Kampen, Misdaden en Ongelukken. Overzicht. beslond, in dit geval zouden de katholieken eene meerderheid gehad hebben van meer dan 20 stemmenAllo, mannen van den Raad, als ge 't niet gelooft, geefi eens uwe demissie!.. En brengt de kiezingop de Schoolkwestie, die gij als echte baraksnelers zoo wel hebt gescamoteerd! fir- '-j ltprrllfm Oudenaarde. De liberalen hebben hunne zetels op het Stadhuis behouden met A stemmen meerderheid. Zonder twijfel hebben de Geuzen van Berchem les geweest nemen op den 7 September te Brussel. In den namiddag hebben zij al dedeftige personen aangerand.Z'heb- ben ;ondgeloopen als tiegers en s'ekelverkes, z'hebben de straten der gemeente met bloed bedekt, z'hebben met kasseisteeDen ruiten gebreken. Maandag heb ben zij hunne straatschenderij herbegonnen en 'savondsde straten doorloopen, huilende en tierende gelijk de buflels van Amerika. De wilden uit Africa zijn beschaafder dan de geuzen en geuzinnen van Berchem. Onder die straatschen ders waren er ook creaturen van Piet de Grafmaker, met een keersken van 'ne eens in hun hand. En waar was de politie? waar was zij. als men een 70jarigen man onder de voeten trapte? waar was zij. als men zijnen hoed verbrandde? waar was zij? ik weet het niet, maar wat ik weet, dat is, dat de hairenmutsen te Berchem waren Zeggen wij nimmer, Berchem in Vlaauderen, maar Ber chem in midden Afrika. Z'hebben gestolen bij de Trappisten te Forges, ze denken dat de dief een heimelijke kerel is, die verscheide weken in 't klooster d'herbergzaamheid had genoten.Tot Edegem is de boerenknecht Philips, die werkte bij den landbouwer Mortelmans, hij is tusschen *t raderwerk eener machien doodgepletterd; ten nadeele van een onderluitenant der gidsen, in garnisoen te Laken, is gestolen een gouden horlogie met .13.briljanten, eene weerde hebbende van 400 fr. en een oude zilveren horlogie. Een kaporaal der grenadiers wordt verdacht die voorwerpen naar den Berg gedragen te hebben. Die depéchendragerkes hebben nog al de gewoonte, van op en af de rij tuigen te springen. Maandag avond was zulks weêr 't geval met Constant Keteleer, t'Antwerpen op de St Jacobsplaats, hij viel en wierd den linkervoet overreden. Te Flavion, in de Provincie Namen, is op kiezingsdag geschoten, 't kanon sprong; twee jonge lingen dood en een derde gekwetst;en op de linie van Gedinne naar Arlon, in de statie van Halanzy, zondag avond, een schrikkelijk geval, de liberalen vierden hunnen triomf, een hunner liep te vroeg over de route en wierd de twee beenen afgereden. AALST. DIEFTE IN ST jOSEFSKERK. 't Was in den nacht van 17 tot 18 October, en reeds had de klok 3 ure geslagen als M. Hofman, zoon, statiebediende, uit de Vrijheidstraat, die ten 4 ure op zijnen post moest zijn, als hij licht zag in de sakristij der St Josefskerk, licht dat over en weêr ging. Dieven in de Kerk was zijn eerste gedacht. En hij, aanstonds zijn Familie verwittigd en iemand naar den koster gezonden, die dadelijk opsprong, den meester-stoelzetter Jaak Petit verwittigd, die zijn twee zoons opriep, daarbij nog 'ne plekker uit de gebuurte en al te samen gewapenderhand naar de kerk want die uit stelen gaat, moet niet verwonderd zijn, als hij doorschoten wordt als een haas of doodgeslagen als een hond. En 't wilde juist lukken dat er in de nabijheid 2 nachtwakers kwamen, die zich bij de vernoemde personen vervoegden en de Kerk introkken, terwijl er ander volk op schildwacht stond. Men zegt dat, bij 't ritselen der sleutels in de kerk, de dieven zijn gevlucht; want dieven waren er, en verscheide, en stoute verassureerde dieven. Langs achter waren zij in de sa kristij gebroken en hadden dan pogingen gedaan om de kassen te openen, waarin de kostelijkheden der kerk verborgen zijn, doch hun helsche pogingen zijn daar mislukt; in de kerk hebben zij met veel geweld eenige offerblokken open gekregen en eenige flesschen wiswijn hebben zij ook gestolen..., Ze zijn gevlucht door den hof van 't St Martens-Gesticht; 3 verschillige holleblokken hebben de Opspeurders gevonden, o. a. 'ne zwarten, geplekt van mortel, 's Morgens is de Policie de voetstappen komen naspeuren... 