van dijnsdag. Teleg rams. De bijzonderste Tijdingen. Overzicht van Steden en Landen. fr'iisdttden, Rampen en Ongelukken. MINEUR, gekozen te Dendermonde. Het vel verkoopen van den beèr Voor hij gevangen is, Of mossels eer ze zijn aan kant, Is dikwijls leelijk mis. De Dendermenilsche geuzenkliek Heeft, dinsdag na den neen. Van de echte waarde dezer spreuk. Een preefje mogen doen. Men wachtte driftig nar het eind, ('t Was rond den halver drie) Ber Worstling tusscken Caraman En stommen Stéphany Op eens vliegt over 't Statieplein Uit 't télègraaf-kantoor Een bode, met een blauw papier, De lange straten deer Men kijkt, men wenkt, men roept hem na; Maar wat hij hoert of ziet Vertraagt noch hindert zijne vlucht, Hij loopt en antwoordt niet. Daar bonst hij ep een oubbel poert Die zich voer hem ontsluit; Een man spriegt, sneller dan de wind, Die rijke woning uit. Hij snelt de Bijkstraat in en döór, En, vóór het iemand zag. Rees op den tempel van het licht De driegekleurde vlag. Daar plakt men, voor het vensterraam Avec un air moqueur De veertig stemmen meerderheid VanStéphany Mineur!!! Zoo snel alsof de telefoon Hen samen had gebeld, Kwamal wat geusis,opeen wenk En juichend toegesneld. Het was een bulderend orkaan, Een grijze donderwolk, Doorstreept met vloeken en getier: De taal is gansch het Volk. DERTIENDE JAAR. N' 631. 21 November 1SS4. Verschijnt alle Vrijdagen. Prijs in Bureel of Winkels 5 centiemen. Met de Post of te huis gebracht Ir. 2.50, voor Frankrijk, ITolland, Duitschland en Amerika fr. 4,50a ja ara. Aalst, P. DAENS-MAYART, Achterstraat, (Werf.) Philipvii.le, 3 ur8. Men strooit uit, dat De Mineur gekozen is. Valsche depê- chen worden gezani!en;ep veel plaatgen steken do Geuzen hun vlaggen uit en beginnen te drinken als zwijnen. T'Aalst, in d'Alliaucie waar di« slechts boeken uitgegeven worden en in 'tMatroesken zijn z opgelicht van vreugd ze zijn van kwik zilver; twee Broeders der Christ. Scholen gaan langs de Vee markt 6b man respt: A bas la CalotteNu, roepen ze, de Geuskes, nu moeten de Ministers weg en t'avcnd gaat ons Muziek uit! Wat kon dat één stammeken aan 't Ministerie doen'? Negtans, er kosst twijfelbaar nieuws de drapeaux gaan in en rut, gelijk de puiten uit den grachteindelijk 't is definitief: Minister de Caraman is geko zen!. D'Hslle heeft met al de Framas- sons tegen hem gewerkt, maar toch, hij heeft de mesrderheid... Alios keelt nu zonder blazen en do Geuskes trekken weerom terug in hun schelp. Te Phi- lipville hebben «e werklieden en parti sans van den gebuisden Mineur alles wil len kapoi slaan; doch er waren 15o gendarms, z'hebben de Geuzen moeten sabreeren. BERICHTEN.Te koop in ons Bureelen 't Aalstonaar- ken o,lo c. en 't Laad vaa Waas, eon zeer fraaie almanak aan 12 c. Hoort bu! Die voor 1685 op De Werkman inschrijft, ontvangt degazot van heden af,en wij reken«nmaar vaaljan.85 Wij verzoeken de medehulp onzer geëerde Vrienden voer 't aan werven van inschrijvingen en om De Werkman te verspreiden op de plaatsen, waar er nog geen Medehelpers zijn. Die ons schrijft, ont vangt dadelijk alle noodige inlichtingen. De cor a clefs, de bombardon, De bugle en elarinet. Al ^at piston ef sleutels droeg, Tot zelfs de schuiftrompet. Het schreide en kraste en loeide in 't rond, En bromde en krijschte om 't meest, Terwijl men om de koersjens liep Voor 't licht van 't avondfeest. Maar kijk! wijl alles trilt en juicht, Wat komt er daar zoo vlug. Van uit de Sinte Jacobsstraat, Baar de Augustijnenbrug? Een telégramKoern, vriendje - koem! Wat nieuws brengt gij ons nu? Waarschijnlijk nog wat stemmen meer 1 Daar is een frank voor u 111 Aïe, aïeoch God!... wat is 't? wat is 't?. Och God 11. cch wat een pijn!!! Wat voel ik aan mijn kloppend hart!! 