Rampen, Misdaden en Ongelukken Verdronken. züi *r isSWsaCi •- In zekeren zin, gelijkheid van stemmen, zoo.iat er niemand gekozen is en dat Dijnsdag IS Juli, een tweede stemming gaat plaats hebben voor de Stad en 't Arrondissement Brussel, alsmede voor Doornijk en voor Nijvel. Dees jaar zijn al de ballotteeringen ons meêgegaan; zoodat wij mogen verhopen, van bij ons 42 Senateurs, er nog 8 van Brussel,1 van Nijvel en 1 van Doornijk te kunnen bij voegen In alle geval, te kwaads komende, dau is 't Katholiek Ministerie toch voor langen tijd verzekerd; het heeft een sterke Meerderheid in Senaat en Kamer, het heeft de volle bijtreding der Natie;en laat de Kiezingen eens rechtveerdig en onpartijdig zijn, ge zult de geu- zerij nog 'nen anderen post zien pakken -».►«-«-» i>. Langs verschilligekanten, droeve gevallen door 't onvoorzichtig zwem men. Na't eten in 't water gaan, gansch bezweet in 't water springen, te vermetel zijn in de waters, altemaal grove onvoorzichtigheden.... T'Halle. d'andêï week donderdag, de jonge apotheker Leclerq gaat zwem men naar 'tsas van Lembecq;hij komt daar toe,gansch bezweet; in plaats van te wachten of van eerst zijn polsaders of zijn borst natte maken, hij springt 't water in, haalt 'ne schreeuw op en zinkt in de diepte; de kramp had zijn hert gepakt; hij was Wood en laat een jonge weduwe met 2 kin- derkes. Nog verdronken. TeBorgerhout in't water der vesting, een bediende Jules Fabri oud 40 jaar, gaan zwemmen, een ongeval gekregen en gezonken. Nog verdronken. D'ander week te Vorsselaer, de landbouwer Adriaan Marissen, oud 24 jaar. die was gaan zwemmen, korts na 's noenens geëeten te hebben, het geen 9 keeren op 10, de dood veroorzaakt. Nog verdronken. T'Audegem, maandag 7 Juli na den noen, M. de sekretaris Dubois, een bejaarde man,' in de 60 jaren, en die nabij zijn woonst in den Dender ging zwemmen. Men denkt dat een geraaktheid hem in't water getroffen heeft, D'Onweders Te Roozendaal is d'ander week op een weide doodgebliksemd de jonge ling Willem Theyle. die er met zijn broeder en 4 ander personen hooide. De bliksem viel neêr op zijn vork en vatte aldus zijn lichaam. Hij was dood op den slag; d'ander personen hebben niets gevoeld dan een bedwel ming. Rond Doornijk heeft de bliksem te Angrean een persoon ge kwetst en te Montrail-sur-Haine zijn drij koeien letterlijk verkoold. Tegen Namen, te Anderlues is een groote hofstede door 't- vuur des He mels vernield. In Holland, op den weg van Deventer naar Wezepe sloeg de bliksem in den wagen van een boer, die terugkeerde van de markt. De boer dood, een gebuurvrouw die ook in den wagen zat ge wond, 't peerd dood en 4 verkens dood. Langs Hengeloo,Uchelen, Wier den, Uchen, Yorchtem zijn ook boerderijen afgebrand. Tegen Antwer pen t'Esschen vrijdag, de boerenhofstede van Bergelmans afgebrand. 2000 fr. schade. De weg naar 't Rasphuis. Dat is leeg loopen, in slechte ka veeten verkeeren en den zatlap spelen. Vrijdag, te Kortrijk Basse ville zat ten 2 ure nanoen in een herberg, zekere gast, onbekend, maar hij zag er bedronken uit.... Nu met die hitte, is niet schandaleus. De bazinne was verlegen van den kanneel en verzocht haren schoonzoon Grille Noliet, van den dronkaard buiten te krijgen. Grille gaat erbij, spreekt fraaie woorden, maar de zatlap is ob stinaat en. wordt zelfs zoo boos, dat hij een mes uit zijnen zak trekt en Grille steekt in zijnen kop, boven d'oog. Gelukkig is de wonde zonder gevaar, maar de stadsbewaker Van de Casteele is gekomen en heeft den zatten schurk op een plaats gebracht, alwaar bij tijd zal hebben om nuch ter te worden. Een timmerman verongelukt. In West-Vlaanderen, langs de kalseidevan Blankenbeeghe op Dudzeele dorp, was men d'ander week bezig met boomen kappen op d hofsteê van Lefiet. Een der boomen bleefhangen in een anderen boom; de timmerman van Beernem Petrus Van Haverbeke oud 42 jaren, klom er op, om den gevallen boom los te maken, en bleef op den boonfzitten; eensklaps, man en boom storten neêr, tot ongeluk van den man die op eenen tronk het hoofd kwam verbrijzelen en botsdood lag. Van d'hooischelf gevallen. Te Duffel d'ander week, een schrijnwerker 43 jaar oud en wonende te O. L. Vr. Waver,sliep op d'hooischelf; ten 4 ure 's morgends, hij valt er af en is dood. De Diefte van Ukkel. Reeds zitten er 5 voor die groote diefte vast; a. 