De Saraenzweeriug tegen Keizer Willem .Misdaden, Rampen en Ongelukken. rijs, madam B. wandelde er vrijdag met haar twee kinderen. Haar manneken viel al spelende, en terwijl zij 't kind opnam, zag zij naar dochterken gestolen, door 'ne vent in voituur, die zijn peerd van de zweep gaf. De moeder huilde en kermde, maar de schelm kon met het kind vluchtenGelukkiglijk heeft de Policie het eenige uren nadien teruggevonden. Te Windsor, in Engeland, is de statie der koopwaren afgebrand. Men spreekt hier weêr, gelijk te Londen, van een helsch machien. Rechtbank van Leipzig. - 8 Socialisten hebben daar g'heel d'ander week op 't batiksken gezeten, en Europa staat verbaasd over hetgene daar ten blakke komt. De namen der betichten zijn: Reinsdorf, Rupsch, Kuchler, Bach- man, Holzhauer, Soehmgen, Reinbach en Tollner. Op z3 sept. i883 moest het Gedenkmaal Germania.aan denRhyn ingehuldigd worden. Keizer Wilbem zou daar zijn, met den Kei zerlijken Prins, den Koning van Saksen, met prins Frederik, Moltke Manteuffel en ander voorname generaals. De 8 voornoemde Socialisten hadden een Samenzweering aange gaan, om al die groote mannen te doen in de lucht springen; ze waren in betrekking met,'de woelrp.annenjvan Fransrijk, Engeland Zwitserland. ,.7. Eenige dagen voor het Feest,;; Reinsdorf lag dan ziek, hij deed Rupsch komen, een jongeling van- 20 jaar, en Kuchler, een andere Socialist; Mannen, zegde hij, de groote slag moet geleverd worden. Zie, hier is een flesch met dynamiet en gehakt lood; ge gaat daar mee naar Rudesheim, ge legt die flesch in den gron ge brengt er ten wiek aan, van 10 meters; als de Keizer met zijn gevolg daar is, een van uw twee ontsteekt de wiek, en groot zal uw belooning we zen. Daarbij, ge zult daar hulp vinden! De Socialisten trokken op; ze begroeven de flesch op d'aange- duidde plaats en brachten de wiek tot op een geheime plaats, waar zij dezelve met hun sigaar konden ontsteken. Wat is er nu geb urd? Wat heeft dit ijselijk komplot doen mis lukken? Rupsch zegt dat bij de wiek niet heelt willen ontsteken, dat -• Kuchler vloekte als 'ne ketter en zegde: Bij het terugkeeren moet de Keizer er toch aan! Dat hij den 2^ keerde wiek heeft afgesneden en dat Kuchler riep: Gij, gij hebt ons verradenl Kom, we gaan naar Rudesheim, ol naar Wiesbaden, de Keizer zal ons niet ontsnappen? Kucnler zegt op zijne beurt, dat hij het is, die den aanslag heeft doen mislukken. Want die Socialisten zijn doortrapte kerels; Reinsdorf, hun kop stuk heeft een redevoering uitgesproken, van een uur lang 't Kapitaal moet weg, zegde hij, de miseriemoet weg, en de bees tigheid van de superstitie, 't Moet zoover komen, dat elk kan rijke lijk leven, mits 2 uren daags te werken. Alles moet aan allen ziin. Dwazigheden, zult ge zeggen. Maar, hebben wij 't rechtniet ons wel te doen in ons leven, even als de rijke heerendiedaar zitten? Als ons gedacht verwezentlijkt wordt, dan zullen er geen schelmstukken meer zijn. Men ziet dat deze dwalingen uit 't ongeloof komen, gelijk 't wa ter uit de zeeWeg alle geloof, zeggen ze, geen ander levengeen andere plicht dan ons wel doen in dit levenGeuzen en Vrijdenkers, haast u, geeft d'band aan die moordenaars! 't zijn immers uw broe ders Ja, al de schelmstukken hebben hunnen oorsprong in d'onge- loovigheid, omdat d'ongeloovigheid de begeerlijkheden opwekt, ter wijl 't geloof ons leert en helpt de driften beteugelen, Reinsdorf verklaarde vei,: r dat de Socialisterij altijd jongmans neemt voor de gevaarlijkste werken, omdat er alsdan geen pensioen moest betaald worden, aan de. weduwen en weezen. Een der Detichten, Bachman, was bijzonderlijk gelast met scbrif- ten te verspreiden. Er zijn op zijn logist gapetten gevonden, waarin uien o a. leest: God is de pest en de godsdienst is de Cholera!!! Bachman heeit aan zijn Vader geschreven dat hij vergiffenis vraagt aan hem en aan zijne verloofde. De