Misdaden^ Rampen en Ongelukken. artikels van de Gemeente-Vrij heden betreft. Waarmede ik allen vriendelijk groete en mij noem Uw dienaar en dienaar,Macharis. LOOPENDE NIEUWS. In alle vreemde landen, wordt 't SLECHT VOLK der groote steden gedempt... En hier in ons Bel- genlaad, geeft dat slecht volk hedendaags de wet. En nieuws van sensatie uit Frankrijk;de CHOLERA die van Nantes naar Parijs is overgestapt; er zijn steike maatregels genomen; men vreest omdat de plaag is uitgeborsten in volkrijke wijken en waar de propreteit veel te wenschenlaat. Zijn verschenen: 't AALSTENAARKEN en den Almanak van 't Land van Waas. Noteert, als 't u blieft en wil bemerken en voortzeggen dat men ten allen tijde kan inschrij ven op De WERKMAN en de verschenen Nrs van 't Baljuken be komen. 't Gaat, ad libitum, 45 c. tot Nieuwjaar of 2,5ototDec. i885 Van nu af maken de Geuren te Brussel walgelijke spot printen tegen dat de Pauzelijke Nuntius gaat komen. Ja, ze zijn kapabel, de schurken, van den oudsten en wettigsten Vorst van Europa, in den persoon van zijnen Afgezant te beleedigen.... En die spotprinten worden meest gekocht door jonkheden en Geuzenstu- denten... Bezadigdeen gemanierde menschen eerbiedigen wat hoogst eerbiedweerdig is... Nooit hebben de Pauzen willen de Loting in brengen; in den tijd was er een groote Staatsman te Roomen.en hij preste Pius IX, van zaliger gedachtenis, om zich ook een gedwon gen leger te maken. Wat,riep de Paus, ik, de jonkheid met geweld van baar vrijheid beraovenlNooitlliever mijn Staten verliezen!» En 't verdrukte Polen, als g'heel Europa zweeg, wie heeft er de waar heid durven zeggen aan den Czar van Rusland? Dé Pauzen Grego- riusXVI en Pius IX! De Socialisten winnen aan, in Pruisen; z'hebben nu 27 man in den Reicbstag. Die de wereld rondgaat en die te Gent de St Baafskerk ziet en te Brussel de kerk van St Gudula, bij moet uitroepen; Dat is nog 't prachtigste dat ik gezien heb. De wonderbare geschiedenis van Zele isnog altijd te koop bij P. Gossey. T'Aalst zijn in 1884 veel menschen gestorven en bijzonderlijk veel Moeders. De Koninklijke Familie van Holland is naar Luxemburg geweest, voor een festiviteit en te Wommels, in Holland, leeft een echtpaar dat zich verheugen mag in een. öyjarige vereeniging. De man is 90 jaar en de vrouw 89 't Huwelijk! Men bouwt geen huizen van rouwe boomen, gelijk zij in de bos- schen groeien, alzoo zegt 't boek der Wijsheid, moet men niet rou- welik een huwelijk aangaan, maar hetzelve met welbereide zinnen overwegen. Daarom, eens dat gij gaat tot echten staat, let op de zaken, want 't is geen band, die met de hand is los te maken. Haast getrouwd, baast berouwd; Maturè, non cito! Er is te Parijs een vermaarde Doctor gestorven, van verdriet, omdat hij zich miszien had over den Cholera van't Zuiden, en te StPetersburg is van'f wereldtooneel verdwenen baron Alexander te Stieglitz, een bankier die 125 millioen roebels rijk is, zegge 35o miljoen franken. En de Dood komt en neemt hem alles af... Die rijkdommen, wat zijn ze toch nietig, als men ze niet gebruikt in 't voordeel der Samenleving en ter hulp van den lijdenden Evenmensch! Ze werken met mans gelijk te Brussel aan de afgebrandde KAMERS; dag en nacht; *s nachts met elektriek licht.... Eilaas! waartoe nog Kamers, als de Wil der Natie niet geëerbiedigd wordt, als een bende bandieten en losbollen gelijk haalt tegenover 't Vaderland! ANTWERPEN volherdt met moed in "zijn offergiften voor 't Katholiek Onderwijs en om't Volk te vrijwaren tegen de Beulderij. In 't Handelsblad stond d'ander week een gift van 1000 fr. naamloos, r;Keizer WILLEM van Pruisen is d'ander week gevallen en moet op zijn kamer blijven; anders is hij eiken dag 6 uren in d'o- pene lucht; de zuivere lucht, 't gezondste der wereld, wandelen en lucht scheppen, 't en kost geen désaris en men verzuimt het zoo dikwijls. —Onder de kerels voor de diefte van Ukkel aangehouden, is er éenen die den 8 yber uitriep: 'k Heb mijn paart gedaan, giste ren! Erzija ze?r gegrondde redens otn.de kiezing van StLievens- Hautem te vernietigen; na de stemming heeft men d'afschutsels weggerukt en personen vreemd aan 'tjriesbureel, zijn de briefkes komen onderzoeken.... Onrechtveerdig goed gedijdt niet! D'U- niversiteit