10 M jyp«i Drij en Wier isof de 7 ramenassen Loopende nieuws, - Rampen, Misdadèn en Ongelukken. Joseph Leonard Van Bogaert, MJV Ijsuepj iuymi. dige ell liefelijke pp^ten voor menzweeringen. De Czar gaat toch naar Warschau, de hoofdstad van't oud-Pelen; al de suspekte personen zijn uit de stad gejaagd; de straten en markten zijn afgespannen door de Troepen; plezierig ahoo reizen, g'hebt er de complementen van; men zegt dat de Czar direkt van Warschau naar Berlijn zal gaan, den ouden Willem spreken; van den anderen kant zal Frans-Josef van Oostenrijk, te Varzin bijeenkomen met keizer Wil lem. China en Frankrijk staan wederom pik-h-pik en 't zal er nog op een vechten geraken. De geruchten" van een oorlogsverklaring liepen d'ander week, doch de kreupele koerier kwam zeggen dat de tusschenkomst der Mogendheden door China gevraagd wordt. )bis gezongen op 't Groot Concert te Ophasselt. 1. 4 Drij ramenassen Nu, is 't geklonken Ende nog vier daarbij, Hun rolleken is af Met eerste klasse. Ze zijn verzonken O. die begroeven wij, In 't aaklig, somber graf. Bij klok, muziek en trom, Hun schoolvergeuzerij, En blij kanöhgebrom. En ander plagerij, 'T was jubel in den lande,) 'T is naar de maan, waarachtig) En viering overal. )bis. Met commissairs specials)bis Of het er spande 1 De wind van achter 1 2. 5. Waarom die blijheid? Ook, daarop geven Och luistert allen goed Wij peper, och zoo blij Zit recht en vrijheid Wij gaan herleven; Niet diep in 't Vlaamsche bloed? Ons landeken is weêr vrij.. Nu tot ons grootste spijt In plaats van broers macons, Wij waren beide kwijt; En loozefranskillons, Doch, hebben ze herwonnen?) W'hebben thans Vlaamsche mannen) <?ns klokken riepen 't luid Ibis. En spaarders ahn de kas Eii ons kanonnen!... En felle jannen! 3. 6. Ons broêrs Ministers Kb'nk nu ons leuze Die pastten ons 'nenschoen, Vol waarheid, weer in 't rond. (De GeldverkwistersTot spijt der Geuzen Van twaalfmaal vijf miljoenVoor wie zij niet bestond. Maar 't neep ons aan den voet.. Ja de Eendracht maakt macht. Vlug op Wij mikten goed.. Blijft dat verstaan, en g'acht. En 't Geuzenras vloog buiten) En will m'er ook naar leven,) Ze pakten eenen post, )bis. Dan is de kliek, voor goed, )bis. De zeven guitenHieruit gedreven. OVERLIJDENS: De Hertog van Wellington is subiet over leden m de statie van Brighton. En juist terwijl wij naar d'overlijdens rondzien,ontvangen wij uit Dendermonde eenen doodbrief. Wie zal 't nu zij al Den brief geopend; ai, och Ileere toch! 't is d'achtbare Familie Bogaert, van Temsche die het afsterven laat weten van hunnen teergeliefden Broeder, Schoon broeder en Oom, den eerweerden heer Superior van 't Bisschoppelijk Collegie te Dendermonde ea dekanale Schoolopzichter van't Lager Onderwijs; na een korte ziekte overleden zondag laatst in den jeugdigen ouderdom van 36 jaren... Wat zullen de studenten verschieten! Want het dunkt ons, wij hebben gehoord dat hij nog op de Prijsdeeling is geweest; die minzame en alombeminde Heer, hij heeft te St Nikolaas als Professor gestaan, en in honderde herten is zijn naam er met dankbaarheid geprent! 't was een stille water, dat een diepe geleerdheid verborg; 'tHandelsblad verheft zijne dichterlijke kennis der Moedertaal. Al die hem kende, te Dsndermonde, droeg hem een ware genegenheid toe, en ongetwijfeld zal hij reeds het eeuwig ge lukkig leven genieten... De plechtige en treffende Begrafenis had plaats te Dendermonde in O. L. Vr. kerk, woensdag ten 10 ure. T'Autwer- pen is overleden M. Sehoofs Collin, sedert lOjaar aan 't hoofd der Bedevaarten naar Lourdes in Frankrijk. M. de Kanunnik Beauvois heeft aan sijn graf te Edegem, treffende en troostende waarheden over het deftig leven van den afgestorvene kunnen uitspreken. dom. Te Zevenbergen in Holland zijn 20 veldarbeiders ziek geworden door 't drinken van onzuiver water. In Amorika worden de Belgische glasblazers hoog geprezon. De Belgen zijn werkzaam en vernuftig, maar ze drinken te veel, en al wie maandag begint te vieren, is kapot en verloren; de beste ambachtsman die maandag viert, geraakt overal buiten. Tot Iseghem is 't maandag-vieren bijna uitgeroeid door de wijze inrichting der Spaarzaamheid. Menschen, er loopen helsche deuge- nieten rond: Onlangs waren Geestdlijken uit Doornijk