Parlement tusschen Dries en Marcns. Dries. Marcus, 'ne Zaligen! Marcus. Vansge- lijken, Dries en veel gelukkige navolgende. Dries. Ja, weêral een j&arken voorbij; die jaren, ze gaan niet, ze loopen niet, ze vlie gen! Marcus. Dunkt u dat ook. Dries, als 'ne mensch eens veertig jaren is, dat de jaren niets meer aan hebben? Dries. Marcus, 'k meinde u juist de zelfde reflekse te ma ken Maar, gelijk 't lieken is, moet het gezongen worden. Marcus. En God schept den dag en we trekken er door, den eenen dag wat vetter en den anderen dag wat magerder,maar touiours content, zegt de Waal. Dries. 't Gaat nu toch beter, Marcus, sedert dat 1884 ons van de slavernij der Geuzen verlost heeft. Marcus. Of't beter gaat! Ze gingen er waarlijk te grof door, die Vrijmetsers! 't geld passeerde door hun handen gelijk de waters door 't sas van Wieze, en 't zal nog lang aan ons ribben hangen, want de putten moeten toch gevuld worden Dries. En alles wat ze deden, Marcus, alles, om een dorp te maken zonder huizen, 'k zegge en bediede om de menschen van hun Geloof af te trekken. Marcus. Dries, geen overdrevenheden, maar'ne Geus en Vrijdenker dat is in mijn oogen-een allergevaarlijkste schepsel, ten eersten voor zijn Familie, ten tweeden voor zijn Stad of Prochie en ten derden, voor g'heel de menschelijke Sociëteit.... En ge moei een beerenvel over uw oogen hebben, om dat niet te zien en te proveeren.... v' Dries. Marcus, vriend, hé je dat gelezen, die Eerdbeving in Spanje? Marcus. Zwijgt! 't Is te wreed! En 'tscbijat dater nog altijd nieuwe schokken zijn en diepe spleten in den grond! Dries. - De malheuren slapen niet en de dooden zijn menigvuldig! Ze zijn nog altijd bezig met de slachtoffers op te tellen. Marcus, van zulke rampen zijn wij hier toch gesalveerd! Marcus. God zij gelofd!. En t'Aalst is de nieuwe Kommissaris g installeerd! 'k heb hem gisteren op de markt gezien! 't is 'ne mensch van in de 40 jaar, niet te lang! Dries. Marcus, hij zal werk vinden in zijn domein,5want er 'begon in Aalst veel fernijn van Volksbederf op te komen. Marcus. De straat moet gerespekteerd worden! Dries. En de nachtrust der Burgers niet mini Marcus. Mijn bloed heeft dikwijls gekookt, als ik eerlooze rakkers langs de straat zag dwijlen, bij dagen en bij nachten,en liêkens zingende, die oprechte aanslagen tegen de zeden zijn! de smerige stramijnen Dries. Foei! weten ze niet dat daar 3jaar op staat; de menschen verergeren,'t jong volk ontstichten, d'ooren der kinderkes met zulke walgelijkheden bezoedelen! Hoort, Marcus, als de nieuwe Commissaris daar goed crder aan stelt, hij zal den openbaren dank verwerven en een gelukkige loopbaan hebben. Want elk ziet zijn kinderkes geerne! Marcus. Dries, 't is de Logie der Vrijmetselarij die al dat Volksbe derf rondzaait, om van de wereld een voorgeborgte der helle te maken! Dries. Om dat te zien, Marcus, moeten wij ,uit ons stad niet gaan! Heeft De Werkman ons niet verwittigd van de vuile boeken die door de liberale Alliancie verspreid worden? Marcus. En waren de li', -'alen hier meester, wat zouden wij zien: De Dansorgelkoten Dries. Die pest! die pest! Marcus.De dansorgelkoten alle dagen mogen spelen, en't jong Volk met zijn prée recht naar de danszalen! En d'ongelukkige dochters, die zich daartoe begeven, 't zijn toch iemands kinderen! Want tegen woordig, 't gaat er! Dries, wat zijn de tijden veranderd! Dries. Dat moogt ge zeggen, vriend en repeteeren; in onzen tijd, veel die moesten loten, kenden d'herbergen maar van buiten, en nu ge ziet er van 16, 17, 18 jaar reeds 's avonds en 's nachts langs de straten dwijlen! 