Keizerlijken Prokureur vraagt de doodstraf van. Reinsdorf Rupsch en Kuchler; voor Bachman 12 jaar gevang; voor Holzhauer 10 jaar; voor Soehngen en Reinbach, 5 jaar; voor Tollner laat hij de beschuldiging vallen. UITSPRAAK VAN 't VONNIS ReinSdorf tot de dood en tot 15 jaar gevang; Rupsch en Kuchler, tot de dood en 12 jaar gevang; Bachman en Hoizhauer, tot 10 jaar gevang; Soehngen, Rheinbach en Toellner zijn vrijgesproken. In jDuitschland ■wordt de doodstraf nog uitgevoerd. LOOPENDE NIEUWS. Zondag 28 December, 't Groot Concert te Somergem, ten voordeele van den Schoolpenning, met de medewerking der vermaarde liefhebbers van Wetteren.... Opge past, want 't zal puik van eerste klas zijn. Grembergen bij Den der monde, bereidt een Concert van Liefdadigheid voor half Januari. Die te Brussel een vrolijk en eerlijk vermaak wil vinden, er zijn daar dikwijls Feesten in de Katholieke Sociëteiten; zoo is er we derom zondag in de Nieuwe St Josefs-zaal op St Gillis, een groote Dramatieke en Muzikale Feest, ten profijte van een liefdadig werk. In 't Zwitsersch kanton Unterwalden is't verboden van ie rooken, aan de jongens onder de 20 jaar. Veel jonge gezondheden worden gekrenkt door 't rooken. De Policie van St C.i yWmW, Petersburg zit op denkivi tegen de Nihilisten, Ty* ,drW die slapen gelijk de muizen in 't meel. Inden Jf, loop van i885 zal De Werkman, als't Godblieft, Mm, een historisch verhaal geven over de laatste da- gen van Alexander II, die zoo wreed aan zijn dood is gekomen, op straat afgemaakt en afge- v metteld. Te Kortrijk is een maatschappij ingericht, voor plaatsing van werklieden en dienstboden. De Werk- huizen zijn dikwijls Verderfhuizen; in sommige werkhuizen vindt men eerlooze bejaarde rakkers, trawanters ,en stramijnen van Satan, die de zedeloosheid verspreiden!.... Wee zulke gasten! 't zijn die ven, die iets stelen wat ze nooit kunnen teruggeven: d'eer, de ziel, de toekomst der leerjongens! Geen verachtelijker Salamanders dan degeen die verergernis durven geven. 't Is ongeloofelijk hoe de Geuzen van Antwerpen liegen in hun vergaderingen en gazetten... Waarlijk, van nu af moet er gezegd worden: Liegen als een Geus! -— En hun kandidaat M. Biart is dezelfde die de Weezenhuizea wil doen civiel maken en zelfs uit d'Hospitalen de Gasthuisnonnen verwijderen. Ze zouden het al gedaan hebben; maar de Cholera aan de deur staande, z'en durfden niê. Immers, men heeft te Mar seille en te Parijs de Religieusen moeten terugroepen.... Voor geld, zelfs voor 100,000 fr. geeft men zijn jong leven niet ten beste, maar alleenlijk uit liefde Christi.D'Etoile Belge bekent nu dat het brusselsch radikaal jong volk geen menschen zijn, maar dat hun vergadering mocht vergeleken worden aan een kuil vol wilde bees ten. In 1884 is er geen schoolenkwest geweest, maar toch heeft dat geuzen-gedoen van Januari tot Juni, 44,000 fr. opgeëeten.... 't Is de pijn niê weerd, zeggen de Geuzen, maar Hokus bokus, ze zijn er toch de bie meê. Wie zijn in de steden de kalanten van die dansorgelkoten? Uitgelatene militairen, bedorven jonkheden en vrouwvolk van onder 't oud ijzer... Wie, die respekt beeft voor zijn eigen, zou zich daarbij laten zien!?.... Zulke zwierderij, en vrolijk heid en vreugd, zij verschillen gelijk de dag en de nacht. Gele den eenige dagen heeft 'ne jager te Deinze eenen herUgeschoten; dat is raar in die gewesten. Door de tusschenkomst van Mr de Kerchhove de Dentergem, Provinciaal Raadslid, wonende te As- tene, heeft minister Van den Peereboom vastgesteld dat de Statie van Deinze gaat vergroot worden. Er is ook verzekerd dat Astene de stilstand van eenige treins gaat krijgen. Die 't klein niet begeert is 't groot niet weerd, en alle dagen een draadje, is een hemdsmouw in 't jaar. RAMPEN EN ONGELUKKEN. - TeGent.op den kouter, in de Heeren-Societeit l'Union, een kat floreerde op 't glazen dak. Kijk, zei een