met een Patro- nagie jonge werklieden naar Oostende gegaan; in Oostende, ze gaan eten, een der Pasteorshoeden wordt gestolen, ja gestolen, om ermeê allerlei schandalen uit te rechten en 't Geestelijk nadien te beschuldi gen. De bideedigde en bestolene Priester heeft een klacht bij de Justicie neergelegd; doch wij vragen aan alle treffelijke menschen: Wat denkt, wat peist ge van de tegenwoordige Lilieraalderij? Bareteit: bij de "W" Leo Van Haevere te Belcele, Arnoutstraat, was in een saladebed een struik aardappelen van zelf uitgekomen, is aldaar blijven voort- groeien tot woensdag derv. w. alswanneer hij uitgedaan is en bevonden met een gewicht van 5 kilos en half aardappels, zonder doorslag, allen zuiver en wel geformeerd ten getalle van 54; deze morkmeerdihe struik had maar 3 stammen. Is dat niet wonder? Van landbouw sprekende, de Boereu-Universiteit leert dat als men raapzaad wil zaaien, men het doen moet, met den zuiden of zuid-westen wind, want dan gelukken zij gemeenelijk goed; om de druiven wel te doen rijpen, is 't goed den muur te zwarten, want 'tzwarttrokt de warmte naar zich; 'tis daarom dat d'Arabiers 'en de bewoners van Suprio en Carthaga altijd witte kleeren dragen. Nog iets: het aardhout moet men kappen in de wassende maan; om omgezet bier weder klaar te maken, doen de Duitsche brou wers een weinig pctassche in water en laten die oplossing in 't vat ko men, zeo is alles hersteld, doch het beste middel om bier lang te bewa ren, is van in elke ton een half pond hop te doen; om melk in de groote hitte of met donderachtig weêr te bevrijden tegen 't zuur worden, doet in iedere teil melk een pitsje potasse, en al wat hier geschreven staat onthoud of bewaar het en ge zult 'ne man van pratieke hulpmiddelen worden. De verstandigs landbouwers zullen nooit de kalveren op den rug strijken®f duwen. Om vliegen te vangen, kook wat krassia hout dat men in d'apotheek vindt, in water, doa er wat suiker of honing bij en zet dat in de plaatsen waar de vliegen komen; ofwel kook wnt peper met melk en doe er suiker bij, daarnaar zijn de vliegen vcrsnakkcrd en ze sterven ervan; om van de muggen niet geplaagd te zijn, hang in de slaapkamer een lanteern, van buiten dunnetjes met honing bestreken, de laatste mug vliegt er tegen en blijft plakken; thymis of alsem of wilde munte in de matras steken, is good tegen de vlooien; om van d'aardvlooien bevrijd te zijn, latsn de Friescha landbouwers 't zaad weeken in een afkooksel van knoflook; voor raapzaad is dat onfeilbaar. zijn er krekels in uw huis, los zwarte zeep in water op en spuit dit in hunne gaten; krijgt ge slechte gazetten in uw huis, geuzengazetten die liegen tegen de sterren op, 't eenigste middel daartegen is de stocf, anders wordt een slechte gazet een post in huis en niemand is slechter als die slecht geworden is, door 't leuzen van geusche geschriften; en hadden wij 't malheur moeten hebben van de Ziekte in ons Land te krijgen, solvabele romediën. g'approuveert door korpsen van Genees kunde, hadden wil in gereedheid; maar wat de slechte schriften aangaat, geen ander remedie dan dezelve te scheuren of in 't vuur te werpen. Men schrijft uit Moerbeke-Koewacht Op Donderdag li Augustus was de gemeente van Stekene met vlaggm en wimpels behangen, ter gelegenheid van het vijftigjarig huwelijksfeest van den heer Dominicus Goossens en zijne gade jufvrouw Beatrix Van Hecke, voltrok ken geweest te Koewacht den 14 Augustus 1834, en nu te samen den ouderdom van 154 jaren. Ten dien einde hadden de. jubilarissen eea plechtige Misdoen celebreeren, en waar het prachtia tweespan van den heer en jufvrouwen Vydt hun naartoe bracht, en na den II. Dienst en Feestmaal door de Jubilarissen op gericht een wandeling gingen doen, naar het naburig Kemseke, en om dan bij hunne tehuiskomst zich eens goed te verlustigen, en dan na den middag eens een bezoek te brengen aan de Koewacht, waar hun het prachtig rijtuig van de jufvrouw Vincentia Saman hun naartoe bracht, en waar zij den vijftigjarigen in betrekking zijnden Koster met een bezoek kwamen vereeren, omdat hij hetge- weest was, die het huwelijk had helpen voltrekken. God geve dat zij nog lange en gelukkige jaren mochten beleven! WÈp V l/JiF .11 rj öji Ue Prijs deelingenDie