LOOPENDE NIEUWS: De Republiek Tan Zwitser land heeft sture orders gegeven, opdat de soldaatjes hun Zondagrust zouden hebben... Geen goed order zonder de Zondagrust....'t Zondagwerk is de maandag-slemperij. Wat is er tegenwoordig schorremorrie van Volk. Te Brus sel worden in liberale boekwinkels boeken ver kocht, dat de duivels zelf er zouden van walgen. Gelijk hun leven is, zoo denken de Vrijdenkers dat elk leeft; te Parijs worden openbare Feesten gegeven, zoo zedeloos, dat ze niet kunnen beschreven worden... Acht bare Menschen, zwicht toch alles wat op Geuzerij trekt. Te Londen is een oud boek verkocht van 't jaar 1459 voor 125,000 fr. Er is te Gent, bij M. Leliaert-Siffer, een groot schoon boekwerk verschenen over de Manifestatie van 7en September, zoo prachtig, zoo deftig en zoo verraderlijk uiteen geslagen. Dit boekwerk, in 't fransch, door een der Gentsche Op leiders, M. Verhaegen, zal indruk maken en bewaard blijven voor de Geschiedenis. De Fransche Madam die Morin doodgeschoten heeft aan de Rechtbank, is door d'Assisen vrijgesproken.Drij vrouwen die te Lembecq de kerk gingen bestelen, zijn verwezen: Vrouw Delmoutiez, tot 5 maand en de gezusters Hortense en Helena Bergeret tot 7 maand gevang! Welke schande! Onder d'of- ficièele mammezellen die kreveeren van honger, is er eene die les gaf in 't dansen aan 9000 fr. 's jaars en nu geniet ze 4500 fr. wachtgeld. Uit Ath is een liberale bankier naar Amerika met een half millioentje van een andermans geldDe Geuzen hebben de 10 geboden afgeschaft, en stelen als ze de kans schoon zien. De gazet der Bedienden spreekt lof en dank aan Minister Van de Peereboom! In 1884 zijn te Gent op de Beestenmarkt 92, io5 stuks vee te koop gesteld. Wat mag er schillen, dat de Burgemeester, ja dat de Burgemeesters van Michelbeke en Neder- brakel niet genoemd zijn? Te Londen zijn 18 groote gevange nissen en in éene o. a. zijn er op een jaar 12,000 gevangenan in- e'n uitgegaan. De laatste overblijvende van 't Groot leger der Napo- leonisten is in 't zuiden van Frankrijk gestorven. De schrijver en stichter der Gazet van Thourout is overleden, na een lange en verdienstrijke loopbaan. Te EXAARDE kosten de Gemeentescholen Negen~Duizend franks 's jaars voor een twintigtal kinderen in de schooljaren. Dus sedert vijfjaar 45,000 franks. De aangenomen vrije scholen tellen 450 schoolkinderen en kosten maar half zoo veel. Vivan 't Vrij Onderwijs! De Stenograf leert nu zijn kweekelingskens snel schrijven! 't Komt hem goed te pas, want de man is overlast met zijn werk over de Dwaalster (étoile filante). STERFGEVALLEN: T'Hamme is d'ander week donderdag plotselings dood gevalien M. Louis Diorickx, in 't huis van L. Van de Velde, waar hij voor rekening der hospiciën viggens was gaan koopen, 70 jaar oud, nog struiscb en sterk. De dood komt dikwijls in, zonder kloppen of bel len. Te Schooijaarde is overleden de heer Schepenen Van der Cruys- sen, jongman, 62 jaar oud; zijn wijsheid wordtgeroemd door rijk en door arm en zijn liefdadigheid wordt geprezen met oprechtheid van gemoed, en tot stichting van den Evenmensch. Aan de goede Werken van dezen tijd heeft hij zijn ruim aandeel genomen.De brave en milddadige zielen doen nog goedrna hun dood. en verwekken navolgers. RECHTBANKEN. Wegens den opstand van 21 7ber in de kasernen zijn drij pompiers van Brussel veroordeeld, van 15 dagen tot 3 maand gevang. De eisschen van schadelobsstelling voor den 7 Sept. zijn voor de Rechtbank ge komen. De stad Brussel zou gci-rne die zaak van zijnen hals schudden. Nog altijd komen er Geuzen-stokslagers en moordenaars van den 7en September: zekere Louis Aebly, oud 21 jaar, be diende te St Gillis, nu soldaat te Ath, heeft 3 maand gevang om met 'ne !ood- stok op 't hoofd van Manifestanten ge slagen te hebben. Zekeren Alfred