'ne jonge Geus die met een geuzinne aanhield. Ge ziet dat de Geuzerij een pest is en en ruspennest van schelmstukken. Op 't einde van d'ander week kwar. 'o Brussel bij 'ne Wisselaar, zekere manskerel, vergezeld van een vrou ;- persoon die een gestreept groen kleed droeg. Ze zegden hunnen naam i deden aktiën uitwisselen. De Wisselaar betaalt doch>nauwelijks zijn 1 j kalanten weg, als hij ziet dat de verkochte aktiën, gestolen goed zijn. Aanstonds heeft hij de Policie verwittigd; de Commissairs zijn gaan zien, 't huis was leeg; doch men wist waar de vogels heêngotrokken waren en mannen van 't Parket zijn er achter gesneld, per ijzeren weg, langs de statie van Luxemburg. Een droef geval. £Op Brussel Schaarbeek. Er leeft daar een Familie uit den Elzas; d) man is slotmaker van beroep en zijn schoonzuster woont erbij; de slo - maker is zonder werk, maar de twee vrouwen gaan uit 't werken; uo smid wordt stuur, knorrig, spreekt van zijn vrouw te mishandelen en vertrekt naar den Elzas. Donderdag kwam hij terug en wilde zijn vrouw- naar Frankrijk hebben; 't mensch weigerde en hij besloot alleen te ver trekken, doch vrijdag ging hij haar nogmaals spreken, de vrouw bleef koppig, hetgeen haar niet tot eere kan gesproken worden; de man wie J kwaad, schoot naar zijn vrouw dat 'ne kogel haar in den hals trof en begon zijn schoonzuster met messen te oversteken. Op 'tgoroep der vrouw is er volk binnengesprongen, juist als de Fransche slotmaker zijn eigen ging kapot, maken; hij bloedde uit zijn keel, maar de toestand zijner vrouw is veel erger nog. Aanstonds is de Wet heon komen ha'en on ads de vrouw naar 't Gasthuis wierd gedragen, vroeg zij om toch mg eens haren man te mogen zien; doch 't was te laat; hij zat reeds ach' ;r de grendels: do man 30 jaar oud, de vrouw 27 en haar zuster 31... Droe ve dompelaars die den tegenspoed niet kunnen verdragen! Dief aangehouden door een vrouw. Te Brussel, donderdag der v. w. op den Boulvard Anspach, ging ten 11 ure 's morgends een chenapan in 't huis van 'ne koopman pratikeeren. De dame hoorde het, kwam zien, greep den schurk bij de keel en hield hem vast, totdat er Volk van renfort kwam, om den schobejak te binden en aan d'handen van 't gerecht over te leveren.... In een der slechte hui zen van Brussel is een jonkheid aangehouden, die er veel geld verteerde, zat wierd, en met 'ne geladen revolver paradeerde, 't Is zekeren Raoul Conty van Mezierès, in Frankrijk, enbediende in de post teParijz, alwaar hij met 7100fr. was gaan loopen.Men heeft zijnzakken uitgeschud en hij had nog 6070 fr. 't Is 'ne jongen miskweekten schelm van 19 jaar oud. Twee kinderkes levend verbrand. Te Mechelen, Stuivenberg, d'ander week donderdag ten 4ure zijn d'hof- steden afgebrand van de landbouwers Croes en Willems. Groote verlie zen, maar 't ergste van al, een kind van 3 jaar en een van 5 j aar, in de vlammen omgekomen, 't Schijnt dat ze met fosforkes gespeeld hadden en aldus den brand veroorzaakt. Men schrijft uit Lovendegem: Vrijdag, rond 4 urenamiddag, is er alhier een groot ongeluk voorgevallen. M. Bernard Wieme, burgemeester dezer gemeente, keerde terug uit Gent, gezeten in eene ressortkar met een peerd bespannen. Toen hij aan het Rabot gekomen was, werd het peerd getergd door eene wesp; M. Wieme wilde deze met zijne zweep verjagen; doch het peerd verschrikte en ging op hol. M. Wieme sprong uit zijn rijtuig om het peerd te gen te houden; in de vlucht kreeg hij een slag vaatten dissel, viel ten gronde en werd overreden. Hij kon nog opstaan en roepen tot degenen die nog in het rijtuig zaten, klagende over inwendige pijn, men droeg hem langs den kant der vaart waar hijflangzaam neêr- zonk enlstierf. '<F'~ Rampen in Polen. Een jfelle overstrooming. De Keizer heeft tot] leniging'lder ramp 500,000 fr. naar Warschau gezonden. Papiermolen afgebrand in Engeland, zes uren van Reading. Mep.takseerAdater 160 ton papier verbrand is. LOOPENDE NIEUWS. fr,. 