ilrief vau Macharis. üampen, Misdaden en Ongelukken. Moordenaarsbende. De Negocianten en Fabrikanten hebben er alle belang bij, van deftige en stille voyageurs t'hebben die elk gerust laten en 't stekelverken niet uithangen. Te Denderhautem, een huwelijk geweest van een weduwe en weduwenaar die te samen 153 jaar tellen. Uit Neêrhasselt, een prochie van iooo a noo zielen waren 85 man op de Manifestatie, den Burgemeester aan 't hoofd. België heeftslecht volk, bijgestaan door een vreemde natjhion, maar de brave menschen zijn in groote Meerderheid. 90,000 Katholieke Manifestanten tegen 3o,ooo liberale, dat zegt veel. DE SPAAR ZAAMHEID; 3 centiemen per dag, frank bij frank in de Spaarkas van den Staat gelegd, laat toe 10 fr. 's jaars in de lijfrentkas te stor ten. 10 fr. 's jaars, van xo jaar tot 60 jaar gestort, zal een lijfrent van 3oo fr. 's jaars opbrengen. Veel kleintjes maken een groot. Door 't geld verkwisten, men bederft de kinderen; wijze spaarzaamheid leidt tot orde en tot werkzaamheid. Te Breda is een schoon plechtigheid geweest: i5o Militairen die hun opdracht deden in een Godsdienstige Vereeniging. Alle treffelijke Volkeren roepen: Geen ware beschaving, zonder Godsdienst. Een jonkheid die braaf in 1 d'Athenés gaat, komt er ui% als halven duivel. De PATRIOTE heeft de zaken van Aalst slecht afgegeven; de marktleurders zijn in de kerk niet moeten vluchten; ze zijn beschermd geweest door de Policie, die zelfs het ahoe-roepen verbood, alhoewel een der markt kramers herkend was. als te Brussel de Katholieken geslagen te heb ben; 't beste dat men doen kan, is bij zulke gasten niet te koopen. Al schijnen ze beterkoop-af te leveren, men heeft toch altijd maar koeken voor zijn geld. Te Beaulieu, in Frankrijk, heeft 'ne vis- scher in zijn netten 2 groot haaien gevangen. De 2 soldaten der landwehr van Pruisen die gereklameerd hadden, omdat zij in een beestenwagen wierden vervoerd, nu zijn ze voor dat feit tot 8 jaar gevang veroordeeld... 't Is wreed! De eerste sneeuw is versche nen op de bergen van Savooie... 't Is de Winter die zijn botten aantrekt. Tot Aaltre heeft de Vrederechter in een hutteken on der den vloer gevonden, bij een arme sloor die op strooi sliep, na hare dood heeft men gevonden 7 aarden potten, vol oude schijven, vooreen weerde van 18,200 fr. Niels dommer dan de gierigheid i Tot Antwerpen is er zondag avond Geuzen-Manifestatie geweest; ze riepen: Vive la RépubliqueVive la Commune Te Gent, zondag op de kiezing van de Werkrechtersraad hebben de Socialis ten veel rumoer gemaakt; als de liberalen opstaan, zeggen zij,waar om mogen wij niet! Er is gevochten en de Policie heeft de wapens getrokken. Te Brussel in de Klein Karmelieten, is een officiééls Meester ingebracht,die gedurende verscheide jaren de grouwelijkste misdaden pleegde. Verscheide malen wierd hij opgeschorst, doch telkens opnieuw geplaatst. AchtbarefLozers en Vrienden, We verwachten alle dagen d'uitroeping der wet van 1884; menschen, als de wet van 1879 vervangen wordt door een wet van begin van Hecht en Vrijheid, och alsdan, d'armen ten hemel verheven en Ons Heer bedankt uit ganscher herte en gevraagd dat die wet goede vruchten zou mogen hebben.... Hoeveel er dood zijn ten gevolge der moorderij van7September, dat weet men nog niet; menigen liggen gekwetst en zekerlijk zullen er sterven door den schrik en angst op die dagen af gezien, want niet alleen 't mansvolk heeit ie Brussel