zoetaar- Ouders, Onderwijzers en Kinderen! Langs alle kanten is er groeten toe loop naar de Prijsdeelingea der Vrije Katholieke Scholen, die de scholen zijn van den ouden Viaamschen Eed en aan welke men dankbaarheid en voortdurende genegenheid is verschuldigd. In de Walen, waar de school hervorming eilaas nadeelig is, daar zwoeren de Katholieke Volkeren dat hun Vrije Scholen zullen blijven bestaan, tegen al wat men zal of kan doen... Wat de Prijsdeelingen aangaat, het is ons onmogelijk al deze Feesten op te volgen: Laat ons alleenlijk melding maken van de Prijs- deeling te Mechelen, voor al de Lagere Scholen .te samen, in'de grootste zaal dei' Stad, die nog te kiein was, om die «2000 scholieren, om hunne Ouders en Familie, om de Voorstaanders van 't Katholiek Onderwijs te bevatten. De Aartsbisschop van Mechelen Mgr Goossens presideerde en sprak tot de kinderen der werkende klas eenige woorden van dank en troost, waarna bij allen hartelijk zegende. De geestdrift en de zalige aan doening waren onbeschrijfelijk. Rechtbanken. Vroeg of laat, de schelm- stukkerij komt toch uit, a'l denken de misdadi gers voor hun booswichterij: 't Eu zal niet uitko men En komt het niet uit, de Dood is daar, die elk op zijn beurt meesleept naar de grooto Vier schaar, waar de rijkste Koning zoowsl als de minste Bedelaar, op 't zelfste bnnksken zullen zitten... In 1877 den 15 November, wierd te Bas- sevelde vermoord in zijn huis een oud zwak man genaamd Jacobus Buyck. Diefte was de drijfveer geweest. Om hun schelmstuk te verdui ken hadden de moordenaars hun slachtoffer opgehangen in de schouw. De Justicie onderzocht, maar vruchteloos. Eindelijk hebben verschelde kerels, die in't fransch werkten, geklapt in gramschap en dronken- schap; van een der bandieten is de vrouw gaan loopen, zeggende dat zij inet geen moordenaar wilde leven, en eindelijk zijn er drij voor d'Assi sen van de Justicie gebracht: De genaamde P. 'Staeleus, Gh. Roels en Ch. Philijps. Na de gewone debatten, ziju Staeleus en Rosls ter dood -verwezen en Philips is vrijgesproken.— Di gewezen notaris Pussemier van ASSENEDE; frauduleus bankroet, ontvreemdingen van geld en schriitvervalsching, is veroordeeld tot 4 jaar en 8 maand opsluiting en 550 fr. boet, plus al de kosten van 't geding. GEU2ENWERKEN. 't Schijnt dat er in 't ge heim der Lögie, een Manifestatie bereid wordt tegen den wil der Natie,Ongeloofelijk en grouwelijk is't de slechte boeken die ze te Gent op de Prijsdeeling der civiele scholen uitdeelen, om aldusgoddeloosheid en zedebederf in d'huishoudens te doen driagen, en t'Autwerpen richten de Geuzen Volksfeesten in, die oprechte aanslagen tegen de goede zeden daarstellea, die vuil verkens van Geuzen dat z'het zijn, want 't en mag niet verzwegen worden, om d'Ouders te waar schuwen tegen al dat Geus en Vrijmetser is; en in de Walen is weeral een eiviele Onderwijzeres getrouwd, voor de Wet alleen. Schoon exempels en felle sujakten om de kinders t'onder- wijzen. T'fJe'dergem, in den nacht van vrijdag tot zaturdag, is een kruisbeeld dat langs den grooten steenweg door de godsvrucht eener goede Familie was opgericht, het beeld van den Gekruisten God is er afgetrokken, de armen gebroken, ze ter plaatse wegge smeten en 't overige op grooten afstand in een partij haver gewor pen. Wie weet welke tergende uitdagingen de monsters van Geuzen ter bekrooning van hun schelmstuk, den Hemel hebben toegewor pen, in de dikke duisternissen van den onpeilbaren nacht!.. Wat loopen er toch helsche krawatten! Te Psllinchoven is ten nadeele der echtgenoteh Cloedt, een somme van 217 fr. gestolen; .tot Eessen is een vlasleei afgebrand van S. Hoster en de schade wordt op 2001 fr. geschat; de dieven van M. Biart t'Antwerpen hebben zich aan de galg geklapt door hun geschriften; tot Ertvelde is een vrouw dood- gebliksemd op heur land, als zij een stuk haver stuikte, de vrouw van B. Ro- giest was met haren zoon en werkman op 't veld; de bliksem flikkert;ze liggen alle drij ten gronde; van de vrouw waren de kleeren baars lichaams verbrand: d'ander lagen maar in onmacht; de vrouw laat een weduwenaar achter, met 6 kinderen en een ouden vader van 97 jaar, een Napoleonist. De gekwetsten v an Couillet beteren op een wonderbare wijze.

De Werkman | 1884 | | pagina 2