Aanspraak over de Gebeurtenissen. Kerkelijk Nieuws, h^gróote Later nieuws. Marktprijzen Audbnaardk. Mceder at te geven, dat de jonkheid naar de danskoien zou loopen. Dat gebeurt reeds in groote geuzensteden, o. a. te Gent, dat ze Hen zaterdag avond de jonkheden naar de danszalen lokken om daar te blijven tot 's zondags 's morgends en dan dien schoonen dag in een oprecht beestenleven over te brengen.... Is dat niet de forméele dood der huishou dens!. Hoe durven te dat schrijven in een deftige stad en meinen ze daarmee in optrok te komen en stemmen aan te winnen! Indien er druk en verdriet is in de we reld, 't komt bijzonderlijk door d'ongeregeldheid en 't zeaebederf... Wij lezen nog in die geuzengeschriften, dat de Priesters noch hert noch ziel hebben, en de helsche wensch is erin uitgedrukt: Wanneer zullca wij van dat papenras verlost zijn! En men zou zulke geschrif ten in een eerlijk huis aanveerden! Men zou daarmeê in aanraking en in onderhandeling willen komen!!! achteruit! achteruit, want die schriften zijn wangedrochten vol valschheid en leugens, die niets kunnen doen dan d'herten bezoedelen en 't gezond verstand ver draaien. Menschen, menschen, wat gebeurt er nu? Wat hooren wij van Brussel, van die Geuzen en Vrijmetsers Z'hebben Com munards van Parijs tot hunne hulpgeroe pen; ze zingen de smerigeliêkes van 1793. welke 't fransch gespuis van dien tijd rond de guiljotienen zong; ze geven schrif ten uit,van muiterij en oproer. Ze vormen benden, en dirigeeren die benden naar het Koninklijk Paleis en naar de Ministeriën! Leve de Republiek, roepen ze, aldus be- diedende een slechte,verdrukkende,godde- looze Republiek Alles zou omver moeten, omdat zij met hun twee handen niet meer kunnen in de potïchijven van t algemeen geld zitten! omdat die schandige wet van 1879 veran derd is door een eerlijke en vrijheidslievende wetZes jaar lang, z'hebben geroepen: Eerbied voor de Wet, voor een wet van één stemmeken meerderheid; en nu als er een Wet is, met i5 en 3o Stemmen meerderheid, nu zou die wet geen eerbied of ontzach mogen hebben Achteruit, muiters en oproerlingen Want, achtbare Vrienden, we spraken daar even van Fransche Commu. nards en wilt ge nu iets weten: Een der gazetten die 't hevigst uit viel tegen de katholieken en tegen de Koninklijke Familie, ze was geschreven door een lransche luis en maandag is die vreemde rat vriendelijk veriocbt van terug te trekken naar zijnen pays en ons in vrede te laten... Ziet hem daar schaverdijnen 1 den wind van achter, man! Wij kunnen u mis sen gelijk zand in de soep. Er is al opeterij ge noeg, zonder de medehulp der Fransche ratten.. En 't heek er nog al gespannen te Brussel zon dag, maandag en dijnsdag; de garde-civik was onder de wapens, om alles af te zien; de Policie is verscheide keeren overmand geweest, maar de gendarms zijn geroepen en hebben er order aan gesteld; een luitenant der gendarms is van fijn peerd gevallen en verscheide troebel makers zijn gewond; maar de kopstukken houden zich sorgvuldig van kant... Men meldt uit Brussel een aardig geval: Dijnsdag na de ceremonie op 't Belgenkerkhof, hadden de muiters een bende gevormd en kwamen als leeuwen naar 't diep van de stad afgezakt; ze gingen bergen verdra gen, de zee leegdrinken en de kolom van het Congres met hun tanden verplaatsen .