't Is reeds 2 maal, op kortèn tijd, dat de St Josefskerk door heiligschen- dende inbraak lijdt. GENT. D'anderweek, de baas uit den Biekorf, inde 12 Ka merstraat, dient de soep op; hij wordt onpasselijk, roept: Helpt mij! valt, en is dood! Zoo is het hier met ons gelegen.... Heden rood, morgen dood Vergeten wij het niet. ANTWERPEN. 't Schip Gelijkheid en Vrijheid, liggende rechtover de oude St Pietersvaart, is in brand geraakt de schipper Van den Bossche, met zijn vrouw en 2 kinders hadden al de moeite der wereld om hun leven te redden; zij hadden nog aan boord ver geten een kind van 1 jaar en half, hetwelk gered wierd door een moedige werkman; men wilde op een boot de meubels en kleeren redden, maar de boot is met zijnen last gezonken; 't vuur was inge komen door een vat nafta. Maandag is een meisje van 6 jaren, 't dochterken van M. S. de P. uit de Solvijnstraat, bijna veronge lukt: U it school komen, aan een omdraai onder 't peerd van den tram vallen en vermorzeld geweest zijn, zonder dsn moedigen dag werker August Dumont, die van den tram sprong en 't kind van de dood redde. Men zegt dat die trams te rap rijden, aan d'hoeken der straten, en dat deugt niet BRUSSEL. 't Heeft gebrand op de Kamer van een Chan teuse, 10,000 fr. schade. Zekere Frans Deleener, uit de Mini- mestraat, onlangs verbrand door d'ontplofïing van een lamp met spiritus van wijn, nu is hij in St Pieters-Hospitaal overleden. Op d'Hoogstraat heeft 'ne vent van zijn schoonmoeder zulken feilen slag in den rug gekregen dat hij neêrviel en zijnen arm brak. MOORD TE HANSBEKE. Verleden week op Kermis- Hansbeke; 't was late compagnie in d'herberg 't Wethuis, en onge lukkiglijk twist, gelijk nog al dikwijls, als d'hoofden verhit zijn. Êr was groote kwestie geweest een zekere Moens van Mariakerke was benauwd van naar huis te gaan. Hij vroeg om daar te mogen logee- ren, doch moest rond middernacht toch naar huis trekken. Wat is •r gebeurd? men weet nog juist de bijzonderheden niet, doch achter den hof der Pastorij is hij vermoord; aanstonds, met den dageraad, is de Justicie op zoek gegaan en reeds zijn 5 mansksrels aangehou den, waarvan er 2 hun kleeren vol bloed hadden.... Ziedaar weèr de droeve gevolgen van nachtzitterij en van dronkenschap onder d'handen van Prokureurs en Gendarms geraken; in grooten kost •n in 't gevang, en voor lange jaren van zijn schoone kostelijke vrijheid beroofd te zijn... De wetsdoktors hebben 't lijk van Moens onderzocht; het was gansch doorkerfd, met 3o wonden een mes, drij steenen en twee bebloedde broeken zijn door de Justicie meè- gedragen. BUITENLANDS. Men spreekt van 31 katoenspinnerijen die in Amerika gaan stille vallen. In Engeland spreken ze wederom veel van dynamiet. Te Liverpool is een Hongaar aangehouden die 3o pakskes dynamiet had. Er is te St-Petersburg een proces tegen 14 Nihilisten; erzijn 6 militairen bij, 1 kolonel en 5 officiers, daarbij 3 dames; de 6 militairen en de twee dames zijn ter dood veroor deeld de derde dame moet naar Syberië. Alles is in 't grootste ge heim gebeurd. Te Oran, in Frankrijk, had M. Debrieu zijn dienstbode belast vande wijnbergen te bewaken de knecht volbracht dit bevel; in den nacht ven 15 tot 16 October M. Debrieu ging in zijnen hof wandelen met zijn vrouw, zonder dit de knecht het wist; de knecht, meinende een dief te zien, gaf vuur en schoot M. Debrieu morsdood. Te MURTEN, in Zwitserland, is een hotel de prooi der vlammen geworden. Er waren met honderde kamers in dat ho tel; niets, niets is gered, da schade beloopt tot over 't miljoen fr. Te Monat tegen Bern, is een gazetschrijver doodgeschoten door den President eener vergadering, welken hij in zijn blad had aange vallen. Schrikkelijke ramp te Catana, in Italië, niet ver van de stad CasamiccielaTj overjaar zoo wreed geteisterd, heeft een windhoos verscheide dorpen vernield; 5oo men- schen lagen onder de puinenreeds 40 dooden en er zullen er nog volgen; het gehuil en gekerm was schrikkelijk; de dorpen lagen in puinhoop, tusschen welke de slachtoffers, dood of verminkt. LOOPENDE NIEUWS. Minister Van den Peereboom is te Mechelen in 't arsenaal gaan zeggen dat al de werklieden moe ten vrij zijn in hun overtuiging. Minister Van den Peereboom heeft de telegrams-dragers op hunnem-ouden taks hersteld. Minister Beernaert bestudeert de nuttige waterwerken die moeten uitgevoerd worden. Minister Malou zal op den budjet van i885 7 A 8 mil- lioen sparen. Nu moeten wij nog altijd boeten voor de liberale on kosten, want voor 1884 zal er een tekort zijn van 20 miljoen. 