!)e Zittingen der Hamers. Groote Kool mijnramp. Gevecht te Wilryck, Doode. IÖVERMÈÏRE. Dubbele Moord* Tist en Kwasttwee Moortelbroêrs, Brand te Biévène. -- Veel Slachtoffers. Herseaux, d'ander weak, een keer die per voituur over d'ijzere route reed,is door 'ne koopwarentrein gevat: Man en peerd dood op den slag. —Welke onvoorzichtigheid tochDe werkman van den ijzeren weg, Con stant Claude had den trein genomen van Namen naar Brussel, om te Malvoie af te stappen; doch de trein was direkt en wat doet Constant Hij springt van den trein en bekoopt het met zijn leven. Hij was letterlijk vermorzeld. Maar 20 jaar oud. Watprramnon Vrijdagvan d'ander week waren vijf V wtcl I cl til JM7I1. joureden tot Oostende gaan een bad ne men, in de plaats Paradijs; eensklaps een der jonkheden zakt neêr en onmogelijk hem nog levend terug te krijgen. Het is zekeren Degangne, meesterknecht inde groote suikerbakkerij Brouckaert. Te Cureghem is verdronken Cornelius B.... fabriekwerker, die in de Senne ging zwem men; hij geraakte in een diepte en vond er de dood. Te Ensival, een jongen van 13 jaar zekere A. L. ging in de Vesdre met eenen stok om de diepte te meten, hij kon niet zwemmen; eensklaps hij slibbert uit, is bui ten grond en sterft. Te Brussel is maandag morgend ten 5 ure uit de vaart van Charleroi gevischt 't lijk van zekeren F... Paul, kleermaker woonachtig in d'Arteveldestraat, maar 20 jaar oud en over 6 maand ge trouwd. Dat de kinderen toch voorzichtig zijn Hoort 't wreed geval totUkkel: Twee kinderen van'ne schilder waren tegen Ruysbroeck in •enen arm der Senne gegaan. De oudste zonk en riep zija broêr,de broer wilde hem helpen, en hij haalde ook zijn dood in 't water een ander broerken van 11 a 12 jaar kon gered worden en moest met dit wreed nieuws naar huis. De moeder, men vreest dat ze zal zinneloos worden van droefheid. Zaturdag ten 4 ure namiddag, te Couillet, in de mijn Fiestaux; op een diepte van 619 meters werkten 100 mijners, op het oogenblik dat het grauwvuur inbrak en ontplofte; plotselings wierden al de lichten uitge doofd en men hoorde gehuil en gekerm in den zwarten donkereu. Als er hulp opdaagde en dat men met goed afgesloten licht in de mijn daalde, wierden er 12 dooden gevonden en7 gekweteten... Een der gekwetste hep in de vlucht naar huis; en daar komende, hij valt en is dood!.... Schrikkelijke zaken; er waren gekwetste werklieden, met al hun kleede ren van hun lijf afgebrand. Volgens d'eerste tijdingen was de ramp veel grooter men sprak zelfs van 60 dooden, en al de Bloedverwanten der mijners uit den put liepen in de grootste droefheid naar de plaats der ramp; van den eenen kant was daar vreugd en van den anderen kant, droefheid; vreugd als de na men der geredden afgeroepen wierden, droefheid en smartgeschrei als men de dood of de gekwetsing zijner geliefden vernam. De gekwetsten werden naar 't gasthuis gebracht, alwaar zij aanstonds bezorgd wierden door de Doctors en Religieusen; er lagen er 18, onier welke jongelingen van 15, 16 eu 17 jaar; bij een der stervende, schrijft oen gazet uit de Walen, bij een der stervende, bevindt zich zijn vrouw, bijna versmach tende in haar tranen, en zijn jong zoontje dat de vliegen van 's vaders voorhoofd jaagt. Een weinig verder ligt een jonge gekwetste wiens broeder in de zaal daarneven zijn laatste snikken uitbreekt... Welke schr kkel ijke gevallen |JBiévène is een Parochie tegen Doornijk; vrijdag avond ten 5 ure, is aldaar afgebrand de groote pachthoeve der weduwe Van den Perre; op 20 minuten tijds stond g'heel de pachthoeve in laaie vlam en er was geen water om te blusschen; ten 7 ure liepen de verkens in de vlammen rond; 't was schrikkelijk om zien10 personen gin gen in de stallen om die dieren te redden, juist als zij daar zijn, het dak, de zoldering stort in, en ze zijn begraven in de vlammen 6 mijn er uit de puinhoopen gehaald, in den afzichtelijksten toestand; drij hunner zijn nog denzelfden nacht bezweken; dan heeft men nog x lijken uitgehaald, die onberkennelijk waren. Zondag nacht,te midden in 't dorp,na