DE klEZhTi. - Brief van Macharis, Antwoord van De IVerkman. I DERTIENDE JAAR. N" 623. 10 October 1884. VERSCHIJNT ALLE vrijbaGEN. Prijs in Bureel efj Winkels S centiemen. Met de Post of te huis 2,5o Voor Frankrijk, Heiland, Duitschland, Amerika. 4,So. P. DAENS-MAYART, Achterstraat, AALST. X., 7 October 1884. Mijn achtbare en teêrgeliefde Vrienden, dikwijls heeft Macharis U geschreven in de lasten en tribulatiën van dezen tijd, - dik wijls hebben wij te samen deGeldverkwisterij, de Goddeloosheid en de Dwingelandij gebrand merkt; Macharis wordt oud, Macharis zoekt de rust, 'twordtlaat in den avondbij Macharis, lang zal hij niet meer schrijven, zijn hand beeft en zijn gezondheid verzwakt; maar toch, heden zal hij zijne stem verhellen tot al de Communale Kiezers, tot d'oude Kiezers en tot de jonge Kiezers, tot hun achtbare Familiën, opdat allen toch zouden meéwerken om van den 19 October voor ons Geliefde Vaderland een dag van merk- weerdigen Triomf te maken. Vrienden, achtbare Kiezers, in deze leste dagen is Macharis op veel verschillige plaatsen geweest en overal heeft hij speuren gevonden van d'ongelukkige 6 jaren Welke wij beleefd hebben; en overal heeft hij den vasten wil ontmoet van den 19 October een solemneel vonnis uit te spreken tegen de Liberaalderij. de schuld en de oorzaak van alles! En zou er iemand kunnen aarzelen? Worden niet dagelijks, in gazetten en vergaderingen, d'afgrijselijkste blasfemiën in den naam der Liberaalderij en Geuzerij uitgesproken? Is er éen liberale gazet, of ze schrijft als Geus en Vrijdenker, spottende met alles dat Reli gieus en Kerkelijk is? Zeggen ze niet opentlijk dat hun inzicht is de kinderen, die lieve Schepselkes Gods te doen opbrengen als heide nen,om van ons Vaderland een heidensche streek te maken? Kan de wereld gsrustbestaan metzulke pratijken? Ind'huisgezinnen, besmet door Geuzerij, welke eindelooze ellende! In de Steden en Parochiën onder Geuzenbesturen, hoe wordt al dat goed en zedig is, daar niet bevochten! Hoe trekt men er de Volkeren niet tot de Vrijdenkerij? Als wij hooren, in de katholieke stad van Aalst, dat er aan 't Volk worden uitgedeeld goddelooze boeken en zedelooze boeken, boeken die erger zijn dan pest en cholera, hoe moet het dan niet gaan in steden, waar de Geuzerij de wet mag geven Geen haat of wraak mag ons bezielen, maar de vaste, de onver biddelijke wil van te blijven wat ons brave Voorouders waren, Vrij en Katholiek,en alle geuzenjuk af te schudden! Vrienden,'t is ongeloofelijk welke leugens de geuzen geschriften tegenwoordig inhouden; maar ze mogen schrijven wat ze willen, die maar éen oog en maar éen oor heeft, moet gezien en gehoord hebbeD, dat de Liberaalderij een oprechte Anticliristesij wordt, die niets zoekt dan de menschen te bedriegen en in hun heiligste be- langeu te bestelen. Ja, bij de grafsteden onzer Voorouders, bij de wieg onzer kin- ders, wij zullen den 19 October Katholiek kiezen, sterker en vaster dan ooit, en we zullen werken door middelen van overtuiging, om de twijfelachtige en de wankelbare over te halen; wij zullen geen middelen verzuimen om den Katholieken Vaderlandschen Triomf te VERZEKEREN en te VERGROOTEN. Achtbare Lezers, duurbare Vrienden, de tijd loopt snel voor uit, 't een jaar vliegt weg achter 't ander; wij vallen van de jonkheid in de mannelijke jaren;en van daar totden Ouderdom en 'tgraf is de afstand zeer kort; ten anderen, de Dood treft oud en jong en nie mand is éen dag zeker; welnu, arm zijn, lijden, verdrukt worden, ziekten hebben, zijn vrienden zien sterven is pijnlijk en droef; maar 't droefste van al is, van den Grooteu Meester te durven tegenwerken; de liberale gazetten schrijven en do?eeren wel: Dood! al dood! maar dat is een stomme rede; wij alleen zijn in de Schepping met rede en verstand begaafdjwij alleen kunnen braaf zijn of booswicht, edel van zeden en manieren of vuil en afschuwelijk; voor obs is er een ander leven van belooning of van straf; en tegenwoordig in on zen tijd is het een misdaad tegen God en tegen zijn Ziel, van voor de liberalen te stemmen; ja, liberalen, peist er maar op, de Libe raalderij is een Antichristerij geworden, en om ons plicht te doen, om gerust te kunnen voortleven en geen schrikkelijke sententie te ondergaan bij den Grooten eester, wij mogen in geen geval, die Antichristerij ondersteunen; daarom, met vreugd en kalmte naar de Kiezing gegaan, voor den uitslag