43 tegen 26, Sir Utiejing nan dijnsöag. Overzicht. BUITENGEWOON NUMMER. 12'JAAR. N« 6j3. 18 Juli 1884. DE WERKMAN verschijnt alle Vrijdagen, en is te koop aan 0,05 c. Abonnementen voor België, op alle tijden des jaars, aan 2,50voor Holland, Frankrijk, Duitschland Amerika 4,50 's jaars, franco thuis. P. DAENS-MAYART, Achterstraat, AALST. Werkman Achtbare Lezers De Kiezingen van Dijmdag! De ballotteering Te Doornijk gewonnen In de stad van Bar a Ja in de stad van Bara gewonnen met vier stemmen meerder heid te Nij vel verloren en te Brussel ook verloren; met 500 stem men meerderheid liggen de Geuzen te Brussel boven Hoe is nu de toestand van 't Senaat 43 Katholieken tegen 26 geuzen en misschien 45 tegen 24. Dat getal is nog schoon Schoon! nog nooit is er in't Senaat zulke meerderheid ge weest en als Van Humbeeck nu uit zijn graf hoort roepen dan moet hij zeggen Wij zijn verpletterd en begraven!.. 43 tegen 26!!! de katholieke Ministers mogen met volle betrouwen voort gaan in hun werk van Herstelling en van Rechtveerdigheid om tot den gewenschten Vrede te geraken, Nu hadden zij hun vlag in hunnen zak gesteken en kwamen vooruit onder 't zelfde plakkaart: enfin, wat zul len wij zeggen van Brussel? De Boeren zijn hard nekkiger dan de steêmans; veel Brusselaars, de zware belastingen ziende, de snoode geldver- kwistingen, de grouwelijke onrechtveerdigheden van't liberaal Ministerie, daarbij, overwegende hoe slecht de liberale jonkheid wordt Ze zeggenWerkman,dat de liberale jonkheid zóó verslecht Hoort, menschen, de geuzengazetten van Brussel schrijven dat op 5 Universitairs te Brus sel er 3 zijn die in God niet meer gelooven; 3 op 5, en d'Athénées en de Middelbare Scholen volgen;zoodat d'Ouders die hun kinders naar liberale scholen zenden, niet moeten verwonderd zijn, als zij later vuil viggekes en rampzalige deugenietjes in huis krijgen.Maar om voort te spreken over de kiezing, Ja, als't u blieft Veel Brusselaars, ziende al 't kwaad dat 't liberaal Ministerie ons berokkende,ja lezende in de Chroniquedat't liberaal Ministerie aan Belgenland veel meer kwaad heeft gedaan, dan Pruisen aan Frankrijk, zij hebben tegen die Ministers gestemd en met ons ge graven,om Frère en Bara en Van Humbeeck nog dieper in den put te krijgen. Maar't Ministerie weg zijnde, en die katholieke Minis ters aan 't hoofd, zij hebben gezegd: We zijn toch geen klerikalen we gaan thuis blijven of voor de doctrinairs stemmen Zoo is hun raisonnatie geweest. Maar Brussel, Werkman, Brussel Ja, gelijk 't liêken is, moet het gezongen worden Hoe zijn de zaken daar vergaan Den Buiten is in groot getal opgekomen; we moeten die acht bare Kiezers loven en prijzen, al heeft dezen keer de Overwinning hunne pogingen niet bekroond 3 keerèn op korten tijd naar de Stad gaan, in 't midden van al dat Veldwerk, 't is kourageus 't is edelmoedig! Buitenkiezers van Brabant, eer en dank zij U Is 't waar, Werkman, dat er zulke afgrijselijkeleugens waren uit gestrooid Helsche leugens, menschen, helsche leugens, en lafhertige valschheden; er waren agenten der Vrijmetsers gekomen, meteen schijnheilige tronie, op de pachthoven tredende, zeggende:Geloofd zij Jesus-Christus! en klappende als Congreganisten op 't einde zegden zij gezonden te zijn door 't Katholiek, met de complimenten dat het niet noodig was van te komen kiezen Maar. is dat echt en