kiezing voor 't Senaat. MiMfHMSSSeSSS De Werkman. BUITENGEWOON NUMMER. i2^JAAR.f,N°[6ii. 4 Juli 1884. DE WERKMAN verschijnt alle Vrijdagen, en is te koop aan 0,05 c. Abonnementen voor België, op alle tijden des jaars, aan 2,50voor Holland, Frankrijk, DuitschJand Amerika 4,50 's jaars, franco thuis. P. DAENS-MAYART, Achterstraat, AALST. Dijnsdag 8 Juli; wederom, 'ne grooten dagde Verlossing van 10 Juni die gaat bevestigd, de Redding des Vaderlands die gaat verzekerd worden; het dol geschrei en helsch be drog der geuzengazetten kan niet baten; 6 jaar lang hebben wij die trawanten aan 't werk gezien;6 jaar lang was 't geldverkwis- ting, krenking der Rechten en Vrijheden, om de Vrijdenkerij in te planten.... 8ste Juli! T'Antwerpen durft de Geuzerij niet opkomen; dus,wij hebben van nu af, de meerderheid in 't Senaat; er ZIJN ander meesters en er BLIJVEN ander meesters;maar dat elk toch zijn uiterste best doe,om den TRIOMF DES VADERLANDS nog be ter te doen uitkomen; tot elks Geluk en Welvaart; de libe rale Ministers gingen gedurig naar meerdere Geldverkwisting en naar ergere Tweedracht; ons Ministers, o Vrienden, ons Ministers, ze zien voor zich een werk van Vrede en van Gespaarzaamheid. Elk 't zijne, dan heeft de duivel niets. 8ste Juli. Er moeten herkozen worden, 57 geuzen en 32 katho lieken; al de Katholieken zitten vast op hun zetels; of zou de Vrijdenkerij durven opkomen t'Aalst, te St Nikohas, t'Eecloo, t'Audenaarde, in Leuven, in gansch West-Vlaanderen en Ant werpen?.. Dus, ons Mannen blijven vast, en van de 37 libera len is er niet éenen zeker van herkozen te worden, 't Zou dijnsdag nog een ander pataat kunnen zijn als den 10 Juni, nu dat men ons j deftige Ministers aan 't werk heeft gezien... Ons bijzonderste aan- I dacht moet gevestigd zijn op Brussel, op GENT! Gent, ja Gent zal ook zijn kloeke Vaderlandsche stem laten hooren; Gent, 't is onge- i loofelijk, wat geweld en list en bedriegerij de Geuzen gebruiken, bijzonderlijk de ratten die aan 't schotelken zitten, voor hun eigen, I voor de gevolgen van hun vuil leven, veor hun vrienden en kozijn tjes; ze loopen in de stad en in 't arrondissement Gent de kassei- steenen in stukken; maar de kooplieden en de winkeliers van Gent weten hoe laat het is, en de Landbouwers zien dat die zotte geuzen- winkel hun totalen ondergang zou zijn. Gent zal ons dijnsdag een goede tijding leveren; doch dat elk zijn uiterste beste doe; die Kie zer is, zijn Vrienden en Kennissen gesproken, en opgepast om de regels der kiezing te volgen... Dus, Brussel en Gent, dan Soignies, Nijvel, Verviers, Ath, Charleroi, Doornijk en Bergen. iste Juli. Dat de Proprietarissen spreken Mre\ kan iemand het loochenen? Wat heeft ldeweêrwolverij der Vrijmetsers gedaan? Twist en Tweedracht veroorzaakt, de Be lastingen vermeerderd, de Domein-goede ren verkocht, den intrest verminderd, en groo- L®g ze daar! tendeels de schuld geweest, dat de menschen Laad was naar moeielijk kunnen betalen en dat de Fortuiuen met 30 ten honderd zijn verminderd. Uw mid del was vroeger geschat op 100,000 fr... Ja, stel uw goederen eens te koop en ge zult er geen 7o,ooo fr. voor krijgen. En wat doen de