Vrij Katholiek Onderwijs. KERKELIJK NIEUWS. Rampen, Misdaden en Ongelukken. Onderwijs. 2° De personen die het exaam van onderwijzer willen ondergaan voor den jury dan 't Goevernement, moeten hunne vraag indienen bij M. den Minister Jacobs. Indien iemand reeds 5 jaren onderwezen heeft, kan hij een practisch exaam ondergaan. Dit exaam zal te Brussel plaats hebben op den dag die zal bepaald worden. Overzicht. Crisis in Frankrijk, i Te Lyons zitten 30 duizend arbeiders zonder werk. Het goevernement stemt 2 millioen fr. om de nieuwe versterkingen van Lyons te beginnen met 1 january 1885; van nu af worden de grach ten de oude vestingen aangevuld. HOLLAND.De Kamers worden ontbonden, en een ontwerp van Grond wetsherziening is aan den Staatsraad onderworpen. CHINA. Er loopen geruchten van vrede en bemiddeling, maar van den anderen kant koopt China 8 millioen pond meel in Amerika, en randen zijne soldaten de fransche stoombooten aan, die eene verkenning deden in 't eiland Looch Nan. Da 4 duizend Chinezen zijn achteruitgeslagen. De haven Kelung in 't eiland Formosa Is door admiraal Courbet ingeno men; admiraal Lespes bombardeert eene andere stad van 't eiland. China blijft koppig, en men schrijft dat zijn leger verbetert. tclV> /WVVaas Antwerpen hebben de katho" McM/pvnue VlUlllVb. ]ieke scholen 9000 kinderen Nooit is er zulke prachtige optocht van kinders gezien ..De Watergeuzen knerzetandlen, maar d-a.Sinjoors zeggen: Er mag gebeuren wat er wil, wij honden ons katholieke scholen in stand! D'ongelukkigste men sehen zijn de rijke en welhebbende,die 't hert niet hebben van goede wer ken te doen. Want, zeggen de spreuken, die den armen zal verachten, heeit geenen Hemel te verwachten. Men zegt dat er in Japonië een petrolbron ontdekt is, onder de zee, in 66 vadem diepte. Ze zoeken voortdurend om de koeibeesten uit Amerika levend in Europa te krij gen. Tot hiertoe, al de dieren die aankomen, door 't schokken op zee, ze zijn gansch naar den Sis... En nu peizen ze, door hangmatten een beter stelsel te hebben. Die zoekt vindt, zei de schipper en hij sloeg 'ne paal in de zee. De fransche stad Lyons verkeert in graotc armoede, 30,000 arbeiders zonder werk en zonder eten. Veel wordt er op geschreven, maar famelici nihil ai.diunt; men stilt een grooten hongersnood, met woor den niet, maar wel met brood. Het huis van den Vloeker zal vergaan, dat zeggen d'Oudarlingen. Geen tijdzonder strijd; nu is in Rhyn-Pruisen de druifluïs verschenen, tot grooten schrik der Bevolking. In Hol land, te Arnhem is 't gebleken dat twee geuzinnen, diefeggen, zich als Religieusen verkleed hadden om almoesen te vragen. Een vriend achter rug, is een vaste brug, maar de valschheid en boosheid zijn tegenwoordig groot in de wereld. In 't Athenó van Antwerpen had de prefekt een jaarwedde van 14,000 fr.; en 'tis ontdekt dat er een school was met 3 leerlingen die 60 000 fr. 's jaars kostte... Geen wonder datze schreeuwen als de Rechtveerdigheid afkomt. 't Kasteel van Lede hangt te koop. D'Hop is zaturdag en maandag tot 100 fr. geweest. T'Has- selt zijn verscheide Geuzen, voor hun straatschenderijen, erg gestraft; zoo moesten zij overal varen; want die het kwaad niets raft, wanneer hij kan en moet, zich medeplichtig maakt, der boosheid die men doet. Buis is in congé voor 8 dagen, de Kiezers moesten dien kwispel zijnen definitieven congé leveren, en gebeurt dat niet, Brussel zal meer en meer lijden. Zondag is de Koninklijke Familie uitgereden. Veel eer wierd haar aangedaan, door de meerderheid; doch hier en daar is fel ge roepen en geschuifeld, zelfs in de zaal der Akademie. Minister Jacobs heeft deftig gesproken over de Grondwet De Vrijheid beminnen, zegde hij, in zijn eigen en in d'anderen. 