m 'T NIEUW MINISTERIE DERTIENDE jIAAR. N° 628. 31 October 18^4 - VERSCHIJNT ALLE VRIJDAGEN. Prijs in Bureel of Winkels 5 eentiemen. Met de Post of tehuis 2,5o Voor Frankrijk, Heiland, Duitschland, Amerika. 4,So. P. DAENS-MAYART, Achterstraat, AALST. Allerheiligen, 1 November, groeten hertroerenden Feestdag van al de bewo ners des Hemelsch Hofs, kom ans troosten en versterken in deze bittere beproevingen van ons Vaderland.... De Vlamingen, al de Belgen hadden 6 jaar ander een juk gelegen van schande en van landopeterij de cijffers bewijzen het en de millioenen schuld staan nog altijd op de Registers van den Staat. Zes jaar lang is er gewerkt met liefde en zelfsopoffering, volgens de rechten der Grondwet; Frère-Van Humbeeck-Bara, ze vallen; 't is een algeraeene ont lasting, een triomfantelijke vreugd;al wat in Europa treffelijk is, roept: Bravo! Eer aan de dappere Belgen!Onze meerderheid in Senaat en Katner is nooit zoo sterk geweest er komt een Ministerie van Vrede en van Gespaarzaamheid de Ministers zijn 7 achtbare, eerlijke mannen en zij beginnen met vaderland- schen iever hun werk van herstelling; maar de Logie der Vrij metsers keert terug! Wat, de ziel van 't kind, d'heerschappij des Lands zou haar ontsnappen ze keert terug, ze begint te liegen en te doen liegen; ze ramasseert al 't slecht Volk, ze roept zelfs Com munards van Parijs ter hulp en manifesteert op straat de ka tholieken manifesteeren ook en zijn 10 tegen 1 't Logie-volk verft zijn handen met 't bloed der treffelijke Belgen en komt aldus schreeuwen tegenden Koning en tegen zijn Ministers;datschreeu- wen wordt niet belet, dat bloedvergieten wordt niet gestraft;de Gemeente-kiezicgen gebeuren; vaa de 2300 gemeenten zijn er 1900 voor't Katholiek, maar 600 voor de Logie; *t Ministerie is versterkt in 't gezondste deel van 't Land; maar de schreeuwerij te Brussel duurt voort; Bara wordt naar't Hof geroepen; de ka tholieke Ministers mogen kiezen: de heeren Jacobs en Woeste laten vallen of een herkiezing onder een Ministerie van Bara 't mes is op de keel gezet; men moet dat nationaal Ministerie zien krenken en de Vrijmetsers en Geuzen zingen en springen, terwijl de Belgen eenen venijnigen dolk in hun hert voelen stekeu. Zal't werk van Herstelling dan onderbroken worden? Zal de Grafmaker uit zij nen put opstaan, om op een valschere manier, het Christene Bloed aan te lasten? Wat gaat er van Belgenland geworden, als een wild straatgeschreeuw machtiger is dan de Grondwet en de Kiezingen Veel droefheid is erop deze dagen geweest; daarom, Allerheili gen, wees dubbel welkom, met al de glorie van uw treffende Her inneringen. ALLERHEILIGEN, 't Hemelsch Hof, wat lezen wij over U, in het schoonste boek dat er bestaat, iu een boek dat se dert 400 jaar gelezen en herlezen wordt in alle landen en in alle werelddeelen? Een uur zal komen, waar alle arbeid eu alle vrees zullen op houden, klein is het en kort wat met de tijd voorbijgaatde Vrede zal komen op eenen tijd die den Heer bekend is; en daar zal geen dag, geen nacht meer zijn, gelijk in dezen tijd, maar eeuwig licht en oneindige klaarheid, en vaste vrede en veilige rust o, zegt dat boekje, hadt gij ia den Hemel de oaversleusbare kroouen der Heiligen gezien, en hoe zij zich nu verheugen in hunne ver heerlijking, o gij zoudt hier geen blijde dagen verlangen, maar eerder uw blijdschap vinden, in voor God te lijden het is geen kleinigheid hel rijk Gods verliezen of winnen Hef dan uwe oogen hemelwaarts; o Gelukzalig verblijf in de stad van hier boven! o allerklaarste Dag der Eewigheid, dag,altoos blijde, altoos veilig en aan geen veranaeringen onderhevig; vertroost ons balling schap, verzacht onze droefheid, want al ons verlangen is tot u ALLERHEILIGEN. Denkt daar toch op, gij die met de helsche machten naeêwerkt, om de stervelingen van den weg huns Hemelsch Vaderland af te trekken; velen van u zien de boosheid van hun werk niet, ze zijn verblind en verleid door de slechte schriften maar weet wel, dat deze tijd hier kort is; te Brussel, niet een van de schreeuwers tegen 't katholiek, peist op Allerheiligen, dan om geweldiger te vloeken;de theaters zijn daar wulpscher dan ooit; de cafés chantants glinsteren, met al hun verleppigheden