Kerkelijk Nieuws LOOPENDE NIEUWS. Nu waren 't niet alleen vlaggen die zondag te Wetteren uithingen, maar men zag er schoone en groote Triomfbogen om de Verlossing des Vaderlands en d'inhulding van den Burgemeester te vieren. Na lijden komt verblijden... Burge meester Van Kerkhove heeft zich manhaftig getoond in den school strijd. Dat zal hem eeuwig dank gesproken worden! Mr den Onderpastoor van Heule heeft aan den afgestelden gouverneur Hey- vaert publiek geschreven dat hij op de tafel van den Provincialen Raad twee grove en formeele leugens heeft gezegd. En er wor den getuigen vandies "aangehaald. Is liegen geen schande meer!? Is den Schoolstrijd nu geëindigd? Neen! neen! de Wet van Onge luk staat nog recht; de Volksbeulderij der liberale steden is nog in werking, en 't is maar den 22 dezer, dat de Kamers bijeenkomen, om d'eerste maatregels te nemen tot afschafiingdier vervloekte Wet. Bijgevolg moeten de Gemeenten onder den last der wet nog eenigen tijd blijven; doch het dunkt toch, dat al de schoolonkosten door Commissairs specials opgelegd, dadelijk door de Gemeenten mogen afgeschud worden. De Duitschmans doen veel moeite en onkost om de Franschen in den handel der Parfumerie te overtreffen. In Duitschland tegen Braubach heeft de bliksem een koornveld in brand gesteken. 'Je Bisschop van Dyon is overleden; hij had een hertziekte; 's hvonds te voren wandelde hij nog in zijnen hof met den admiraal Meyer die uit Cochinchia was vandaan gekomen. Zal dat blijven duren met die vuige stekel verkerijTe Brus sel, aan Terkamerenbosch, hebben twee rijke onbeschofterikskes, die per voituur reden, z'hebben 'ne Priester achterna geroepen en achtervolgd, maar een kapileinvan t Leger die daar met twee dames was, had het gezien en hij is genaderd en hij en die dames hebben die geuzenstudenten eens ferm hun zaligheid gezegd, en er zal proces-verbaal zijn. In Moravië staan de Koolmijnen van Ostran in brand; men zegt dat 2 ingenieurs erin gebleven zijn. Eerlijk duurt langst: de genaamde S., postbediende in Noorder-statie van Parijs, sedert lang wierd hij verdacht en is eindelijk als dief van zijnen lessenaar gehaald. Zelfs de peerden willen niet mis handeld worden, hoe zouden dan de menschen in Belgenland die Tirannie der Vrijmetsers langer verdragen hebben?Te Parijs, zatur- dag, een voerman mishandelde zijn peerd zoo wreed,dat de passan ten er gingen tusschen komen; ze liepen er dus naartoe, maar t peerd keerde zich om,en stampte den voerman op de borst, dat hij gebroken in 't Gasthuis ligt. De Policie van Meulebeeck heeft vrijdag aangehouden een schoon vet zwijntje, dat daar thalven van de Roitsfortstraat promeneerde; maar te Mechelen heeft een afgrijselijk zwijn geloopen, een monster van 'ne Geus die reeds een dochterken had meêgesleept. - Te Calcutta heeft 'ne soldaat van 't regiment der Koningin, waarschijnlijk razend zat zijnde, hij heeft met zijn wapens gewerkt, 3 kameraden gedood en twee gekwetst. Ze spreken in Holland te Tietzerksterendeel van de wormziekte onder de schapen. Een schaap heeft wormen als d'oogen waterachtig staan, en d aderen bleek; verders mond en neus van binnen bleek en dat de schapen, wel etende en goed bezorgd zijnde, mager worden en onrustig. Ze geven als remedie tegen de wormen der schapen: Aftreksel van 6 lood alsem, éen pond. Als schapen elkander de wol van het lijf wreten, dan geve men hu* helder kalkwater te drinken en krijt, kalk of houtasch onder 't voedsel. Tegen t gewormte der koeien en de slijmen schrijft men voor aloe, wonderzout, jalappe-wortel met zeep tot eene pil gemaakt. Te Leiden is een vischhandelaar veroordeeld tot 6 weaen dwangarbeid, voor 't verkoopen van bedorven ingeleide zalm. Aan de Zwarte Zee nestelen gevaarlijke zeeroovers. Te Parijs wordt tegenwoordig voor 480,000 fr. beiersch bier gedronken. De rijkdom van Amerika wordt geschat op 50,000 millioen dollars. Een christelijke vrouw van Brussel geeft 1000 fr. aan den Ar men, om God te bedanken voor den goeden uitslag der kiezingen. De Kleine Oorlog zal dees jaar plaats hebben in de Kempen. Er is bisboelte over de garde-civik; deen willen ervan, d'ander niet; de Vrijheid kan alles effen brengen; dat men vrijwillige korp sen inrichte en elklieber late. Tot hun 50 jaar de menseden dwin- genfvan soldaatje te spelen, dat is ongepermetteerd! RECOMMAN D ATIEN 8IVoor wat de boeken aangaat en de