öe Hamer Parlement, Pr ijs deeling e n Kerkelijk Nieuws Brie! van Macharis, Sara. A wé. menschen, awé Clara en Sabina, he-jo dat gelezen in De Werkman hoe dat ze te Sent op de Prij sdeelingen 1 slechte boe ken in de kinderen hun han den steken Sabina. Wel, zijn ze niet beschaamd Sara. En hoe dat die Vrijmetsers te Antwerpen het Volk willen ver.... ja, '.t moet eruit, 't volk willen verbeesten, door ontuchtige Volksspelen, de smeerige prij en dat z'het zijn Clara. Weet ge wat er mij gepakt heeft Als ik gelezen heb dat de Weezen- jongens, onder een civiel Bestuur, zoo vergevorderd zijn in de Geuzerij, van de patene weigeren te kussen. Sabina. Hebben wij niet g'hoord dat er liberale steden zijn, waar ze de weeskes near de komedie en naar den dans leiden Clara. Och, welke wreedaardigheid Sabina. En welk onrecht: Katholieke zielen fondeerden een Wee- zenhuis; de Geuzen komen er aan en met dat geld van christelijke men schen, ze doen duivels werk Sara. Maar, moeten wij zoover gaan? wat hebben ze zes jaar lang gedaan met ons geld, als hunnen bottik recht gehouden en hun zakken gevuld! Sabina. En waarom schreeuwen ze nu en waarom gaan ze mani festeeren? omdat ze door de Kiezing van de kas getrokken zijn. Sara. Wel gezegd, Sabina, alzoolioor ik u geerne spreken, en 'tis juist op die Manifestatie dat ik u wilde brengen, om te toonen wat slecht volk er in die Geuzenstoeten is. Sabina. T'Antwerpen waren er dieven bij en moordenaars Sara. Ik piasseer mij nu te Genter komt een Congregatie van Jonge Dochters uit Oostakker terug naar de statie van den IJzeren Weg. En wat doen die Geuzen uit den Stoet? ze loopen uit hun cortege, recht naar die eerbare Dochters Clara. O de bandieten Sara. Ze loopen, zeg ik, al huilende en tierende en vuile klap roe pende. Sabina. Kunnen die Geuzen iets anders Sara. En 't zou daar een tweede kapittel geweest zijn van den 2den Sinxendag, indien er geen katholiek Volk van Gent ware tusschen ge sprongen, om te zeggen: Halt! ge zult die treffelijke menschen gerust laten ge zult uwen weg voortgaan of ge gaat met ons te doen hebben, gi slechte krawatten dat ge daar zijt! Die menschen zijn op hun kosten gaan beêvaarten, terwijl gij lawijt maakt, omdat Bslgenland aan de slavernij en aan d'opeterij ontrukt is. Sabina. Bravo, wel gezegd Sabina. Wat loopt er toch van tegenwoordig, een slechte Nation van volk in ons Land Clara. Dat komt, Sabina, door de slechte geschriften en de slechte Cellegiën. Sara. En door d'opliitserijen, perbliksem! Zie 'nekeer daar in de Kamer, hoe dat de Principaal der Universiteit van Gent afgegeven heeft tegen de Kerken en de Kloosters. Sabina. En wat kan 't hem schillen dat er kerken zijn en kloosters! Hij moet er tegen zijnen dank niet ingaan Clara. Och, Sabina, ze zouden al dat goed is, willen afbreken, om 't Volk in een infernaal ongeluk te dompelen Sara. Ja, dat staat daar in de Kamers, en dat zegt daar in zijnen pourparié: Wacht, we zullen de Kerken en de Seminariën aanpakken we zullen die kloosters uitroeien Sabina. Dat ze 'ne keer afkomen om te probeeren. Sara. Dat durft de kloosters en koventen noemen kankers van lui aardij «n bederf Clara, O d'afgrijselijke leugenaars! Sabina. Wat zijn wij gelukkig dat die Vrijmetsers hier niet meer den baas spelenj! Sara.Metal hunnen judassenklap tegen de kerken en kloosters; ons kinder,s gaan ook bij de Nonnekes op school, en als ge die zorg ziet en die attentie! Sabina. - En die manier van de kinders te leeren Sara. En als ge peist, dat die Dochters dat leven vrijwilligaan- veerd hebben, dat er daar kinders hij zijn, uit de beste Familiën, en dat dietreêters van Geuzen, zulke woorden laten uit hunnen mond rollen... alla 't is te wreed! Sabina. Zekerlijk, 't is te wreed; wat mij regardeert, ik verwacht alle dagen den Antechrist, want zijn voorlooper3 zijn er reeds. Clara, heeft zijn gehorte nog in de Werkman niet gestaan? Clara. Dat weet ik niet Sabina, maar we zullen toch wel optijds verwittigd worden. Sara. Alia, en we gaan daarmee sluiten; 'tis te wreed! 