Lacroix 26 jaar, Brussel, heeft 2 maand en 100 fr. boet. En route! arroute! schavuiten, naar 't gevang, met eeuwige schande voor al uw lafhe den. De fontainier Christiaens, die in O. L. Vr. ter Sneeuwstraat overtijd verongelukt is. de Rechtbank heeft de Compagnie der wa ters veroordeeld, orq aan de weef te geven 5ooofr. en 10,000 fr. aan 't minderjarig kind. Nog over de Verraderij van 7 sept. Sergeant Frans van Enghien, die genomen is, een plakschrift in stukken slaande? heeft een maand gevang. Stoefs J. B. landb. te Isque had een ferme ranseling gegeven aan den liberaal Frans De Wit, sletmaker te Schaarbeek. Stoefs heeft 26 fr. boet, maar De Wit moet voor 2 maand achter 't slot. De dienstmeid Virginie Timmermans, oud 30 jaar. is verwezen tot 9 maand gevang, voor talrijke ontvreemdingen bij de modiste Louise Ost, Koninklijke straat, waar zij woonde. Oneerlijkheid komt uit. vroeg of laat. [^RAMPEN.Te Doomijk in 't Krankzinnigen-gesticht, twee arme zinneloozen wandelden op den koer: eensklaps, een der on- gelukkigen neemt een plank en slaat den anderen morsdood. De baas uit 't Zonneken, tusschen St Nikolaas en Beveren, is donder dag van d'a. w. van zijnen zoldertrap gevallen en zoo erg gewond, dat hij dadelijk zijn H. Rechten moest ontvangen. De statiechef van Moescroen is in zijn statie schielijk doodgevallen, den 7 dezer maand en zijne vrouw, als zij die ramp vernam, is ziek gevallen en 2 dagen nadien overleden. Te Zilbeke, een jongeling ging schie ten met een oud geweer; 't sprong in stnkken in zijn handen, een splenter trof hem in 't voorhoofd, de jongeling had bittere pijn; de kwaal verergerde en de dood volgde erop.... Voorzichtig toch, met f vuurwapens! Te Staden (West-VI.) in den koornvvindmolen van Jan Louagie, berg, is de zoon Karel-Lodewijk oud i5jaar, in]de draaiende wielen geraakt ea op een ijselijke wijze vermorzeld. Was dood, subietelijk. In den put Bonne Esperance tegen Charleroi, is 't mekaniek der ophaalbakken gebroken ennu moeten de mijners langs ladders 6 700 meters op en afgaan. BRANDRAMPEN. Tot Herent, onder Brussel,is zaturdag morgend ten 6 ure afgebrand d'hofsteê van pachter Felix Van Leeuw. Te Thourout, in West-vl., er brandde d'ander week eem hooiopper af; M. Amand Van Coillie, niet ver van daar wonende, zag den brand, liep er heen en kwam 'ne mensch tegen die wegging zonder spreken. Van Coillie greep hem vast, zeggende: Ik wil zien wie gij zijt, want waart gij een goed mensch, ge zoudt mij helpen 't vuur blusscheu. De kerel moest méégaan; eenige minuten nadien kwam een ander manspersoon de loslating van dezen kameraad eis schen. Hij ook wierd aangehouden en beide zijn erkend, als d« brandstichters te zijn. De eene is Edm. Van de Casteele van Ghis- tel; de andere Clement Van der Kerke, schoenmaker teOudenaerde. MOORDERIJEN. Ze worden menigvuldig, tot schando van 't menschdom en tot grooten onkost der Staatskassen!.... D« moordenaar van den rijken grondeigenaar M. Wacregnies van An- vaing, is nog niet uitgekomen. En de Vrijdenkers willen hebben dat alles effen is, als men aan de menschelijke Justicie ontsnaptül.. Schande over zulke monstrueuze leerstelsels! Hoe is 't mogelijk van zoo verwilderd te worden!? T'Antwerpen, zekeren»De Schepper die in de beenhouwersstraat n° 17, een kantientje houdt, 'twas daar rusie en ze luisterden meer naar den ouden rakker Satan, grootmeester der geu zerij, dan naarhun Christelijke plich ten; let er op, al de grove misdaden worden gepleegd door krawatten, die naar kerk noch naar kluis gaan en in geen jaren of jaren zijn te biechten,., gewenst; immers, de Theologie zegtr De Biecht bevrijdt ons van d'ondeug- den en versterkt ons in al dat goed is. Nu, Schepper heeft in 't huis zijner zuster, Keistraat, aan zijn eigen doch ter 6 messteken toegebrachtVader, zei 