't En kan bijna niet zijn Och Godoch God och Ileere lief! De duivel speelt er meè! 'T is Stéphany Mineur niet meer; 'T is Caraman Chimay Be cor a clefs, de ombarden, Be bugle en clarinet. Al wat piston of sleutels droeg, Tot zelfs de schuiftrompet 'tViel al in één bezwijming neêr. Men waschle met. azijn. Terwijl de stem nog klagend riep: 'T en kan bijna niet zijn II En toen het duisteravond werd, En wijl het niemand zag, Verdweer.doer 't epen vensterraam De driegekleurde vlag. Een eeneogige wilde met een ander weddei dat hij meer zag dan deze. De weddingschap aan gegaan zijnde,zei de eerste: Gezijt verloren, want ik zie 2 oegon in uw hoofd en gij kunt er maar éene zien in 't mijne. Is de ziekte te Brussel Engelsche gazetten hadden hetgéschre- ven, doch tot nu toe,er kunnen wel eenige wemelingskes zijn, maar besmetting is er niet. 't Gaat anders droef genoeg in d'hoofdstad, door de schuld dier rampzalige Vrijmetsers. Weinig werk, weinig leverancie; de menschen die te Brussel moeten zijn, haasten zich terug naar de statie. In Brussel wonen veel van ons vrienden, ver geten wij het niet. Er is nu een dienst ingericht van gendarms in burgerskleeding en dat funktionneert allerbest. Zaturdag op den Te Deum, 'ne Geus roept: Vive le Roi, maar, voegt hij erbij, leve de Koningin, roep ik niet, en hij begint Van den Peereboom te zingen... Een gendarm in burgerskleeding had hem rap vast.... Ach indien men eenige goede sture leseen gaf, 't zou seffens rust en vrede zijn. Men zegt dat Z. M. de Koning, venten in zijn Hof heeft, die hem de waarheid verzwijgen en konterfoelie van geu- zerij in d'ooren blazen; zijn sekretaris, o. a. is een boezemvriend van Pecher,de schoonvader van den vermoordden Bernays. Vleiers en pluimstrijkers zijn 't verderf der Keizers en Koningen; die naar vleiers luistert, rijdt per expres naar zijn ongeluk, juist gelijk al degeen die 't slecht aanhangen, en een wijze Vorst riep eens uit: Ach, hoe miserabel voor ons, dat wij zoozèlden de waarheid weten!T'Aalst op 't groot kaatsspel, heeft de partij Vanbrakel ge wonnen.Te Dendermonde is de stoomboot van Aalst nu opgelicht, doch wij moeten aan ons nieuws tijding van d'ander week iets veranderen; d'uur van aankomst was ons niet juist opgegeven, en als de kapitein Lenssens aan land was, stond zijn boot, alhoewel stil liggende, onder de bewaking van ver- scheide manspersonen; de Waarheid en niets dan de Waarheid zoeken wij,en is er soms iets, niet korrekt onvrijwillig in De Werkman verschenen, 't wordt aanstonds verbetert. In 't Hof van onzen Koning is veel verdriet; Keizer Karei jaagde de pluimstrijkers uit zijn hof; Keizer Karei hoorde geerne 't werkvolk spreken; en als Karei afstand deed van zijnen troon, zegde hij: IJdelheid der ijdelheden Zoon, zegde hij tot Philippus II, Ik leg u een grooten last op, nademaal het mij heugt, dat ik van al den tijd mijner Regeering, niet éen kwartuurs volkomen blijdschap genoten heb, maar altijd gemengd met kom mer, droefheid, vrees en lijden.... Hoe meer onzen Koning naar Geuzen en Vrijmetsers luistert, hoe ongelukkiger hij zal worden en hoe slechter ook voor ons Vaderland. Keizer Karei zegde dik wijls: Het is de rechte herder niet, Die brengt zijn schapen in 't verdriet; en hij voegde erbij: Het Volk boet wat deprins misdoet... Eilaas,_'t is maar al te waar! 