Be moorderij. - Ie wet vtin 1879! De groole GéeurteBisscn in Eiiripa. De Wet van 1884L Loopende Nieuws. BUITENGEWOON NUMMER, i2eJAAR. N* 622. 19 September 1884 DE WERKMAN verschijnt alle Vrijdagen, en is te keep aas 0,05 c. Abonnementen voor België, op alle tijde» des jaars, aan 2,50voor Holland, Frankrijk, Duitschland Amerika 4,50 's jaars, franco thuis, P. DAENS-MAYART, Achterstraat, AALST. De moorderij te Brussel gepleegd den Zondag 7 September, is er iets lafhertiger, iets wreeder? Zal dat ooit kun nen vergeten worden? Tot binnen honderde jaren zal er in de Winteravonden verteld worden, on met schande uitgeroepen, hoe de Geuzen en Vrijmetsers die 90,000 treffelijke Belgen hebben behandeld. Ach waarom hadden de Manifesteer- ders geen stokken of ander wapen, ze zouden .dat helsch gespuis met schande en verlies inbaar krochten hebben gejaagd? Maar ze wisten van niets, zulke boosheid konden zij niet bagrij- pen; en alles was in den donkeren gesmeed. De Geuzen der Provinciën dragen er hunnen roem op; maar dan kunnen de Vaughans die te Leuven in 't prison zitten, zich ook glorificéeren, om Jat zij den eerlijken Bernays in hunnen moordkuil hebben gekregen; dan kunnen al de dieven en moordenaars der gansche wereld met eer en triomf vooruitkomen; zwijgt dus stille- kens, liberalen en Geuzen, want al wat in Europa treffelijk is, roept uit: Foei en walg over dat eerloos verraad te Brussel gepleegd! over dat breken der overeenkomst, over die gestudeerde schelmerij! Alles was met veel list in den donkeren gesmeed; zelfs willen z'hebben dat er kopstukken der Vrijmetselarij uit Parijs door de Logie naar Brussel gezonden waren, om den grond te studeeren en den aanval in te richten; en terwijl Buis in zijn stadhuis aan de katholieken voor de rust verantwoordde, zonder aarzelen, terwijl de liberale gazetten hunnen Buis navolgden, de Geuzeastudenten werden binnengeroepen, de stokslagers-benden uit Antwerpen, Gent en Luik, zelfs de Socialisten werden verwittigd, de relleH wierden verdeeld, 't geld werd bebandigd; er waren er die de haag moesten vormen en den weg versperren, anderen hadden erder uitde smalle straten vooruit te springen en te vermoorden al wat ze konden, om door een ijselijk bloedbad den Koning schrik aan te jagen en te doen gelooven dat de Schoolwet van 1879 niet kan ingetrokken worden. En wij die van niets wisten, wij vielen in die gestudeerde hin derlaag; wat er op den 7"1 September te Brussel is gepleegd, door slagen, door beschimpen, door spuwen, door bloedvergieten, dat zullen wij nooit of nimmer weten; maar hetgene wij vast en zeker weten, is dat al die gruweldaden gepleegd zijn, ten voordeele der Schoolwet van 1879, van die vermaledijdde liberale wet, welke zooveel geld, tranen en bloed heeft gekost! Voor haar, voor die wot is de Volksbeulderij vooruit gekomen; er zijn slachtoffers gevallen, 't bloed heeft gestroomd, in den beginne der wet te Heule en nog op ander plaatsen; 't bloed van honderde Onschuldigen heeft te Brussel gevloeid, als die wet ging vernietigd worden. Aldat lijden, al dat bloed is een machtige zoenboete, om over Belgenland een genadig oordeel te verwerven, en al wie te Brussel en elders schaamte en affronten geleden heeft, pijn en smert, omdewille van 't goed, hij mag zeggen: Ik heb krachtig meêgewerkt tót de Red ding des Vaderlands! Maar gij die uw voordeel hebt getrokken uit die helsche wet, gij die meegeholpen hebt om te pijnigen en te verdrukken en te beder ven, klopt op uw borst, geeft u, doet herstelling zooveel mogelijk want eens dat de Dood u vastgrijpt, uw vonnis zal schrikkelijk zijn en zonder genade.... Geen spotgelach kan u redden; als er 'ne God is, dan is er ook een Oordeel, een opperste Recht en een opperste straf; de Pijnen zijn in de wereld! wie kan al de pijnen optellen! Wat wordt er niet afgezien in de prisons, door ontbeering der vrijheid, door spijt en razernij? Wat wordt er niet gedurig geleden op de ziekenbedden.... En dat alles te samen is maar 'ne schijn van hetgene te wachten staat aan degene die hun zending en hun geslacht van redelijk schepsel miskennen, om met den helsehen Lucifer samen te spannen! Die vervloekte wet van 1879!... Prins de Ligne, de treffelijkste ltberarfl van 't Land en een wijze Ouderling, stemde er tegen en gaf aanstonds zijn ontslag van Senateur en van President dier Vergade ring.... Dank zij God, wij gaan die Wet van Ongeluk zien vallen, onder 't knersetanden der Helle, maar onder de vreugd en 't gejuich van alle ware Belgen. Gestemd in de Kamer en in 't Senaat: noteert, menschen, met een groote en vrijwillige meerderheid; de wet van 1879, Frère heeft peerdendevoiren moeten doen om die wet door zijn volk te doen stemmen, elk riep dat ze t'hevig was; de wet van 1884, al de Katho lieken verklaren, dat ze veel te zacht en te toegevend is. Op 't oogenblik dat dees artikel geschreven wordt, dijnsdag voor noen, ze zeggen dat de Wet geteekend is; eiken morgend, men vraagt: Staat ze nog in den Monileur niet? Wantmen zal niet eerder gerust wezen of 't Koninklijk Handteekea moet afgekondigd zijn. DE WET VSN1884! 