-Eensklaps ,wat ziet men! In de verte een regiment soldaten der linie, dat naar de statie trok.naar hun garnisoen; en al die Vrijmet sers en Vrijdenkers en Geuzen, ze bezien eens malkaar, ze keeren zich om, 't zijn hazen geworden.. De Belgen zijn voor de rust en voor de Vrijheid, de ware Belgen verloeien die muiterij, en de Geuzerij zal wel ondervinden wat ze gedaan heeft, met die troebels te verwekken en die moordenaars benden in te-richien.Wat hebben wij gezien t'Antwerpen maandag! De Geuzen reden 't stad rond in opene voituur, hun lied van 't On- eediert zinderde, maar in de brave oude volkswijken wierden zij ontvangen door een hagel van koolstronken, kropsalade, rotte appels en wat diesmeer; 't vrouwvolk bemoeide er zich meê de Geuzen wilden voortrijden, en een kind werd omgeworpen en ge kwetst; dan was er geen houden meer aan; 't mansvolk kwam er tusschen en de Geuzen moesten met schande de vlucht nemen.. Dat ze de publieke orde eerb edigen, dat ze de Vrijheid rerpekteeren en er zal geen schijn van troebel zijn in 't land... Onder!usschen, menschen, naderen de kiezingen voor de Gemeente zondag 19 October is't om noen; t'Antwerpen hebben wij bijna de zekerheid van te winnen; te Brussel riskeert de valsche prij Buis zeer veel en dat overal de ware Belgen, de Katholieken, de Minnaars van Vrijheid en Vaderland zich toonen; 't is noodig! Niet gekozen voor Vervolgers van't Geestelijk, voor Verdiukkers der Vrijheid, voor aanhangers der moordenaarsbenden van Brussel! En die zich niet kan in '1 publiek toonen, dat hij zich stil boude, dat hij wijs en voorzichtig weze en zijn plicht doe den 19 octobsr, in 't biecht stoelken, in de kiezingszaal Dixit, achtbare Vrienden en Gezellen, tot wederomziens, als er frappante gebeurtenissen zijn, Nicodemus. Retret der Vlamingen; deze week is het geweest voor de Vrouwen en Jonge Dochters, zondag 28,de sluiting door algemeene Communie en 's namid dags ten 4 ure door plechtig Lof, met Te Dcutn; eD 's avonds ren 8 ure d'opening voor de Mannen en Jonkheden; de sermoenen zullen gepreekt wor den door d'Eerweerde Paters De Wyitenaere en Van Aartselaar; dus voor 't Mansvolk d'opening zondag avond, ten 8 ure en eiken dag, verscheide Sermoenen, dusdanig geschikt dat elk in de gele genheid is dezelve bij te wonen. Wat kunnen wij doen! Onze Vrienden van Luik opwekken, en aan al die De Werkman leest, vragen van een Wees Ge groet te bidden tot den goeden uirslag dier Retret, opdat er veel bekeeringen zouden zijn, want de be keeringen zijn de glorie en de sterkte van 't Chris tendom. De Bedevaartnaar Lourdesin Frankrijk, heeft wederom verscheide wonderbare genezingen verkregen. Die goed van gedragis,staat vast in zijn Geloot. Die wankelbaar is, wankelt, en die in't slecht vergrond is en verdiept, hij roept uit: Dood, al dood!... Doch zelfs de Communards riepen*uit, in hun wanboopen razernij: Vive l'enferlleve d'hel! D'andcr week is overleden de E. H MELIS, Pastor te Watervliet sedert 1866; hij had nog als onderpastoor gestaan te Ertvelde en te St Nikolaas, en