der heeren, moest ze vallen, d'heeren die er onder zitten, riskeeren een malheur. Die woorden waren nog niet koud, als de kat, met haar paretten te willen maken, neêrviel en dat er een groot scherp stuk glas viel op de bil van M. Ver- cruyssen. Hij had een breede wonde, die aanstonds door 2 doctors vermaakt wierd. D'ander week vrijdag te Brussel aan 't park, een peerd in een voituur met 3 personen; de dyssel brak, 't peerd stormde en ging tegen de grilje van 't park botsen, als M. dé graaf d'Oultremont, die in de Kamers zit als Independent, ,alswanneer hij toesnelde en 't peerd vasthield. Er zijn er die zeggen dat een woedend peerd gemakkelijk te temmen is, met asschen of zand in d'oogen te werpen; de peerdentemmer Rarey goot een vierde lood olie van petercelie op eenen doek en hield dezen voor.den neus van 't peerd, en om den ouderdom der'pèerden te kennen, als een peerd 9 jaar is,, krijgt het ooglid eenen rimpel, en alle jSren 'ne rimpel bij. Voor wat de wonden aangaat der peerden door hun har- nassuur, de Zweedsche ruiters, als zij naar Waterloo trokken in 't jaar i5, wreven er wat room op, waaronder Wat schutpoeder gewre ven was. De kozakken legden er compressen op, van franschen brandewijn en spaansche zeep, of enfeelijk van koud water; want de dieren, zoowel als de menschen moeten geholpen worden. -- Een zangster van den theater is zaturdag te Brussel zinneloos geworden. ZEERAMPEN De Engelsche stoomboot Ipswich, die vaart tusschen Antwerpen en Harwich, een have-van Engeland,' die stoomboot heeft zaterdag SsiiÉÉËS3Bi avond in den grond geboord te Vlissingen de stoom boot Stanton; de kapitein en,de 2e stuurman zijn verdronken; de Stanton deed dienst tusschen Londen en Gent. BRANDRAMPEN. Onder Merchtem, in de pacht hoeve genaamd Slachmolenhof, gebruikt door den landbouwer Van Humbeeck, is afgebrand de schuur m^t gansch den oogst. Men spreekt van kwaadwilligheid. Vrijdag van d'a. w. is te Tubize afgebrand de groote Olieslagerij en bloemmolen nabij de Statie; tusschen 4 a 5 ure's morgens; ten 8 ure was men't vuur meester, maar de olieslagerij had nog slechts vier zwarte muren. De vlam- qien wierden gezien 9 kilometers van daar. V E R D W IJNINGEN. - De klokluider van Antwer pen is weg en blijft weg. De katholieke gazetten ontvangen geld voor de weef en de kinderen. Te Stavelot is verdwenen de bosch wachter. Men denkt dat hij in de vaart zal versukkeld zijn. t DIEFTENS. Zondag over 8 dagen waren te Brussel door een heer en een jonge dame voor i5o,-ooo juweelen gestolen. De bestolene was er rap achter en heeft de dieven gevonden tot Amsterdam, in een hotel, alwaar 't gestolen goéd gevonden wierd. Te Lier is op 't einde van d'ander week een diefstal met braak en beklimming geweest in 't klooster der Cellebroêrs; rond de 3ooo fr. hebben de schurken meê. T'Antwerpen gaat het zoover, dat er in de 5de wijk, winkeliers zijn, die achter hunnen toog staan met 'ne geladen revolver. Ja, zelfs in vollen dag komen onbeschaamde kerels daar in de winkels en nemen meê wat hun aanstaat,-als kaas, brood, haring, flesschen met lekkernijen, suikerkandij, suikerpenij enzoovoorts. Op straat staan medeplichtigen die de wacht houden. Geuzentijden zijn schuwe tijden. Een diefte met bezwarende omstandigheden is gepleegd op 't einde van d'ander week te Gent in d Hofstraat, ten half5, een jongeling van 2ijaar reed daar voorbij met een stootkarreken; 2 bandieten zijn toegesprongen, hebben kalk in zijn oogen geworpen dat hij geenen steek zag, dan hebben zij hem zijn beurs afgenomen, die 10 fr. inhield en zijn gevlucht, terwijl den armen jongen huilde van de pijn. Twee bedienden van den ijzeren weg Grand Central te Charleroi zijn betrapt op hee- terdaad van diefte.... De diefstallen duurden reeds lang en eindelijk zijn de daders toch ontdekt.... Oneerlijkheid wordt gestraft vroeg of laat.

De Werkman | 1884 | | pagina 2