en met duizeude Roomsch-Katholieken keeren nu meer dan ooit den rug naar hunne Moeder de Kerk, of wel ze komen haar bespuwen en beschimpen! Liberaalderij, dat is uw werk in onze Samenleving, er. gij die in de Provinciën meedoet met die sekte, durft nog zeg gen dat gij tegen God en zijne Kerk niet strijdt! ALLERHEILIGEN Weg alle gedachten van haat of wraak Standvastig gebleven,meer en meer onzen iever geloond, den strijd voor 't Goed met meer iever gestreden, opdat ons Geliefde Vader land in dezen tijd en zoolang de wereld nog staat, veel bewoners aan den Hemel moge leveren Geliefde Lezeressen en Lezers, De Werkman wenscht U uit ganscher herte, 'ne gelukkigen en 'ne zaligen Koogdag, is nu samengesteld als volgt MM. BEERNAERT, de Financiën DE VOLDER, de Justicie THONISSEN, 't Inwendige; de MOREAU, Landbouw, Nijverheid, openbare werken; Prins de CARAMAN, 't Buitenland; VAN DEN PEEREBOOM, Post, telegraf en spoorweg; Generaal PONTUS, 't Leger. M. De Volder woont thans als advokaat te Brussel, doch is Vla ming en Kempenaar; 'ne man van vaste katholieke Overtuiging. M. Thonissen, een man van in de 70 jaar, is Hoogleeraar te Leu ven; 't Nieuw Ministerie zal de wet van 1884 uitvoeren, want zonder d'uitvoering dier wet, wij vallen terug onder de schromelijk- ste geld verkwistingen. Die het hardst tegen de wet schreeuwen, hebben ze zelfs niet gelezen; 't is een bezadigde en gematigde wet; zekerlijk, ze vermindert de jaarwedden der officiéele Meesters, ze neemt de nuttelooze scholen weg; doch moest dat niet gebeuren, vroeg of laat; als de katholieken hetniet deden, de liberalen zouden 't moeten doen, op den duur, uit noodzakelijkheid des middels. De Wet van 1884 blijft dus gelijk ze was, en de Gemeenten mogen voortgaan. T'Antwerpen is de verontweerdiging groot; men mag niet schrijven hetgene de menschen er zeggen; de Belgische herten zijn verscheurd; men zegt t'Antwerpen dat er gekonklefousd wordt, om de Reserve gestemd te krijgen en dan de Maas te doen verster ken.... Wat zullen wij zeggen? Groote legers, teelten van oorlog; misschien zal ons Landeken, na korten tijd, schrikkelijk gestraft worden, voor al de goddeloosheden, d'ontuchtigheden en de ver ergernissen die hier plaats hebben. Een Christene Natie keert zish niet straffeloos tegen haren eeuwigen WeldoenerD'oogen zullen maar opengaan als het te laat is.... Wat is ons plicht? Meer dan ooit oprecht katholiek zijn, in woorden en werken, zelfs iets meer doen dan ons plicht, uitboeten door werken van zelfsopoffering en van liefdadigheid.... Want, geloof wat wij zeggen, de tijden zijn slecht, zeer slecht en al hetgeen nu gebeurt, toont ons dat een lcat- tastrof misschien niet verre verwijderd isOndertusschen zullen wij ons nieuw Katholiek Ministerie ondersteunen, op Vaderlandsche en Christelijke wijze, door onze aangekleefdheid en door onze ge beden.Leve't Katholiek Ministerie LOOPENDE NIEUWS. Zooveel buizen, zooveel daken, zooveel monden, zooveel smaken. Er zijn plaatsen waar men naar de duiven schiet en dier diertjes bek en steert afsnijdt, be Minister van Justicie heeft daarop de aan dacht der Prokureurï ingeroepen; men mag de beesten niet mishan delen. 't Is wreed, gelijk er te Gent, gazetjes van Socialismus worden verspreid, en wat ze geven, strekt tot zedebederf en godde loosheid. T'Aalst. uit de drukkerij van 't VERBOND, die reeds zoo schromelijk veel vloeken en lasteringen in de wereld heeft ge zonden, daar gaat ook een volksblad)-; verschijnen. En in 't eerste Nr wordt gezegd dat de vverklieden die gazet MOETEN lezen; dat er wekelijks van hun prés eenigece^tiemkes MOETEN afgehouden worden!.... Peist dat eensi GEDWONGEN worden van een gazet te lezen en dezelve mcê naar huis te nemen!!] moet er geenen meester gast meegaan om te dwingen van deze gaz-.c thuis voor vrouw en kinders te lezen!... En. z; noemen dat Vrijheid 111 Waar zijn hun arme zinnen toch! Dis een goed geweten heelt, is gerust en gelukkig, zelfs in den bitters-en tegenspoed. De Paters Jesuie- ten hebben ia Amerika 23 Cohegiën. Te Avignon hebben de vrouw en de dochter van den Voorzitter der Koophandelsrechtbank zich tot den Katholieken Godsdienst bekeerd. Heurne is ook een

De Werkman | 1884 | | pagina 1