Proprietarissen? Hun uitgaven verminde ren, koopen zoo weinig mogelijk; vele werken uitstellen en zoo komt het dat de Winkeliers klagen en dat 't werk slabakt, tot deel van den neerstigen Ambachtsman. dezen keer zullen de Vrijmetsers hunnen toevlucht nemen tot alle zeurderij. Ik ben kiezer; wat moet ik doen? Wel zien in wat bureel ik moet zijn. Op tijd van huis weggaan om toch niet te laat te ko men; in de steden, wel vereenigd blijven; zijn er gebrekkelijke Kie zers, ze zullen vervoerd worden; en niemand moet order krijgen, om eens rond te zien en te werken; dus, op tijd aan 't kiesbureel zijn; ik ben daar, ik ga op de zaal, ik hoor mijnen naam afroepen; ik stap binnen 't afschutsel; de President of een der Heeren geeft mij een kiesbriefken; ik ga er meé in een der biechtsloelkes; ik zie of de lessenaar proper is; ik vouw mijn kiesbriefken open, ik zie BOVEN de namen der katholieke Kandidaten een zwart vierkant, met een wit puntje in 't midden; er zijn ook zwarte vierkante ne vens de namen, maar dat trek ik mij niet aan BOVEN de namen, daar is 't om doen; ik r.eem den stempel, ik maak 't wit puntje in 't bovenste vierkant, zwart, ik wacht een momentje, vouw 't brief- ken toe, de zegel naar buiten, ik kom uit 't biechtstoelken, toon den zegel aan den Presideut en laat mijn briefken in de bus vallen. Anders niets, 't is gedaan. De meerderheid hebben en houden wij, doch de Triomf van 8 Juli moet uiterst groot zijn, om aan g'heel de wereld te toonen dat de Belgen in Vrede en Vrijheid en Gespaarzaamheid willen le ven en al die zotte kostelijke komplementen voor eeuwig begraven. OVERZICHT. Er is daar in Frankrijk een duistere roeteling tusschen de Bonapartisten... Nah, nah! al die zaken daar gelaten en een deftig christelijk man gezocht, dat zou beter avans zijn om Frankrijk te redden. Frankrijk is g'affronteerd geweest te Le- nyson in China, admiraal Courbet (heeft herstelling gevraagd, op bedreig van wederwraak. In Holland spreekt men van een wet, die een voogdijschap zou instellen, in geval de koning kwame te overlijden, 't Is beter alles durven voorzien, dan later te moeten spijt hebben. Frankrijk gaat op zijn verschillige Budgetten 50 millioen fr. sparen; De Conferentie is bijeen voor de vereffening de zaken van Egypte, en men schrijft uit Calcutta, dan Rusland de zwervende volksstammen van 't zuiden onder ziju bescherming gaat nemen, anders gezegd, inpalmen. BUITENLANDSCHE RAMPEN EN MISDADEN. Men zegt nu dat de moordenaar van kapitein Gutchinië in Rus. land, niemand anders was dan zijn knecht.Oostenrijkblijftgeteis- terd door d'overstroomingenin Gallicië, rond Krakau, op 74 dis- trikten staan er 44 onder water. De schade beloopt tot verscheidene millioenen Burijnen. In Mei zijn wederom 85 zeilschepen ver gaan... Vivan den vasten grond, als men door geen Geuzen of Vrij metsers geregeerd is. Er zijn nog vergaan i5 stoombooten. Die arme mijnwerkerkesTe Breslau, 42 mijners zijn eindelijk gered ZEVEN dagen haddenzij in eenonderaardsche donker mijngezeten. Tot Edimburg in Engeland, is de Theater afgebrand. na- Kiezers, achtbare Kiezers, bijzonderlijk van Brabant, Luik en uit 't Gentsche, wie