DE die geopend zijn. BUITENGEWOON NUMMER. a'JJAAR. N° J614.J— 25 Juli 1884. DE WERKMAN verschijnt alle Vrijdagen, en is te koop aan 0,05 c. Abonnementen voor België, op alle tijden des jaars, aanj 2,50 ;r voor Holland, Frankrijk, Duitschland Amerika 4,50 's jaars, franco thuis. P. DAENS-MAYART, Achterstraat, AALST. lkSlkKkS 't Is de achtbare Priester LIe Haerne die als Voorzitter de Kamer opent.... Bijna al de kiezin gen worden zonder opmerking goedgekeurd; wat kunnen we zeggen? De stem der Volkeren heeft uitdrukkelijk gesproken: Vrijheid, Eerlijkheid, Gespaarzaamheid Al d'Antwerpenaars leggen den eed af in 't VLAAMSCH, alsook Mren Stroobants en Van der Smissen, van Brussel. De Geuskes lachen groen, maar de Rechterzijde geeft applaus. ijnsdag voornoen zijn de Volksvertegenwoordigers bijeenge komen. Welk verschil sedert de laatste zittingen DAN zat er aan 't hoofd, een Ministerie van ongeluk en van vervloeking, 7 Vrijmetsers, 7 plagen en geessels, die hun verstand gebruikten tot afpersing, ondergang en verderf des Vaderlands!... Ja, ja, Frère en Bara en Piet, we zullen, nu of nooit, de waarheid sparen. NU zetelen op dezelfde plaats, zeven deftige, eerlijke, ka tholieke Belgen, die de moeielijke taak behertiger. van 't mis handeld en afgebeuld Vaderland op te rechten en te genezen. DAN hadden de Vrijmetsers daar de meerderheid en den boven zang; alles slemden zij dat tegen God en Godsdienst was, tegen Vrijheid en Eerlijkheid, de millioenenpasseerden door hun handen gelijk de waters door 't sas van Wieze. NU, menschen, n ü,God zij gelofd, is de meerderheid van onzen kant; geen meerderheid van haat of van wraak of van geldverkwis- ting,maar van Vrede en van Rechtveerdigheid en van wijze Gespaar- zaamheid. Welk verschil tegen ever 3 maanden gezworen mocht men het alsdan hebben, wij zouden het niet geloofd hebben; g'heel Europa staat nog verbaasd, hoe dat het klein Belgenland, met een leeuwen kracht, zijn verdrukkers en opeters heeft weggesmeten, 't Is d'Al- macht van Daarboven die er tusschen gekomen is; een goede daad is nooit verloren; Obs Heer laat zich niet overwinnen in edelmoe digheid; de Katholieke Belgen van dezen tijd hebben, benevens al hun ander goede werken, 't Vrij Katholiek Onderwijs ingericht; 6 jaren lang, 't geld heeft er gestroomd; ziet dat Reuzengewrocht van 't Vrij kathcliek Onderwijs daar staan, en alles vrijelijk ingericht; en Ons Heer heeft de Belgen beloond,door den grootsten Zegepraal welke misschien in de Geschiedenis aangeboekt staat.3 Dk&r zitten ons Ministers,ffdie vrome"|en' treffelijke Mannen! al wat ze gaan vragen, zal strekken tot't algemeen welzijn.... Ze zijn omringd van een groote en sterke Meerderheid!.... En de Geuskes! de Geuskes! ach, ze zijn in een hoeksken, gelijk na 1882, den Overschot van 't Groot Leger, bitter als gal, bot als bessemstelen, met gezichten besneden van spijt en van nijd...Frère zitnevens Bara, endaar achter vinden wij Rollin; ja, ja, mennekes, eerlijk duurt langstjdie zich verheft, wordt vernederdjmeer anderen dan gij,die den Moortelnest volgden, liggen nu verzonken in droeve labirenten en in pijnlijke nesten; hun gloria-muDdi is ■vervlogen en ze zijn benauwd van de toekomst. Zoo varen al degeen! die in alle artikels 't slecht volgen. Een braaf! leven is een vrolijk leven.... En als uw schande) nu zoo groot is, o gevallene mannen, wat zal 't zijn' op de dagen der groote Afrekening, als er niets] zal verborgen blijven en dat d'Opperste Recht veerdigheid haar suprecm woord zal spreken 's Namiddags is in dezelfde zaal 't Senaat vergaderd geweest. Beide Vergaderingen gaan de Gekozenen aanveerden, hun Voorzit ters en Ondervoorzitters kiezen,en 't en is maar de volgende weken dat de Parlementen zullen beginnen. Ondertusschen heeft alles een goed uitzicht. Men ziet en voelt dat er een Eerlijk en Treffelijk Bestuur gaat komen. De Staats bedienden zien en gevoelen dat zij goede en beleefde Overheden hebben. EN DE SCHOOLHERVORMING? De Rechterzijde, onze Vrienden zijn bijeen geweest en hebben kennis ODtvangen van de projekten.De nieuwe Wet geeft voldoening aan de Gemeente-Vrijheid, alsook aan de Vrijheid der Huisvaders. Men zou mogen kiezen, in elke gemeente, tusschen 3 scholen: d'of- ficiéele School, de geadopteerde School en de Vrije School. De kwestie