Groole Spreekplaats. F SS#@g.Stt®S8SSSSS3« 3 BUITENGEWOON NUMMERi 12" JAAR. -- N" 615i Augusti 1884. DE WERKMAN verschijnt alle Vrijdagen, en is te koop aan 0,05 c. Abonnementen voor België, op alle tijden des jaars. aan 2,50voor Holland, Frankrijk, Duitschiand Amerika 4,50 's jaars, franco thuis; P. DAENS-MAYART, Achterstraat, AALST; Werkman! Werkman! Achtbare Lezers en Lezeressen, d'eer van U allemaal den goeden dag te wenschen en de gezondheid en den vrede, en al 't geluk dat 'ne mensch op de wereld kan genieten. Hertelijk dankbaarzooveel van onzentwege! Maar de scholen? Ha,de scholen! 't Is nu zes jaar dat wij wroeten en werken, tegen al 't geweld der Moortelnesten, om vrije goede scholen te hebben. Ja, Vrienden, dat is een groot memorabel werk geweest; men spreekt ervan tot in Amerika toe, en binnen 1000 jaren, 't zal nog in de kronijken figureeren! En nu, Werkman, dat wij den Triomf hebben, nu zal alles toch ten beste beridderd worden? 't Is te verhopen, menschen, en 't is daarom dat wij met aan drang schreven, van wel de Gebeurtenissen dezer dagen te volgen, van zijn macht te gebruiken en zijn goe ie werken en gebeden tot die intentie op te offeren.Ge weet dat de plans der nieuwe schoolwet verschenen zijn! Zekerlijk weten wij daten ons bekommernis is groot. Achtbare Vrienden, ge zult d'artikels der nieuwe wet afge drukt vinden, enmiddelijk na dees Parlement; elk kan de zaak studeeren en oordeelen. i i maar een school zullen moeten hebben en daarbij een klasken met 'ne schijn van godsdienst, terwijl de katholieke Gemeenten, die de vrije school of de g'adopteerde school verkiezen, daarbij nog een gemeenteschool op hunnen rug zullen krijgen.... Al die zaken moeten voorzien worden! 't Is te laat geroepen, zei de arend, en hij had de kogel in 't lijfDat derde punt is een scherpstekende kostelijke doorn. Bijvoorbeeld. tTa, haal een voorbeeld aan. Ik ben gemeente, ik verkies voor de meiskes de school'der Religieusen; 20 familievaders teekenen; ik, gemeente, moet voor die 20 Familievaders, een ander school oprechten! 't Is grof, Werkman Ja zeker, 't is grof, en daarom wordt er algemeenelijk tegen dit paragraf van artikel 1 en 4 geschreeuwd! Werkman,'zoodat wij wederom mishandeld zijn en Neen, zoo niet! van nu af, gelijk de wet is, zijn er groote voordeden aan vast; doch 't en is op verre na niet genoeg, en wierd de wet gestemd zonder verandering ('ne varietur) wij zouden reden hebben Van moedeloos te worden? Neen, maar van droef te zijn; doch gebefte bemerken, acht bare Lezers, dat de katholieke Ministers die plans der wet hebben moeten opmaken, in presentie van den Koning, ergo, te veel naar de Gouvernementeele macht; ten tweeden, dat de Kamers den 5 augusti gaan bijeengeroepen worden, om deze plans te onderzoeken en er de noodige veranderingen aan te brengen; ten derden, dat het onmogelijk is,artikels van een wet aan te nemen, als deze arti kels door al de katholieke gazetten betreurd worden. Werkman, we zijn krieus legen den 5 Augusti. Ja, geliefde menschen, 't zijn gewichtige en groote zittingen; dat elk zijnen invloed van ambt en staat toch gebruike, en bijzon derlijk, laat ons met deze dagen, Ons Heer en zijn Heiligen te voet vallen, om hulp en bijstand, dat de nieuwe schoolwet toch voor- deelig zou mogen zijn voor Kerk en Vaderland, en eenforteres tegen de Vrijmetsers,die later nog zullen aan 't hoofd komen, met des te Zeer wel, Werkman, maar wat is uw gedacht? Ons gedacht? welnu, rechtuit gesproken, 't en is maar half en half; d'inzichtea zijn goed, maar de palen zijn te slap. Wat zijn d'inzichten der wet? D'inzichten der wet zijn gesteund op de Vrijheid en de Gelijk heid. Dat de Staat alle welingerichte Scholen zou ondersteunen, en dat elke gezindheid