TriomfTriomf Eerlijkheid, Recblveerdigheid, Vrijheid! <8 BUITENGEWOON NUMMER. I2*[JAAR.^N" 612. u Juli 1884.' 5Ë WERKMAN verschijnt alle Vrijdagen, en is te koop aan 0,05 c. Abonnementen voor België, op alle tijden des jaars,aan 2,50voor Holland, Frankrijk, Duitschland Amerika 4,50 's jaars, franco thuis, P. DAENS-MAYART, Achterstraat, AALST. Ja, zekeren vast, grooten Triomf voor 't Katho liek en voor 't Vaderlandsche Wederom, een dag van vreugd Wederom, gelukkige gebeurtenissen voor 't ge liefde Vaderland Wij hadden de MINDERHEID in't Senaat; die Ka- mer is ontbonden, en nu hebben wij er een MEERDERHEID van 15 stemmen, die ons niet kan ontnomen worden. Er zijn dijnsdag 42 katholieken gekozen en 17 liberalen. De Katholieken, bijzonderlijk in de Vlaanderen, zijn gekozen met een groote meerderheid, de 17 Geuzen slibberen er in de Walen door, als sukkeleers en metteleers, zells is het ballotteering te Nij- vel en te Doornijk, in de stad van Bara. Wederom heeft de Natie, heeft 't Vaderland den 8 Juli uitgeroepen: Weg de VolksverdrukkersWeg d'opeters van ons Geld en van onzen Vrede! weg dit uitzinnig en landruineerend officieel onder wijs Weg al dien goddeloozen Geuzenbrol De Belgen zijn langmoedig en verdraagzaam, tot het uiterste, maar eens dat het buiten de palen gaat, dan is er geen houden of geen binden aan, de Dwingelanden moeten weg, gelijk de vuilig heid op de straat. Achtbare en beminde Kiezers, laat ons God bedanken en al de treffelijke Belgen die ons den zegepraal van 8 Juli hebben ver schaft; niet alleen de Kiezers verdienen onzen dank, maar al de Landgenoten, zoowel Vrouwen en Dochters, als Mannen en Jonkhe den of Kinderen, al de Landgenoten.die sedert 6 jaar de VRIJHEID VAN ONDERWIJS hebben behertigd en verdedigd. Dat is 't groot ste werk van onze eeuw; dat trekt op ons Vaderland de zegeningen des Hemels; dat zal er velen die nu leven, een rijke kroon in d'Eeu- wigheid doen verwerven. Daarom, menschen, ieverig voortgewerkt! wat zijn wij toch op de wereld, om ons tegen den Grooten Meester te verzetten?... Ge zijt rijk, machtig, sterk; er komt een ziekteken, een malheurken, ge ligt plat, de dood doet u mee en berooft u van alles, behalve van uw Goede Werken. Wee die durven opstaan tegen den Grooten Meester 1 En de schrikkelijkste opstand die er misschien ooit gepleegd is, was de Schoolwet van 1879, de Vrij metselarij die scherÜDgs op al de Staatsscholen zat, om de kinder- kes van hun Geloof af te trekken, gelijk zij er tegenwoordig nog opzit, want die het ongeluk zou hebben in een officiéele school zijn kind te plaatsen, moet zeggen Ik ben ingespannen met de Geu- zerij en de Vrijdenkerij! - gewonnen t'Antwerpen, alwaar de Geuzen niet durfden opkomen: de Kandidaat der Socialisten had 619 stemmen wij hebben ge wonnen te Verviers, in de Provincie Luik, alwaar zijn 2 Geuzen- Senateurs weggeslagen; wij hebben gewonnen te Soignies in de Provincie Henegauwen, wij hebben gewonnen t'ATH, ook in Hene- gauwen; behalve 40 stemmen lagen wij ook boven te Huy; te Char leroi,in dat diep Walenkwartier hebben wij de muren der geuzen- citadel doen scheuren; te Doornijk is door een van ons mannen een bres geopend en te GENT, te GENT, is onze zegepraal groet en schitterend geweest. Laat ons die zaken beschrijven GENT! GENT! alwaar de liberale Ministers 6 jaar lang gewerkt hebben, kieswetten gemaakt, mannen aan- en afgesteld, ja ze zeg gen dat er ons aldus meer dan 800 stemmers ontnomen zijn; GENT alwaar de Framassonnerie werkte met alle middelen van geweld en van bedrog, ja zelfs kiezers DOENDE thuis blijven GENT, het groot Arrondissement van Gent, met zijne schoone steden en volk rijke Gemeenten, men mag zeggen dat de Vlaamsche Leeuw er ge boeid en geketend lag, met kieswetten in 't voordeel der geuzen gemaakt, maar 't Wraaksein is gegeven, Hij is hun tergen moê Met vuur in d'oog, met woede, Springt hij den vijand toe. Hij scheurt, vernielt, verplettert, Bedekt met bloed en slijk, En zegepralend grijnst hij Op 's vijands trillend lijk. De Katholieke Kiezers van Gent en van 't Arrondissement zijn opgekomen als Leeuwen, en niettegenstaande al de] valsche kies wetten, niettegenstaande al de leugens en bedriegerijen zijn de vier liberale Senateurs van Gent bagraven, ondereen gewicht van 3920 stemmen tegen 3424. 't Is alsof de plaag aan d'Inkwisiteurs was; gij herinnert u nog, achtbare Lezers, den fijnen sieur Lippen, die oferal soofeul noten op sijnen sang hat en te Purchemeesters, minnaars van 'tj Vrij Onderwijs, turfte pekijfen, terwijl hij tons d'officiéele Meesters aan- portege om hun Geestelijke en Burger lijke Oferheden aan te klagen, Lippens, 3 de waterduitsch was aan 't hoofd van den lijst en heeft zijn drij kollegas in den put getrok ken. Gent! Eere, lof en dank aan de Stad en aan't Arrondissement van Gent! Alles is er stil en rustig geweest! Doch er waren, Mi- nisterie's halve, groote maatregels genomen. Nu, de Kiezingen Whebben dijnsdag gewonnen tot Oostende, alwaar de zaken zoo moeielijk waren,fdoor een versjacheling van distrikten;^w'hebben En BRUSSEL, zal men vragen Brusselwij voorzagen dat ons meerderheid zoo groot niet wezen kon dan op lo Juni; de 500 man van Picard gingen voor de Geu zen stemmen; de twistende Doctrinairs en Radikalen hadden zich verzoend en 'ne lijst voorgesteld, van Geuzen en Vrijmetsers, ja, maar die geen schreeuwend verleden hadden,gelijk Janson, Robert, Feron, Van Humbeeck, of geen onnoozel opzicht gelijk Jottrand en Van der Kinderen. In plaats van ondereen te twisten, hebben de Doctrinairs en de Radikalen allerhande leugens uitgestrooid en vele menschen zijn lichtgeloovig; overal is er gewerkt in den donkeren veel Kiezers zijn achtergebleven, misschien UIT DWANG, want het doen-thuis-blijven is tegenwoordig hetj eenigste dwangmiddel Maar hoe is het eigentlijk, hoor ik vragen? Winnen d'Inde- pendenten Neen, vrienden Winnen de Geuzen Ook niet Wat is er dan De Werkman Kiezing van 8 Juli.

De Werkman | 1884 | | pagina 1