Weêrgalnieo uit de Marmit. Dries en Marcus de meid van den brouwer Mestboom uit d'Adegemstraat met een kind van 18 maand in den Boiaoieken hof gaan wandelen, 't Kind is in den Tijver gesukkeld en verdronken. Peerd dat stermt. Te Mechelen, d'ander week, 't peerd van een onderofficier der artille rie, op hol geraakt, geloopen zoo geweldig tegen een kar dat de dissel boom door de borst drong, 't Peerd viel steendood. St Pieters-leeuw. 't Parket is daar wederom geweest voor een droove zaak van moord poging door zekere M. die nog likeurwinfeel gehouden heeft te Brussel tegen Sinter Goelen. Er was in zijn Familie een schandaleusheid; hjj beschuldigde zekeren W..., zocht hem op,en niet ver van de staiie van Loth, schoot hij hem 'ne kogel in 't hoofd on wilde daarna zijn eigen ombrengen.... Allebei zijn, na veel smarten en pijnen, zijn nu genezen en zullen voor d'Assisen van Brabant komen, tot spektakel van g'heel de wereld. Brand te Cherscamp. Maandag 30 Juni, om 4 ure 's morgends, is aldaar het huis afgebrand van August De Dyne. Diefstal t'Ukkel. Aanhouding. Men weet nog aio diefte van 80,000 fr. t'Ukkel gepleegd ten 3 ure 's achternoens. Te St Gillis is aangehouden een oude dienstmeid dei- bestolene juffer, hare zuster en een harer kennissen. De vader der meis- seiis zit ook vast. Ze zijn van Quevaucamps. Horlogiewinkel gestolen. Te Chatelet hebben stoutmoedige dieven tusschen donderdag en vrij dag, g'heel den horlogiewinkel van M. Carlier uit de Nieuwstraat ge stolen. Daags nadien zagon landbouwers dat twee kerels in 't veld slie pen; de policie wierd verwittigd; de dieven wilden vluchten, doch ze wierden achterhaald; hun zakken staken volhorlogiën en ketingen. Den eenen dief is Zander Baajot, oud 40 jaren en nog veroordeeld geweest; de andere Georges Brindel, 19 jaar oud en wilt niet zeggen van waar hij is. Baanwachter doodgereden. 't Is schrikkelijk! en op die gevaarlijke pasten wilde Qlin, den mi nister-af, vrouwvolk zetten aan 30 eens daags! Een franksken en tachtig centiemkes was te veel; maar die nuttelooze schooïkijkers moesten 8 a 10 duizend fr. trekken.... Maar Olin is er naar gevaren ook!.... Nu, tus schen Arlon en Longwy is donderdag der v. w. een baanwachter zijn twee beenen afgereden, door den trein van half zes 's morgends. "yJ Pitje Van Humbeeck spreekt Ach, oei, ooi, ie, hoo diep zijn ik toch gevallen Verstandeloos zou'ne mensen or van worden!... Droom ik of ben ik gestorven 1... Daar pralen in m;jii kostelijk Paleis, Sralen als 'ne Koning, met mijn hovelingen die altijd kermis hieldon aar mijn schooïkijkers zien aankomen, met gezichten blinkende van vreugd, 't geld met volle handen rondstrooien aan meesters en mammezellen die mij in hun hert droegen, die voor mij door een vuur zouden geloopen hebbsn!aoh, ik wierd aanbeden als een aardsche God en eensklaps, ik ben uit mijn Taleis gerukt cn begraven in mijuen ei gen put!.. Horresco, o wreedaardigheid!... Konden ze dau toch 't zonneken niet zien in't water schijnen In mijnen eigen put "Wat zeggen de Vlamingen voor hun rods? Die 'no put maakt voor een ander.... weg die zwarte gedachten Maar 'k lig er toch, en 't Chris- téne Bloei triomfeert !.En 'k hoor boven mijnon marmit een gejoel van vreugd... O, die droeve eenzaamheid, en dat gekwel aan mijn hert... 