der kiezing gebeden in Familie, met vast propoost den stempel genomen-en het puntje wit, zwart gemaakt in 't vierkant boven de namen onzer Katholieke Kandida ten. In deze gevoelens, welke iedereen verzocht wordt te versprei de n, blijf ik uit hert en ziel, tolterdood en naderhand nog, Uw toegenegene Vriend en dienaar MACHARIS. p, s. T'Antwerpen hebben wij veel hoop, te Brussel wordt de Geu zerij bestreden, te Bergen en Doornijk ook en op menige andere plaatsen; weerdt u, menschen, geen stem gegeven aan vervolgers van Kerk en Geestelijk, aan mede-schenders van 't kerkhof, aan degene die hun Gees telijken hielpen verdrukken en vervolgen *k Heb g'hoord dat te St Lievens-Hautem de Geuzen zulke schrikkelijke dingen hebben uitgerecht; er broeit daar een slechtigheid sedert lang; 't is daar nog gebeurd op Missiën.dat er Geuzen waren,die s 'avonds op den weg grachten maakten om 't Volk dat uit de Sermoenen kwam, te doen verongelukken. Tegen lange en kwade ziekten, harde geneesmiddelen... Weerdt u, menschen, de Geuzen huiten en ge zult Vrede en peis hebbenDe Vlaanderen moe ten zich toonen den 19 October. En hoe zal 't zijn t'Aalst? is 't waar dat de liberalen daar met 'ne volle lijst opkomen? Wat zeggen ze daarvan t'Aalst en wat zijn de propoosten? Wij nemen nogmaals de vrijheid van te recom- mandeeren de kalmte en de gematigdheid, maar de krachtdadigheid om 't Volk te verlichten en in 't 1' iesbureel zijn plicht te doen. Macharis, oude en brave Vriend, achtbare Man, ge vraagt wat Aalst zal doen? En wij antwoorden u zonder aarzelen: Aalst zal den igden October een formidabele klopping geven aan de Vrijmetselarij; Aalst heeft 6 jaar lang met afgrijzen de schelmstukken der Geuzerij beleefd en afgezien; Aalst heeft zijn gelden zijnen iever gegeven aan 't Vrij Onderwijs; zonder dwang, zouden er in Aalst bijna geen kinders geweest zijn in d'officiéele scholen; Aalst heeft met vreugd en blijdschap de groote zegepralen van io Juni en 8 Juli gehoord; Aalst was met meer dan iooo man te Brussel, op 7e September; Aalst heeft daar de Geuzen aan 't werk gezien; Aalst weet hoe de liberale gazetten de Moordenaars van Brussel hebben bewierrookt en de brave slachtoffers belasterdMacharis, Vriend, Aalst zal zondag en 8 dagen zijn woord spreken, dat g'heel Belgenland er zal weten van te spreken; zonder haat of vijandschap, maar met vastberadenheid. Wij durven verantwoorden voor de Kiezers uit den werkmansstand; ze weten wat er te doen valt Zien op hunnen kiesbrief in welk bureel zij moeten kiezen; Daar zijn,op tijd Als hunnen naam afgeroepen wordt, in 't afschutsel treden, aan 't Bureel een papier ontvangen, daarmeê in 't biechtstoelken gaan, den stempel nemen en 't wit puntje BOVEN de namen der Katho lieke kandidaten zwart maken; een momentje wachten; 't papier toevouwen, ermeê naar 't Bureel gaan, aan den Voorzitter toonen en in de Bus laten vallen. Die niet zeker is van zijn feit, kan de stemming in de sektiën leeren. Aalstenaars, achtbare Vrienden, wie gij ook zijt, stemt volgens plicht en geweten; God alleen ziet u daar; gij zijt vrij, gansch vrij en onafhankelijk; zelfs een afgeperst woord telt niet; stemt dus vrij elijk, gelijk gij voor Gods Oordeel zult willen verantwoorden, helpt de Vrijheid en de Deftigheid in uw Stad en Vaderland zegepralen, en voor 't Katholiek gekozen hebbende, laat de blijdschap uw hert innemen: G'hebt uw plicht gekweten! 't Zal U hier en hiernamaals beloond worden! De Geuzen klagen putten in de aarde, en roepen om bermhertigheid, omdat er, op 27 staatsnormaalscholen, 9 zijn afgeschaft; Die 27 scholen brachten jaar in jaar, uit 728 onderwijzers op, 'k zegge 728. En de Staat had er van noode zelfs onder de wet van 79,alleenlijk 328 dus per jaar 400 kadékes die op de klaveren moesten loopen en 't vet der burgers afschuimden. Met de nieuwe wet die da vrije normaalscholen erkent, zal 't genoeg zijn dat de Staat 200 onderwijzers jaarlijks oplevert! i «i( En de liberalen zouden willen dat er jaarlijks 528 onderwijzers te veel uit hunne normaalscholen komen! Is 't dwaas genoeg! Bericht van den Moniteur van 4 October, 1° De personen die, sedert 1 Juli 1879, na 2 jaren leergang in eene vrije normaalschool, een diploma van ouderwijzer hebben bekomen, kun nen dit diploma door het Goevernement doen goedkeuren. Zij moeten hun diploma zenden aan den Minister van 't Inwendige en

De Werkman | 1884 | | pagina 1