De Ziekte Rampen, Misdaden en Ongelukken, De dieven t'Antwerpen. Samenspraak stuk in Polen beraamd, om te doen gelooven dat het een nationale opstand was, doch dit valsch spel is gansch mislukt. Ziehier nu bijzonder nieuws uit St Petersburg, gedagteekend 4 Augusti: Men komt te Saratoff een geheime drukkerij te ont dekken van de Nihilisten; ze was ingericht door Bogdanoff, een vluchteling uit Syberië. Veel dokumenten zijn in beslag genomen. Bogdanoff, als hij de gendarms zag komen, heeft zichgezelfsmoord. No zijn er gevallen van ziekte geweest in Italië, tegen Turyn, te Mon- calieri en te Carcassona. Uit Toulon schreef men zondag dat de Ziekte veel verminderde; de magazijnen worden terug geopend en de stad krijgt het aanschijn terug eener bewoonde plaats. Men had het niet durven schrijven, maar 't heeft daar wreed gegaan.... Tot Aries, in 't Zuiden van Frankrijk, alwaar op 29 Vrijmetsers die op 't Stadhuis zaten, er 21 ge vlucht zijn, tot Aries is de Pastoor Olivier nu bezweken, ten gevolge van zijnen iever om d'arme zieke Parochianen te helpen. Ge vindt onder de Franschmans een groote edelmoedigheid: de markgravinne de Bois- d'Herbest is uit belofte naar Marseilje gekomen, om de zieken op te pas sen; ze dient nu in een hospitaal, benevens de Nonnekes; G'heel 't Le ger van Italië staat aan de grenzen en zeehaven, om den Cholera tegen te houden; en nogtans is de ziekte er reeds verschenen. Z. H. Paus Leo heeft aar. alle Aartsbisschoppen en Bisschoppen van Italië, die zich te Roomen bevinden,order gegeven van naar hun bisdom te vertrekken, in 't Vooruitzicht dat de Cholera er zou kunnen komen en dat zij op hun nen post moeten zijn, aan 't hoofd der Geestelijkheid. Loodgieter van 't dak gevallen. Zaterdag morgend ten 6 ure, op St-Jans-lIospitaal te Brussel werkte de lood gieter Jan Noens, op 't hoogste van't dak in de goot; een hoofddraaiing be- meestert hem, hij valt en is dood I Schoon madammen. Een brusselsehe gazet schrijft dat een half dozijn madammen in de straat Een-Persoon, den schilder T.... hebben afgeranseld en overtrappeld, dat de man niet beter peisde of zijn laatste uur ging slaan. De Policie heeft geverba liseerd. Bazin gevatleD en dood. Ja, te Brussel, St Gill.s, Ruslandstraat, houdt de weduwe Devillers herberg; d'ander week ten 11 ure voornoen, ze gaat in den kelder, om een flesch likeur, valt, haar schedel is geborsten en zonder nog taal of toeken te kunnen geven, ze sterft ten 2 ure 's nachts. Koetsier gevallen. D'ander week donderdag aan de Louisa-Lei, de volkeren verschoten niet weinig als ze den koetzier M. V. van zijn rijtuig zagen vallen. Hij was door een geraaktheid getroffen en ligt als dusdanig in 't Hospitaal. Dieven t'Antwerpen. 't En is geen klein bier; z'hebben nu het huis van den rijken M. Biart, Louisastraat 8, gansch geplunderd. Als die heer thuis kwam, hij viel bijna in onmacht van schrik, ziende de groote de- Struktie in zijn huis. Alles lag overhoop, zelfs haddeu de dieven op een der bedden geslapen; in den gang lagen hamers, breekij - zers, tangen enz. Juist had de Policie vernomen dat er in een lo- gist der Lombaardevest N° 55, twee kerels logeerden, die veel ver teerden en er niet juist uitzagen. Men ging zien, ze waren weg 's anderdaags kwam een der kerels en werd in hechtenis genomen. Men deed huiszoeking in zijn koffers, en vond veel effekten van M. Biart; zijn naam is Thys, de tweede dief,. Vervliet genaamd, is te Brussel geweest en wordt er opgezocht. 't Is een oprechte bende; niet alleen is er gestolen bij M. Biart voor meerdan 20,ooofr., maar ook bij M. Daenen,langeClarastraat, en in verscbeidc ander huizen. De policie is huiszoeking gaan doen in de woning van Vervliet, die huishoudt met zijne zuster Regina. Aldaar heeft men veel gestolen juweelengevonden,'t is in de Gracie- kapelstraat, veel juweelen gewonden en de schootie Regina is naar de gevangenis overgebracht. Deze dievenbende was bijzonderlijk uit, om te gaan stelen bij rijke menschen, die op hun buitenkasteel wonen, zoo heelt men een boeksken gevonden met d'adressen van verscheide huizen, die onbewoond stonden en in welke men van zin was te gaan stelen. De dieven sijn