hevige woelingen ontstond er gevecht tusschen soldaten van 't 6° linie, van 't 6' artillerie en burgers. De wacht van t fort is er tusschen gekomen en heeft op de burgers geschoten en gestoken. Een jongeling van 22 jaar, Frans Geens, kreeg een kogel in de borst en viel dood; zekere Edouard Mampaey is gestoken door een bajonnet, J. Van der Reeth is door een geweerschot gekwetst aan den knie en Constant Posemiers heeft op zijn hoofd 'ne kap van den sabel gekregen; 't Parket en de gen. darms zijn maandag in deD vroegen morgend naar Wilryck vertrok- ken. Vier soldaten, in 't gevecht gekwetst, zijn aangehouden. En wat zullen ze doen met de wacht van 't fort te Wilryck? was 't noo- dig van op de Burgers te gaan schieten, gelijk in een wild land? Gepleegd woensdag achternoen, d.v.w. August De Schryver, een gemeene kerel, wonende in de Broeckstraat, had over eemgen tijd rusie gehad tegen Emiel Wauters en met hem gevochten hierover roces-verbaal en prompte Justicie te Dendermonde, alwaar De chryver dijnsdag is veroordeeld is geworden tot 3 maand gevang. De Schryver was razend, speelde op tegen Wauters, zeggende on schuldig veroordeeld te zijn; hij maakte zijn eigen op en ging zich te Genteen wapen koopen.Woensdag liep hij rond en zag Wauters en zijn zoon op hun veld;hij lustte aen eerste ^chot op den vader die neêrviel als een lijk; dan schoot hij naar den zoon, die ook neerviel, doch niet botsdood gelijk zijn vader, alhoewel zijn toestand zeer be denkelijk scheen. De moordenaar liet zijn twee slachtoffers liggen en vluchtte weg, als een andere Cain, in de bossehen tusschen Berlare, Overmeire en Uitbergen. Daar doolde hij rond, altijd gewapend en dreigende neer te schieten, al wie zou genaderd hebben. Vier dagen en vier nachten is hij omringd gebleven van de gendarms;doch zon dag avond heeft hij zich vrijwillig gevangen gegeven en is maandag door de gendar_ns van Zele, met den trein van 8 ure 5o m. naar Dendermonde vervoerd; de gansche gemeente was te been, om den wreeden moordenaar te zien. De zoon leeft nog, er is hoop... Wat zullen wij zeggen? Wildheid en wraakzucht 1 Die zijn gramschap niet leert bedwingen, valt in d'ijselijkste gevallen, wordt eindelijk gebonden als een wild dier en voor zijn leven gekerkerd, hetgene geen klein schande en geen gering torment is. T)ifi>vf»riïf 71 Twee gésiepen3 kerels die t'Oostende aan het sxwikj v A/i strand de badwagens plunderden,als 't rijk volk in zee was, deze slimme filous zijn eindelijk betrapt en aangehouden.Eens lukt het al; eerlijk duurt langst. Te Breda zijn er wederom 2 aange houden voor de dieften t'Antwerpen, zekeren Guillien Tack 19 jaar oud, marqueuren Char el Vervliet 29 jaar, metsersg. beiden geboren en wo nende t'Antwerpen, 't Is een schoon eer van met naam en stuk in al de gazetten te figureeren en voor altijd met een geplekte reputatie te loo- pen, is 't een schoon eer Tist. Kwast jongen, 't is.. 't is van palot... Onzen haring braadt niet meer! we zijn ge klopt in dekiezingen en geklopt in de manifestation... G'en zegt gelijk niets, kwast! Kwast. 'k Ben droef,Tist, en de droefheid is stom! Waar zijn toch de tijden! in 1857 en in 1871, w'hadden de straat voor ons alleen. Tisl. En nu. 't Is miserie op tafel!.. Wij treden op straatI Kwast. En de klerikalen komen ook af, ze krijgen den helft der stad. en hier onder ons gezegd, maar dat ge dat moest in een staminó voortbabbelen, Tist, 'k sloeg u zonder genade den kop in. Tist. Och Kwast, we zijn immers bijeen; hier moet er met de lui niet geschoten worden! Kwast, i— Welnu, de klerikalen waren 't dobbel van ons mannen, en veel deftiger! bij ons was veel gemein straatvolk, zelfs lichte cavallerie van vrouwvolk, enfin alle baten helpen toch! Tist. En z'hadden 't Volk meê, dat is gezien aan d'Hallepoort en op d'Hoogstraat en op den Berg van 't Hof en op de Boulevards. Kwast. Terwijl wij Tist. Zeg het maar effenaf: dat er vèel ons met hun oogen achterna riepen: LANDOPETERS. Kwast. Tist, w'hebben er ons tech nog al meê gemoeid. Op 6 jaar 500 miljoen leenen en elk jaar 20 miljoen meer lasten, dat is nog al ge peperd! Tist. 