2 Fransche woelmannen zijn over de Grenzen gedaan; 't komt uit, dat er onder d'opstokers van de moorderij op 7 Sept. kerels waren, reeds 30 maal veroordeeld. En dat durft hier van zijnen neus komen maken! ,ac4s, Te Mechelen zijnde scholen geopend énZ. E. de Aartsbisschop zong de Mis van den H- Geest, om hulde en dank te bewijzen aan 't Vrij Katholiek Onderwijs. Zijn doorluchtige voorzaat Mgr Dechamps schreef in 1879 in een merkweerdig vlugschrift: Het wetsontwerp van 1879 is tegen dbSamenleving, tegen deGrondwet, tegen den Godsdienst. Het Geloof, dat gij door uw slecht onder wijs wilt dooden, het is onsterfelijk en 'tKrais dat gij uit de s.cholen wilt bannen, -zal 't licht blijven der wereld. Wordt uw wet gestemd, lang zal ze niet bestaan, want 't Belgisch Volk is verknocht aan zij nen Godsdienst en aan zijn Vrijheden. Frankrijk is zoo diep bedorven geraakt door zijn officiéél onderwijs. 't Vrij Katholiek Onderwijs, 't oprecht Godsdienstig Onderwijs, dat moet ons gel-uk uitmaken hier en hiernamaals; achteruit, Vrijdenkers en Geüzen, die de kinderkes in eenen dampkring van ongeloof en twijfel wilt opbrengen! Worden er veel Onderwijzers en Onderwijzeressen afgeschaft, 't is een teeken dat Piet Van Humbeeck veel nuttelooze bedieningen betaalde. En mocht, kon dat blijven duren? 3-res.j fHQctober, de maand van den Rozenkrans. In honderdeduizende kerken en kapellen, in'millioenen familiën wordt tegenwoordig de Roozenkrans gebeden, 't Is een buiten gewoon en treffend schouwspel. Laat ons bemerken, Vrienden; de Verschijningen te Lourdes zijn bevestigd door duizende Mirakelen; de Moeder Gods verscheen aldaar de Roozenkrans biddende, en aan •en nederig werkmanskind zeggende: Bid met mij! er moet gebeden worden voor de bekeering der Zondaars!.... De Verschij ning van Lourdes wordt gekend en verspreid de wereld door; ••veral zijn kapellen ter eere van O. L. Vr. van Lourdes; d'hoofd- kapelle in België is te Brüssel in Sinter Goelen, alwaar de devotie en de toeloop groot zijn; Vrienden, die naar Brussel gaat, vergeet niet daar uw 3* wees-gegroeten te gaan bidden. En als de vraag vafti O- L- Vr. overal gekend is, tot zelfs in Amerika en in China, als er overal wonderbare teekens van Gods almacht zijn verschenen, de Paus van Roomen vraagt stilte en Hij zegt: Christene Geloovigen, ai te samen Ons Heer vereert, de Moeder Gods aanroepen, al te *men den Roozenkrans gebeden. En de rijke en de arme, de grijs- aard en 't kind, de man en de vrouw, de blanke en de neger, allen vallen op hun kniën en bidden den Roozenkrans. Hoeveel milliards en billiards keeren zal in deze maand het Glorie zij den Vader, het Wees Gegroet herhaald worden!... Laat ons van 't getal zijn, Vrien den, en de Kerk zal triomfeeren, ons Vaderland zal in vrede en welvaart komen; wij mogen wonderbaar gelukkige gebeurtenissen verwachten, want de oproep van den Paus wordt sterk beantwoord. BEMERKINGEN. Een preuf hoe de geuzengazetten liegen: T'Aalst komen er verscheide uit: d'eene schreef dat al de fabriekwerkers der katholieken éen frank moesten meêbrengen voor hun kaartje naar Brussel op 7sten SeptemberEn d'ander kondigde af, dat allen gratis hadden mogen rijden, en nog 3 fr. hadden gekregen. Tot Antwerpen, sedert dat de Geuzen regeeren, kost 't Bestuur jaarlijks 6 millioen meer. 't Is ongeloofelijk wat er aan de Policie uitgegeven wordt. En de nachten zijn onveiliger dan ooit. Te Doornijk, sedert de liberale Regeering, zijn d'onkosten jaar lijks vermeerderd met 286.269 fr- T'Aalst, mijn Vriendekes, sedert 1879, nog den helft der kinders niet 'in de scholen, en elk jaar 3o,ooo fr. meer onkost. En dat durft zich presenteeren, om d@.;Stad te regeeren!... 't En kan bijna niet zijn. Die op God betrouwt, zijn geluk is honderdvoud. Dat ondervinden heden bijzon derlijk degenen die 't Vrij Godsdienstig Onderwijs gevolgd hebben. De Vrijmetsers mogen doen wat ze willen; komen ze later nog aan 't hoofd, de Meesters en Meesteressen, d'Ouders en de Kinderen zullen 'tVrij Onderwijs volgen.Ze willen te Roomen aan den Paus beletten van op zijn kosten een Hospitaal voor de Choleristen te maken en de Kardinaal-Vikaris is tegengehouden geweest aan de poort van 't civiel Hospitaal. Hij wilde er de zieken en stervenden gaan troosten. Men ziet dat 't Volk gelijk heeft van te zingen: Leve Leo onze Vader, Hij moet Paus en Koning zijn DE KUNST. Men zegt dat er te Gent bij M. Bressers-Blanchaert 3 prachtige Beelden verveerdigd zijn, die over Spanje, voor een kerk van Por- tugaal gevraagd zijn. Welke eer dat de Vlaamsche Beeldhouwkunst zoo verre gekend en