't Goed is ten allc-n tijde vervolgd geweest, maar wee die erin meêdoet, en die nu nog indifferent blijft, moet erger geblinddoekt zijn, als een peerd dat in den rosmolen loopt... Alia, Clara en Sabina, tot wederomziens; en als er nieuws is, we zullen 't aan malkanderen vertellen. in de Scholen van 't Vrij Katholiek On - der wijs.Scaoone treffende Plechtigheden, vol vreugd en troost, voor Ouders, Meesteressen, Meesters en Scholieren. Feesten bijgewoond door de Voorstaanders van 't Vrij Onderwijs, aan 't hoofd derwelke wij te Mee'nelen zien, zijn Eminentie den Aartsbisschop, gelijk te Roomen Paus Leo aan 't hoofd staat der katholieke scholen, om te behertigen't werk van den Verlosser dos Menschdoms.... De Prijsdee- lingeu: wat Aalst aangaat, wij hebben reeds welverdienden lof toege zwaaid aan de Scholen van Mijlbeke, over welke d'Ouders met zulke dankbaarheid spreken; dijnsdag was't Prijsdeeling voor de St Josefsschool die zulke heerlijke plaats bekleedt in 't Katholiek Onderwijs; woensdag was 't die plechtigheid voor de Sctiool van O. L.Vr, der Werf,en waarlijk, wij mogen, wij moeten 't zeggen: Die scholen zijn oprechte woldaden voor de Stad, de Meesteressen en Meesters verdienen openbare diepge- meinde dankbetuichingen Men schrijft ons uit Gysegem: Zondag laatst was het hier de Prijsdeeling dor katholieke Jongensschool. De leerlingen voerden er verscheidene oefeningen uit, die door het talrijk Publiek luid ruchtig toegejuichd wierden. Dan gingen de 103 leerliigen bij do voor naamste heeren, die het fee3t bijwoonden, om hunne prijzen te ontvangen en aizoo beloond te worden, voor hunnen jaarvollen arbeid. Na de plech tigheid keerden Ouders en leerlingentsvreden huiswaarts, met de over tuiging dat het Vrij Onderwijs hier in kundige handen is. 6700 Missionnarisseu zijn werkzaam aan de Voortplanting van hot Geloof. Tot Averbode bij Sichsm, is grooten toeloop naar O. L. V. schinlijk geueze;i. De üougregatie vaa Groot-Vorst is een Bedevaart van Bedanking ko nen doen. Alle zieken worden niet mirakuleus ge nezen, verre van daar, do wonderbare genezingen zijn buitengewone uitzonderingen, maar gelijk de kardinaal Dschamps schreef: Ons Heer eu zijn H. Moeder komen de krankheid van on3 Geloof ter hulp, door zienlijke teekens van Almacht Mespelare komt verrokt te wor den door een Congregatie van Jonge Dochters; 't is ongeloofl ik, schreef Paus Gregories XVI, oageloof jlijk welks vrushten van deugd en van oprechte tr lïeiijfeheid zulke Congregatiën tewege brengen. Ia Italië is er ongemoenen toevlucht tot den H. Rochus. Te Briele, in de turfschuur, waar de Martelaars omgebracht wierden, de Ncêrland- sche Martelaars, onder welke verscheide Belgen, die nu vereerd wor den tot Audenaarde in d'Hoofdkerk,te Briele komt men van alle kanten knielen en bidden in gezegds turfschuur; dat is voorzeker, onder alle opzichten, een merkweerdige en heilige plaats. Te Kevelaar is de gebannon bisschop, nu hersteld, de 5 nieuwe klokken der kerk komen wijden. heeft vrijdag de algemoane beraadslaging over dn schoolwet geëin digd. Frère heeft eene ellenlange en razende rodevoering uitgesproken; de man, die België zoolang onder z jnen hiel drukte, vindt dat de Vrijiikid niots goeds kan te weeg brengen. De Staat is z jn eenige af god, en hij, Frère, moet meester zijn in den Staat. Alzeo alleenlijk kunnen de Belgen gelukkig zijn. Den oudea dag verbetert Frère niet, integendeel. Maar dan heeft Minister Woeste hot