't En moet ons niet verwonderen, als tJÊJr d'Independenten van Brussel in October 't Stadhuis innamen. De deftige Volkeren W zjen overai Jat Vrijmetselarij een vuig ras is, dat 't menschdom bedriegt, bederft en besteelt. Voor de- Kiezing van Gent hebben de Geuzen aldaar schrikkelijk gelogen; ze durfden zelfs uitplakken: 't Ministerie heeft gesproken; Ze gaan den Militairen diensttijd 8 jaar doen duren; Kiest voor de liberalen! Welke patente, afgrijselijke leugene! De Geuzen weten dat het tegenovergestelde waar is; dat de t-Katholieke Ministers reeds de reserve weggekregen heb ben en dat zij zullen werken om den Militairen Dienst te verzachten; zelfs wordt er gesproken van de garde- civiks van hun 35 jaar vrij te houden van. allen dienst. Maariiegen en bedriegen is een gewoonte, bij die Geuzen en in den Ouden Tijd, als iemand den dief en bedrieger uithing, elk zegde: 'i Is 'ne Geus! r Baaske Van de Wiele, man. 't schijnt dat ge zoudt willen spreken tot 't Publiek. Ja, Werkman. Welnu, g'hebt de prol, laat hoo- ren, met klare stem dat elk u kan verstaan. ïaaske Van de Wiele. Werkman, ten eersten: Uit 't gene gij daar aanhaalt, kan elk zien wat geloof de liberale gazelten nog verdienen. Ze liegen waarachtig als helsche duivels; z'houden den zot met alle menschen die de waarheid opzoeken. Ten tweeden. De katholieke Ministers hebben uitgeroepen dat de Staatsbedien den voortaan doob niemand mogen of kunnen gedwongen worden, om hun kinders naar d'officiéele scholen te zenden.... Dat is wel en treffelijk doch wat gebeurt er! Op veel plaatsen zijn er geuzen die gaan rondbellenNu is elk vrijd'officiéele scholen zijn niet meer verboden 1... Hola, weg die val- sche formulen! D'officiéele scholen blijven verboden en gedoemd nu gelijk te voren, omdat zij nog altijd liggen onder de yermaledijdde wet van 4679. DAARBIJ, NOTEERT WEL, dat er nu meer dan ooit moet gezorgd worden, om de civiele Scholen zonder leerlingen te hebben. DE V0LHERD1NG, menschen, moet ons werk bekroonen. Die te voet naar Brussel gaat, mag te Berchem-St Agathe niet blijven zitten en dan op zijn stappen terugkeeren. Dixit, Werkman, 't is gezegd. Baaske Van de Wiele, brave man, wij bedanken u; en uw woorden zijn van zeer groot belang; van verschillige kanten is ons gezegd dat veel schoolvossen de deftige verklaringen van ons Ministers exploiteeren. Daarom, opgepast, de Staatsbedienden hadden tot hiertne dispensatie om hun kindersnaar d'officiéele scholen te zenden; ze waren inderdaad GEDWONGEN; nu is de dwang uitze zijn vrij, en als Christen mensch hebben zij de plicht hun kinders onmiddelijk uit de veroordeelde scholen te trekken; ZOONIET, ZE MISDOEN GROOTELIJKS dat is de waarheid, en al klappen al ons geuzen van nu af tot Bamis, ze zullen aan deze waarheid niets veranderen, omdat het een vaste en stellige waarheid is* 'JDe Prins van Oranje is nog niet begraven men spreekt van i6ofi8Juli. De kleine staat van beleg is voor Leipzig onbe- paaldelijk verlengd. Nabij Venloo zijn paters Trappisten uit Frankiijk gekomen, om op onvruchtbaren dorren grond, zich een eenzame woonst van ventering en van gebed te vestigen. In Amerika worden de Volkeren geteisterd door de geele koorts zoo is 't overal iets en ongelukkig degene die hun hert aan dees tijdelijk verblijf en doorpassagie hechten... Violijk zijn, braai zijn, goed zijn voor den Evcntnensch, en bijzonderlijk den grooten Meester dienen, dat zijn de plichten. De Paters Jesuieten van Roomen gaan den Wees Gegroet uitgeven in 340 talen. Al de leizigers van Toulon en Marseille naar Parijs, worden pan geneeskundige ontsmettingszorg onderworpen. Te Vracene heeft de baas pit den WELGEZINDE, die met de kermis eene danszaal heeft opge. richt, voor tweede uithangbord uitgehangen waarop in groote let ters geschreven staat: ZEDIGE Danszaal. Zou die man niet beter en met meer waarheid zijn eerste uithangbord veranderen en uit steken In den Droeven Welgezinde. Te Scutara, Asia, is'ne nan overleden die 125 jaren had bereikt. Hij heeft onder meer dan 12 Sultans geleefd. De keizer van Duitschland is naar Goblentz.

De Werkman | 1884 | | pagina 2