geleden, maar.ook 't vrouwvolk in de steden en prochicn, als de mare van die moorderij rondliep.... Macharis is te Brussel geweest, bij zijn Ge meente, verscheide reizen aangerand, doch zonder erg ongeval thuis ge raakt, niet denzelfden avond, wanton vriend Machiel niet wilde hebben dat ik naar huis keerde, mijn Familie per talograf verwittigde en aan zij nen vriend Macharis logist verschafte.... Geen woord werd er op den avond van dieft Bloeddag gesproken,dan van ai wat er g'hoord en gezien was; t was d' --scheFurie,omdat dewet van 1879 haar ging ontsnappen. "'''daags zijn wij naar de boulrards gegaan en hebben den weg Bloed en fecnande gevolgdj.zie, zegde Machiel, mij een groot kapabel huis op de Boulvards toonende, daar hebt gij gisteren veel Volk gezien! Ja, mansvolk en vrouwvolk, ze spuwden vuur on vlam naar ons! - "Welnu, dat is een slecht kot! en al die daar op de balkons stond was verkocht en geleverd aan d'Ontucht.... Alzoo, zegde hij mij, zijn er veel huizen in de stad, want 't zedebederf hier te Brussel, is schrikkelijk ge worden. ij gingen dan, met grouwel en vorontweerdiging in 't hert langs de Beurs, de Kiekemarkt, de Grasmarkt, 't Boterstraatje, 't Brood- en Vleeschstxaatje,-nevens do Glazenstraat, langs de Madeieine-steenweg en Berg van-'t-Hof; en wat zagen wij bijna in elke straat? Bloed op de kalseien, bloed aan den grond en aan de sponden, stukken van hoeden van stokken, van schilden, van vlaggen; en wat hoorden wij zeggen van al die er eenigzins treffelijk uitzag? Dat de wreedheid alle palen te buiten was gegaan, dat d'afgrijselijke schelmen daarbij nog hun vuil bedorven hert hadden getoond; aan d'O verdekte Markt der Madeleinestraat stonden groepkes volk te klappen; Machiel vond er kennis bij; wij naderden en t was een vrouwmensch die vertelde dat veel vroawspersonen geslagen zijn geweest en beleedigd onder d'oogen der Poiicie, omdat ze riepen- 't Is schandaal alzoo de menschen te behandelen. En hebt gij die Berechting gezien, vroeg een ander mensch, de vuigaards die spotachtig een Berech ting nadeden. terwijl zij de smeerigste liékes zongen? Zwijgt, sprak een oud Brusselaarken, dat met een stoksken ging, laat mij spreken menschen, wat de Geuzen durven uitrechten, hier en in ander steden: 't Yolk knam uit 't Lof en wat zagen zij? 'ne wagen vol geuzen, die vlak voor de isork stilhield. Ze maakten kruisen, deden ander kerkelijke oefeningen na, en ziende dat er veel vrouwvulk uitkwam, ze toonden een groote print, onzedig men-kan niet meer, zoodat menigeen zijn oogen toesloot; dan, opgestookt door dhelsche duivels, dan, menschen, zijn ze beginnen de Litanie van O. LA r. te lezen en eiken bid voor ons ,was een afgrijselijke vloek!... Wat zegt ge daarvan? - Wat ik zeg, wierder geantwoord, dat men nu promentig ziet, hoede Séuzerij vande menschen oprechte duivels en duivelinnen maakt en dat het een les is, menschen, om te vluchten, primo de Geuzenscholen, secundo de geuzengeschriftea, tertio de Geuze-Societeiten; want 't is allemaal éen getrek! Daarmee gingen wij voort, zonder nog veel te zeggen, maar veel pei- zende en kwamen eindelijk uit, langs de Parochiaanstraat aan de plaats Sinter Goelen, en alle twee door 't zelfde gedacht bezield,bega ven wij ons naar d'hoofdkerk, in de kapel van O. L. Vrouwken vanLonrdes en vielen er op ons kniën, in een diep gebed van overweging: Welke slechtigheid! welke wreedheid! alles bevechten en bespotten dat