woerd geaoms», eu op eeu ver- 'j pletterende wijze voor 't g?u zenonder wijs. De rampzalige vruchten van die vervloekte wet heeft hij getoond de schandaleuze verkwisting van ons geld,do oorlog in de gemeenten en de familien, de verscheuring van 't Vaderland, de goddel josheid in de Staatsscholen op don troon gesteld. De wat van 1879 had voor doel België te ontchristenon; maar tegen die goddelooze poging zgn al de katholieken opgesprongen, en ia den tij 1 van 5 jaran hebben zij 3000 scholen uit den grond doen opstaan met meer dan 80OD meesters Zie daar het mirakel der katholieke vrijheid En daarna zal Frèro nog komen verklaren dat do vrijheid niets ver mag Om dit te beweeren moet men doof en blind zijn. Maar. zegt Frè. o, dat is niet to verwonderen met al die miilioenen die de Priesters uit do Staatskas putten Schoon bewijs Het burtjet der Belgische Priesters beloopt tot 4 millioen en half, en elke Priester he- ft daarvan ten hoogste 700 franken 1 En met die 700 franken zouden de priesters al die scholen bouwen? Dit zou nog het grootste mirakel van al zijn. Neen, neen, 't is den iever, het geloof van al de katholieken, wereld lijken geii.jk geestelijken,die zulke wonderdaden hebben voortgebracht. Eindelijk keeft Minister Woeste het Bieuw wetsontwerp verdedigd. Hij erkent dat hc-t ver is van volmaakt te zijn, dat het vaal toegeeft aan de vooroordselen cn machteloosheid der liberalen maar hi zegt ook dat de princiepen voorbehouden ziju, dat men maer en meer tot hst Vrij Onderwijs zal toeuaderen. Dat is ook onze we.osch en onze hoop. Dat de liberalen die aan niets te geven hebben, ook hunne scholen stichten, c-n de schoolkwestie is opgelost in België tot voldoening van iedereen. X., 27 Augusti 1884. Zeer geliefde Vrienden en Konfraters, Terwijl de Vrijmetsers bezig zijn met com- plotteeren, ja, na 6 jaarlang 't Landopgeëten en bevuild te hebben,na 6 kieswetten gemaakt te hebben in hun voordeel, ze vliegen buiten met klank, g'heel de wereld roept: 't Was wel besteed? Zelfs Bara moet te Doornijk beken nen er zijn zotte onkosten gedaan 1 En nu dat f; de katholieken eerlijk en treffelijk gewonnen hebben, eerlijken treffelijk besturen, en bezig zijn de blessuren van 't Vaderland te vermaken, en de zotten onkost en van tweedracht af te schaffen, nu willen de Vrij metsers verraderlijk terugkeeren en ons Ministerie en ons Meerder heid omverrewerpen; maar moest dit gebeuren, 't ware gedaan met ons Vaderland; immers, dan moest er niet meer gekozen worden, maar op straat gekomen en gevochten, gelijk in de wilde streken van Australië; en 'k vraag aan mijn eigen, en 'k zeg en 'k herhaal dat over eenige jaren de troepen naar den Borinage trokken, tegen verblinde werklieden, die tegen hun meesters opstonden, en of het geen grooter schelmstuk is van de Grondwet van zijn Land tewillen omveewerpen en van op te staan tegen de Natie,die haren wil beeft uitdrukkelijk bekend gemaakt. Terwijl in Antwerpen de gemoederen opgelicht zijts, door d'oa- gehoorde handelwijze van de Policie, die de slechte geuzenbenden escorteert en tegen de Meetingisten zonder sommatie den blooten sabel gebruikt, tot hiertoe, in al de troebels, 't waren altijd de Mee. tingisten die onder proces-verbaal kwamen, maar nu is 't veel erger; de Policie trekt haar lat en kapt op de treffelijke menigte, terwijl hst vuil schuim der Stad beschermd wordt, doch 't en is op geenen kou den steen gevallen, de Prokureur du Roi onderzoekt de zaak, de Policie is kwaadwillig, maar gendarms gaan de getuigen opnemen en de waarheid zal publiekelijk gekend worden Terwijl al deze schandige zaken in ons Land gebeuren, en dat de treffelijke Ingezetenen sidderen van verontweerdiging, terwijl de wetten

De Werkman | 1884 | | pagina 3