Pariemeal. Misdaden, Kampenen Ongelukken. Sara. Dag Clara, dag Sabina, en hoe is't? Clara. Och, hoe zou 't zijn, Sara? op den ouden jamais; de Winter voor de deur, kind het gaat sneeuwen en vriezen; 't hangt in mijn lijf. Sara. En ze zeggen dat er te Brussel zooveel armoede en chagrin komt! Sabina. 't Werk slabakt overal, maten-lief, en is de Winter lang en hard, dat er veel zal afge zien worden Sara. Jamaar, Sabina, de gevallen zijn, dat Brussel den 7 September toch zoo wreed den treeter heeft uitgehangen En als ge de vreemdelingen met mes sen en stokken uit uw stad jaagt, en 't wordt vakantie in uw maag; Clara. Hoort, dat is maar effen rekening. Die iets zoekt,mag iets vinden en in 't generaal sprekende, hoeveel geld wordt er dik wijls niet noóloos vertierelierd door 't jong volk Sara. Maar Zijn -d'Ouders nóg meester over hun kinders 'k vraag ik dat eens Sabina. Als ze willen ja, Sara, ja Clara, ze zijn meester, als ze willen en goed exempel geven; maar gaat het niet dikwijls, ge lijk bij den kleermaker die den lap nevens 't gat naaide? Sara. Maar, zeg 'ne keer, hebben wij malkaar al gezien, se dert die moord daar tegen Brussel Clara. Ha, te Strombeeck Sara. Ja, die brave jonge bazinne; z'en is nog uit 't geheugen van mijn'memorie niet geweest; menschen, als ge peist op dien man en op die kinderkes,die naar hun moeder vragen en die hun moeder niet meer levend zullen zien; alia, ge zoudt grijzen dat liw tranen niet meer opdroogen Clara. En wat schande en verdriet moet er niet zijn, in de familie van den moordenaar Sara. Zwijgt.dat ze dat molster giljotinneerden, daar zou 'ne menschen gaan naar zien! Dat monster! En dat er zooveel misda den, moorden en criemen gebeurenAls ge de gazet hoort lezen, 't is konseki tief d'een moord achter d'ander Clara. En is 't niet precies gelijk De Werkman schrijft: Alles door de schuld van die geuzerij Sara. Wel, dat doet de deur toe zonder slot of sleutel. Alla, wie gaat er uit stelen 'ne Mensch die zijn Christelijke plichten kwijt,die op tijd te biechte gaat? Clara. De kalseisteenen roepen hier NEEN Sara. 'k Repeteer: wie zal gaan stelen? iemand die Geus en Vrijdenker geworden is, die naar kerk of kluis gaat, die zegt: Dood, al dood Sabina. Zie, dat kan ik niet hooren.dat snijdt door mijn hert! Sara. En dat er tegenwoordig zooveel zijn die metzulke slan gen in hunnen kop loopen, Sabina; dood, al dood zeggen ze, en 'k zal aan de Justicie dezer wereld ontsnappen!..En ze gaan uit ste len, en van dief worden ze moordenaar, en gedurig veryoorderen zij in de misdadigheid, om later in hun kriemen te versmachten... Is 't alzoo niet, ge moogt mij leugenachtigmaken.Met al die slechte complementen van Geuzerij, die wij van alle kanten hooren. Sabina. Ja, is dat ooit gebeurd, gelijk er een jong geslacht opkomt,dat van in zijn kinderjaren achter 't Geestelijk durft roepen! Sara. Moest dat gebeurd zijn over 5o jaar, dat een kind zijn respekt jegens 't Geestelijk dierf weigeren, de menschen zouden een octaaf lang met hun armen omhoog gestaan hebben; en nu, wat lezen wij in De Werkman bijna alle vijf voet: Dat er kinde ren achter Geestelijken en Religieusen geroepen hebben; dat zelfs de Berechting door liberale schooljongens is geschandaliseerd Clara. En moeten wij daarvan verwonderd i.staan, als er zelfs t'Aalst liberale gazetten gedrukt werden die schrijven: De Geestelijken hebben geen hert! Sara. Zij hebben zeker een hert, zij,de Vrijmetsers, die 't Volk 6 jaar lang, overal waar ze konden, afgebeuld hebben; die 't droog brood uit de schapraai van den werkenden manhaalden, als hij hun slaaf en hun schoteldoek niet was! 1 ^Sabina. 