't meisje, 18 jaar oud, g'hebt een mes in uw hand, wat wilt ge toch doen! U vermoorden, riep hij, door mijn handen zult gn sterven.... Hij bracht haar 6 steken toe en nam de vlucht. Dè doch ter ligt ter verpleging in 't Gasthuis van Stuyvenberg.f)ie onge lukkige dronkenschap! wee die zich aan dezen drift overlevereii! T'Arlon de metser Jules Adam dronk ongelukkiglijk, zijn dochter Ida, een braaf kind, reeds dikwijls mishandeld, was bij grootvader gaan wonen, 'ne man van 80 jaar. Daar is de wildvang zijn dochter gaan vinden, om haar te doen weêrkomen; ze weigerde; dan heeft de metser op zijn dochter vier revolverschoten gelost, ze wierd ge troffen aan de schouder, doch niet gevaarlijk. De dronkaard is in 't gevang nuchter geworden. SCHELMSTUKKEN. De pqstbode Albert Pany.is te Et terbeek 's nachts verraderlijk aangevallen en overslagen. De aan rander is gekend en moet zich wegsteken. Op Drij Koningen avond te Everbeke St Marie, eert'dorp van west-Vlaanderen, zat da weduwe Dubois met haar 4 kinderen bezig met klonten te bakken, en wat gebeurt er? Een schelm en bandiet, nog onbekend, schièt door een Venjsterken naar't oudste meisje, 14 jaar oud, welke 3o kogeltjes zaad in den rug krijgt.... Aanstonds was 't er een krijs- schen zonder einde, en moest den Dokteur geroepen worden. AANRANDINGEN. Zaturdag avond is te Gent op de Kas- teelboulvard een meisken aangerand door drij laffe manskerels, dia peper in d'oogen wierpenMer dochter en haar geld afnamen. Da mensch van Everbeke die overtijd uit Frankrijk kwam en aangerand wierd e* gekwetst, is nu veel beter; men vreesde voor d'afzetting van zijn hand, .doch hij zal dit lichaamsdeel nog behouden... Me® zegt dat dé dader aangehouden is. Des te beter; want als de schel men vrij loopen, moeten d'eerlijke lieden beven. Emanuel Va* den Broeck van Okegem,op Drij Koningen van de statie komende, achtervolgd door twee chenapans, haastte zich om thuis te. zijn, doch bijna aan zijn huis wierd hij ingehaald, geslagen en gestampt, riep om hulp,doch als de geburen ter plaats kwamen, hadden de 2 baanstroopers reeds de vlucht genomen. DIEVERIJEN. Ten nadeele van prins de Caraman uit Lon den, die afgekomen was voor den dienst der overledene Mevrouw vaa den Minister, is te Brussel gestolen een kofferke met gesteenten, een weerde hebbende van 3ooo fr. en voor i25o fr. papieren geld. Wederom is in de Stormstraat 'ne vent betrapt, die in 'thuis Por- tenant eenen spiegel meèpakte. Donderdag van d'a. w. wafë* in de Noorderstatie te Brussel, wachtzaal derde klas, drij kerels met suspekte wezens. Ze wierden meègedaan; doch een der palinge* slibberde onderwege uit d'handen; de 2 andere zijn herkend als venten uit Hoogstraeten komende, en die geen geld hebbende, onlangs op Schaarbeek 'ne pesibele mensch hadden aangepakt en van zijn geld beroofd. In den nacht van 8 tot 9 Januari is er in gebroken in de Dekenij van Arlon; de schurken hebben alles door snuffeld en overhoop gesmeten, 100 fr. gevonden en tot spot, op d« tafel laten liggen 2 halve frankskes van den Paus. T'Antwerpe* is zaturdag nacht gestolen in 't Hotel La Fontaine, korte Clarastrast 3 dozij* forketten en lepels in ruolz, 3 suikerstampers met 't merk S. en 36 servetten. Reeds een ruim tijdje worden te Gent de koperen melkkannen gestolen van de karren der melkboerinnen. De dieven zijn nu ontdekt en ook de gemeine venten die dees ge stolen goed kochten.... Gestolen geed koopen of bewaren, is dief meè zijn. Valsche munters. De letterzetter August V.C..., gaf vrijdag te Brussel 'nen dobbelen frank uit, die niet katholiek was, de let terzetter wierd opgezocht, onderzocht en bevonden met i3 valsche dobbele franks. In zijn huis is gerief gevonden voor valsche mua- terij en nu zit de letterzetter in de groote kas.

De Werkman | 1885 | | pagina 2