(herweging op de üiezing. Pc commissionnair Saltan. DERTIENDE JAAR. N»626. —[17 October j!884. geD, Christene menschen! Indien wij voor u stemden, ons Vaderland zou ons den naam van Verrader toeroepen; ons Voorouders die rusten in de gewijdde kerkhoven, zouden den vinger verwijtend tegen ons opsteken, en 't Nakomelingschap zou met schande verhalen, hoe de Belgen en Vlamingen der jaren 1900 zoo onverstandig en zoo boosaardig handelden! Neen, liberalen van dezen tijd, rekent er niet op; wij stemmen voor u niet; wij weten al te wel, hoe al uw gazetten schrijveu tegen al wat kerkelijk en christelijk is; wij weten al te wel, hoe in de groote steden LIBERAAL wil zeggen: Niet meer naar de kerk gaan; 's zondags werken; vleesch eten op al de vastendagen; nooit voor Ons Heer zich op zijn kniën zetten; zijnen Paschen niet houden; niet meer trouwen voor de kerk; zijn kinders niet meer laten doo- pen; dat is de voorwacht der Liberaalderij en alzoo zouden zij het overal willen brengen. Och, LANDGENOTEN, wie gij ook zijt, niet gestemd voor men schen die d'H. Kerk bevechten en vervolgen, 'tzou ons een eeuwige onrust en knaging zijn; er zijn er die zeggen: Wie kan mij kwaad doen! wie! De Groote Meester, aan wie gij niet kunt ontsnappen, gij of niemand; weet het wel, de Liberaalderij van dezen tijd is een werking om Belgenland van zijn Katholiek Geloof te doen afvallen; die daarin wil meêwerken, dat hij zondag stemme voor de Libera len; maar die stemming is een misdaad, welke men nooit of nooit zal kunnen uitwisschen. Maar wij zullen allen katholiek stemmen, en zorgendat ons stem ming goed en geldig weze. Daarom d'Onderrichtingen voor de Kie zing wel in acht nemen. De Werkman. ONDERRICHTINGEN. De Logie stookt op tot geweld, tot stekelverkerij doch ongelukkig de werkende man, die opgemaakt door de Logie, 't stekelverken en den straatschender gaat spelen; als hij in nesten zit, de Geuzerij laat hem klampen en 't gaatgelijk t'Antwerpen alwaar een straat-'' schender en ruitenbreker tot lang gevang wierd ver- oordeeld en dat de Katholieken zijn vrouw en kinders moesten hel pen, of anders ze zouden van honger gestorven zijn. De Kiezing is al dat eenvoudig is; boven de namen der katholieke kandidaten is een zwart vierkant, met in 't midden een wit balleken; men moet alleenlijk dit éen wit balleken zwart maken, en dan heeft men geko zen voor al de Katholieken die er onder staan. Voorzichtig van uit 't zwart vierkant niet te gaan en zijn briefken niet vuil te maken. Is 't stembrief ken geplekt of vuil, men mag gerust een ander vragen. Laat ons met goeden moed optrekken. R VERSCHIJNT ALLE VRIJDAGEN. K Prijs in] Bureel ohWinkels 5 centiemen. Met de Post of te huis 2,So Voor Frankrijk, Holland, Duitsehland, Amerika. A,So. P. DAENS-MAYART, Achterstraat, AALST. Zondag is 't om doenal de Steden en Steden en Prochiën van Belgenland die den helft van hun Gemeentebestuur moeten herkiezen laat ons redeneeren in kalmte en volgens de waar heid,;geen geschreeuw of lawijtdeftig en weerdiglijk. Gelukkig de Gemeenten die eenpariglijk'veree- nigd zijn, om brave en treffelijke en wijze [lieden aan hun hoofd te stellen. Ik ben Kiezer, in een Gemeente waar strijd is; van weerskanten ze roeren zich en komen met redens af; maar ik redeneer, ik over weeg Zou ik mijn belangrijke zaken toevertrouwen aan iemand die geen Religie heeft, die zijn Christelijke plichten niet kwijt, die zijn Mis verzuimt? die in 5, 6, 10 jaren zijnen Paschen niet heeft gehou den die nooit aan zijn eigen vraagt: Doe ik goed of doe ik kwaad Waarin heb ik misdaan? Waarin moet