van Brussel gaat in 't kort Jubilé vieren; men vreest met rede voor walgelijke en wilde uilspattingen. jj- JUBELFEESTEN. Te Brugge, in'l oud St Jans Gasthuis is deze week gevierd de Gulden Jubelfeest van Zuster Ursula, en t'Aalst op de Prijsdeeling der Zondagschool, zal dees jaar d'achtbare Juffer Bestuurster haar Jubelleest van 5o jaar Meestersse en Opper-Mses- tersse der Zondagschool mogen herdenken, 't Volk van Aalst en bijzonderlijk de werkende klas zal zijn dankbaarheid en genegenheid toonen, door eco vurig gebed voor de jubileerende Weldoenster. Ze waren d'ander week niet weinig verschrikt op den grooten The ater te Brussel; reeds lag menige rijke freule halfin onmacht, want een peerd dat meèspeelde en in zijn lang slijpend kleed verwarde, dit peerd verschrikte en begon te sterremen. Gelukkiglij k kon het overmeesterd worden. Ze presumeeren dat de bende jonge die ven t'Aalst aangehouden, dezelfde zijndie de St-Josefskerk hebben willen bestelen. Luiheid brengt tot alle slechtigheid. Te Ton- GERLoo, een dochterken van 5 jaar, Marieken Peeters, thuis alleen zijnde, maar voor éen oogenblik, naderde zoo dicht bij 't vuur dat haar kleederen in brand schotende moeder snelde toe, maar te laat, haar kind ijselijk verbrand, stierf eenige oogenblikken nadien. Tusschen Charleroi en Marcinelle zijn de banen en wegen zeer on veilig, en d'ander week is er aangepakt een koopvrouw in boter die 's nachts met haren zoon naar de markt van Namen reed op een eenzame plaats sprongen 6 manskerels van achter een haag, en pak ten 't rijtuig aan; maar' de zoon, niet slings vallende, begon 't peerd van de zweep te geven, dat het stormde en voortliep, de moeder schreeuwde in't waalsch, zooveel ze maar eeuwig kon, tegen de bandieten, en alhoewel de booswichten zich van achter aan 't rijtuig lieten hangen, nogtansde botervrouw kon ontsnappen. Zoo kwamen zij op den morgend verschrikt, binnen Chatelineau gereden, en wat zagen ze daar? Een zwartgemaakte kerel, die in een bakkerij ging inbreken en wegliep, op_'t naderen van„hun karre... Zoo gaathet tegenwoordig in de Walen, en hoe meerGeuzerij onder 't Volk, hoe meer dieverij, dat volgt gelijk de nacht op den dag. GENT. 6 jonge dieven zijn in den Entrepó aangehouden, ze gingen er suiker stelen. T'Aa^t is ook een bende jonge dieven ont dekt. Twee venten hadden buiten de Brugsche poort, saucissen gestolen en begroeven hun ponk buiten de Kortrijksche poort, zorg hebbende van erboven een oude marmit te zetten om de plaats t« vinden;maar als ze terugkeerden, was de Policiedaar ook,en de twee dieven, oude ratten van Hoogstraeten, wierden gesnapt. BRUSSEL: Een dief heeft zich vrijdag nacht indeStNikolaas- kerk laten opsluiten en heeft d'offerblokken geroofd voor d'Armen der Gemeente.... Wat afgrijselijk geuzenwerk! Er is door de Policie van Schaarbeek een bende ontdekt "van fransche dieven, mossieurs van 20 tot 3o jaar, die den eenendag voor de Vrijmetsers gingen schuifelen en den anderen dag uitgingen om door bedrie gerij en flouerij aan geld te geraken; ze sloegen ook valsche munt en liepen rond, om onbezonnene jonkheden geld af tetrutselen met medehulp van slecht vrouwvolk. Z'hebben naar Frankrijk geschre ven en d'adviesen zijn gekomen, dat een der aspiranten van de Geuzen daar nog 20 jaar te zuiveren heeft. Een drogist van St Gillis stond donderdag ten half tien in zijnen winkel, als een doch ter met welke hij nog geloopen had, als zij inkwam en na eenige korte pourparlés, hem een kom vitriool in zijn wezen wierp. De drogist liep aanstonds naar zijn flesschen en ^tribaantjes om reme- diën van plaasters en zalf te zoeken, maar hij is geschonden voor zijn leven, aan zijn figure. Hij weigert te zeggen wie de dochter was. Vrijdag was er feilen esclander in de Straat van 't Onder wijs, ten 8 ure 's avonds; twee brusselsche madammen van de laat ste mode, die batalje slegen. De Stoomboot van Aalst gezonken. Ja een droef en pijnlijk ongeluk; de eerste en eenigste stoomboot enzer Have, kwam zondag noen ten éen ure geladen van Antwar« pen en moest te Dendermonde aan de Scheldebrug wachten. De Stoomboot wierd vastgemaakt aan 't staketsel, en volgens schippers gewoonte giat 't mansvolk aan land, terwijl een vrouw met haar kind