Brief van illacharis, fliunpen, Misdaden en Ongelukken. rijk, van ons Landgenoten die aldaar met faun Familie gevestigd zijn en toch altijd denken op 't oud en teergeliefde Vaderland waarvan zij de Taal eerbiediglijk behouden. Te Ryssel en omstre ken zijn er die dagelijks te samen kwamen, om den Roozenkrans te bidden; met honderde H. Communiën zijn opgeofferd; men heeft zijnen toevlucht genomen tot de HH. Herten van Jesus en Maria, tot den H. Josef, tot den H. Antonius van Padua, tot andere Be schermheiligen men heeft bedevaarten gedaan,en op alle manieren, zijne katholieke genegenheid getoond.En na den triomf vanio Juni, welke vreugde onder de Vlamingen in Frankrijk!.... En nu ismen wederom in dezelf le medewerking in afwachting, om door een nieuwen meerdere Triomf, den Vrede,de Eendracht, de Vrijheid of Liberteit in 't Vaderland te hebbenVlaamsche Landgenoten over de Grenzen, wij bedanken U en uwe achibare Familiën, en wij ver hopen, met Gods bijstand, U in ons volgend Nr, goede tijdingen te kunnen bezorgen. Ander nieuws uit Ryssel, Van twee Gulden Jubelfeesten aldaar gevierd in de maand Mei, want men weet toch dat de Vlamingen te Ryssel, zoowel als te Luik en te Parijs, nu een Moederhuis hebben, een punt van Vereeniging, een Vlaamsche Kerk, Parochie en Kring, ad waar zij de Taal van hun Vaderland hooren en een bijzondere ziel zorg ontfangen. De gelegenheid der Kiezing laat ons niet too breedvoerig dien Jubiléte beschrijven. De Jubileerende Huisgenoten waron: M. Joannes De Co ninck en Jufvr. Isabella Beulens, en M. Joannes Baptists Craene en Jufvr. Coleta Van den Berghe, SOjaar vereenigd in eer en deugden met een Mgemeene kroon van achting omringd. W zullen dat later hernemen, om te betoogen op welke manier men zulke plechtige zaken geschikt en geregeld heeft. i X., 9 Juli 1884. Mijn allerliefste Vrienden en Konfraters, hoe heeft onze teerbeminde Werkman gelijk, van met groote letters te drukken; welke ver andering! WELKE VERANDERING! 't Is te genwoordig 'ne lust om u op reis te begeven; ge verneemt overal hoe hertelijk de Triomf van 10 Juni is gevierd, hoe welkom de Katholieke Ministers zijn, en hoe dat de Menschen snakken naar Vrijheid en naar Gespaarzaamheid! 't Is een g'heel ander leven, van nu af, en wat zal 't zijn, als de ketens voor goed gebroken zijn en d'onkruiden uitgeroeid? Immers, den vijand verjagen is iets, maar zijn schavot ten af breken en zijn bedriegputten vullen, dat is alles. Als een veld vol onkruid zit, 't is niet genoeg daar 't onkruid af te snijden, 't moet uit den grond gerukt, met wortel en al. Daarom en derhalve, achtbare Landgenoten, die éenpariglijk zooverblijd enzoo verheugd zijt, onuitsprekelijk; daarom en derhalve, duurbare Landgenoten, die zooveel gedaan hebt, geleden en gewerkt en gesaerificeerd om dien Triomf te bekomen, laat ons nu Ons Heer en zijn Heiligen te voet vallen, meer dan ooit, opdat de vruchten van den Triomf duurzaam en heilzaam mogen wezen, bijzonderlijk in zake van On derwijs, dat d'inzichten der booswichten zouden verijdeld worden. En var. nu af, de bedienden zijn vrij; ze moeten hun kinders niet meer zenden, noch naar de scholen onder de wet van 1879, noch naar de Middelbare Scholen of naar de slechte Collegiën, naar die gevaarlijke scholen. Daniël wierd bewaard in den kuil der leeu wen; die oprecht gedwongen waren en al zuchtende hun kinders naar d'olïiciéele scholen zonden, mochten een bijzondere bescher ming afsmeeken, maar nu is dat uit, en overal zijn de civiele scho len meer verlaten dan zij het vroeger waren, terwijl 't Volk juicht over de Proclamatiën van Gespaarzaamheid en van Vrijheid, door de Ministers uitgezonden. Geen Commissairs specials meer, om de Steden en Prochiën te gaan alfrontëeren en kleinéaren, om de kerk hoven te doen onteeren; integendeel,de Burgemeesters door 't Volk en de Kiezers gevraagd,worden genoemd^zooals