geschriften, wij kunnen niet mnu- Koeron van aan te bevelen de Deugd voor alle Staten, door Pater Hiüe- geer, een oprecht Familieboek voor de Katholieke Landen, en daar;) j aangenaam en verzettelyk om lezen, tls een eer voor de Vlaamse te Taal, dat dit boek in verscheide andere tyilen is overgezet, De prys s 75 o. franko 85. De redemptorist Pater THEELEN, hoeveel schoon hoekjes heeft h:j niet uitgegeven! De Mis, de Onderwerping aan Gods wil, de II. Com munie.van't Vagevuur, allen boekjes in formaat van kerkboek aan 15 centiemen; dan, 't boekje Naar den Hemel, voor gieken en lijdenden aan 16 c.; geen huis zonder zieken of zonder zieken te weeg,daarom elk huis zou dat boeksken moeten hebben; en nu komt pater Theelen uit te geven een geschrift van 4 bladzijden: Gedachten en gebeden van den fi. Alp honBius, kerkleeraar, voor hen die lijden, een w ire schat voor alle lijdendezij doen hun den grooten prijs van 't lijden kenner; wekken hen op tot geduld en overgeving aan Gods wil, en bezorgen hun aldus den zoeten vrede des herten voor dit lezen en de rijkste ver diensten voor het eeuwige leven. Die geschriften kosten maar 75 cen- tiemkes d'honderd. Overtuigd dat men overal .die kostelijke sohriftjes zal vragen, zoo hebben wij er aanstonds 2000 doen komen,75 o. per hen- derd franco thuis. Heden heeft Dotnion De Sagher, landman en hovenier, te Sloerbeke-Koe- wacht, een staal vreemde klavers tentoongesteld bij den verspreider van De Werkman aldaar, die eenieders bewondering op zich trekken, ten eersten door hun schoone en goede hoedanigheid en ten tweeden,door hunnen weelderigen groei, als men zegt dat zij eene lengte hebben van meer dan eeaen meter en Heden, vrijdag, Feestdag der H. Symphorosa en hare 7 Zonen, Mar telaren. G'heel de stad Aalst heeft met vreugd vernomen de terugkomst van denj22. H. Onderpastoor De •JTurelc, van zijn moeielijke en merk- weerdige reis in 't H. Land. Sedert Pastoor Lebègue had niemand in Aalst deze lange reis ondernomen. Van 9 tot 14 September zal te Tou louse het Congres van 't H. Sacrament gehouden worden. Verleden jaar was bette Luik,en de lessen en voorbeelden dier groote Vergadering blijven gedurig vruchtbaar tot verheerlijking van 't Allerheiligste. Thans is de kerk aan het Arsenaal van Gentbrugge voltrokken, onder de bescherming van St Eligius, den eerlijken, werkzamen Man, en de E. H. Geltmeyer is er als Pastoor gevestigd. Op den lijkdienst van den overleden gazetschrijvér M. Neut, waren 2 Gouverneurs aanwezig. Men schrijft uit Holland, dat de schuur, waarin de Martelaren van Gorcum omgebracht zijn geweest, dat deze schuur een groote Bedevaart plaats is geworden. De Martelaars van Gorcum waren gevangen, door valschheid en verraad. Een zekere Geus uit d'Ardenen had den Briel tot overgave gekregen, onder besprek dat al d'Ingezetenen, zoowel geeste lijke als wereldlijke, vrij en ongehinderd zouden blijven. Maar nauwe lijks was de schelm in de stad, als hij de Priesters en deReligieusen deed vangen, in een donker hol werpen, zonder eten of drinken, te midden van den afgrijselijksten stank; na eenige dagen werden zij daar uitge haald, gemarteiiseerd en in een turfschuur opgehangen. In deze eeuw voornamelijk beginnen die kloekmoedige Neêrlandsche Belijders vereerd en aanroepen te worden; en niet zonder vruchten van hekeeringen en genezingen. 't Is wel te denken dat er nu wonderen zullen verkregen worden, door de voorspraak van den gelukzaligen Andreas Bobola, Je- guiet en Martelaar, en van den eerbied weerdigen Pater Hof bauer, Redemp torist. Deze twee Christene Helden hebben Mirakelen noodig voor hunne Heiligverklaring. Pater Bernard van zalige gedachtenis, is ook in de Nederlanden niet vergeten. Te Rooborst wordt woensdag de Feestdag gevierd van den H. Liborins, patroon tegen steen en graveel. - Uit Na men gaat in Augusti een karavaan vertrekken naar Einsiedlen, de ver maarde bedevaart van Zwitserland. De Redemptoristen van Amerika komen te verliezen hun ieverigen en geleerdenTheologant,pater Konings, een Neêrlander die sedert 1870 in de Nieuwe Wereld met veel vrucht den Aposteiijken Arbeid verrichtte. Hij was geboren te Helmond in 1826 en zijn naam zal in eerbied blijven, beneveus zooveel andere Redempto risten van wonderbare verdiensten, doer geleerdheid, godsvrucht en werkzaamheid. Verleden zondag had er te Bevere-bij-Sudenaarde een aandoenlijk feest