't Vee mag wederom uit Oostenrijk-Hongarië komen. Te Brus sel, in de Stadsscholen, had men aan de kinderen brieven meège- geven voor hun Ouders,waarin stond dat zij voor de liberalen moes ten kiezen, om hun scholen te behouden,- Eeuwige vrede is bij de ootmoedige; maar in hjet hert van den hooveerdige is meestal nijd en spijt, i) In 't bedelaarsgesticht van Bicètre, tegen Pa rijs, is onlangs een kostkooper ontvlucht, die 102 jdar telde... Was 't de moeite nog? Die wreede Chinezen!... te Canton zijn er 900 dollars uitgeloofd voor eiken kop van Franschman die men kan leveren. Al dat ongeloovig is, is wreed en barbaarsch Ziet maar eens de Belgische Geuzen; hoe bloeddorstig Op i5 jaar zijn er in België 40,000 herbergen bijgekomen... 't Is schrikkelijk En 't Familie-leven, thuis zijn vermaak nemen, dat is nogtans 't geluk en de steun der Natiën De blauwe hebben Zondag te Baeve- gem eene felle klopping ontvangen. Zij liggenmaar m'et 18 stemmen onder op 64 stemmers. Vijfgeuskens liggen te spartelen. Och arme! En zij waren toch zoo zeker van den zegepraal, zij hadden eene kar bereid om met buizen rond te rijden, de kar is hun wel van pas ge komen om hunne verminkte broedersnaar huis te voeren. Heil onze Katholieken Loochiisti. Daar zijn de Geuzen niet durven opkomen; en van Geuzen sprekende, over eenigen tijd heeft er 'ne geus die weinig of niet naar de kerk gaat, aan iemand zulken gewel digen slag met eenen stoel, op zijn hoofd toegebracht, dat hij ten gronde zaktè;en of de geuzen liepen om het alzoo te laten, moet niet gezegd worden. Maar nu, op de Kermis, heeft een persoon die de reputatie heeft van ft; Brussel op de boerkes geslagen te hebben, hij heeft ook' tvat tabak gehad en de Geuzen, zonder te weten wie er ge slagen heeft, ze klagen eenigemanifesteerders aanEn 't heeftgebrand deze week en wreed gebrand op den wijk de Dorpstraat, een zes- woonst, toebehoorende aan den Armen van Loochristi is, geheel en gansch vernield met alles wat er in was, strooi, bedding, kleeren, meubels, geheel den alam van Fr. De Witte, kloppermaker, 125 tot i5o konijnen, aardappelen, met een woord,niets is er overgebleven, dan de 4 muren24 menschen bevinden zich zonder huis of klee- ding. Huizen verzekerd, alsook de gereedschap van De Witte, maar welke schade van meubels en kleeren Frankrijk. 5 Meer verteer, min gewinmiserie, misnoegen en compagniedat is heden 't schoone Frankrijk. Frankrijk koopt jaarlijks bij den vr:em,do voor ééamilliard meer dan dan liet verkoopt; dees jaar is. zijn uitwondige handel 133 milliosn fr. verminderd. Yo;g daarbij d: lasten van den oorlogin China en Tonkyn, de vernederingen iu Europa, de krisis van handel 6n nijverheid, da woelingen van socialisten en communards, sn gij hebt een tafereelken van het diep gevallen en goddeloos Frankrijk. Oorlog met China. Iu de vallei van Loch-Nan zijn de Chinezen deerlijk geklopt; de óp per-generaal en veel mamtarijneu liggen op't slagveld. In de stad Hong-Kong,oproer tegen de Europeanen; 't is begonnen met kleine jon- geas die steenen smeten naar de vreemdelingen. Er is kwestie van een optocht naar de hoofdstad Pekiu; 40 duizend soldaten ziju daartoe noo- dig. De generaals zouden geerne 'ne grooten slag geven. De Chinezen doen nu eenen aanval op Tockijn langs 't noord Oosten; de Franschen hebben geen troepen genoeg. De Conferentie te Berlijn. Al de staten van Europa, zijn er toe uitgenoouigd, zelfs de Vereenigds Staten van Amorika.Engeland aarzelt,omdat de Conferencie ziju almacht zou kunnen kortvleugelenhet zal wel den Congo laten regelen, maar beweert meester te zijn en te blijven van den stroom Niger. Duitseh- land zoekt naar 'neu vasten voet in Afrika een algemeen duitsch kon- sulaat is in den Kaap gesticht, en het eiland Guano met den Zeeham van Aügrn-Pequeua wordt door Bismarck gcëiacht.

De Werkman | 1884 | | pagina 2