't Gaat in 't Fransch zeer soberkes. geen werk, veel fabrieken te Parijs een half dagskrn, geen handel, troebel, vrees voor plundering en daarbij de ziekte. November is slecht cn December_en Januari beloven niets betc-3 Frankrijk zal in China maar platte brooikes bakken; 't duurt daar te lang en 't kost te veel; Keizer Willem zit nu op zijn kamer met een valling; wat zullen wij zeggen? De oude dag is dik- wijls een kwade slag. Wat de verkoudheden aangaat, voor oude menschen die veel slijmen in de longen hebben, gelijk het moet zijn bij den Pruis, de beste remedie is: een halven lieter water la ten koken met een vierde lood kalissiehout en een lood althee-wor- tel een derde deel afkoken en in het doorgezegen nat een scrupel en 20 greinen ammoniakzout doen. De patient neme hiervan alle 2 uren 'ne lepel, en dat geneest, verkwikt en versterkt den heelen mensch. Wie kan er beter wenschen! Gordon-Pacha is niet dood, maar zit geblokkeerd te Khartoum en verwacht d'Engelsche troepen, gelijk een advokaat de boerenkalanten. Die met d'eerste krakeel tot den advokaat loopt, is vliegens geruïneerd. 't Zijn Kiezingen geweest in Holland, en daar worden de Kiezingen ge- respekteerd;dat de muiters eens af komen,ge zult den ouden Koning op zijnen grijzen hengst zien te peerd springen. Holland zal nu 2 katholieke Ministers hebben. Duitschland gaat aan de stad Keulen nieuwe uitgestrekte bolwerken geven; wat zal dat thalers kosten, en ondertusschen met duizende Duitschmannekes moeten van krot naar Amerika; w'hebben ze dees jaar gezien, op hun con- vois, half gekleed, zwart van koude en uitgemergeld van honger ons hert doet zeer, als we daarop peizen. HEIL EN DANK aan ons katholieke Medebroeders van den Rhijn; 't is kiezing ge weest en alhoewel de kandidaat der liberaal-Protestanten niemand anders was dan de oude vermaarde prins Moltke, nogtans hebben ze den krijgsman een broekske gepast van de laatste sneê de ge leerde onderpastoor Hitze is gekozen met i8,656 stemmen tegen 263 aan Moltke. Wass denken sie, Bismarck, fan die pandoering 't Begint er weèr te spoken in Rusland, Alexander den Derden is te lang gerust geweest: een bende Nihilisten is ontdekt van 3 vrouwen, 6 officiers en 5 burgers: ook spreken ze meer en meer van komplotten tegen 't orde en tegen 't leven van den Czar. De ziekte blijft te Parijs en omstreken resideeren, doch zonder groote hevigheid. Eiken maandag zijn er meer slachtoffers; ge moet niet vragen om welke rede of oorzaak. De Socialisten winnen veld in Duitschland. Geen wetten of dekreten, geen legers of recht banken zullen baten; de geest van Godsdienstigheid alleen kan de Samenleving redden. Te Berlijn, de deputé M. Singer is gedreigd met verbanning, als hij voortgaat in zijn Socialisterij hij is daar aan t hoofd van iooo werklieden. Als iemand kóleirig is, zwijgt,als iemand droef is, vertroost hem en als 't convoi rijdt, laat hem rijden: zijt ge te laat, zegt: In Gods naam, 'k zal voortaan beter oppassen! Beter wachten, Man arm ^en 'O

De Werkman | 1884 | | pagina 1