te Wetteren, alwaar wij van op 't convoi de vlaggen zagen wapperen. Er zat op ons convoi een bejaarde heer van Kortrijk: M. zegde hij, en zijn hert sprak door die woorden, M. ik ben rond de 70 jaar, ik heb de feestvieringen van 1831, van 1840, van 18S6 en later gezien, maar nooit of nooitheb ik een feest bijgewoond gelijk d'inhalihg van onzen Minister M. Van den Peereboom! Dit is onbe- felijk.van den toeloop en den geestdrift! Al dieduizende menschen, niet nieuwsgierig gelijk op ander feesten, maar verheugd tot in 't diepste hunner ziel! En dut is 'ne Man, dien Minister! M., na middags zat hij in 't Lof tusschen al 't ander Volk en als lid van St Vincentius, alfe vrijdagen bezoekt hij zjju zieken, nu wa 'ïij vrijdag niet kunnen komen, maar zondag is hij gegaan, heeft :n dobllele aalmoes gegeven en beloofd alle zondagen zooveel raogi jk te komen. Een Minister, die vrijwillig en liefderijk d'arme men schen bezoekt! die durft bidden nevens 't geringste Volk! De slechte gazetten durven daarmeê spotten, omdat ze verzopen liggen in 't slijk en 't modder der Geuzerij, en onbekend met de ware broed r- lijkheid en de verhevenheid van 't menschelijk geslacht! Maar wij bedanken Ons Heer, op ons twee kniën, omdat hij ons als opvolgers der Geuzen en Vrijmetsers, Ministers gegeven heeft, met christelijke gevoelens en die hun gevoelens durven veropenba ren. En die Ministers, menschen, 't zullen EERLIJKE Ministers zijn, DEFTIGE Ministers, SPAARZAME Ministers, mannen van hun woord en dusvolgens ze zullen de schavotten afbreken en de LAS TEN VERMINDEREN. Welk geluk voor zulke Ministers te stemmen! 0 Kiezers van d'Arrondissementen waar er strijd is, o Kiezers, sedert 6 jaar bij zonderlijk zijn er in Belgenland, veel Helden en Heldinnen opge staan, maar nu is 't de tijd om U allen te toonen.... Werkt ieverig emwijselijk; spreekt degene aan,die vroeger liberaal stemden; werft gedurig nieuwe Mannen voor de Vaderlandsche Partij en gaat met vreugd den 8 Juli, naar uwe respektieve Hoofdplaatsen van Arron dissement, om met geruste hand den stempel te nemen en 't wit puntje in 't vierkant boven de namen der Katholieken, Zwart te maken. Vreest niets; ons meerderheid zal groot zijn en den 8 Juli zullen wij wederom Ons Heer mogen bedanken over den Triomf,en de geliefkoosde Zang der Vlamingen de Vlaamsche Leeuw aan heffen. In deze hoop, en allen d'handdrukkende.en tot iever en koeragie opwekkende, blijf ik met genegenheid en affektie, Uw dienaar en Vriend, MACHAR1S. P. S. Ze durven uitstrooien, de Geuzen, dat de katholieken de lasten gaan vermeerderen; het tegendeel is waar, do lasten zullen verminderd worden. Waarom? 't Is puur en simpel: omdat de zotte onkosten gaan gestaakt worden, nu reeds en voornamelijk in de zitting van Juli-Augusti. We spraken daar van de liberale gazetten die .'spotten met ons chris telijke Ministers; een gazet van Maastricht antwoordt daarop alsvolgt: De geuzen-gazetten zeggen dat men zich aan een stortvloed van wij water mag verwachten, Eon stortregen van wijwater! Het moge zijn! Doch in dit geval zal het zeker niette veel zijn,om al den «duivelsdrek» weg to spoelen, dien de logiedienaars met zo© kwistige hand over alles' hebben gespreid. Hoe meer wijwater dus, hoe beter! Te Gent loopeu do Geuzon razig; ze zullen nog naoeten gebonden worden; z'hehban een nieuwe gazet uitgegeven Do Luchtbal; ze werven mannen aan, voor 5 fr. per dag, om op hun rekening te gaan valsche geruchten uitstrooien; ze zeggen dat ze de kiezers zullen opsluiten, van hunnen weg brongen, dat ze fradeeriug in de biechtstoelkes zullen doen; maar de schelmerijen van hun mannen zijn te grof geweest; ze mosten weg, te Gent nog meer dan elders, al liepen zij allen op de kacten van hun tandvleesch. Ge moet weten, menschen, dat er te Gent veel bud- jetratten zitten, die onrechtveerdig,7 a 8 duizend frank 's jaars trekken, die do