3 Dries. En wat gebeurt er? Elke dag heeft zijnen avond en bijzon derlijk de miserabele dochters d;e naar die danskoten loopen, na eenigen tijd, ze zijn verloren in hun eigen oogen, in d'oogen van 't publiek; en in de plaats van blijdschap, 't is in d'ellende en miserie en weenen jdathun kaken niet meer opdroogen... Marcus, vriend, als elk voor zijn deur vaagt, zijn de straten schoon en als er veel ongelukkige huishoudens zijn, 't is dikwijls de schuld der Ouders. Marcus. Ondertusschen hebben wij met troost dit relaas ge lezen over Luik! r 1 Dries-i Ja dat is schoon! lokalen maken voor de Vlamingen van Luik, voor de mannen, voor de jonkheden, voor de dochters en voor de kinderen, opdat z'in de deftige manieren zouden zijn en blijven. Marcus. En alzoo, Dries, zien wij overal: terwijl de Geuzen en vrij denkers de Samenleving trekken naar 't verderf, de Katholiciteit werkt voor de Deftigheid, voor d'Eerbaarheid, voor d'Eerlijkheid en daarom zijn de Priesters en de Religieusen en alle brave Katholieken in den haat der booswichten... Dries, tot wederomziens! Dries. Marcus, vaarwel, met den wensch van een Zalig Jaar! LOOPENDE NIEUWS. In 1885 zal er tusschen de Mede helpers en verspreiders van De Werkman een schilderstuk afgelot worden, met vergulden lijst. Op 't einde van Januari zullen wij ^1^3 ,1,1,4 im mededeelen wat de Grootmeester der Lo gie dees jaar aan zijn affidés heeft bevo len. Er zijn officiééle Schoolopzichters ji-yk -»-il z'cb achtkantig en dwees gedragen 111 Bafflwl^en wederspannig tegen 't Katholiek On derwijs. G'heel de wereld begint er op te spreken. Feesi, op menigvuldige plaatsen feest voor d'Inhulding der Bur gemeesters en Schepenen. Maandag was het t'Aalst.opde Feestzaal van 't Stadhuis, alwaar de N ieuwgekozenen den eed aflegden in de Moedertaal, gelijk het aan Vlaamsche Wethouders betaamt. In de zelfde plechtige zitting wierd in den naam desKeizers van Brazilië, 't eerekruis gehecht op de borst van den Br. Provinciaal der Chris telijke Scholen, terwijl de zaal daverdevan de toejuichingen, welke diep uit d'herten kwam, omdat men weet dat het uitmuntenden achtbaar Orde van den Gelukz. de la Salie nu meer dan ooit door helschen laster bevochten wordt. Dijnsdag zijn de Gemeenten Hofstade en Haaltert hunnen Burgemeester komen inhalen, met een prachtige stoet; en zoo zal 't op honderde plaatsen gaanwant 't Katholiek is de ziel en de macht van ons Vaderlandhet ware wreed, moest liet anders wezen, want de ongodsdienstigheid is een bron van wanorde en een zaad van ondeugden en misdaden. 473 plaatsen hebben wij in October veroverd, groote en kleine ge meenten, o. a. MECHELEN, alwaar zaturdag 11 Jan. als Burge meester wordt ingehuldigd, den vromen Katholiek M. de Kerckhove. ZELE heeft de Nationale Beweging dooreen krach tig petitionnement ondersteund. De Belgen vragen een vrij, eerlijk en gespaarzaam Be- stuur; De Belgen willen hierin niet gedwars- boomd worden. Men bemerkt in Italië dat niet éen huidevetter door den cholera is aan gerand en dat zelfs de gebuurten der huide- vetterijen gespaard bleven;halt! dat is te -. veel gezegd: er moet staan: niet te lijden hadden; wantde Werkman houdt er aan, in alles de strikte waarheid te volgen. De Soldatende soldaten te voet en te peerd welke goede tijding uit Holland en Duitschland, dat de Soldaten daar in de garnizoenssteden, hun Vereenigingen hebben, hun Kringen, alwaarzij in deftig gezelschap hun uren van vermaak vindem. En in't verslag over de Vlaamsche Wer-„ ken van Luik hebben wij gezienj dat men aldaar in denzeKdeifzin begl,nt te werken. 't Is in West-VI. bijzonderlijk dat men werkt om de Gilden en Ambachten herinterichten, op den ouden voet van over de Fransche Revolutie. Ze willen aldus het zedelijk ea stoffelijk voordeel behertigen, jonkheden en mannen vormen van lever en krachtdadigheid, van moed en karakter, van kennis en ge leerdheid. - Reeds in 1861 werden door zekeren Van Humbeeck te Brussel artikels geschreven, in welke de Verlosser, der Wereld op denzelfden rang wierd gesteld als Mahomefc.. Zou dat't zelfste Pietje Van Humbeeck van 1879 zijn?In Amerika heerschtnude Cholera onder de zwijnen; in't hertogdom van Saruv alleen zijn er 70,000 bezweken. 