't is een eerste stapken naar de Vrijheid, De Ministers zeiven verklaren dat de Wet beter zou moeten zijn, wij hadden recht tot meer; bijgevolg, wij moeten nemen het uiterste dat de Wet ons toestaat; en hierin stellen de Bevolkingen hun be trouwen op de Katholieke Gemeenteraden; dank God, dat de Meer derheid der Gemeenteraden Katholiek is en dat aldus 't Vrij On derwijs op ontelbare plaatsen zal gewaarborgd blijven; 't Vrij On derwijs verste: ken, is de toekomst verzekeren; komen de Geuzen weêrom aan 't hoofd en zien zij overal Goede Scholen, z'en kunnen geen tweede wet van 1879 maken; integendeel, is er binnen 8, 10 of 12 jaar nog een sterk officiéél Onderwijs, wij hebben opnieuw al de rampen en onkosten van den schoolstrijd te verwachten. 't Is zeker, menschen, er zal gelogen en gekonkelfousd worden voor 't officiéél onderwijs; er zijn er al die zeggen, dat de Gemeente die haren officiéelen afzet, voor langen tijd in groote kosten zal zijn; DAT IS VALSCH! Een jaarwedde van 750 fr. zal zij hem moe ten geven. Staat en Provincie komen cr tusschen, das 2 300 fr. zal de Gemeente moeten geven, totdat er een plaats open is voor den officiéelen; en zulke plaatsen zijn er menigvuldig, door over- lijdens of pensionneering; de slechi.ste van al, zijn de jonkheden die in d'officiéele Normaalscholen zitten. Van nu af wordt er rondgeloopen om handteekens, voor een Geuzenschool in Katholieke Gemeenten; dat er toch om de liefde Gods, niemand teekene om die ramp en dien onkost op zijn ge meente te trekken; want't zal onderzocht worden; is er dwang ge weest, de dwinger en de uitgekochten stellen zich bloot aan groote straffen; daarbij de Permanente Deputatie moet oordeelen of er waarlijk een Geuzeschool op die Parochie noodig is, en 't is onge- loofelijk aan welke loopmerkten en moeielijkheden degene zullen blootgesteld zijn, die in een Katholieke Gemeente voor een Geuze school zouden teekenen. Voorzichtige menschen teekenenniet, tenzij met volle kennis van zaken en op 't woord van personen, in welke zij betrouwen hebben. Achtbare Lezeressen en Lezers, wij hebben zes jaar laag gestreden voer "t Vrij Onderwijs; laat ons zorgen en werken om de vruchten van dien strijd te behouden. De Czar is te Warschau geweest; elk moest op grooten afstanu van zijn rijtuig blijven; een boer, dat gebod niet kennende en de voituur des Keizers naderende,is door de kozakken doodgeschoten. In weerwil van al die maatregels vond de Czar 's noenens op zijn tafel, een Proklamatie van de Nihilisten. Van Warschau is de Czar gegaan in een stedeken niet ver van daar, op een oud kasteel, alwaar hij 't bezoek ontvangen heeft van keizer Willem van Duitschland, met Bismarck, en van keizer Frans-Joseph van Oos tenrijk. De drij Keizers van Europa hebben geconfereerd over den toestand van Fraakrijk en over de Muiters die overal tegen d'Orde opkomen. Ongetwijfeld zullen zij een woordeken gezegd hebben over de Brusselsche Bandieterij; want laat men de zaken ongestraft 't zal een oprechte Nihilisterij worden, ze spreken reeds van dijna- miet. In China, wat gebeurt er daarf 't Is noeh mossel, noch viscb, noch oorlog, noch vrede, kleine schermutselingen en van weerskanten op den kivi, in moeielijkheden en onkost. De Koop handel lijdt geweldig en de bijzonderste koopmansuitde verschilligc landen, die in China handel drijven, hebben geconfereerd en vra gen dat de Mogendheden er zouden tusschen komen. Wij verkoopen geen ander boeken dan degeen aangekondigd in ons blad. De Almanak 't Aalstenaarken zal dees jaar bevatten de GROOTE GESCHIEDENIS VAN 'T JAAR 1884, met de gezangen, om als gedenkenis te bewaren. De Geuzen van Brussel gaan er tegenvliegen. Wij zijn 't grootste en 't deftigste getal; al die naar Brussel gaat of te Brussel koopt, geeneo eens gejond aan de i*»

De Werkman | 1884 | | pagina 1