overal zijn Priesterlijke zending ieverig vervul- lende, had hij veel goedsgesiicht voorhet geesielijk en tijdelijk welzijn der Bevolkingen. Te St AMANDS zal op 3o September gevierd worden 't Jubelfeest van den E. H. Gulielmus Van de Velde, Pastoor aldaar sedert 25 jaar; overal loopen stekel- verkes.maar te St Amands gelijk op alle treffelijke Parochiën, heelt men grouwel en afkeer van de Geuzen en liberalen van dezen tijd, die durven schrijven in hun gazetten: Wanneer zijn wij verlost van dat papeuras? Morgen, zaturdag, Feestdag der Heilige Martelaars Cos- mas en Damianus, 2 gebroeders, die eerst in de zee gewor pen wierden en mirakuleus gered, dan in 't vuur gesmeten, ook ontkomen, en eindelijk gekrutsd, gesteenigd doorscho-, ten met pijlen en onthoofd. Ge zoudt zeggen: 't Is ongeloofe- lijk, maar't staat geboekt in de kronijken. - Zondag H.. Wsnceslaus, hertog van Bohemen. Maandag de H. Aarts engel Michaë); dijnsdag de H.Hieronymus: woensdag H.Re- mysius, donderdag defi. Engelen Bewaarders, bijzonderlijk aanroepen voor de kinderkes, die aan zooveel levensgevaar zijn blootgesteld. Vrijdag H. Romana. De naaste weekbe- gint de maand OCTOBER; 't is het dringend verzoek van den Paus dat er geen huis zou zijn, in 't welk de Roozenkrans. niet gesamentlijk wordt gebeden. BUITENLANDS NIEUWS. De plaag van 't eiland Cyprus zjjn de sprinkhanen. De EBgelschman bevecht ze nn op allé wijzen en in't jaar 83 rekent men dat er 495 millioenen sprinkhanen zijn vernield. 2 duizend mannen zijn aan dit werk ge bezigd. In Ierland vechten wederom Orangisten en Nationa listen met stokken en steenen. De Orangisten hebben het poRciebureel verwoest. Cholera te Napels, zaterdag nog lOOdooden. lOpries- ters zijn reeds bezweken, slachtoffers van hunnen hel denmoed. Kardinaal San Felice geeft het voorbeeld alle dagen bezoekt hij de gasthuizen en neemt in zijn rij tuig kleedingftukkeg en voedsel meê om de beproefste huisgezinnen te helpen. Te Benevent zijn ook eenige gevallen van cholera geweest, en de nuntius van Parijs die Aartsbisschop is van die stad, heeft aan den Paus de toelating gevraagd, om zich naar zijn bisdom te bege ven. Te Rome, waar men de ziekte vreest, heeft de Paus reeds een gasthuis in gereedheid gesteld en andere maatregels genomen. Hij zelf zal de cholerieken in 't gasthuis bezoeken. De liberale Representanten van Napels zijn al lang gaan vluchten. De graaf van Parijs heeft lOduizend fr. gegeven voor St-Pieters-penning. Hij wordt door de republikeinen bedreigd uit 't land te worden verbannen. Aalst, Tarwe Rogge Masteluin Haver Gerst Hop 1883 Aardappels Boter 3 k. Eieren 25 Vlas 3 kilo Boone Aardappels Boter 3 kilo Eieren 25 Vlas perkilo S za!,urdags. i00 4 53 ct 15 00 a 16 5o 17 5o 4 19 51 17 0 4 18 00 16 0 17 06 81 a e87 09 5 f0 a 06 90 8 18 a 09 KI 2 45 4 I 63 0 0C a 0 üo Viggens kop.35 00 a 45 OS GEERAAMSBERGKM. Tarwe lttk.23 00 4 00 oO Masteluin 19 a 09 Rogge 17 a 00 - 29 - 4 00 - 07 0o 4 Go 3 10 9 o0 5 27 i 0 - 1 55 a 0 IS Nenüye, 's dijnsdags. Tarwe 100 k.2o 00 4 51 09 Rogge 15 Oo a 16 00 Aardappel 5 0c a 6 00 Boter 1/2 k. 1 45 a 1 55 Lokbren, woensdag. Tarwe 105 1. 