'k Zeg, menschen-lief, 'k zeg en 'k herhaal dat het droeve schepsels van Ouders zijn, die zulke gazetten in huis willen, en als later hun kinders goddeloos en rebel worden en vuil bliksems, ze moeten dan zeggen: Mijnen culpa,'t is mijn schüld!... Die vindt wat hij zoekt, mag niet klager.. Ondertusschen, al die zijn huishou den respekteert, zegt op al dat van Geuzerij komt: Zulke penningen gelden hier niet! Alla, menschen-lief, tot wederomziens! Sara. Maar, Sabina, 't en brandt er toch niet; ge staat daar op heete kolen, en w'en hebben nog van de Ministers en van de Kamers niet gesproken... Hoe gaat het daar nu te Brussel? JjfiCLARA. Hoe zou 't gaan? De Katholieken willen 't Land sou- lageeren, maar de Geuzen, ge zoudt zeggen ze worden door d'Helle zelf versterkt om stokken in 't wiel te smijten, en ze willen de zaken dusdanig verdraaien dat de katholieken op den duur nog zouden *t ongelijk hebben. Sara. Ei, waren er in den tijd advokaten geweest, z'hadden Judas van zijn galg afgèklapt.Maar de menschen hebben toch oogen, en maken die Framassonskes hooge sprongen, elk die leeft, is toctfi getuige geweest van hun schoon stukken. Clara. 't Ging er waarachtig te grof! Sara. En moest ik, per manier van spreken, in 't Parlement zitten, 'k zou daar kort spel meê maken, 'k zou in een korte somma tie alles ophalen wat de Belgen op die 6 jaar geleden hebben; 'k zou de cijffers door de klerken op de muren doen schrijven, met vette letters en 'k zou zeggen: Er valt niet meer te praten, maar't Onrecht t'herstellen en 't geld te sparen.... En daarmeè, vriendinnekes, den goeien dag en tot wederomziens! Kerkdiefte te Bergen. Ja, in de kerk van Sint Waudru was ook 'ne schelm komen d'offerblokken rooven, maar de kerkbedien de had den kerel in de motten, en korts nadien wierd hij gesnapt in een herberg; hij had nog al 't geld op zak. 't Is zekeren Jules P., oud-veroordeelde voor kerkdiefte. kerkdieven. Tusschen Rethy en Desschei, in de kapel van Werbeek is eringebroken; langs de sacristij; de booswichten heb ben al de gouden en zilveren versieringen geroofd; maar 't zal hem gedenken,"vroeg of laat. Rethy ligt onder Turnhout. Op den steen weg van Rethy naar Turnhout is d'ander week ten 3 ure nanoen de koopman V. D. R.F. aangerand; hij zat op zijn hondenkar; aan een onbewoonde plaats sprongen 3 kerels naar hem toehij wilde zijn kar af,om zich te verdedigen,maar viel op den weg en de baanstroo- pers namen hem al zijn geld af, 27 fr. en opgffen, terwijl een der schurken hem nog bovendien 'ne messteek in d'hand toebracht. De neerstige Policie zal de booswichten wel vinden. Ten anderen, die oneerlijk goed. heeft, geen vergiffenis, of er moet restitutie zijn. Dief der Trappisten. Te Brussel, in een hotel-nobel der O. L. Vr. van Graciestraat.is aangehouden zekeren Theophil.van Bas- togne, die d'hospitaliteit in d'abdij van Forges misbruikt had om er een groote diefte te bedrijven.... Nu was hij zoo arm als de straat en bedelde; 32 jaar zijn, kloek e» gezond en bedelen! welke vernede ring!... Onrechtveerdig goed gedijdt niet! Subiete Dood. Voor den gepensionneerden rechter Lejeune is de brugge ook onverwachts opgehaald: tandpijn hebben naar Parijs gaan bij 'ne vermaarden Tantist om zonder jpijn of smert te blijven; gechloroformeerd worden, 't is te zeggen een poeier opge geven om in onmacht te liggen en in onmacht gebleven, dood Sterven is dikwijls niet lang werk. Subiete dood. -- Vrijdag van d'ander week te Brussel, een graatmagere jongeling komt in de Zavelstraat, blijft staan .voor de bakkerij van M. Claes en zet zich op