't Oud Meeken Stevenaert van Bois d Haine is overleden, zachtjesuitgegaan, met troostende woor den op de lippen. Die christelijke vrouw was van't jaar 1780. Te New-York heeft een rijke jonge dochter i,5oo,ooó fr. gegeven om een Katholiek Collegie te stichten. In 't Luiksph is een dorp van 25o zielen waar in 1884 niemand gestorven is. Te Rouhaix is het streng verboden drank te geven aan minderjarige of j4?. dronken personen. De liberale gazetten van Aalst hebben ein delijk bekend dat de katholieken werken om de krijgslasten merfcp lijk te verzachten. In d'Ardennen is een wild zwijn geschoten dat i25 kilos weegt. 't Kasteel Van Lede blijft onverkocht en de groote vlasspinnerij in Eyne wordt voor 400",000 fr. den eigendom van den heer Burgemeester der Gemeente. Te Gent heeft M. Van Loo Jubilé gevierd van 5o jaren vleeschhou- werschap. M. Van Loo heeft verscheide schriften uitgegeven over den veekweek. Te Moscou is een oproer geweest in 't Semina rie der Schismatieken. Er zijn soldaten naartoe gezonden en men heeft de rebellpa gegeesseld. Zoo gaat het in die schismatieke lan den MOORDERIJEN InSt Pieters-Hospitaal isoverleden de jon geling Pieter Pottier, die in een gevecht op den hoek der Spiegel straat in den buik was gesteken. De moordenaar Miguel Agan wo nende in de Nieulandstraat i34, was vrijdag met eenGeuzinne'na* Gent vertrokken; die mammezel, teruggekeerd zijnde naar huis is aangehoudenmen zegt dat Agan over de frontièren is, maar daar zal de Fransche Policie hem wel vinden. 't Parket van Bergen is zondag naar 's Gravenbrakel geweest op 't gehucht Houssière voor zekeren Pol Blanpain oud 48 jaren, die vier messteken had toegebracht aan zijn schoonvader. De plichtige was eerst gevlucht doch vol angst en gejaagdheid, is hij zich komen gevangen geven' Als het hier is in den man, is de wijsheid in de kan,en de voor zichtigheid ook: Zaturdag avond te Brussel, de mecanicien Pieter F., de kelderkoorts hebbende, heeft in de Spiegelstraat met 'ne re volver naar zijn vrouw geschoten; d'echtgenoten F. leefden als kat en hond; daags te voren, na een disputatie, was de vrouw wegge- loopen en de man had zijn refuge genomen tot d'herbergen en tot den drank; 't zal beteren, zei de schipper, en hij stampte zijn wif 't water in; zoo ging het ook te Brussel, de man dronk als een sponse, ging 'ne revolver koopen, maakte van zijnen neus en rien- Dat is eerst voor de vrouw en dan voor mij hetgene zijn feit niat zal verbeteren; want de Justicie schampelt niet af' MOORD EN ZELFSMOORD TE NAMEN. M. Leroy Ballen had 'ne gast weggezonden die op zijn bureel schreef zekeren Dubois die daarenboven voyageerde en niet recht in zijn schoenen IieD eena zijnde en vrijdenker, en voor zulke kerels is er geen ander deugd dan de h»At en de slokzucht. M. Leroy had brieven rondgezonden ,om zijn kiianten te ver wittigen dat al de betalingen aan Dubois gedaan, ongeldig vvaren En" wat ia er gebeurd? Maandagavond, ten 6 ure, gaat M. Leroy naar zijn brou verii ver gezeld van zijn vrouw; Dubois stond hem af te spiëa, trekt een revolver uit den zak en schiet zijn oud-raeester 'ae kogel in den hals, dat hij nlotsplirfc* neerzakt, dood zijnde op den slag. Dan schiet de schelm naar zijn eigen en daarmee met genoeg, hij loopt naar de Maas, niet ver van daar, en springt in t water; zijn lijk is 3oo meters van daar opgevischt. De Brouwer was mdfr do jaar oud; zijn vrouw, ook nog zeer jong, 't mensch riskeert er van fa sterven. Dubois was een jongeling van 25 jaren.. Braaf katholiek volk inziinpn dienst nemen, V olk niet besmet van Geuzerij, dat is gewonnen 1

De Werkman | 1885 | | pagina 2