Overzicht. Kosteloos Onderwijs Minister Van den Peereboom de voorgeborgten van Brussel de Vrijdenkers zullen buitenkegelen en Brussel zelf, Hoe is 't daar Balthen Brussel zelf, ge zult daarvan verschieten; de Moorderij van 7 september heeft veel oogen geopend,en Brussel weet dat er geen pardon is, of de bende van Buis moet weg, uit 't Stadhuis en er moet licht komen in dit donker Geuzenhol. 't Was toch al te vet op dien dag; die nog aan 't liberaal genegen bleef en een vierdeel van een eerlijk hert bewaard heeft, moet zeggen, nu dat hij die Moor derij heeft gehoord, dat ijselijk gevloek, die miskenning der Belgi sche Gastvrijheid, nu dat hij weet hoe de liberalen hadden doen Communards komen uit Parijs, tegen de katholieke Manifestanten, nu zal hij zeggen: 'k Doe met 't eerlijk Volk! Liever mijn hand af gebeten, dan voor 't liberaal te stemmen! En wat zeggen ze van d'ander plaatsen, Balthen? Leuven en Mechelen hebben vaste hoop van te winnen; Ber gen, Doornijk, ja Luik zelf staan op, om hun Geuzenbestuur kwijt te geraken; de Walen roepen ook: Geen Geuzen of Vrijdenkers! En ge zult het zien: bij Juni en Juli zal October mogen genommeerd worden. Balthen, hoe is-'tjn de Vlaanderen In de Vlaanderenge zult er weten van te spreken; de Vlaan deren zijn verbitterd tegen al wat Geus en liberaal is, en niet zon der rede, zei de boer en hij sloeg met een lap 3 ratten dood niet zonder rede; ge zoudt geen redelijk schepsel moeten zijn om u te laten plunteren en pluimen gelijk de liberalen 6 jaar lang gedaan hebben; ge zoudt geen ziel moeten hebben en ketter en vrijdenker zijn, om ongevoelig te blijven aan al wat tegen ons België wordt gedaan. De Vlaanderen, Vrienden, 't is bijzonderlijk daar, dat er )5oo officiéele scholen, 6 jaar lang, gansch of bijna ledig stonden. En t'Aalst, Balthen, hoe is 't daar T'Aalst zal de Geuzerij in 'ne put gesteken worden van 400 meters diep; de geuskes moeten het al gewaar worden wat peizen ze wel, van in een deftige Vlaamsche Stad hun geuzenvaandel te durven ontrollen En te Geeraardsbergen, Balthen Geeraardsbergen! Den eersten keer, sedert 3o 40 jaar durft het Liberalismus daar den strijd niet wagen; doch onverwachts, op de» laatsten moment zijn zij afgekomen met 'ne volledige lijst, 5 herbergiers en een inpakker van sigaren.... Als de katholieken op hunnen post zijn, een meerderheid van rond de 3oo stemmen. Te Deux-Acren, waar over 6 jaar gansch de Gemeenteraad nog liberaal was, nu durft de Rolinsche Burgemeester zich voor 't Kie zerskorps niet meer voorstellen en zoo zijn de katholieken meester van den strijd zonder slag of staat. T'Idegem, de Geuzenburge- meester rolt ook zijn matten op; te Overboulare, Viane en On- kerzele zetten onze mannen zich moedig aan 't werk om de 2 Geu- zenburgemeesters met hunnen aanhang voor goed den bosch in te zenden. Te Sint Nikolaas? D'Hoofdstad van 't Land van Waasdat ze daar eens pro- beeren 600 stemmen zou 'tschillen! T'Audenaarde Vivan't Katholiek!'t katholiek boven! En die alzoo ktezen, zal men eeuwiglijk loven! Maar die stemt met 't geuzengespuis werpt den vloek al op zijn huis! En Eecloo, Balthen, weet ge niet uit 't Meetjesland T'Eecloo? Mr Neelemans retireert zich; een wijs gedacht van zijnentwege; want 2 verschillige Heeren dienen, is onmogelijk en die nog een weinig godsdienstig gevoelen heeft, zal alle Liberaal- derij verzaken. M. Neelemans retireert zich, doch er komen op,twee liberale kandidaten, M. De Sutter en M. Goethals, fabrikant in broekzakken,en de Kiezers zullen hun zondag een broeksken passen van d'eerste mode. Dendermonde, Balthen, hoe is 't daar Dendermonde, de Katholieken, sterk