ik mij beteren Zal ik in zul ken mensch vertrouwen kunnen hebben? Hoever reikt d'eerlijk- heid van zulke personen? En zijn ze wel in staat om de zedelijke belangen eener Gemeente te beslissen en te oordeelen? Zelfs onder 't heidendom, de Vrijdenkers, degene die in niets geloofden, wierden aan 't hoofd der steden niet gesteld; de Konin gin van Engeland, de geloovige Protestanten van Holland, de oude Keizer Willem van Pruisen, ze doen niets dan roepen Er moet Godsdienstzin in de wereld zijn of alles zal in de diepste ellende Jjervallen En wij, Christene menschen,wij zouden gaan Geuzen en Vrijden kers KIEZEN, om de Steden en Parochiën te besturen, om aan 't hoofd der Policie en der Scholen te zijn Neen, liberalen van onzen tijd, mijne stem kan ik u niet geven; hoegenaamd niet Gij hebt de wet van 1879, die vermaledijdde wet, doen opkomen en dezelve wreedaardig uitgevoerd Gij hebt een goddeloos of onverschillig onderwijs ingebracht Gij hebt al de Christene kinderen willen verderven Gij hebt den Paus van Roomen en de Bisschoppen vervolgd,om dat zij niet wilden zwijgen over die Wet van Ongeluk Gij hebt de kerkhoven doen onteeren; gij hebt de Prochiën zon der Onderpastoor willen laten; gij hebt in uw gazetten en vergade ringen gevloekt als duivels en alles bestreden wat Christelijk is; Gij hebt, o liberalen van dezen tijd, gij hebt de Gemeenten ver drukt; gij hebt de Christelijke Familiën, die in nood waren, een bete broods, een stuksken deksel, een Qeschken medikament, vier planken voor een doodskistje geweigerd,omdat zij hun kinders naar uw veroordeelde scholen niet wilden zenden. Gij hebt te Brussel de Katholieke Mauifesteerders willen in het midden van den dag doodslaan! gij hebt Communards van Parijs ter hulp geroepen Omdat er nu éen wet van Recht en Vrede en Spaarzaamheid en Vrijheid gekomen is, die zoo genadig is aan d'afgestelde Meesters, dat als hun school gesloten is, zij in afwachting van een ander plaats,nog het jaarwedde hebben van 750 tot 2000 fr. tegen die Wet van Vrijheid, voor een wet van Dwingelandij hebt gij 't Land in rep en roer gesteld, en onsOnafhankelijkheid in gevaar gebracht; Liberalen, is dat waar of niet? kunt ge daar éen letter afdoen? uei uu 1K m En o- du.it onze stem komen vragen! aan ons Belgen, Vlamin. geweest ben, in Brabant tegen Brussel, en ze verzekeren daar, dat Balthen, ons oude kennis, ge zijt nu Commissionnair geworden? Ja Vrienden, en 'k doorloop de steden en dorpen van ons Belgenland Wat nieuws, wat nieuws, Balthen? Overal, mijn kameraadjes, overal de Gemeentekiezing van zondag en niets anders; 't zal er spannen op veel plaatsen. De Vrij metselarij, in Juni en Juli weggejaagd voor al haar schoon akten van Landopeterij en Volksverdrukkerij, ge rappeleert u nog wel die dagen! Och ja, Balthen, dan was 't een vreugd, of 't een vreugd was; de menschen zongen en sprongen; ze konden bijna hun oogen en ooren niet gelooven; ze riepen: Dank God, dat wij verlost zijn van 't Geuzenjuk! Balthen. Welnu, achtbare Vrienden, diezelfde Vrijmetselarij wil in haar macht terugkeeren, bij middel van de Gemeentebestu ren. De Schoolwet, heeft zij gezegd, geeft veel macht aan de Ge meentebesturen; welnu, daarin moeien wij ons foeffelen, en eens daarin, dan is 't wederom aan den vetten trok en den dikken sloebber voor de Geuzen en Geuzinnen, dan mogen ze smullen en smee- ren, en de Burgers en Landbouwers zullen leg gen gelijk de kiekens.... Maar 't en zal geen waar zijn, dezen keer Wij vermeenen dat ook, Balthen Als ik u zeg, Vrien- dekes, dat ik in Brabant *1

De Werkman | 1884 | | pagina 1