16 75 a 18 o0 Rogge 11 0o a 12 08 garst 13 55 a 14 23 haver 11 25 4 13 25 Zblb, dijnsdag. Tarwe 1061.16 25 4 17 50 haver 150 1.15 00 a co 09 boter p. k. 171 a 3 oO kemp 11 k.a Dendkhmondb, maandag. Witte tarwe 2c oO a 00 00 rogge lö^oo a 17 00 boekweit 51 a vlas per kilo 0 a kemp 0 Oo 4 0 00 boter p.kilo 2 80 4 3 3o eieren 25 2 35 4 2 95 aardappels 06 oO 4 07 Kortruk, maandag, aardapp. gele 07 Oo 408 00 roode -08 00 a 12 00 boter per 1/2 k. 1 55a 173 koolzaadol. 103 k 6o4 60 55 lijnol. 100 k. 45 ïo a 00 00 Witte tarwe p. hekt. 18,75 roodedito 18.60 masteluin 14.5o rogge 12,75 haver 19,50 aardappelen p. 00 k. 06 60 boter per k. 3,16 eieren per 25 2,38 .erwten Q,Qq vlas per kilo 0,04 Ekcloo, donderdag. Witte tarwe. 21.54 rogge 16.5e haver 16.50 gerst 19,00 4 5o,0ü boter *,5' a 0,oö eieren 2,o0 4 0,00 St Nikolaas. Tarwe per 1061. 19 5e poldertarwe 18 50 rogge 15.50 boekweit 13,50 haver 13.00 duivenboonen 2o,5Q erwten 16 50 vlas 3,85 aardappelen 05.50 boter 3.27 eieren per 26 2.45 ZOTTBQEM. Róode tarwe 19 00 4 20 oe masteluin 15;60 4 16 08 rogge 17.oO i 18 £9 haver i9, 0 a 31.10 De GARDE-CIVIKS ziju maar goed om de mus- schen nit d'erwten tejagen.dat heeft men te Brussel gezien. Dijnsdag heeft het te Brussel weer gestropt, nu willen ze den Koning weg hebben en geven manifesten uit van opstand. Maar de gendarms hebben er op geklopt, met 't plat van den sabel, da* veel Geuzen geblutst en gebuild in 't gast huis liggen. GENTte Gent, de Socialisten komen op in de kiezingen; ze wil len hebben dat er eerlang Socialisten zullen zitten op't Stadhuis van Gent. HAL- LUIN, boven Meenen. De Vlamingen aldaar geven schoone feesten in hun Moe dertaal op maandag 29 September, dijnsdag 30 en zondag 12 October: Zang, alleenspraken en tooneelstukken. Het spijt ons de stuks niet te kunnen meêdeelen. De Polic e-Commissaris van Aalst heeft zijn ontslag ingediend. De belastin gen zijn te Gent weéral verhoogd met 10 ten honderd. Tot Antweipen onder Burgemeester De Wael zijn Geuzen-Regentie is de schuld vermeerderd met 110 MILLIUEN fr. en dit op 8 jaren tijd. Te Lyons gaan de zaken slecht ent» Parijs hebben 3 geuzen voor 400,000 fr. 't klein volk bedrogen. Te New-York is de exprestrein zaturdag ontriggeld, veel gekwetsten en te Signeulz aan de Maas is den marchandise op een reizigerstrein gebotst; een groote ramp is vermeden door de zelisopoffering van den trein-overste Louis Avaert.— Als Brussel voortgaat met woelen, 't is de dood van zijnen Handel en de winst der Provincie-steden. De Hophandel gaat stil vooruit, aan 85 tot 90 fr. Engeland koopt maar voor zijn dage- lijksch verbruiken. Een spijtig geval te Dendermonde in de statie, maandag als de verlofgangers naar huis keerden, al mallende geraakte een soldaatje onder de wielen van den trein en wierd vermorzeld. Te Etterbeeck zijn de 3 gebroêrs Derue getrouwd, met de 3 gezusters De Duyck. Eene vrouw, wonende in do Geuzenstraat te Antwerpen, ging dijnsdag avond omtrent 8 ure haren man opzoe- ken, dien zij in eene herberg der Prekerstraat vond. De man kwaad over die ver- j volging, greep een mes en wierp het naar zijne vr»uw, die 'n den rug gekwetst - werd. De vrouw is naar het gasthuis gebracht^

De Werkman | 1884 | | pagina 4