waar Op verscheide plaatsen gepleegd en bewezenDe krawatterij der Geuzen is zonder palen. Verders zijn er va!sche telegrams ge zonden, en zelfs, 't is ongehoord, er zijn plakschriften en circu lairs rondgezonden met de berichten dat de Cholera te Brussel was verschenen O d'helsclie sjanfoetersHebben ze dat gedaan Ja, wij konden het eerst niet gelooven, maar de feiten zijn patent! Denkt toch, menschen, welke laffe schurkerij blijft die ziekte te lang weg naar hunnen zinEn moest ze komen, ge zoudt die liberale fiieskes een ander gezicht zien trekken En hebben de boeren dat geloofd Neen, de Katholieken en d'Independenten waren er rap bij, ten anderen, indien de ziekte te Brussel ware, we zouden het algauw wetea... 't En is maar om te zeggen tot welke lacheteiten die Geuzen in staat zijn Zoo dat wij niet mogen vieren Vieren, menschen, over den uitslag van dijnsdag, neen, al hoewel het een groote zaak is van in dat bedorven Brussel, tegen de Vereenigde liberale machten, zulk groot getal stemmen te heb ben. Maar over den algemeenen uitslag der Kiezingen mogen en moeten en zullen wij blijven Triomf vie ren Nooit is een Ministerie met zulk geweld weggesla gen Nooit is er een Nationaal Ministerie met zulke meerderheid en zulken geestdrift verheven Zonder dat katholiek Ministerie,de Landopeterij ware tot duiterste palen gekomen; met dees Mi nisterie, geen.zottekosten meer,geen verdrukking of afpersing meer, de staking van alle n'.euwe Belas tingen en de eerlijke en oprechte werking om den armen, afgestroopten Belg weer in zijn gezond bloed te zetten. En de stad Brussel, en de faubourgs De Katholieken waren op hunnen post, d'Independenten ook, maar veel van hun mannen hebben zich laten overtwijfelen Waarom, Werkman Och, menschen, veel Brusselaars zijn zwak van conviktie; ze lezen iets in een slechte gazet, en aanstonds nemen ze dat aan, als ^Evangelie; daarbij er >s met ge- vO.Csr*' ^^verkt; wat meer is, den 10 Juli wa ren de Geuzen verdeeld in doctrinairs en radikalen Ge weet wel dat ze gekeven hebben als vischwijven. Ja, Werkman, en'tnuj OOSTENRIJK. Schelmen hebben rails weggenomen langs waar de Keizerlijke trein moest voorbijgaan; maar ze hadden zich mis grepen, en 't is de volgende trein die moeten stoppen heeft, om de ontriggeling te vermijden. Vereenigde Staten.De twee kandidaten voor't presidentschap zijn Blaine van wege de republikeinen, en Cleveland voor .de democraten, 't zijn twee invloedhebbende mannen, en de strijd zal hevig zijn. B I Erfenis van Meester Graux, voor't jaar 1884 een tekort van 23,277,000 franken!!!! Ons Heer bevrijde 't Vaderland van die geuzenbankroetiers! ENGELAND. De bill of wetsontwerp van Kiesuitbreiding is door de kamer der Lords verworpen tot dat eene nieuwe verdee ling der kiesdistrikten plaats hebbe, 't was 205 tegen 145. De Bili zal voor de Lagerkamer terugkomen in de hefstzitting, indien de Hoogere Kamer hem daarna nog verwerpt, zal Gladstone eene hevige beweging aanvangen tegen de Lords. In Engeland is de Hoogere Kamer erfelijk, en 't Volk begint te morren tegen dit groote voorrecht. SPANJE. De nieuwe minister van Spanje heeft in eene schoone redevoering bewezen dat de grootste staatsmannen van onzen tijd, zelfs liberalen en vrijdenkers, den Paus, Koning willen zien te Rome. Rome zal altijd de stad der Pauzen zijn.

De Werkman | 1884 | | pagina 1