zal er aarzelen van zijn stem te geven TE GEN degene die 6 jaar lang 't Vaderland verdrukten en ten onderen brachten, en VOOR d'achtbare Ministers, die reeds hun werk van Vrijheid en van Gespaarzaamheid hebben begonnen? Kiezers, achtbare Kiezers, als 't u blieft,gewerkt en gewaakt bijzonderlijk rond Gent, Charleroi en Brussel, de twijfelaars aangesproken die vroeger liberaal stemden; elk is vrij, nie mand weet voor wie men stemt, tenzij de eigen Consciëntie en den eeuwigen Rechter die alles weet. Kiezers, er zijn opjjd'ander kiezing nogfal briefkes vernietigd; LOOPENDE NIEUWS. Bij M. Leliaert Siffer on Cgnie, Gent, zijn wederom verschenen 2 schoon tooneelstufejes en wel namentlijk Catrien heeft eene O miszien, blijspel met zang in een bedrijf, door Zuster Antonia; Vijf Grijsjes en Wijsjes of de spokerij in 't bosch, blij spel in éen bedrijf met zang, door Zuster Rosa. Elk stukje 0,75 0. Zondag 13 Juli, ten 4 ure, Groot Concert te Moerbeke bij Geeraardsber- gen, ten voordeele der katholieke school: 1' Kluchtlied, 2. Geschenk van graaf Chaberdam, blijspel door Sylvester; 3- Nonkel Stinus, blijspel, 4" Kluchtlied, 5* Nonkel Stinus, 6- 'k ga mij beteren, 7- De TRIOMF op d'air van de Vlaamscbe Leeuw. Plaatsen van 2 fr. van 1 en van 50 c. Te Waver zijn er in de middelbare school 10 Professors voor 80 leer lingen; bij de meisjes is 't zelfste. Dat kost te samen 80,00ü fr. 's jaars. Goed dat die opeterij gaat eindigen of g'heel en gansch de palotten. Ie Gent zijn er mammezellebes die 7,000 fr. trekken, zuiveruit en gevoed en gelogeerd met hun familie op ons S kostenEr zijn daar mammezellekes met de macht die 3000 fr. 's jaars j trekken. En hun hoogmoed kent goen palen. Onlangs beeft de Burge. meester aan die geuzinnekes laten weten, dat ze moesten ophouden, van naar hun school te gaan in don satijn gekleed.... 7,000 fr. 3,000 fr. inspekteurs van 10,000 fr., moet het ons verwonderen dat al die lieve kinderkes en hun familie eu hun vrijers en vrijeressen, dat ze schreeu wen tegen 't Katholiek Ministeriel... Maar liet of leed, gespaard zal er worden; de Landopeterij moet bij Piet Van Humbeeck, den kotel in, en 't scheel er op. Er zijn ons reeds zeer schoone Grafschriften van Piet-onzaliger gezonden. Te Brussel is 'ne Rus geweest, van 2 meters 35 centimeters lengte, en anders schoon van leest. De Koetsiers van Brussel hebben maandag avond feest gevierd, voor d'afschaffing der monopool op d'huurrijtuigen. De Koninklijke Familie is tot Ostende. Men zegt dat de kaffé in Batavia mislukt is. Te Meir Lij Hoog straten, is een witte mol gevangen, maar een liberale gazet die niet liegt en vervalscht, dat heeft men nog noeit gezien. Uit de Kempen gaat er veel Volk bedevaarten naar Scherpenheuvel en Avorbode, voor den goeden nitslag der Kiezing en de goede vereffening der zaken, die troebel en geldverkwisting en ongeloof in't Land brengen. 't Gaat slecht met veel Belgische Landverhuizers in Mexiko: geen werk, geen geld en een heet klimaat. Er zijn er die reeds spreken van weêr te kie ren. 't Is droef. --- Te Ryssel.532 Mensehen,Süachtbare Lezers en Lezeressen, ,|nieuwSj uitjj;Frank-

De Werkman | 1884 | | pagina 1