madam en dan menheer spelen, terwijl Renteniers, Burgers en Boeren en Ambachtsmans lijden; en als g'er ziet, men schen. die razig rondloopan, psisl maar en zegt: Dat is een officiééls Rat! dat is 'ne Landopfretter! of den vrijer van een officiééls mammezel, of iemand van de Familie, dip vreest dat de kozijntjes winkel zou gesloten worden, hetgene nogtans zal en moet gebeuren voor 't algemeen Profijt en Welzijn. PARLOIR. Ontf. van M.P. D. M. te H. 2,50 tot Juni 1885. Uit Cl. van de K.,V. D. V. 2,50 tot i Juli 1885. Uit Luik van M. L B. 5,( 0 voor 2 ab. tot Juli 1885. Uit M. K. 8,50. V. M. G. D. 2,50 tot Mei 1885. Van dees N* zijn af druksels te bskomen tot de L*" U maandag voornoen. m. Y. te S. Ja. -- m. te U.' ongetwijfeld. V. R. te S. da Prijskamp, te naaste week. Na de groote gebeurtenissen begianen wij een nieuwe feuilleton, merkweerdigèr dan Al de andere. Ontv. uit N. II. 4,50 tot Juli 1885. De moord van Ichtëgem was ontstaan door den ezelskoers, August Van Massenhove waR herhaaldelijk van zijnen ezel gevallen;' de smid Do Cock spotte ermee; Van Masssnhove schoot in dolie koleire en stak De Cock dood. Zaturdag heeft hij zich gevangen gegeven. Eilaas, wat kon hij anders doen? - De moord te Vilvordo aan den karres'loven was'ontdaan döor twist op 't werk; de doodgeslagene was uit Nieuwer kerken; de dader uit Haaltsrt; welk droef nieuws voor Familie en ken nissen! dat men toch zijn driften bedwinge. Een herbergierster bestolen. Ja, te Brussel rue du Marais, Madam Willepot had een spaarpotteken van 5000 fr. liggen. Onlangs, ze gaat zien om met dat geld aktiën te koo- pen.... En_wat ziet zij? of liever wat ziet zij niet? Haar geld ziet ze niet meer! Aliés was weg, gestolen door dieven en moordenaars en afgrijse lijke schelmen die dan in de slechte kaveeten met de gemeine plaasters gaan bombaleken houden! Schrikkelijk geval. Donderdag avond, de trein uit -"Brussel naar Namen, heeft 'ne mensch doodgereden; een der armen lag te Ottignies en een voet hing te Namen nog aan de wielen. Brrr! Een geheime stokerij is ontdekt te Meulebeek, men stookt er voor 800 fr. rechten per dag en 't duurde al lang, schijnt dat; 800 fr. per dag, op 100 dagen 80,000 fr is nog al vet. Ze spreken van 400,000 fr. boet. Nachtraven. Vier zitten er vast, vier die rond de kaserns vaD Etterbeek floreerden om 't Volk aan te pakken en te bestelen. Diefte ('Antwerpen. Zondagnacht ten lure hoort juffer-- Carolien Posters, wonende St Jansstraat 49, zij hoort gerucht aan haar huis, staat op, doet de venster open en ziet ne kerel vluchten, die reeds aèn der biaffetnren had opsn gemaakt en verdor Zijn laf pratyk ging volvoeren. Want een dief, die te lui is om te werken en 't .uurge wonnengeld van anderen gaat nemen, dat is een lafhartige en lage ziel. Lafhertige schelmen. Men schrijft uit Antwerpen dat er tegenwoordig schelmen rödeeren die de dochterkrs in herbergen of naar buiten lokken en aldaar hun ooringen en ander juweeleil stelen.... Al die leeg loopt of in slechte koten verkeert, wordt tegenwoordig door de Policie bewaakt, en dat is maar redelijk en natuurlijk. Brand te Mechelen. Maandag morgend, op 't groot pachthof der weduwe Callaey, ouden steenweg n° 8. 't Vuur, begonnen op den hpoizolder, had spoedig een sterke uitbreiding genomen. Maar de pompiers, die rap ter plaats waren, hebben de groote onheilen voorkomen, 't Vee is gered.' Geen beternis. Te Mechelen op Neckerspoel wierd 'ne rabauw tot 50 dagen gevang veroordeeld, voor mishandelingen gepleegd op den persoon zijner huis vrouw. De lap komt thuis en valt tegeu zijn vrouw in zulke ijselijke be dreigingen uit, zelfs twee revolverschoten op haar lossende en was zooda nig barbaarsch dat de Policie gekomen is, om hem achter de grendels te draaien. Kind verdronken te Mechelen. Een droef geval is zaturlag te Mechelen voorgevallen; na noen was

De Werkman | 1884 | | pagina 2