'k Heb die Schooïkijkers te wel gedaanOns licht hing t'hoog, 't is uitgewaaid... En wat zou er mol ons Ministers gebeurd zijn Kon ik dat eens weten O Grootmeester der Logie, U is mijn ziel toegewijd, laat toch de schim van een der oude Ministers in m inen donkeren ke tel versch non? Voor vijf minuten! niets meer 5 minutjes en 'k zwijg! Ai, wat gerucht!... Bara, Bara, is 't uwe schim die ik daar zie verschijnen. Baba. Ja, Pitjen Pitje. Bara! arm Jillokenleeft nog; maar... Bara. Wat is er? Pitje. Uw gewaad van koster Bara. 't Is van mijn lijf gerukt en de Volkereu retpen:Vrijheid voor ieder een! Geen Geuzen die in de kerken mees ter spelen! en menige liberaal geeft het Volk gelijk. Pitje. - En uwen chako en uw piek Bara. De kinderen spelen met mij nen schako en op mij n eigen piek ben ik uit mijn Paleis gewipt!... Pitjen,jongen, welke verandering! Ge moogt blij zijn van zoo diep in uw graf te liggen, want zien veel af in Belgenland schande WPitje.En is er geon respijt of mise- ricorde, Bara Zal den 8sten Juli ons geen solaas brengen Bara. Solaas! ach Pitje, Pitje! die kanoenen ze spreken van zelfs te Doornijk ons Senateurs weg te smijten; moest ik herkozen worden, 'k zou voor mijn vel moeten vree zen... Blijven er 20 van ons Senateurs recht staan, 't zal veel zijn Pitje, En Gent waar ik zooveel geld aan 't officiéél schoolvolk heb laten verdienen; te Gent waar ik ie mammezellekss liet wandelen, met vette appointementen Bara. -- Gent! ons Geuzen en Vrijmetsers staan er op hun teenen, te sakkeren en te tieren, maar, maar.... Pitje, Dat go vreest, 'k weetal genoeg! Bara. Niet alleen vreezen, maar zeker zijn van te Gent een schrik kelijke nederlaag te hobbeu... Ge zult zien, er zal geenen eenen katho liek mankeeren, en ge vindt daar ook al Iudependenten...Ach, Pitjen, Pitjen, wat is ons ov rkomén? waar zijn wij toch gevaren? Pitjen. Laat MIJ klagen; is er ooit 'ne mensch bespot gelijk ik? Straks gaan ze liêkes op ntij maken en mij aldus aan de Geschiedenis overleveren. Eu... en hoe is 't met de Koufraters? Rollin? Bara. Is er maar half meer, ge kunt hem wegblazen. Pitjen. En Frè.-e? en Graux? en Olin? Bara. - Frère lijdt geweldig; Graux staat te Brussel op de pijnbank en Olin, daar iiooren wij niet van spreken Pitjen, g'heel ons armée is in déroute; te Brussel houdt men Meetingen, maar er komt ten hoog- Bten maar 3 man naar toe. Pitjen. Heb iknietg'hoord,kozijn Jules, dat onsgazetten schrijven van een Broodrooverij die 't klerikaal gaat plegen! Bara. Ja, Pitjen, maar dot heeft ons arm zieltjen niet gebaat; ter contrarie, al ons oude geldafpersingen worden aangehaald en ze toonen dat wij alleen de Broodroovers zijn, terwijl't klerikaal rechtzinnig en ieveiig 't Gamoenebest behertigt. Pitjen. Och, Jules, als't u tegengaat, een mug bijt u dood... Ge gaat al weg!... Oeb, kom toch bijwijlen eens! 't is hier zoo eenig en zoo droef en 'k zie niets dan spok.-n en geesten; ge zoudt niet gelooven wat ik hier zie; 't is een laateernmagie, ik zie lijkeu uit hun graf opstaan en de wet van 1879 vervloeken! ik zie Vaders on Moeders, werkende meuschen door 't officiéél ouderwijs afgebeuld, ze komen met spellen in mijn oogon steken! ik zie zelfs kinderen mij beschuldigou.... Bara, slaapt gij gerust! In uwen naam zijn zoo eeuwig veel kerkhoven geschon den! Komen de dooden u niet temteereu 's nachts!. Maar, Bara, ge zijt weg, zonder dag hond of beest te zeggen, en ik