goed is! Zelfs de Moe der Gods zoo grouwelijk aanvallen! Maar Ons Heer en Zijn Heilige Moe der zullen genadig zijn; treft men in België halve duivels en duivelinnen aan, er zijn er ook velen, devoot en ieverig voor 't goed! Al de plaatsen van pelgrimagie geven daar de preuven van! En nu zullen wij nog meer doen dan ooit, om door 't Kwaad niet overweldigd te worden! Want als 't Slecht nu niet gedempt wordt, wee ons allen!... En dat ze toch zoo dwaas zijn! Van den Opperheer afhangen, gelijk 't blad van den boom, in zijn handen toch moeten vallen, vroeg of laat; in Ons Lieve Vrouw een goede Moeder kunnen vinden, zien dat ailes waar is, wat 't Geloof ons leert, gedurig hoeren van Mirakelen tot preuf van 't Geloof, zien dat 't Christene Geloof, door Ons Heer ingericht, altijd hetzelfde is gebleven en den haat op zich trekt van al dat hoos is;..en toch zoo baldadig godde- loes leven!.... Brr.,.'t en wil niet gepeisd zijn!... Och Heere Ged, och Ons Lieve Vrouw, zijt toch ons Belgenland genadig; 't krapul van 't Land, geholpen door vreemd gespuis, vervloekt U, maar wij zullen U meer en meer gebenedijden en deze gevoelens diep in d'herten onzer kinderen prenten en zergendat ze bevrijd blijven van al dat Geuzerij is Zo# waren ons overwegingen in d'halve duisternis en de plechtige stilte van die kapel, we vergaten ons 3 weesgegroeten niet voor de bekeering der zondaars, en totdat wij terug in 't huis van Machiel waren, is er wei- Big tusschen ons gesproken. Wij hadden te veel te dspken; maar nadien fn zijn huis zijnde, bij zijn brave Familiewaar vrede en geluk is, omdat de geest van Godsdienst er heerscht, 't is een kemelken die Familie, en Bisschofsheim met al zijn miljoenen kan niet gelukkiger zijn, daar zijnde, spraken wij over den toestand, over de razernij der Vrijmetsers omdat België zijn katholieke gevoelens durft toonen, maar we zullen er in voortgaan en vervoorderen, wat God bewaart, is wel bewaard, en ge zult zien, de Wangedroehtigheid zal in België gedempt worden, ten ande ren, 't leven is een gedurige strijd,en na manhaftig en weerdig gestreden te hebben, zullen wij aan d'eeuwige Kroon geraken, waarmede ik allen d'hand druk, maar de Verraderij van 7 September zal nooit vergeten worden, allen d'handdruk en mij'noem totterdood meer, met het hert dan met de pen Uw nederige dienaar en Vriend, MACHARIS. N. B. Verscheide Vrienden uit Lokeren schrijven mij dat de razernij der Geuzen hij hun terugkomst uit Brussel, alle palen te buiten ging; ze wierpen zelfs met steenen in de donkere menigte, met risco van moord, 't waren kom pleet wilde dieren uit de bosschen; de Socialisten, die op 7" September te Brussel de liberalen hielpen, den zondag nadien hebben ze te Gent in chorus geroepen, op al de rijke menschen: WEG MET DAT DIE VENRAS! Een vriend uit Seveneeckea schrijft mij als ooggetuige: dat de Katholieken, te Brussel in - den Amigo gebracht, er bespot en beschimpt wierden, terwijl de blauwe de' felicitatiën der Policie ontvingeh; En de Geuzen vallen van 'a'een leugen in d'ander; nu schrijven ze dat er 200 Priesters in den Stoet waren; z'hebben ook geschreven dat de Pasteor van Ottenburg den 7 September ih 't Sermoen der Hoogmis gepreêkt had, dat hij 2oo fr. had voor degeen die naar Brussel wilden gaan, en er is zelfs dien dag geen sermoen geweest; .57 man uit Ottenburg zijn naar Brussel geweest, op hun eigen kosten.Ge ziet, altemaal leugens en bedrog en