meestal jongens van 17 a 20 jaar, te lui om te werken en naar geld smachtende voor 't slecht volk der vuil kaberdoezen, zoodat de rampzalige jonkheid die in 't slecht verkeert, niet alleen riskeert een ziekte te betrapen, dikwijls onge neesbaar, maar ook op den lijst figureert der verdachte dieven. Zitten reeds vast to Antwerpen: Mattheus Thys, kleermakers gast, oud 20 jaar; Louis Vervliet, loodgieter, 19 jaar; Regina Ver vliet, René Van den Bosch van Turnhout, oud 24 jaarMaria Vannoyen, 17 jaar dienstmeid, wonende in de Kroonenburgstraat. C'est ?a, Mieken, dwaas schepsel, ge weet toch wel dht de dieverij moest*uitkomen en u zou gebracht hebben in een gedwongen con vent, met verlies van uw reputatie.... Nog twee ander complicen, Karei Vervliet, broer van Leonie en Regina, en Lodewijk Willem Tack, 20 jaar oud. zijn te Roozendaal aangehouden door de wak kere gendarms van Holland. Z'hadden in hun bezit voorwerpen bij M. Biart gestolen. Kinderen verongelukt. T'Antwerpen, inde Braeckelm matraat speelden eenige kinderen achter kisten glas en spiegelsjeen der kisten viel om en zekeren Gustaaf Picard, 3 jaar en half oud, was 't hoofdeken verbrijzeld en dood op den slag. Te Merxem is een jongen van 15 jaar verdronken, met te gaan zwemmen; te Brussel, een treurig geval in 't hotel continental; een behanger uit de Linnéestraat St Joost-ten-Noode, werkte daar op de 2® stagie; zijn zesjarig zoontje gaat bij Vader, doch bijna boven zijnde, kijkt over de leuning, valt in de diepte van den draaienden trap,en onnoodig hierbij te voegen dat een kinderlijkje beneden lag. Arme Ouders!.. Zondag ach ternoen is t'Antwerpen 't zoontje van schipper Dedecker overboord van 'tschip gevallen en verdronken. T'Etterbeek, Ooststraat is een kind van 3 jaar in een kuip ziedende water gevallen, 't welk de moeder daar gere8(i gezet had, om te wasschen. Kind versmoord, t'Hamme, Moerheide. Den 4 A-Ugusli is dat gebeurd; 't jongste zoontje van M. Franciscus De Witte, het speelde niet een broerken of zusterken, niet ver van den mestput; 't broer ken verwijdert zich eenige schreden, 't kind loopt al spelende met zijnen loop wagen in 't klein mestpoeitje; al schreeuwende loopt 't broerken in huis, de moeder komt geloopen, sito, sito, doch te laat, 't arm blooiken was versmacht. De wanhoop der Ouders is onbeschrijfelijk. T'Erpe aan den windmolen is dijnsdag rond 4 ure nanoen doodgereden, Janneken Stalpaert, maar 4 jaar en half oud; gaan oogsten, onvoorzichtig geweest, op karren en wagens geklefferd, er afgejaagd, niet geluisterd, eindelijk op een bier wagen zoo onvoorzichtig geklefferd dat er geen hulp mogelijk was en d'overrijding onvermijdelijk. De menschen weten er veei in. maar 't is hoegenaamd nieraauds schuld; had g'heel de wereld der Justicie op den wagen gezeten, nog zou 't kind over reden geweest zijn. Voorzichtig aan water- en beirputteo. Dit kan niet genoeg gezegd en herhaald wordenVoorzichtig I voorzichtig! al dat lang en dicht gesloten is geweest, blijfy doodelijk 1 Eerst openzetten, een lichtje laten inzakken en zien hoe de toestand is. Te Thienen. hoort wat er d'ander week is gebeurd in de suikerfabriek van M. Van den Bossche; ze moes ten daar de citerne kuisschen: de arbeider fan der Stappel, oud 01 jaar, daalt neer en valt, verstikt en dood; de toeziener Blocquinaux,de man ziende liggen, daalt ook in den put, valt schielijk en is ook dood; er waren nog ander perso nen die 't getal slachtoffers wilden vermeerderen en tegengehouden wierden. De twee slachtoffers wierden met haken uitgetrokken, ze waren dood I... Ver staat het toch wel en zegt het voort: 't Is subiet doodelijk van in citernen of putten te gaan, zonder dat de lucht erin ververscht is... Waaro n zoo haastig ren in huis zijn geweest. Maandag-vlerders. Ja,'t is weèr iets geweest te Gent. brugschen steenweg; de genaamde Sis Van der Meersch, oud 38 jaar, was van 'smorgends ten half vijf op ribot; kwam thuis, bezeten van den duivel der dronkenschap, maakte kweste met zijn vrouw die, onder ons gezeid, ook dronk en schupte haar zoo geweldig, dat 't mensch doodziek in 't hospitaal ligt. Ten half drij was 't parket ter plaats De vrouw kon ter nauwernood eenige woorden spreken. De man is aanstonds gekerkerd. Ziedaar de droeve gevolgen der zatlapperij. Boerenknecht doodgereden. Te Pontacelles, vrijdag, de genaamde Jan Tist Burion keerde met een voer graan naar huis; hij viel eraf, en werd onder de wielen doodgemorzeld. 