lig hier weêr alfeen in mijnen akeligen marmit HOP: Engeland bijzonder klaagt van 't zwart; maar alles kan nog beteren, als er goed: gezonde warmte komt. 1885 staat 160 fr. en van 1884 is er reeds op voorhand verkocht aan 150 fr.In Aalst en Brabant staat d'liop goed, als't zwart niet aangroeit; in Pópe- ringhe is d'liop zoo lang niet als gewoonte, maar toch zeer kloek, 't Is gewoonlijk de maand Augustus die de prijzen geeft. Marcus, ge kijkt ge d|iar zoo Dries. sterlings? MARCUS. Och ja, Dries,'k heb er mijn volle beziens in! Dries. En te weten op wie? MARCUS, Wel suikerstroo! naar die opeters van ons Land; ge weet. Dries, 't is dijnsdag kiezing. Dries. Of we dat weten MARCUS. En die stramijnen durven zich weerom presenteeren, na hun formida- S bele veroordeeling van io juni lest Zijn ze niet Dries. beschaamd Marcus. ziet ze daar staan, de Landverraders, de blutsen zijn nog uic hunnen hoed niet, gelijk zc door de kiezers weggcklopt ziju;en ze komen terug Dries. Doet ze maar de complimenten, Marcus, dal ze zullen een broek krij gen van 't zelfde laken; den io Juni was 't vet, maar dijnsdag zal 't nog vetter zijn... Wat meinen ze welf ot zouden de Kiezers nu voor die Stramijnen moeten kiezen, omdat ze zich na hun veroordeeling zoo deftig gedragen hebben.... Marcus! Marcus. Wat is er Dries? Dries. Wat is er onlangs op 'nen Tribunaal gepleegd? Een schelm van d'eerste klas werdjgecondamneerd.en wat deed hijfzijaen holleblok uittrekken en hem naar den kop van den Juge werpen! MARCUS. Ge wilt zeggen dat de Geuzen 't kiezerskorps beiee- digd hebben en tc kort gedaan, door hun schandaleus gedrag na de kiezing, met voor honderde duizende franks schade toe te brengen, en dat se nu dobbel gans zullen krijgen. Dries. Dat zijn de gevallen, Marcus; ze willen te Brussel wed den dat er geen 20 liberale Senateurs zullen recht blijven. V DRIES. En wat zeggen ze voor hun rede, Marcus? ze meinen toch zeker niet dat de kiezers stapelzot zijn en hun eigen gaan déju? geeren! MARCUS. Wat ze zeggen! Dat de Katholieke Ministers 't Volk gaan doen verhongeren! Dries. Wat! wiel hoe! waar zijn ze de leugenaars, dat wij met den eersten slag zeven ribben afslaan! Ons deltige Ministers van zulke lacheteit gaan beschuldigen! Marcus. Maar 't schoonste van al, Dries, dat de liberale ga zettier* die dat schrijven, nog met hun zakken vol goudstukken zitten van de 400,000 fr. die ze te verdeelen kregen. Dries. Dat is 'tl den hond die zijn ge stolen been algenomen wordt en niet meer weet, hoe zijn razernij uitbrengen. MARCUS. En wat hebben de liberalen gedaan 6 jaar lang? Wat is 't geweest, van 't begin tot het einde? DRIES. Wat het geweest is? Een grou- welijke Lanaopeterij! 'nescherreweg bij dage en bij nachte! Uw bloed zou koken als g'er - op peist, de Stekelverkesl met de miljoenen morsen, de Bloedwet verzwaren! Marcus. Zeker, 't moeten bloedzuigers enoemd worden. DRIES. En dan, en dan, na met honderde miljoenen vermorst te hebben, 2 miljoenen sparen op d'openbare werken, op 'tarm preê- ken van klein bedienden!... Alia, weg met hun judassenj en hun valsche leugens! Ons Ministers zullenrechtveerdigbestieren endaarbij sparenl MARCUS. Dries, hoort! DRIES. Wat blieft er u? M arcus. We gaan eens nagels slaan met dikke koppen. G'hebt menschen die zwaar van gehoor zijn. DRIES. Ja,ge vindt er.

De Werkman | 1884 | | pagina 3