valschheid.... Z6 spreken met grouwel vau't zeeschip Mignonnette, op't welk de Volkeren, 7 dagen larg zonder eten en drinken zittende, den kajuit jongen hebben vermoord en opgeëtan. D'overblijvfnde zijn te Fal mouth ontscheept en dadelijk aangehouden. Te Napels "zijn er da gen van 450 sterfgevallen door den Cholera. Ziekten, oerlogen en hongersnood zijn straffen van don Heer... Op dato 16 September, men schrijft, de ziekt# vermindert; de Cholera heeft er gisteren maar 280 meegesleept!'t is nog een schrikkelijk getal. Da Kardinaal Aartsbis schop van Napels gaat dagelijks in d'hospitalen en in de besmette wij- ken;de zolfsopoffering der Geestelijken en Religi usen wordt eenparig- lijk geprezen. Op da Theiss, te Varos, Rusland, is een groot flot oagesirgen: 20 personen dood. In Spanje zijn er ook gevallen van Ch#lera. Convoi-Rampen. Zaturdag ten 7 ure 's avonds aan fP"3®1" de kaai der statie van Antwerpen, de genaamde Marie Boucher, vrpuw Lenders, ging met haar kind op den arm terwijl een ander kind aan haar jianl iiep, ze ging eten dragen aan haren man die op 't schip werkt. Een lokomo- - --«w - v® ti#f sj#eft voorbij, juist als zij er over was, haar kind dat aan haar hand li#p, valt achterover en wordt,och armen, doodgereden.;Aalst, maan dag morgend. 't Gerucht loopt dat ten 5 ure, de rapide 'ne ménsch heeft vermorzeld, een der oudste statiebediende, bijgenaamd Kozijn, die nog lang t'Erembadegem aan d'ijzerenbrug heefG gestaan...,, 't Is echt; zijn lijk is naar 't doodhuizeken gebracht. De naam van den verengelukten is Albertus Van Audenhove, 59 jaar ond; hij werd getroffen doer den trein van 4 ure en ten 5 ure is zijn lijk gevoad#n door Josef Bauwens en Cathrien Blanckaert. Diefte met braak. Tusschen maandag en dijnsdag nacht hebban dieven ingebroken bij H. Ryken, fabrikant in linnen te Hamont, Limburg. Bij uitsnijding va* #«Be'r«it in de keuken hebben zij meêgenomen 6 zilvere lepeltjes 160 marken ia briefjes vaa 20 fr. en 10 fr. in klein geld. Zij hebben alles aangewend om eene kas open te breken bij middel van beitels maar zijn ontdekt en gevlucht. Tusschen 2 en 4 ure hebben zelfden nacht nog willen inbreken bij M. Claas door het venster van de slaap- kamor der dienstmeid, heeft dezelvo ontdekt en de dieven ten getalle van 5 of 6 zijn gevlucht. Zelfde nacht zijn «r eek dieven in hst kloos ter geweest bij middel eener ladder om over den muur te geraken,zijn gegaan tot in d# keuken, hebben daar niets kostelijks gevonden' als wat pottekens en zijn er ook zoo wederom van doorgetrokken, onze Burgemeester heeft aanstonds getelegrafeerd aan de gendarmen van ons kanton en aan die van Weert Holland. Mochten de dieven algauw gekond zij'n en hunne straf doorstaan! waat de diefstallen worden zoo menigvuldig dat men weldra wederom niet meer gerust zal slapen. Een zoogezegde Russische Prins die te Gent ia een hotel van eerste klas legeerde en sedert 1 augusti lekkere sier maakte, eindelijk da som van zij a vertier was zoo groot dat de baas ongerust wierd en informeerde naar den kadé, die zich titaleerde Russische Prins en deel makende der ambassade in Enge land. Be Policie stak er baren neua in en 't kwam uit dat de russiscbe Prins niemand anders was dan zekere Felix Pret, franschen ingenieur zonder geld of zonder werk en karottrekker van eerste klas. Hy zit nu aan de tabeldot in 't gevang, gestampte pataten met booaen en politio- kens spek.

De Werkman | 1884 | | pagina 2