gewaardeerd is! Beelden maken, volgens men- schelijke gelijkenis, is reeds veel, maar er 't godsdienstig gevoel iji prenten, dat is naar de volmaaktheid strevenDe Jonkheid moet werkzaam zijn, ieverig, aanhoudend en deugdzaam, en dan zal zij vooruitkomen en eere doen aan 't Vaderland. Wat is 't Schoone in de Kunst? dat is de gelijkenis, gevoegd bij de verhevenhéid van ontwerp en opvatting. AALST. M. J. De Naeyer is,God zij gelofd,beter en op weg van ge nezing. Maandag is er in de St-Martinus-kerk een kind bijna veronge lukt, met zijn hoofdeken te steken door de traliën der zitbank, rechtover St-Anna. BRUSSEL. Al gravende, nabij de Beurs, heeft men .een menschelijk geraamte ontdekt. In de SrM aria-straat, d'ander week vrijdag, rijdt er een kar hooi voorbij; een jonge straatbengel steekt er moedwillig't vuur aan en om 300 fr. hooi verbrandt. Ge vindt soms in jonge gasten een helsjhe deugenieterij. Een vrouwspersoon van 50jaren is eindelijk als diefegge betrapt; haar pratijk was van te zeggen dat ze diende, maar ntt een lot van 25,000 fr. bad gewonnen en op haar renten ging leven; ze was gezonden door een kennis en vroeg 50 of 100 fr. te leenen... Meer dan 15 personen had zij aldus bedrogen, maar is eindelijk gesnapt en zal or niet weinig tegcnvliëgen voor haar leugens en bedriegerijen. Zatur dag morgend is in zij rf bed aangehouden een Franschinan, geus los door de ziel, zijd" werken geven het uit, want hij had in Frankrijk geld ge stolen, zijn vrouw en 2 kinders laten zitten en was met een jonge Geu- zinne naar Brussel gekomen.... Oprechte Vrijdenkersmanieren! Nog een ander féit uit do Geuzenwereld van Brussel: Zekere sieur X... leefde gescheiden van zijn vrouw; deze woont als dienstmeid in een huis der Bergstraat; zondag avond ten half acht,komt X... in dat huis en de mee3- tersso, wetende welke rabauw het was, slaat de deur voor zijnen neus. Vol gramschap gaat hij weg en schiet buiten, twee kogels naar' den eer sten den besten die hem tegenkomt, door dit dwaas bedrijf een persoon kwetsende. ANTWERPEN. De nachtwaker De Boer is in vrijheid gesteld. Aan de Statie loopen er tegenwoordig dieven rond, diede reispakken van de feaaken nemen of die aan den klap geraken met reizigers, zich zeer dienstwillig toonen, zeggen dat zij hun reisgoed zullen helpen in den trein dragen, maar die met d'eerste occasie schampavie zijn. Er wordt ook ge stolen, terwijl de buitenlieden hun kaartje gaan halen.,.. Slim volk, dat die venras. GENT. De Voorzitter-Rechter SantoiSf is d'ander week vrijdag ge vallen op den kauter door een sehielijke bedwelming, gevallen met zijn hoofd op de steenen, dat 't blo8d ait de wonde gutste. In de glasblazerij te Dampremy is een OTen ingestort, terwijl de arbeider Lachapelle er aan 't werken was. Een uur verliep, eer men aan den ongelukkige aan kon; hij was dood. Verscheide andere glasblazers zijn gekwetst, 't Glas is een zeker aarde welke doorschijnend «mrdtdoor geweldige en aanhoudende hitte. Mozes en Job spreken reeds van glas. De Romeinen maakten schoone vazen in glas; in 1509 waren reeds te Roomen vermaarde werkhuizen van glasschilderij. In de 16" en I7e eeuw waren de glasschilders in hunnen hoogsten bloei en hadden geheimen voor hunne Kunst, die nu verloren zijn. T'Antwerpen en te Brassel in d'hoofdkerk zijn prachtige oude ge schilderde vensters. BRUGGE. Aldaar is aangehouden zekere-Louis D.., plafonneur die te Ryssel moet gestolen hebben, eu moordaanslag gepleegd. Êija mede plichtige zit oek vast. BBUGGE. Zondag morgend, i« de hoefdkerk, waren al met e«as de mea- schen verwonderd van het orgel niet meer te Iroorea, dat plotseling ophield van spelen ;eea kerkbediende snelde en voni de» orgelist,de heer De Jaeglier stervende bij het klavier. Hij riep seffens naar dea eerw. Heer Pastoor, die ter stond met de U. Olie afkwam, en slechts nog den tijd had ze den stervende toe te dienen; weinig oegenblikkea later was ie hser De Jaegher overleden. Woensaag 24 sopteaber is tot LOSISAlTZYöEeeaSucrioaasclielf van 872 scheven, behoorende aan L. Hiilebrandt, de'proei der vlammen geworden. De schade wordt op 42o fr. geschat,!

De Werkman | 1884 | | pagina 2