43 jaar, laat een weduwe en 3 kinderkas. Koolmijner doodgereden. Te Sint-Margriet, bij Luik, in de koolmijn Bonne-foi is demijner LouisDigneff door 'ne waggon verpletterd, een droeve weduwe en verscheide onmondige kinderen achterlatende. Verdronken in de Zee. In Oostende gebeurd, zondag morgend ten 7 ure, aan 'de losplaats; 'ne man, over 4 weken getrouwd, leerde zwemmen met den reddingsband, méinende aldus geen kwaad te kunnen; juist als hij ao meters van den oever was, de koorde schiet los en hij zinkt in de diepte neêr. Korts nadien wierd zijn lijk gevonden... Droeve jonge weef1 armIll NI 1 ii'lil RECHTBANKEN. De schoenlapper Priest van Brussel, die geusachtig leefde met een on ge lukkig vrouwspersoon en haar daarna vermoordde, is tot 10 jaren dwangarbeid veroordeeld. Het parket is naar Blankenberg geweest en heeft daar zedelooze prenten aangeslagen, door een geuzen- winkel van Brussel gezonden, om op 't strand te verkoopen. Ge ziet wat die genzen durven 1 En dékt wilt de kinders onderwijzen Frans Meert, van St Pieters- Leeuw, is tot 6 maand gevang veroordeeld voor moordpoging. De 3 Posi-dieven van Breda zijn verwezen tot straffenvau 6tot 8 jaar gevang. De Post-diefte van Lokeren blijft tot heden ongestraft. Is de dief een Vrijdenker, hij zal in z jn vuist lachen; is er in hem nog iets christelijk, hij zal in onrust en knaging verkeeren, want de leerstelsels van onzen Godsdienst zeggen: Die gestolen hesft, moet restitutio doen, of geen vergiffenis! En zoo ziet men hier, hoe de Godsdienst alleen, de misda den kan beletten en de misdadigers tot beternis brengen. Zekere Gillaerts, 43 jaar oud, mecanicien, wonende te St Joost-ten-Noode, en zijn vrouw Antonetta Van Millo hadden hun dochterken van 8 jaar zoo schrikkelijk mishandeld, dat het arme schaap bijna zinneloos was ge worden en door een geburevrouw opgenomen. Voor dio schandige fei ten is de man tot 12 maand gevang veroordeeld en de vrouw tot 6 maand. Men zal zich herinneren hoe de dienstmeid Philomena Van Staelen te Kruibeke, wreedaardig wierd vermoord door zekeren Ille- gems, maar 19 jaar oud. Zij had 13,50 en met dat geld wilde de schurk gaan kermis vieren; 't geld kreeg hij, maar 's anderdaags ten 4 ure 's uohteuds, als hij zijn oogen opende, 't waroa marchessées die hij voor zich zag Btaan. Nu is hij ter dood verwezen. tusschen een Geuzemeester en zijn vrouw. Hij. Ach, oei, ai..,. Welke tormentatie! Is dat een leven sedert de kiezing! dag en nacht, 'k zie duivels, 'k zie komiezen, 'k zie katholie ken; 'k wordt levendig in zwart# dikke buizen gestekeu!... En dan nog 't gezaag moeten hooren van dat wijf! Zij. Wadde! 't gezaag van dat wijf! haddet gij naar mij geluisterd, we zouden nu in die droeve laberenten niet zitten I Hij. Naar u geluisterd!!! Wat konden wij doen? Zij. U alle gelijk tegen de Schoolwet verzetten, van als ze voorgedragen wierd, en PeeVanHumbeeek zat van eigen sloot; nu zijt ge met hem ingescheept en ge moet met hem varen! Hij. W'hebbentoch veel geld gewonnen! Zij. Ja, maar duivels brood brengt malledikse bij; 'k zou willen vrouw geweest zijn van een vrije katholieke Meester en geld verloren heb ben, want nu.... Hij. Alia, laat mj gerust! /Jrj Zij. Als ge daar gekleed gaat gelijkjeen] arlekijn, weet ge wat de boeren zeggen: 't Is van ons zweet! 't is van ons zuurgewonnen gold, dat die luiaard al dien poef maakt, zeggen zei H<j. En gij dan! ge zijt hier gekomen met een mantelken en nu g'hsbt 'ne paleto gelijk madam von den Burgemeester! Zij. 't Was om uwentwil, om uw school te verheffen, ge waart immers van grooten huize.... En daar 6 jaar leven als Vrijdenkers en Solidairs, niet kunnen te biechten gaan! En weten datde Dood ons alle dagen ban vinden.' De Kiezing is oen klein sententie geweest, tegen de groote sententie bij Ons Heer! —3 j Hij. Prullen! g'hebt dat in de Werkman gelezen, in die vuil gazetl

De Werkman | 1884 | | pagina 3