der behoeftige Huisvaders zal geschikt worden door een bijzondere Wet. D'onderwijzers die zonder school vallen, zullen aan een zeker traktement blijven, in afwachting voor ander advie- sen. Alles zal met orde en spoed geschieden; deze week nog zal 't wetsontwerp door de Sektiën gaan,om maandag aan de Hoofdsektie behandigd te worden, en op 't einde van Oogst door Kamer en Senaat gestemd. De Vrijmetsers hadden de woorden uitgevaagd: GODBESCHERME 'T VADERLAND! Zij dienden Lucifer en wilden van God niet hoo- renOnze achtbare Mannen, hun eerste werk is geweest den Te Deum bijwonen, met luister en eerbied, om den Opperheer te her kennen; zij smeeken dat God Belgenland zon beschermen! Met hon derden duizenden herhalen wij dit gebed, en ge zult het zien, Vrienden, ons Vaderland zal gezegend en beschermd wordea;'alles zal wel gaan! LOOPENDE NIEUWS. Een braaf leven is een vrolijk leven. Jean Jaak Rousseau was 'ne goddelooze krawat, maar hij zegde dikwijls: ik zou, zegde hij, van eerbied op mijn kniën vallen voor een jonkheid die zich goed gedraagt. Ze zeggen dat melk, ongezoden, lang kan bewaard blijven in een fleseh wel gesloten en op een koele plaats gelegd. De beleefdheid en de welgemanierdheid is een schoone bloem op den levensweg. Wij moeten als redelijke schepsels, malkaar eerbie digen en alle grove en leelijke woorden vermijden. Een verma ning met zachtheid gegeven, geneest; een vermaning met gramschap en grove woorden, kwetst en verbittert. Te MEGHELEN, op Zondag 27 Juli, Groote Feest in 't Genootschap derXaverianen; de fanfaren-aldeeling die een nieuw prachtig vaandel inhuldigt. De Bond der Katholieke Maatschappijen ondersteunt de feestviering en cal een verguld eermetaal behandigen aan elke vreemde maatschappij die in een der katholieke zomerlokalen van buiten de stad een kort Concert zal geven. De Voorzitter van den bond is BURGGRAAF EüG. DEKERCKHOVE. ISEGHEM, vanIsegbem moeten wij spreken, tot lof van die Stad en tot nut van 't algemeen; het verslag is ver schenen, het ioe verslag der werkzaamheden van de Spaarkas-Ise- ghem. Juli 1883 tot Juli i8>4- De Spaarzaamheid doet er grooten vooruitgang; in de 9 bureelen zijn 2089 spaarders; van Juli i883 tot Juli 1884 zijn 36356 stortingen gedaan, en de opbrengst der Spaar zaamheid beloopt tot 212,232,70 c. De Spaarkas! Als men een ponks ken in de Spaarkas heeft, welk zoet appelken voor den dorst! men wilt een affaireken beginnen, 't geld is daar! er is een moeielijk gevall ge moet niemandgaan schoon spreken, ge moet geen onkosten doen of hoogen intrest betalen, 't geld is daarl ge kunt het gaan halen! Eere aan Iseghem! zijn voorbeeld wekt er velen op, in alle streken van Belgenlandl 't Verslag van dees jaar eindigt met aller nuttigste bemerkingen, bijzonderlijk over 't maandag draaien en het tuisschen, twee rampen die vluchten voor de Gespaarzaamheid, gelijk de duisternis voor de zon. Over 10, i5 jaren, zegt 't Verslag, waren er hier met honderde draaiers die hun eigen en hun Familie ongelukkig maakten, en nu zou men groote mceite moeten doen om er 20 te vinden. De verpandingen inden Berg van bermhertigheid zijn onbeduidend geworden. O gelukkige Spaarzaamheid.... Dat men toch in alle huisgezinnen het Boek der wijze Gecpaarzaamheid koope; de prijs is maar 3o c. en de vruchten zijn onschatbaar. Pront nieuws: Ze zeggen dat de P.est in Turkije woedt, vreeselijk, langs Bagdad. Men vreest voor Zuid-Rusland. T'Hal zijner ook groote feesten geweest voor den Burgemeester en Schepenen die eindelijk benoemd zijn en ingehaald. Er is te Gent,in Casino, een schoon Expositie van bloemen geweest. De bloemen, dat is toch iets wonderbaars, en boven alle verstand: hoe dat er in den grond een klein zaadje breekt, een stammeken voortbrengt, dat losbreekt, omhooge stijgt en kleuren oplevert,die men te vergeefs bij de Schil ders zal zoeken. De menschen overwegen te weinig. Men zoekt nog altijd achter-den koopman Descamps, uit Charleroi verdwenen. Er is in Antwerpen 'ne Rus geweest van 2 meters 35 lengte. Z H. PAUS Leo heeft 20,000 fr. gezonden aan de zieken van Mar- seilje. Betere BERICHTEN zijn toegekomen over de Belgische Landverhuizers in Mexiko; ze werken voor eigen rekening en be ginnen gewoon te worden aan 't klimaat der lucht. De toestand

De Werkman | 1884 | | pagina 1