haar scholen zou hebben..,. De katholieken hebben hun scholen; indien de liberalen nu ook hun scholen had den of wilden maken; Ja, wilden maken! wacht daar naar, maar vast er niet naarsmeeren en tee- ren met ons geld, gelijk ze zes jaar lang gedaan hebben; met hun twee handen in de Staatskas wroetelen en 't bloedvan ons hert uitzuigen. Wij zeggen dus, in dien de liberalen en geu zen hun schelen hadden, alles liep op gesmeerde wielkes; 't Gonveraement-fiL^fes^'ja^?:-->^y;y?g:yg^"'- zou voor 't ongedwongen Onderwijs der behoeftigen doen zorgen, en nooit zou er over die kwestie van Onderwijs troebel of onkost in 't Land zijn. Maar de Geuzen hebben 't hert niet van scholen in te richten met hun geld, en de plans der wet rieken naar die laderigheid der Vrijdenkers; Welke zijn de plans der wet1 Ten eersten, ze geven aan de Gemeenten veel macht over de scholen; nergens zal er een Meester of Meesteres kunnen blijven tegen 't gedacht der Gemeente-Overheden; ten tweeden, de plans der wet werpen de zotte schoolonkosten af de Gemeente betaalt hare scholen en schikt hoeveel zij zal uitgeven; ten derden, de plans der wet zijn een herkenning van 't Vrij Onderwijs; de ge meenten mogen desnoods d'officiéele school afschaffen en enkel en alleen een ondersteunde vrije school behouden.... Dat zijn de voor- deelen, doch er zijn ook nadeelen! Welke nadeelen zijn er, Werkman? Ten eersten, er is nog te veel Staalsmoeialerij onder; ten tweeden, de rechten der liberale minderheden zijn stabel in die plans, en de rechten der katholieke meerderheden, wankel; ten derden en principalijk: 't is te vreezen dat de liberale gemeenten meer arragie En wat zeggen d'officiéele Meesters, Werkman? D'officiéele Meesters! er zijn er die zondag als ge stampte duivels naar Gent geloopen zijn! er zijner, die in de liberale gazetten bul deren en dreigen; doch al die redelijk wilt zijn, moet bekennen dat de plans der wet gqnadig zijn jegens d'of ficiéele Meesters. Wat heb ben wij gezien,van 1879 tot 1884? Haat en wreedaardig heid! De katholieke officiéele Meesters, buiten, zonder respijt en genade! Hoe zullen ze leven! Dat trekken zij, Geuzen, hun niet aan! Den Nuntius buiten! De Bisschoppen gepijnigd in hun vrijheid en in hun Finantiën! D'Onderpastorijen afgeschaft! Alles en altijd zon der genade! En nu, welk verschil! zekerlijk, Inspekleurs met 7 ik 10,000 fr.; directeurs en directrissen met 10 ik 12,000 fr.; mees ters en meesteressen met 3 a 5000 fr.; dat zal men niet meer zien; die toestand kon niet uitgehouden worden; g'heel de wereld begon er tegen op te spelen; maar verders, alles wat gij in de wet vindt, is Vrijheid en menschlievendheid, ja zelfs veel toegevendheid.... Daarmeê, achtbare Lezers, hebben wij d'eer u vriendelijk te groeten en I Maar, Werkman, ge zult ons toch sekuur al de tij ding en meédeélen? Als 't God blieft, Vrienden, als 't God blieft, en wij hopen i goed nieuws te mogen melden; want d'heeren Gekozenen weten wat hun Volk zegt en waarover hun Volk met rede klaagt; nooit was er i zulke bekommernis in 't Vaderland; de menschen hebben geen sen- j tie om ander zaken te lezen, en 't is daarvoor dat wij ons nieuwe verhalen van 't Klein Bailluken van Aalst en van de Laatste dagen van Alexander II, nog eenige weken uitstel, hopen wij, met alge- meene approbatie.... En nu, Vrienden, God geeft dat alles wel gaat, want 't ware te schrikkelijk, dat 't Katholiek Belgenland, na al zijn devoiren, na dien grooten Triomf, nog in de strikken en onkosten zou blijven van dat helsch ras der Vrijmassonnerie. Wetsontwerp van Schoolhervorming. Art. 1. In elke gemeente meet er eene gemeenteschool zijn. De gemeente mag vrije scholen aannamen en ondersteunen. Werkman. 1

De Werkman | 1884 | | pagina 1