't Is spijtig dat die schoon zaken moeten eindigen... En ons liberale gazetten hebben ook niet te klagen gehad: 'ne koek van 400,000 fr. mogen partagéeren! Kwast. Superbe was 't.... Maar Tist, hoe is 't op 't Stadhuis geweest zaturdag? Tist. Krot en compagnie, Kwast! Maar 48 Burgemeesters! Kwast. Maar 48!!! 'k meinde dat er 1000 gingen komen. Tist. 48, nog gewillig genomen, want er waren nog geleende man nen tusschen! 48! t is om dood te vallen! En als ge peist, er stond wijn gereed, bordeaux, rhynschen, champagne, en telloorkes dessert, en ze wisten dat! Kwast. Tist, 'k vrees voor Buis in October! Ge ziet, als de dagen korten, de Winter is daar seffens, en Buis krijgt d'een schande achter d'ander... En gaan wij nu nog voort manifesteeren! Tist. Waarom niet? Zoolang als er gevraagd en betaald wordt. Kwast. 'k Mein, Tist, dat wij zullen lukken, als.... Tist. Ha, wanneer? Kwast. Als de kiekens zullen tanden gekregen hebben... Ai, oei, hi, waar zijn de schoon dagen van voorheen!... Tist. Maar Kwast, om met pratijk te spreken, hoeveel gaan wij nu zeggen Kwast. Hoeveel? Er waren er misschiens 3000, 't vrouwvolk en de straatjongens meêgerekead, 3 a 4000; ons gazetten zullen afgeven van 30,000 man Tisf- Jamaar, ons gazetten hebben eenhooger patent dan wij, om te liegen. Kwast, Laat ons dan nemen van 10 tot 15,000 man, allen kiezers van de deftigste, en daar doen wij geen man af; voor de dood niet fUTist. Daar zweren wij op! tusschen de 12 a 15,000 man Arsoh kadé, alzop trekken wij de wereld in! lotj ons déer. Maandag hernamen de Volksvertegenwoordigers hunne werkzaam heden. Alles was nu stil, want den Burgemeester van Brussel heeft maatre gels moeten nemen, en artikel 275 van 't Strafwetboek hangt te Brussel uitgeplukt: 15 dagen tot 6 maand gevang en 50 tot 300 fr. boet voor al wie door woorden of opstokerij of gebaren de Ministers of de Leden der Kamer zal beleedigd hebben. Ds Wet most uitge-oerd worden tegen de Ruststoorders zoowel als tegen Dieven en Moordenaars; tot hiertoe had de Policie van Brussel van krommenhaze gebaard laten roepen, al boven hun hoofden, maar dat sottespel is uit; laat de Policie nog roepen en huilen on dreigen, er zal op «en ander wijze prompte Justicie gedaan worden. Zoodus, Geus- kes van Brussel en elders, wilt gij boeten betalen en in 't droog zitten, gaat maar de zittingen der Kamers stooren. Maandag was de eerste comparant Frère die met een geslepene be leefdheid kwam vragen om de Schoolwet uit te stellen, ja, uit te stel len, omrede dat er troebel in 't Land is en troebel in de lucht, dat alles later beter zou passen. Zoo spreken de flauwe zieken, die een bittere medeoijii moeten innemen, maar de Docteurs en de ziekenoppassers zijn van een ander gedacht. Minister Jacobs heeft geantwoord dat er geen uitstellen mogelijk is, dat men de Kamer zoo luchtig zal maken als een gloriëtje, dat er geen nieuw Schooljaar onder de wet van 1879 kan ingegaan worden, on dat de Gemeentekiezingen daar zijn. En met 66 tegen 35 st. zija die woorden goedgekeurd. Daa heeft gesproken meester Willeqaet van Gent, denzelfden die ons den 10 Juni te Brussel tegenkwam zoo bleek als een boekwei koeksken, Willequet, 'ne Vader-Overste van die kostelijke Inkwisitie. Volgens hem is de Schoolwet van 1879 een perfekt model (en 't Schoalenkwest ook zeker!) en't nieuw wetsontwerp vindt hij wreed en valsch. Hij zegde ook dat de Brusselaars hun ontslag mosten geveu, doch met die woorden had hij opzijn scherpe lip gebeten dat 't bloed er uitkwam, want dekatholieken riepau: En hoe is uwpositie te Gent?... Ik zeg, riep hij, wat ik zag, en dat is de waarheid! Dan zijn Bara en Frère afgekomen, met een walenschip vragen naar si en naar la, maar minister Jacobs antwoordde: Geen tijd verliezen 1 Er zal daarop geantwoord worden, onder d'artikels. Frère begon Gaï- phas na te apen, eu vun 't schandaal te roepen, maar de President deed hem zwijgen, zeggende dat hij niet mocht spreken, zonder 't woord ge-

De Werkman | 1884 | | pagina 3