vereenigd, zullen er 'ne grooten triomf behalen j En Ninove Te Ninove waar de Katholieken zoo heldhaftig zijn! De geu zen komen er op, maar 'k laat u oordeelen Er zijn 55g kiezers;en m de katholieke vergadering waren 307 mannen; bij dit getal moe ten er nog 75 vaste katholieke kiezers gevoegd worden. Rekent en telt nu wat er nog .overblijft. t Balthen, wat zeggen ze van Gent ""Te Gent zijn de Kiezerslijsten schrikkelijk vervalscht, en de Katholieke Beweging is niet sterk genoeg tegen de listen en't geweld der Vrij metsers; maar Brugge zal zijn katholieken Gemeenteraad behouden en versterken en Antwerpen gaat ons zondag een blijde tijding leveren. Is dat inderdaad echt van Antwerpen, Balthen Antwerpen heeft bijna de zekerheid, als er tot het einde toe jfewerkt wordt en gewaakt, want 't is met listigheid, dat de Geuzen m jaar in Antwerpen zijn bovengekomen, en 't is met listigheid en Muwheid dat zij gedurig het getal hunner Kiezers hebben vermeer derd maar nu gaan de zaken over hun houtde Geuzerij is er Is wreedde geldverkwisting, te schromelijk; en 't Volksbederf, te gwouwelijk Hoe zal 't gaan, in de Buitengemeenten, Balthen. Op honderd e plaatsen, de Katholieken herkozen, met geest- darift, zonder strijd; elders, de Burgemeester en anderen, die zich in den. Schoolstrijd tegen de Bevolking gekeerd hebben, mogen, kun- *en die manne» herkozen worden Neen, Balthen, 't en mag, 't en kan niet zijn Er waren er, Vrienden, er zijn er, die op de Gemeenten 't Li- hflcalismus^met al aijn zjjn akelige gevolgen, willen verspreiden, die onderduims en stillekes aande piketten slaan der GeuzerijDusda- nigen zijn voorzeker onze stem niet weerd. En wat zeggen ze van de Walen Te Doornijk, te Bergen, zelfs te Luik wordt de Vrijmetselarij bestreden; al 't goed Volk uit de Walen staat op en roept uit: Vrede en Eendracht! Vrijheid en Gespaarzaamheid en weg degene die de Religie bevechten, en aldus de Volkeren in 't zedebederf wille» dompelen... Vrienden, laat ons oppassen en als er g'er weet die van zin zijn voor de Geuzen te stemmen,spreekt ze toch aan, dat ze van gedacht veranderen; DE KIEZING IS GEHEIM niemand kan weten voor wie gij kiest; die voor 't katholiek kiest, heeft aanstonds tevredenheid en voldoening in zijn hert; die tegen zijn geweten en zijn Geloof stemt, kan hij ooit of ooit zulken aktuitwisschen? Daar- meê heil en saluit. Ol^) In 't zuiden van Afrika is or ruzie tusschen de Engelschen en de Boers van Transvaal of hollandsche kolonisten Dezen trachten hun land uit te breiden en eane zeehave te hekomen, maar daar is Engeland he- viglijk tegen, omdat zulk eene zeehaven zijn koloniaal Keizerrijk be dreigt. Doch de Boers die verleden jaar te Brusselsen te Berlijn zijn ge weest, worden krachtig ondersteund door Bismark die dag en nacht werkt om duitsche koloniën in Afrika te stichten. Er komt een Europeaansch Congres te Berlijn bijeen, om de zaak van Midden-Afrika te bespreken. De oude bezittingen blijven onge stoord,maar u» moet weten wat er te doen valt metde streken gelegen langs de» Congo on den Niger de bevaring dezer 2 stroomen die naar de groete markten van Afrika leiden, zal ook geregeld worden. Oorlog met China. Generaal Nkgrier heeft op 8 October een leger aangerand van 6 dui zend Chinezen in 't dorp Kep vefschanst. Het gevecht heeft 5 ure ge duurd, de Chinezen zijn gevlucht naar Brogan. Het dorp Kep is stor- menderhaBdingenomen600Chinezen zijn gesneuveld. Al hun materieel is genemen met peerden en muilezels. Defransehen tellen21 dooden en 58 gekwetsten generaal Negrier zelfheefteen lichte wonde ontvangen Admiraal Courbet blokkeert de havens van 't eiland Formosa. De