bleef opletten. Nog geen 5 minuten nadien en men komt ge loopen al roepende: Schipper Lsnssens! kom! haast u! de boot heeft een lek en zinkt! Inderdaad, die ramp had plaatsl seffens de vrouw en haar kind gered; meer kon men niet doen, spoedig was het ach terdeel door de baren bedekt en de boot zonk, zonk totdat men niets meer zag dan de punt van de mast. Een deel der lading, vlas, korenten, vaten petrol djeef op 't water, terwijl h.et overige in de diepte verdween. Ondertusschen stond er veel volk en terwijl de boot langs achter 't geweldigste zonk, rukte de kering een deel van 't staketsel weg en vier personen stortten in 't water, o. a. 'ne ser geant in grooten tenue en een jongen van 10 jaar, alle vier werden gered.... De stoomboot is er een lek gekomen of is't vaartuig ge zonken met op eenen stijl te staan! er waren 600 zakken zaad in; de reddingswerken zijn begonnen met zware keringen onder de kiel; gisteren moest de ophaling geschieden. ANTWERPEN. In de Lange Ridderstraat, een kind van 2 jaar, Joanneije Van Gompel, thuis in 'ne marmit- met kokende zeepsop gevallen en ander de pijnen bezweken. Zaturdag is aan de dokken onder 'ne platte wagen doodgestampt de metser Louis Quaylackx. De genaaiÜde Eeckhout van Wachtebeke, maar te Brussel wonende als schoenmaker, zijn vrouw was van hem wegge- lsopen naar Antwerpen en ze diende daar als keukenmeid; zaturdag ten iO|.ure ging die vrouw langs den Burchtgracht, als zij eensklaps roept: Mijnen man! en zich wegsteekt; doch de schoenmaker springt toe en lost 4 scheuten op zijn vrouw. De ge'ouren snellen bij en vinden 't mensch, badende in haar bloed. Zij is niet dood, maar ligt in 't Hospitaal; de man was al 4 dagen in Antwerpen om naar zijn vrouw te zoeken; hij zegt alle kwaad van zijn vrouw en de vrouw vice-versl. Zondag ten 4 ure 's namiddags is er in de Mutsaard straat bij M. Wagemakers een zware diefte geweest; binst d'afwe- zigheid van Mr en van de meid, zijn er dieven ingekomen langs 't platlorm en hebben meegenomen: Een gouden horlogie met kering, een gouden broche, een paar gouden oorbellen met diamanten, een zilveren soeplepel, diffrente andere lepels en vorken, 800 fr. in bankbiljetten en goud, en voor 14,000 fr. braziliaansche, portugee- sche en andere obligation. Een dienstmeid ongelukkig gestorven.~a Te Rumes, in't Doornijksche, de genaamde Rosalie Dalac, oud 27 jaar, dienende bij den pachter Mouchin, terwijl zij in den koestal werkte, had een vlieg haar gesteken. Korts nadien, ze wordt ont steld, ze voelt als een vuur in haar lichaam loopeu en ze sterft eenige uren nadien in de schrikkelijkste pijnen.... Is dat niet wreed! CONVOI-RAMP: D'ander week, op den trein tusschen Jurbise en 's Gravenbrakel, is een Duitsche reiziger eensklaps zinneloos geworden. Hij hield een helsch leven'en wilde uit de venster sprin gen; de treinwachter L... greep den zinnelooze vast,doch werd met zulk geweld achteruit gesmeten, dat't glas brak en zijn hand ge kwetst wierd. Vrijdag op de linie van Luxemburg in de statie van Marbehan, wat is er daar gebeurd? De voyageurs-trein gebotst tegen eenen trein die over en weêrreed.Dedienst-wagon in stukken, de lokomotieven erg beschadigd en een bediende dood Men spreekt van verscheide andere gekwetsten. PETROLLAMPEN. Met Petrol opgelet: te Charleroi, de vrouw van M. de koopman Lefabvre, ging d'ander week woensdag, ten 11 ure 's avonds met een petrollamp in de magazijnen, de lamp valt, 't vuur komt aan de koopwaren; g'heel 't magazijn brandt af, van aan de kap tot op den arond: 80,000 fr. schade! 't Grauwvuur!!!25 slachtoffers! Zaturdag nacht te Quaregnon, in den put St-Julie Een schrikkelijke ontploffing! en grouwelijke gevolgen: 20 mijnersdood en 5 gekwetst! d'ellende en de jammerklachten rond den put kunnen niet beschreven worden't is er een bitter droeve zondag geweestde geruchten loopen dat de put te slecht verlocht was; doch wat zullen wij zeggen dat grauw vuur is een verraderlijke zaak, en wij moeten schulden en beven als wij denken dat men in de Walen bijzonderlijk werkt om de menschen onge- loovig te maken. Welke middelen van wraak hebben ze daar niet! Wi' zien genoog in Frankrijk hoe dedynamiet eenijselijke roibegiat te spelen

De Werkman | 1884 | | pagina 2