plaats. Het nog maar onlangs ingericht Genootschap van den H. Franciscus- Xaveruis, reeds boven de 260 leden tellende, deed in het bijwezen van den Eerw. Pater Van Mullem, de onvermoeibare volkspredikant en algemeene Overste des Xaverianen, hunnen akt van toewijding aan den H. Franciscus. Het feest begon des morgens met eene algemeene Communie der Xaverianen., die aan de Bron des levens, geloof en sterkte kwamen putten om aan de ontel bare gevaren des tegenwoordigen tijds te ontkomen. Van vroeg in den morgen waren bijna al de huizen, onzer schoone dor pstraat met pauzelijke en nationale kleuren bevlagd Ongelukkiglijk kwam na den middag een schrikkelijk önwe- der het feest eenigzins stdoren, onze vruchtbare landstreek verwoesten en de hoep der Landbouwers verbrijzelen. In het voorbijgaan zij gezegd; dat de hier vroeger zooveel belovende oogst gedeeltelijk, ja op menige plaatsen gansch vernield is.'t Was dan juist de uur, op welke de vreemde Genootschappen, gevraagd om het Feest te helpen opluisteren, zich op weg moesten begeven. Het algemeen gedacht was: er zal geen volk zijn! Ho» groot was eenieders ver wondering,toen de lange stoet Xaverianen, de straat doortrok en gedurende het sermoen van den Eerw. Pater Van Mullem, onze ruime Kerk vervulden. Eere aan die moedige mannen van Eine, Eenaeme, Eist, Synghem, Maercke, Mooregem, Huysse en Wortegem, die ondanks de hagelbui, gekomen waren om aan het Feest hunner Medebroeders deel te nemen! Mechte de nieuwe So- ciete it van Bevere meer en meer bloeien! m f «i BUITENLANDSCHE TIJDINGEN. Twee jonge Religieusen zijn te Marseilje gestorven, terwijl zij de zieken oppasten.... Als er een besmettelijke ziekte is, de Geuzerij vlucht, de Godsdienst nadert en drukt d arme zieken in hare moe derlijke atmen. O Godsdienst! hoe zouden wij u niet beminnen! hoe zouden wij ons aan U niet hechten, Gij die ons bijstaat in al onze noodwendigheden! Te Parijs, ja, geliefde Konfraters, ge weet dat de Religieusen er uit veel Hospitalen zijn gejaagd; men heeft gevraagd of ze wilden terugkeeren, in geval van nood van Zieltje, en d'antwoord volgde onmiddelijk: JA, we zijn altijd bereid 't lijdende menschdom te dienen en te helpen! Nabij Venloo is eenheidebrand geweest van 100 hectaren hei-struik-en bosch- - gewas. In Zwitserland, wie heeft dat ooit gehoord? in Zwitser land langs Neuchatel worden de velden nu afgeëeten door de rus pen, die met hoaderde duizenden opkomen. De Provincie Warschau in Polen, is overstroomd en't en moetgeen klein gerucht zijn, want volgens eerste taksaat beloopt de schade tot 1,860,134 roebels. Te Parijs is de jonge Dokteur De L. aangehouden voor franduleuse diefte. Tegen Bayeux in Frankrijk, <,r is een botsing van treinen geweest: 4 rijtuigen ver- x4«MEjjL. nield en 40 personen zwaar gekwetst. Den 10 Juli is de bliksem gevallen te Wantzenau bij Stras- burg, in een bakkerij: een dochter van 25 jaar is morsdood; haar broeder stierf een kwartuur nadien; een ander dochter van 16 jaar wierd erg geslagen, heeft geweldige pijnen en beeft in haren rechten arm; in een kamer daarneven zat de bakkerinne aan een venster, de bliksem is nevens haar kaak gerezeld; op d'eerstestagie was hare zuster die neergeslagen wierd en geen teeken van leven meer gaf; doch in d'opene lucht gebracht zijnde, is zij bekomen. En tot slot van al die rampen, in een en 't zelfde huis, is het dak in brand gesteken. UIT RYSSEL. Een donker grijze dondervlaag heeft over onze stad gehangen zondag noen, doch zonder hier los te bersten; maar Halluin is een kwartuur lang gebombardeerd geweest door stortre gen en hagel; met duizende ruiten zijn gebroken; in sommige fa brieken is 't lijnwaad op de mekaniëken afgesneden door de scher ven glas;men rekent voor de stad Halluin alleen.de 'schade op 80 100 duizend fr. Te Commines is de bliksem gevallen op den kerktoren en heeft het dak beschadigd; te Warneton is het huis van den rentenier Volbreck erg beschadigd. NEW-YÖRK, 14 juli. Zekere Henry Ward te Philadelpaia, die een reusachtig en zeer boosaardig varken in zijn hok wilde jagen, werd door dit dier aangevaUen. Het beest ging op zijne achterpooten staan en liet zich daarna op zijnen meester vaUen. Ter aarde geworpen, werd Ward zoodanig verscheurd, dat hij eenige dagen later overleed. BERLIJN, 14 juli. Da dagbladen staan vol „verschrikkelijke bijzon-

De Werkman | 1884 | | pagina 2