den dorpel neêr. Men dacht, hij heeft den Prins gezien; maar eensklaps staat hij op, gaat eenige meters ver, valt en is dood. Gevangen na 2 jaren. Zekeren Emiel Coton, 27 jaar, been- houwersgast in Valencyn, woonde over 2 jaar te Brussel en had er met een fransche habiliteit 400 fr. gestolen en de kleeren, van zijnen baas; 400 fr., ja de kleeren van zijnen baas;^ daarmeê dwijlde hij rond, maakte eenige wekeri'-bombance, doch kreeg zulke bittere armoede, dat hij als doolaard rondzwierf, te Brussel weêrkeerde en zich bij de Policie ging aangeven, zeggende gestolen te hebben en zich te zullen beteren. De Rechtbank heeft Emiel Cotton veroordeeld tot 1 jaar gevang en 2 jaar onder bedwang der Policie. T'Heldergem is vrijdag achternoen rond 3 ure, van een drij- woonst de 2 achterhuizekes afgebrand, eigendom Van Amb. Van Melckebeke. Zoo 't schijnt is 't erin gesteken door een half-zinne- looze jongen van 14 d i5 jaar; met solferstekskes gespeeld en het beddnin braAd gestoken. Gelukkig dat de brand 's nachts geen plaats had, of verscheide groote hofsteden zouden gevaar geloopen hebben. Weêral' een misdaad. Ware liefde, zei de duivel, en hij sleep zijn schepsel door de breêmen dat 't bloed den grond bedekte. Wat is er weèr te Brussel gebeurd? Zekere dochter Maria Meys, uit de Van Schoorstraat, had kennis met Govaerts, garcon van café, 'ne kerel pront van opzicht, maar gemein van reputatie zaturdag achternoen is hij als een razend gedierte afgekomen, heeft de doch ter 't hert afgesteken, vijf messteken had zij en viel dood; dan heeft de breabatti 't mes herhaalde'malen in zijnen buik gesteken... Een lijk en een stervende wierden naar St Jans-Gasthuis gebracht en de moeder en familie liepen al weenende naar huis. Dat zijn de gevol gen van ongeregelde verkeeringen. Brussel. De moordenaar Govaerts was bij den beenhouwer Ooghe, Brabantstraat, een mes gaan leenen, voor eenige oogenblik- ken, zegde hij, en hij gaf 1 frank in pand. Daarmeê trok hij naar 't huis der dochter en gaf haar 2 steken, dan vroeg zij gratie 't Is te laat, sprak de wreedaard en bracht nog2 messteken toe. Vrij dag van d'ander week heeft de Justicie in de Groote Hallen veel beurzesneuders aangehouden, o. a'. zekere Marie Sachs, vrouw P. uit Westfaliën en in de Spiegelstraat wonende Die behendige diefegge was juist bezig met eenen portemonnaie t annexeeren en had er nog 10 in den zak. De jacht was wel gelukt, maar de jager zelve viel in de strikken. Een andere zakdief was uit Holland en woonde op St Gillis; juist kwam hij te pratikeeren in 'ne zak waarin hij niets vond dan een versletene kous. Waar mag hij zijn De klokluider van O. L. Vr.-Kerk te Antwerpen zekere Lommaert is nog niet thuis; zijn vrouwen 8 kin deren verkeeren in de grootste ellende; 't oudste kind is maar 9 jaar. De gazetten van Antwerpen dóén eenen oproep voor die Fa- milie;er ontbreekt veel in een huis met 8 kinderen en zonder brood winner. Waar mag die vent toch zijn Tusschen Maandag en Dijnsdag nacht is bij de statie van Dender leeuw op den ijzeren weg gevonden het lijk'Van den barreejwachter Ka- rel Hendrickx. Men denkt dat het slachtoffer gedood is door eenen slag ontvangen cleor het voorbijrijden van eenen koopwaartrein. De ongeluk kige laat eene weduwe achter met 5 kinderen. GENT. De kapitein V. van 't 4« artillerie is wreed bestolen gewor den door de genaasade Pieter L. kaporaal van 't 4® linie, Emile C..., soldaat id. en Philosaena P..., een scliooa koppel van 3, die opgespeurd worden.... Hola, ze zitten al vast te Ryssel en gaan afkomen, in een kot- jen a paart.

De Werkman | 1884 | | pagina 2