige steun van zijn oude moeder en simpele zuster... Welke ellende in dat huishouden Zondag op de koersen van Mechelen, is er aan M. Marnitte ontstolen zijn gouden horlogie n' 14479 met gouden keling. Zaturdag nacht zijn op de foor aan 't Zuiden van Antwerpen, 3 for- meele diefstallen geweest. Er moet immers geld zijn, om naar de slechte kuberdoezen te loopen, want men mag zeggen dat zulke pestholen,arsenalen zijn van dieverij en moorderij. Moord te Vilvoorde. D'under week gobeurd; de stoenbakker De Troyer Benoó, van Grim- berghe, oud 26 jaren, in twist met Piron Nikolaüs, ia twist over de manier om do st teneu te zetten; ach die stijfhoofdigheid! volgt liever een andermans gedacht dan hst uwe eu ge zult vrede en welvaart heb ben. De Troyer, van gramschap opgelicht, neemt zijn schup en slaat Piron den kop in. Piron is in 't Hospitaal gestorven; De Troyer was gevlucht, doch wat helpt vluchten tegenwoordig? ge wordt gevonden, gebonden en naar de prisons gebracht... En welke verandering thuis! Een Vader, een Moeder, Vrouw enkindsren die u verwachten en z'hoo- ren zeggen: Verwacht hem niet, de Marchessé zit er achter; ze gaat hier komen huiszoeking doenl Ach, dat elk toch d'ondeugd eu de schelm- stukkerij vluchte Ei, welk schrikkelijk malheur vrijdag der v. w. te Thieoen inde Statie: de trein van Luik komt toe, de post-fakteur G..,. wil er op springen, mistrapt, valt onder de wielea en is verbrijzeld en vermor zeldMen weze toch voorzichtig, want de malheuren verletten niet. Brand, brand geweest in 't Bisschoppelijk Collegie te Chi- may, aide studenten zijn moeten vluchten en gelukkig dat er ge metste vouten zijn, of g'heel den teerling van gebouwen was eraan. Veel inwonende studenten zijn bij burgers ingekwartierd geweest. In de Doormjkstraat t'Aruwerpen is maandag achternoen 'ne metser van zijn leer gevallen en was gewond aan ziin ruggegraat. Een groote brand te Habay-la-Vieille, in Luxemburg; 3 bolsteden afgebrand, en veel schade aan de Pastorij en den kerktoren. D'ander week is te Brussel, op den grooten trap van 't Justieie- paleis gevallen de stokhouder der Advokaten of gelijs ge zoudt zeg gen, de Koning of Principaal of Deken van de wijk, die gelast is met d'orde en d'eer van 't ambt. M. Vervoort was gekwetst aan hoofd en beenen, en daarbij een zijaer vingers verstuikt. Mil |f 1 Doksken. Jantje, vriend, kameraad,geef mij d'hand. Janijen. Doksken mijn vriend! Doksken. Ouzeu toer au, om vau Belgenland te prekeul Jantjen. Vivan Belgenland! Hoera voor dat dapper Volk! Al de Vrijmetsers vau Europa schudden en beven, als ze den naam van Belg hooren! Akkerpitjes toch! Doksken. - 'k Verwachtte mij daaraau, Jaatje; de Balgen z ju werk zaam, ze kunnen geen luiaardij vertragen of geen gelivorkwisting! De Balgen zijn voor de Vrijheid en zullen geen Dwingelaudj dulden. Jantjen. - Alia, 't is fameus geweest! Al de Vrijmetsers weg, be halve Tosch tot Arloa, die door ean moezegat kruipt! Doksken. En behalve Bouvier, dia binnensmokkelt! Jantjen. -- Ooksken, weikeles voor die hooveerdigs koppen van iakwisitaurslde gendarms zelf konden dien botten hoogmoed niet lijden; ze meindon boven den Allerhoogstou te zijn! Geuzen alleen mochten daar vrijelijk spreken; bij d'anderon was 't: Zwijgen of de boetlZw.jgen of de gendarms op uw vellen! Doksken. Neen, dat zullen de Belgen nooit kunnen vergeten; er mag geen haat gedrageu worden, maar de Geschiedenis moet besohre- ven worden, dat is gezien van 't begin der wereld af! Jantjen. Doksken, t heeft mij oprecht deug 1 gedaan van die lu- kwisitaurs met hunnen neus ia 't slijk te zien vallen!..Pardaf !'t is ver diend en gemeritesrd. Doksken. Eu welke vreugd, Jantje! Jantjen. Zwijgt, kameraad, zoolang als België bestaat, is er nog zulke vreugd ia den Lande niet geweestl Doksken. 't Was Jubilé eu Kermis in alle herteul Jantjen. Dokskan, ar is geweend van vreugd! Doksken. Er was ook iets gedaan voor den goeden uitslag, kame raad! Hoeveel gebeden ea verzuchtingen om toch verlost te geraken.' Jantjen. De kerken ou kapellen van beawegeu slikten van volk rond die dagen. Dokskin. Al 'i lijden en 't strijden van die Zes Jaren was opgeof ferd voor do W ilvaart van 't Vaderland! Jantjen. En zijt daar eens attent op, Doksken, ter wijl ie Belgen feest vieren, is 't schuim der Vrijmetsers gekomen, met zijn werk van stekelverkerij en uachthuil- derij; t'Antwerpeu is da dastruktie schromelijk geweest! Doksken. O dat moordenaarsras! Jantjen. Ziet ze daar loopen, die 'reuzenstudenteu aan 't hoofd, vloekende dat de schippers hun ooren zou den stoppen. Doksken. Wat is er in België voel jong sbcht volkl Jantjen. —Is 't nietgeploegd te Luik,al waar de geuzenstudenten uaar de slechte kotaa vlogen gelijk de padde i naar den poel... Doksken, Doksken, hoe kunnen d'Ouïers zoo dwaas zijn! ze zorgen van jongsaf voor hun kindarkss, opdat ze properen g3zond zouden opgroeien,en ze laten zo nadien iu dan vuilen bras van 't Geuzen onder wijs dompelen, alwaar auu herten besmoiderd worden en hun lichamen in 't eêlste deel gekrenkt! Is dat waar of niet? Doksken.Ja'tis waar, konfrater. Jantjen. En den 8e" Juli, Doksken! Doksken. Och len 3 Juli, Konfrater, konfrater, de Belgen zien reeds de gelukkige gevolgen van huuneu zegepraal ea zou er iemand

De Werkman | 1884 | | pagina 3