Schoolkwestie in Ierland. De Iersche Bisschoppen hebben eenparig besloten hnnne klachten te:- gen het bestaande schoolstelsel te maken bij de afgeveérdigden van Ierland in 't engelsch Parlementzij zullen de ministers* ook verzoeken «ie grieven der Katholieken te herstellen. De kieskwestie in Engeland. Er gaat eene nieuwe verdeeling van Kieszetels plaats hebben. De Lagere Kamer telt heden 652 leden, waarvan 454 gekozen worden in Engeland, 172 op den buiten en 282 in de steden. In Engeland,gelijk in Schotland en Ierland,mochten de steden in evenj redigheid veel meer Parlementsleden kiezen dan 't plafte land dit on recht gaat nu grootendeels verdwijnen, en één lid zal gekozen worden per 50 duizend inwoners. In Ierland zal een gelijksoortige mkatregel worden genomende ste de» die min dan 50 duizend inwoners hebben, zullen bij den buiten worden ingelijfd, en degene die van 10 tot 40 duizend inwoners bezit ten, zullen het recht hebben ééh lid te kiezen voor 't Parlement. In Engeland zullen er in 't ver velg 460 leden werden gekozen in Schotland 68 en in Ierlaad 119. De kiezingen in Holland. De Kamer? zijn ontbonden,en algemeens kiezingen gaan geschieden veor de 2*" kamer op 28 octobsr, voor de 1'" kamer op 5 November. Be liberalen zijn verdeeld, en de Conservatieven, Katholieken met Protes tanten, hopen de meerderheid in de Kamers te krijgen. is dat afgeschaft, gelijk de Geuzepges chriften roepen? Neen, bliksems neen; maar de wet van 1884 verbiedt al de zotte on kosten die er aan vast waren, en laat den huisvader toe, het kosteloos Onderwijs t® genieten in de school welke hij verkiest. I» de liberale geschriften, 't is d'een leugen achter d'ander; weten ze niet, dat leugenaars bedriegers zijn? Wij vernemen dat in alle steden des Lands die valsche geruchten worden uitgestrooid.... Die zich op leugens moet steunen, verliest vroeg of laat d'acliting van alle treffelijke lieden. De Logie der Vrijmetselarij werkt om de 20 Huisvaders bijeen te krijgen.... Noteert wel dat er persoonlijkzal moe ten rekening gegeven worden over d'handteekens. Die teek ent, zal op 't Gemeentehuis ontboden worden, om daar te verklaren WAAROM hij geteekend heeft. Die handteekens zijn plechtige openbare akten, die binnen 180 jaar nog zullen vernoemd worden. WAT BEMERKT MEN? Wat bemerkt men in al de liberale Gemeentebesturen? Een sterke geest van geldverkwisting, 'ne Geus dient maar 't Gemee- nebest, om te pralen of om veel geld te kunnen verteeren; anders laat hij de zaken zitten. Geen zelfsopoflering zult gij ooit in 'ne Geus vinden. De preuf wederom vinden wij in de gazetten van Antwerpen: Sedert dat de Geuzen er aan 't hoofd zijn, kost de Policie 456,425 fr. MEER dan vroeger, en nooit was de dienst slechter gedaan. Die vroeger 60 fr. patent betaalde, nu is 't 88,80; de Pompierslasten zijn verhoogd van 2 tot 20 fr. on de taks op d'honden van 4 tot 9 tr. heeft reeds vele goede veranderingen ingebracht voor do vertrekuren van den ijzerenweg; hij heeft aan de bedienden hun vrijheid teruggege ven; hij heeft opgeschorst het aannemen van vrouwelijke bedienden; ea nu zoekt hij middelen aan om de bedienden van ijzerenweg en post' de rust en de vrijheid van den zondag te verschalen, zooveel de dienst het toelaatIs dat niet veel beter, als de bedienden tergen, vervolgenan afpingelen, gelijk de liberale Ministers deden?.... Zelfde Katholieke J®, nister Van den Peereboom is naar Mechelen geweest en heeft in 't Arse naal gezegd dat al do werklieden moeten vrij gelaten worden in*Kn» overtuiging. Onder de liberale Ministers^was 'tvan de zweep en gelijk de meesters willen en ordonneeren!

De Werkman | 1884 | | pagina 2